Ce inseamna A INSELA?

De la: rupt_de_realitate, la data 2010-10-09 11:05:24poti insela cu trupul-chesiune stric animalica as zice si nu extrem d egrava- dar poti insela si cu sufletul si atunci e mai dureros. Poti ierta o ratacire d egenul ,,am vrut sa vad cum e cu altul/ alta,, dar nu cred ca poti ierta sa stii ca stai in cas acu un om iar acel om, fie el sau ea se gindeste tot timpul la o alta persoana, o iubeste in taina, s eintilneste in taina cuea, iar cu tine sta doar asa dintr-o conventie, de mila, ori de t6eama de a o lua de la capat


nu exista "doar trup"sau "doar suflet"... ambele participa. E o prostie sa spui "a inselat doar cu trupul" - no shit? Era in moarte clinica, si-a uitat trupul prin vreun pat, sau cum?
Idem - asta cu "doar suflet"e frectie: daca intr-adevar iubeste o alta persoana, se duce cu trup cu tot , nu sta in vf. patului si face invocatii.

quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:10
Tot am auzit vorbind ca inselatul asta e doar de doua feluri, felul unu si felul nr 2. Primul e doar fizic si mai degraba apartine barbatilor iar al doilea, mai periculos, e sufletesc si e practicat de catre femei. Normal ca doare mai tare sa stii ca cea de langa tine se gandeste la un altul si ca are sufletul plin de el, dar rar barbatii stiu astfel de lucruri. Inselatul fizic e mai ...limpede...barbatul greu poate face dragoste/sex cu nevasta si cu amanta in acelasi timp...asa, nevasta intelege. Sunt si alte semne, desigur...De cand cu celularele, multe inselaciuni ies la iveala.
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:13
Depinde, Q. Sexualitatea masculina e mai simpla decat cea feminina. Femeia pune trup si suflet. Barbatul, in schimb, uneori e impins doar de instinct, curiozitate, dorinta de a poseda etc.
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:17
De la: garbo088175, la data 2010-10-10 08:57:29AI DREPTATE.. VORBESTE DIN CARTI NU DIN VIATA...


mata de ce tipi ?? ori n-ai desoperit caps lock-ul?
bluelight
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:37
aiurea.
E un alt mit, menit sa justifice sau sa scuze faptul ca barbatul inseala si nu e nici o problema, pe cind femeia provoaca apocalipse in familie daca ridica ochii la vreun altul.
Sexualitatea "mai simpla" nu implica faptul ca in modul lui "mai simplu" barbatul nu se ataseaza de celalalta - sau, daca nu se ataseaza de ea, ca s-ar atasa de nevasta. Pina la urma, barbati sau femei, avem suflete toti si iubim in mod asemanator chiar daca nu dorim sau nu ne e comod sa recunoastem.
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:46
nu,nu de nevasta se ataseaza,ci de conceptul de "comod" cu tot ce contine ala...
preci
Postat pe 10 Octombrie 2010 10:06
conceptul de comod e usor de distrus cind devine concurential: cu foarfeca, cu ciocanul....
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 10:10

ma bag ucenica la tine,Q...ma iei?
preci
Postat pe 10 Octombrie 2010 10:14
sigur... cu niste casti, ceva, si eventual o masca de sudura.
Materialul didactic e din partea casei.
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 10:33

saracu' material...ce bine o sa-i shada la Antipa...
preci
Postat pe 10 Octombrie 2010 10:40
garbo166718
Postat pe 10 Octombrie 2010 11:55
BUN CITAT DAR DACA IN VIATA NU GASESTI PERSOANA POTRIVITA SI TRECI PRIN 3 CASNICII CARE TE INTAMPINA CU ACEEASI PERSOANE CE POTI FACE INCERCI LA NESFARSIT SAU TE LASI PAGUBASA SI RAMAI IN SINGURATATE. OARE ESTE BINE ASA SAU CAUTI IN CONTINUARE . EU ACUM SUNT CASATORITA A TREIA OARA SI NU MA POT DECLARA FERICITA DEOARECE ACTUALUL SOT ESTE UN TIP FOARTE SINGURATIC EL PREFERA MAI MULT SA ISI PETREACA TIMPUL SINGUR OARE DE CE SA CASATORIT ERA ALT OM CAND LAM CUNOSCUT. SI VA POT SPUNE CA NU SUNT O TIPA CARE FACE DIN CASNICIE RUTINA SUNT ENERGICA VESELA SI DISTRACTIVA. OARE NU ESTE ALESUL MEU OARE TREBUIE SA IL INSEL DAR EU NU SUNT ACEEA PERSOANA SUNT O FAMILISTA SI NU AM NOROC DE ASA CEVA. FAMILIA PT MINE ESTE TOTUL DAR NU AM PARTE DE EA. SI UITE ASA ITI TREC MULTE PRIN CAPSOR SI TE FACE SA INTRI PROBABIL CU O VIITOARE ISPITA. ISPITA ESTE MARE SI UITE ASA TE FACE SA INTRI IN JOCUL EI SI POATE ESTE CHIAR ALESUL INIMII NU SES TIE NICIODATA DE ACEEA MULTI INSEALA SI SUNT INSELATI ISPITA ESTE MARE MAI ALES IN CAZURI CAND ESTI CASATORIT SAU CASTORITA SI NU AI PERSOANA POTRIVITA LANGA TINE. CU ADMIRATIE VA PUP SI VA DORESC NUMAI BINE SA AVETI PARTE DE FAMILII SI SA NU FIE CAZUL SA INSELATI SAU SA FITI INSELATI.
garbo049843
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:47
Iti doresc succes in a patra casnicie.
Doara
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:50
Doara... stii cum se spune despre cei cu n-spe mii de casatorii la activ.
"Le place viatza de familie"...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 18:00
Asta spunea si ea.
Doara
Postat pe 10 Octombrie 2010 18:04
a insela/ inseamna a ma minti pe mine ca sunt fericita. A insela este egalul impresiei ca esti totala sau fatala. A insela / Inseamna al privi pe cel de langa tine si a-i sopti ca li; iubesti fara sa ai curajul de a striga in gura mare.
Inselam in fiecare zi . buna intrebare Cine pe cine . Cred ca fiecare ar putea spune ca se inseala cel oution de o mie de ori pe zi el pe el insusi.
garbo134422
Postat pe 10 Octombrie 2010 22:57

Haide mai, ca unii mai striga si-n gura mare!
AMELYY
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:00
De la: garbo134422, la data 2010-10-10 22:57:55a insela/ inseamna a ma minti pe mine ca sunt fericita. A insela este egalul impresiei ca esti totala sau fatala. A insela / Inseamna al privi pe cel de langa tine si a-i sopti ca il; iubesti fara sa ai curajul de a striga in gura mare.
Inselam in fiecare zi . buna intrebare Cine pe cine . Cred ca fiecare ar putea spune ca se inseala cel pution de o mie de ori pe zi el pe el insusi.
garbo134422
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:02
exact - ne inselam pe noi insine, pe nimeni altcineva. Invariabil, sa fii cu o persoana - alta decit cea pe care o iubesti - inseamna ca iti bati joc de tine. In conditiile in care ai fi, de fapt, liber sa traiesti cum iti place. Doar nu esti sclavul nimanui.
Deci, pe cineva altcineva inseli?
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:07
De-ar fi viata atat de simpla...lumea ar fi plina de oameni fericiti...
rodyk
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:15
De la: garbo049843, la data 2010-10-10 17:47:38BUN CITAT DAR DACA IN VIATA NU GASESTI PERSOANA POTRIVITA SI TRECI PRIN 3 CASNICII CARE TE INTAMPINA CU ACEEASI PERSOANE CE POTI FACE INCERCI LA NESFARSIT SAU TE LASI PAGUBASA SI RAMAI IN SINGURATATE. OARE ESTE BINE ASA SAU CAUTI IN CONTINUARE . EU ACUM SUNT CASATORITA A TREIA OARA SI NU MA POT DECLARA FERICITA DEOARECE ACTUALUL SOT ESTE UN TIP FOARTE SINGURATIC EL PREFERA MAI MULT SA ISI PETREACA TIMPUL SINGUR OARE DE CE SA CASATORIT ERA ALT OM CAND LAM CUNOSCUT. SI VA POT SPUNE CA NU SUNT O TIPA CARE FACE DIN CASNICIE RUTINA SUNT ENERGICA VESELA SI DISTRACTIVA. OARE NU ESTE ALESUL MEU OARE TREBUIE SA IL INSEL DAR EU NU SUNT ACEEA PERSOANA SUNT O FAMILISTA SI NU AM NOROC DE ASA CEVA. FAMILIA PT MINE ESTE TOTUL DAR NU AM PARTE DE EA. SI UITE ASA ITI TREC MULTE PRIN CAPSOR SI TE FACE SA INTRI PROBABIL CU O VIITOARE ISPITA. ISPITA ESTE MARE SI UITE ASA TE FACE SA INTRI IN JOCUL EI SI POATE ESTE CHIAR ALESUL INIMII NU SES TIE NICIODATA DE ACEEA MULTI INSEALA SI SUNT INSELATI ISPITA ESTE MARE MAI ALES IN CAZURI CAND ESTI CASATORIT SAU CASTORITA SI NU AI PERSOANA POTRIVITA LANGA TINE. CU ADMIRATIE VA PUP SI VA DORESC NUMAI BINE SA AVETI PARTE DE FAMILII SI SA NU FIE CAZUL SA INSELATI SAU SA FITI INSELATI.
maaai daca nu ai ales bine de 3 ori sa aleaga altcineva asaaaa pt mai mult noroc siiii na poate si al 3-lea i so terminat bateriile si nu mai poate cu o asa zvarluga tu ce spui?
garbo074997
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:22
Viata este simpla. In schimb lumea e plina de prosti.
quasaria
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:23
si de destepti care plang ca nu le este bine dar numa dupa perdea ca asaaa in societe sant doamne cu ochii dati peste cap si fac pe mitele cinstitele
garbo074997
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:27
Se poate Q...Si de victime colaterale...Uneori ca sa nu ranesti...te lasi ranit...Si asta tot o forma de...prostie...Pana la urma...ai dreptate si tu...
rodyk
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:31
pai vedeti de ce gasesc unii nefericiti subrefugii?
garbo074997
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:34
997, personal nu ma intereseaza ce e dupa perdeaua nimanui, si nici cinstea nimanui: dar atita timp cit te minti singur esti un prost. Asta era mesajul - daca e nevoie de traducere.
quasaria
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:35
De la: quasaria, la data 2010-10-11 08:35:09997, personal nu ma intereseaza ce e dupa perdeaua nimanui, si nici cinstea nimanui: dar atita timp cit te minti singur esti un prost. Asta era mesajul - daca e nevoie de traducere.
io zic ca astia fac pe prostii ca sa le mearga bine si sa faca pe ranitii haaai zambeste ca esti mai fromosica cand zambesti si nu zbarlesti
garbo074997
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:39
De la: garbo049843, la data 2010-10-10 17:47:38BUN CITAT DAR DACA IN VIATA NU GASESTI PERSOANA POTRIVITA SI TRECI PRIN 3 CASNICII CARE TE INTAMPINA CU ACEEASI PERSOANE CE POTI FACE INCERCI LA NESFARSIT SAU TE LASI PAGUBASA SI RAMAI IN SINGURATATE. OARE ESTE BINE ASA SAU CAUTI IN CONTINUARE . EU ACUM SUNT CASATORITA A TREIA OARA SI NU MA POT DECLARA FERICITA DEOARECE ACTUALUL SOT ESTE UN TIP FOARTE SINGURATIC EL PREFERA MAI MULT SA ISI PETREACA TIMPUL SINGUR OARE DE CE SA CASATORIT ERA ALT OM CAND LAM CUNOSCUT. SI VA POT SPUNE CA NU SUNT O TIPA CARE FACE DIN CASNICIE RUTINA SUNT ENERGICA VESELA SI DISTRACTIVA. OARE NU ESTE ALESUL MEU OARE TREBUIE SA IL INSEL DAR EU NU SUNT ACEEA PERSOANA SUNT O FAMILISTA SI NU AM NOROC DE ASA CEVA. FAMILIA PT MINE ESTE TOTUL DAR NU AM PARTE DE EA. SI UITE ASA ITI TREC MULTE PRIN CAPSOR SI TE FACE SA INTRI PROBABIL CU O VIITOARE ISPITA. ISPITA ESTE MARE SI UITE ASA TE FACE SA INTRI IN JOCUL EI SI POATE ESTE CHIAR ALESUL INIMII NU SES TIE NICIODATA DE ACEEA MULTI INSEALA SI SUNT INSELATI ISPITA ESTE MARE MAI ALES IN CAZURI CAND ESTI CASATORIT SAU CASTORITA SI NU AI PERSOANA POTRIVITA LANGA TINE. CU ADMIRATIE VA PUP SI VA DORESC NUMAI BINE SA AVETI PARTE DE FAMILII SI SA NU FIE CAZUL SA INSELATI SAU SA FITI INSELATI.




"familia pt mine este totul"....este exprimarea ta.in general familia ca si concept,se bazeaza si pe comunicare.daca ea nu exista inseamna ca ceva nu functioneaza,intre voi doi.incearca sa-i impartasesti gandurile tale.daca nu functioneaza,gandeste-te daca merita sacrificiul tau.sau poate chiar al lui?daca nu comunicati,nu veti stii niciodata ce este in sufletul vostru.
vuvuzela
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:41
IO ZIC CA II PLICTISESTI pt ca ei deja s au plictisit si ar vrea ceva nou
garbo074997
Postat pe 11 Octombrie 2010 08:46
Sa pui etichete e cel mai simplu...Si sa dai sfaturi...Parerea mea e ca in viata e ca in medicina...Nu exista boala ci bolnav...Fiecare caz in parte difera ...
rodyk
Postat pe 11 Octombrie 2010 09:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
apreciati siturile in care se foloseste limbaj trivial? 2 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 18:43
De ce barbatii lasa femeile ca se chinuie singure si sa isi creasca copiii singure 2 De la: jeanette40 30 Iunie 2011 16:30
Introducere 6 De la: Dor_marunt 20 Decembrie 2009 08:55
LA MULTI ANI 55 De la: Axl_22 9 Septembrie 2011 13:01
Vreau si io o sugesti in legatura cu situatia mea...:( 262 De la: andi81 4 Ianuarie 2012 23:16
Setari Cookie-uri