ochipt ochi si dinte pt dinte???

preci......dupa ce termin cu toti trei?????


auci..patru.....auzi ce zice ge....


vai mama mea....
tutankhamon
Postat pe 11 Septembrie 2010 22:27
si dupe Bilantz, punem de-un parastas cu lautari, ca-n Ciubul de Viespi... cu lautari care sa cante.
de jale, preci, numai de jale..:))))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 22:29
Gemini, a fost haiul de pe lume anu' trecut cand am dat linkul cu scenele alea pe aici

iote, ca cam ashe suna, de pe la minutul 7:40:
http://www.youtube.com/watch?v=yDav2bvkA6k&feature=PlayList&p=70B7E262C68120FF&index=0&playnext=1
Thor_again
Postat pe 11 Septembrie 2010 22:39
ce vremuri... l-am vazut la premiera, in studentie...:)
si de atunci, de inca vreo cateva zeci de ori...mai complet, mai pe sarite...:))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 22:51


ich nicht sforaiesti!

tutankhamon
Postat pe 11 Septembrie 2010 22:52
chiar ca mi s-a facut dor de Dinica... mare pacat ca s-a dus!...
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:01
ge...toata distributia merita toti banii....
tutankhamon
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:23
foarte adevarat...
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:28
de jale,da....
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:20
io incep sa cred ca "vocabula" asta (oki pt. oki & dinte pt. dinte) e-un soi de metafora pt. secsu' total, adik la nivelu' tutuLor madularelor...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:28

te poti face pisalog,ca vaz ca le ai cu interpretarile...
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:31
De la: preci, la data 2010-09-12 15:31:15
te poti face pisalog,ca vaz ca le ai cu interpretarile...


eh, voiam sa ma fac filolog... da' tata - prof de RUMana - o zas ca-mi ruMpe chishioarele daca prind repartitzie pe-alde coclauri noroite:D
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 15:37
Talionul e mai actual ca niciodata. Iar razbunarea,oricat de blamata si cliseistica ar fi ea,ramane uneori singura alifie in stare sa cicatrizeze o rana prea adanca.
Daca-ti lipseste inspiratia de moment si nu poti lovi inapoi in momentul imediat urmator,te consolezi ci ideea ca o poti servi rece,ca inghetata,mai tarziu,dupa un plan indelung elaborat.
Majoritatea oamenilor vor,instinctiv,sa raspunda unei ofense imaginare sau reale.
De ce vrem sa ne razbunam? Inafara de raspunsul evident - pt ca ne face sa ne simtim bine - ,unii sustin ca razbunarea e un raspuns emotional la o stare de enervare extrema. Sau la teama.
Allegra
Postat pe 19 Februarie 2011 23:28
Allegra, din punctul meu de vedere, raspunsul e mult mai simplu: eu, personal, am o scuza si anume ca nu pot sa merg pe apa, cat despre transformarea apei in vin, nici atat. So... razbunare sa fie, ca prenumele meu nu incepe cu doi de i si nici nu imi permit sa intorc si celalalt obraz. Iote asa, d-al dreaq ce-s io
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 23:34
Ma bucur sa ma aflu in compania unor oameni care nu folosesc o carte cu povesti arhaice drept ghid al existentei.

In semn de aprecierea,o sa ilustrez cu o mica poveste despre cat de dulce poate fi razbunarea:
Allegra
Postat pe 19 Februarie 2011 23:43
Eu nu cred in razbunarea personala. Eu stiu ca Universul este intr-un continuu echilibru si ca mai devreme sau mai tirziu fiecare fapta isi primeste plata. Si am multa rabdare si pina acum Universul nu m-a dezamagit niciodata!
Ciresica
Postat pe 19 Februarie 2011 23:49
Rabdarea e o calitate rara,Ciresica.
Din pacate - eu nu pot sa ma laud cu ea.
Si nici n-o sa-mi pun cenusa-n cap din cauza asta.
Allegra
Postat pe 19 Februarie 2011 23:57
Sis, depinde de imprejurari. Da, se poate ca actiunea sa nu merite o razbunare si atunci iti bagi picioarele si mergi mai departe, se poate ca razbunarea sa fie pur si simplu tardiva -apropos de ce zicea Allegria, daca nu ai inspiratia de moment, las-o balta, doar n-o sa stai dupa aia s-o pritocesti si s-o aplici ulterior, consuma prea multa energie pe care ai putea sa o directionezi catre cu totul alte scopuri- sau, cazul la care ma refeream eu, o faci pe loc. De fapt e cam mult spus razbunare, eu unul ma refer la riposta. Si, de jure dar si de facto, cam la atat reduc eu sensul legii talionului, din punctul meu de vedere: riposta imediata. Nu numai ca nu intorc obrazul, ca a mai facut-o unu' acum vreo doua mii de ani si l-au luat de fraier toti, ba, dimpotriva, reactionez.
A, ca legea asta o avea un sens mai larg, e alta mancare de peste.
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 23:58
Dar cand esti in imposibilitatea de a riposta pe loc,iar "cauza nobila" merita s-o "pritocesti si s-o aplici ulterior"?
E adevarat,s-ar putea sa-ti piara cheful pe parcurs...
Dar daca au trecut doi-trei ani si cheful nu te-a parasit?
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:08
Allegra....

"omul care are rabdare sa nu se razbune imediat,ori te iarta,ori se razbuna cumplit"
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 00:11
Atunci se cheama ca am rabdare?!?
Hahahaha...asta ar fi ceva nou...
Problema e ca,desi anii trecuti,inca nu mi-a venit nicio idee geniala (de genul celor pe care ti-e rusine sa le spui,ca fac parul maciuca).
Sunt in stadiul in care,daca visez noaptea ca "inculpata" sucomba subit la picioarele mele,cu mana intinsa dupa paharul cu apa,in mijlocul Saharei,se cheama ca am avut un vis erotic.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:19

sigur n-ai iertat-o....
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 00:21
Stiu,genul asta de resentimente (sa indraznesc sa-i spun "ura"?) nu-s deloc inaltatoate,constructive,blablabla...
Dar voi sunteti necunoscuti,asa ca de ce as poza?
Sfaturi nu cer,pt ca vreau sa fiu unica responsabila in caz ca ceva nu functioneaza. Si singura care culege toate "uau!"-urile daca da.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:26
si daca nu-s inaltatoare,constructive....ce???
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 00:31
Presupunand ca nu vrem sa ramanem in istorie drept "nemiloasele care au speriat vestul",si nici exemplu negativ pt copii nostri nu vrem sa fim....atunci oarece mustrari de constiinta tot am avea, eladaela.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E mai bine cu un frate/sora sau singur? 13 De la: garbo075336 18 Iulie 2013 00:26
PRIETENA MEA,MEA CERUT SA AVEM si alte relatii..... 14 De la: papusika_72 27 Ianuarie 2009 15:25
unde dracu 4 De la: prometeus_wife 15 Februarie 2009 12:29
sexx 1 De la: carmella 16 Ianuarie 2009 15:46
La umbra 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:06
Setari Cookie-uri