"nu este nimeni de neinlocuit,dar uneori e nevoie de mai multe persoane pentru a inlocui una singura"

dancris
Postat pe 6 August 2010 15:30
iubita nici la mine nu merge .,,,,,,,,,am incercat si ieri.......dar , tot il pup pe bebe
tare scump, sa fie sanatos
jeanette40
Postat pe 6 August 2010 15:39
"nu cei 5 ofiteri sunt vinovati sau incompetenti sau lenesi. stiau care li-s indatorilrile si ce le cere fisa postului" - fereasca Sfantul sa afirm asa ceva. Bineinteles ca nu ei erau vinovati. Oamenii au invatat, au fost repartizati (nici nu au avut habar unde vor ateriza si ce vor face si, mai ales, nu au aflat decat mult mai tarziu despre aceasta intamplare). Nu, nu erau erau sau sunt vinoati, ci cei care au posiblitatea si datoria de a gandi aceste lucruri, cei care sunt platiti tocmai pentru a da solutii si a realiza un bun management pe toate planurile. Vorba bunica-mii, vinovati sunt cei care au painea si cutitul in mana si care hotarasc pentru altii.
Si risc sa mai afirm ceva: poate nici cei de la resurse umane nu sunt chiar atat de vinovati, poate ca realizasera cat s-a chinuit secretara aceea (care era "ajutata" de faptul ca intrase in politie inca din tinerete, era isteata, diplomata, intre timp - din motive obiective, separate de munca - i se destramase famiia, desi avea destul timp pentru a sta pe la servici si a-si face treaba temeinic). Poate ca, tocmai a se preveni acest lucru, s-a recurs la metoda ulterioara, de a angaja personal mai mult, sa isi faca treaba si bine si in timp util, dar care sa poata avea si o famiilie. Adevarul este undeva la mijjloc, doar ca eu spun ca acest lucru poate ar fi trebuit sa fie observat de catre sefii cu care lucra grefiera respectiva in acea perioada.
Lucrul oricum este consumat, doar ca se pot trage anumite invataminte si cei care ajungeti manageri, coordonatori in functii ceva mai inalte, fiti mai receptivi la cum lucreaza fiecare, stimulati-i si retribuiti-i cu o oarecare diferenta si atunci poate se vor trezi multi din amorteala. Dar cred ca este total utopic cum gandesc eu acum! Cine stie?! Poate da, poate nu ....
Doinita201
Postat pe 8 August 2010 00:37
Doamna secrtara avea vechime, de aceea stia tot, cei tinreri care au venit n aveau de unde sa si stie cum sa rezolve problemele! O stiu ,am muncit din 1997-2001 la o sectie unde am infiintat o echipa era fff, buna ,beton dar a trebuit sa plec pt, ca nu incapeam de ,,lingai((eram pensionar de boala gr,III,,,eu eram, femeia de serviciu, instructorul ca nu aveau habar de meserie, ((erau someri))normatorul care le norma munca si eram si calculatorul de salarii, pt,25 oameni.Munceam cu drag pt, ca mi placea.Dupa ce am plecat eu a fost, maistru la echipa, normator, calculator salarii si binenteles femeie de serviciu! M a chemat patronul inapoi dar,,,,,,,eu sunt capricorn ce scuip nu ling asa ca, desi mi a oferit salariu tentant am refuzat , frumos,, spunandu i sa se descurce cu linga-linga!!
Jojolin
Postat pe 22 August 2010 00:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare barbatii pot fi fideli dupa casatorie? 200 De la: vuvuzela 5 Noiembrie 2010 20:39
1 Decembrie. 12 De la: Rotty 1 Decembrie 2012 09:53
buna 2 De la: CRaluka 21 Iunie 2009 04:48
iubiri interzise! 101 De la: oanas_2004 15 Februarie 2011 18:30
va rog...ajutati-ma si pe mine cu un sfat!! 11 De la: kidz008307 26 Iunie 2010 17:16
Setari Cookie-uri