Diagnostic: scarlatina!

N-am crezut niciodata ca ni se poate intampla noua, dar din pacate inevitabilul s-a produs.Sunt sigura ca a luat-o de la gradinita, dar acum nici nu ma mai intereseaza, oricum nu mai pot schimba lucrurile.
Se pare totusi(din ce mi-a spus medicul)ca e epidemie de scarlatina in Bucuresti.

Azi am iesit din spital dupa o saptamana de cosmar.Am stat inchise intr-un salon meschin cu alti doi copii si mamele lor, fara sa putem iesi nici macar pe hol.Acum stiu ce inseamna detentia.Nu va puteti imagina cum arata spitalul Matei Bals, este ceva ingrozitor, dar asta e o cu totul alta discutie.
Eu am deschis acest topic in dorinta de a intra in legatura cu alte mamici ai caror copilasi au trecut prin aceasta boala, sa aflu mai multe din experienta voastra, cum v-ati facut bine, dupa cat timp ati putut rasufla usurati ca totul s-a terminat etc.
Eu sunt ingrozitor de speriata(primele doua zile am plans tot timpul)pentru ca stiu ca boala poate da complicatii.
Mai am un motiv pentru care sunt ingrijorata.Fetita mea ia tratament cu Eritromicina, pentru ca dupa testele de alergie, au spus ca e alergica la penicilina(antibioticul cel mai eficace in scarlatina). I-a facut "floricica"aia pe mana si in jur s-a inrosit foarte putin.Eu n-am stiut niciodata ca ar fi alergica la ceva.Ma framant enorm si din cauza asta, pentru ca ma gandesc ca poate acest tratament nu va fi la fel de eficient. Si parca nu era destul, a inceput sa faca febra 37,5 - 38. Am sunat la spital ,am vorbit cu medicul care a tratat-o si mi-a spus ca nu e de la scarlatina, ci de la altceva(o raceala, de exemplu). Dar ea nu are nici un simptom de raceala.Sunt disperata ,nu stiu ce sa mai fac!Va rog mult,daca ati trecut prin asta,spuneti-mi ceva, orice,oricare din experientele voastre mi-ar fi de ajutor.
Noa_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:47
pe noi ne-a ferit dumnezeu de boli prea pacatoase, dar pot sa zic ca febra a facut si andrei , chiar 39.4 intrarecta=39 sub brat, i-am dat nurofen si i-a trecut de tot, nu a mai facut pe urma (o singura doza i-am dat). i-am facut toate analizele ca iti dai seama ca ne-am speriat f tare de asa febra si au oesot toate ok, nu avea nimic. tot asa ne-a zis si noua dr intr-un final, ca poate de la o raceala , viroza ceva, dar el semne de boala nu dadea in nici un fel (decat ca ziua aia a fost cam somnolent, apatic , fara pofta de mancare, dar bea tot timpul).

Noua maieti bals ni s-a parut cel mai ok spital, de 2 ori am fost internati acolo cu enterocolita, si inca de 2 ori am mers la control la medicul care il avusese sub observatie cu enterocolita , anca draganescu (pav 4). Tipa e super ok si spitalul (cladirea asta cel putin, ca pe celelalte nu le stiu) mi s-a parut super faina, frumos renovata, cu baie in salon, baie adica si wc si dush), si de cate ori am mers cu el nu a patit nimic acolo (la grigore alexandrescu cand am mers odata ca camera de garda ca avea febra -cica de la o viroza), am plecat de acolo si la 2-3 zile avea enterocolita (si chiar si dr sau recunoscut ca cel mai probabil de la camera de garda luata, ca acolo stau copiii claie peste gramada fiecare cu alte bili si iti dai seama ca pana iti vine si tie randul sa te vada dr, iei tot ce poti de la ceuilalti pacienti.... ) Si macar la Matei bals da de mancare si la mame, nu ca la grigore, unde nu iti da, sau daca vrei sa iti dea te trimite in alta cladire la masa, timp in care copilul tau ramane singur in salon...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ENTEROCOLITA VIRALA 24 De la: office_salinasusesi_ro 1 Ianuarie 2010 20:05
SANSA LA VIATA 4 De la: daria25 14 Iulie 2010 22:18
Cum aleg hainutele copilului? Din ce materiale sa fie confectionate? 11 De la: garbo_383092 25 Noiembrie 2013 22:40
Notiuni practice de ortopedie pediatrica la copii 12 De la: cory_emy 15 Martie 2011 19:26
Infectie urinara la fetita de 4 ani 58 De la: garbo164218 29 Iulie 2010 15:44
Setari Cookie-uri