Ce inseamna pocainta? Teofil Paraian

Pocainta inseamna parasirea pacatelor.Cata vreme faci pacate,nu ai pocainta.Pacatul este definit ca calcarea Legii lui Dumnezeu cu deplina vointa si stiinta,adica tu stii ce vrea Dumnezeu si totusi cu deplina vointa si stiinta,calci Legea lui Dumnezeu.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:05
Iar pocainta este parasirea pacatului,parasesti pacatul,esti pe calea pocaintei,nu parasesti pacatul.nu esti pe calea pocaintei..Daca nu parasesti pacatul,nu se poate zice ca te pocaiesti si nu se poate zice ca intri in imparatia lui Dumnezeu.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:08
Pt ca in imparatia lui Dumnezeu nu intra nimic necurat...Ca sa intri in imparatia lui Dumnezeu trebuie neaparat sa fii omul care inlatura pacatul din propria viata.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:10
In pocainta trebuie sa intre si rusinarea pentru pacatele facute,jena aceasta ca ai facut un lucru rau,un lucru pe care nu trebuie sa il mai faci..Daca ai aceasta jena inseamna ca esti pe calea pocaintei,,inseamna ca esti pe calea parasirii pacatului,pocainta fiind parasirea pacatului..Asa ca omul imparatiei lui Dumnezeu trebuie sa inlature din sufletului lui pacatul.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:16
S-ar putea spune intrebarea,,Cine e fara de pacat? Doar tu Doamne esti fara de pacat..dreptatea Ta este dreptate in veac si cuvantul Tau ,Adevarul....Numai ca Ioan Evanghelistul spune ca,,,cel nacut din Dumnezeu nu mai pacatuieste...adica nu mai poate sa pacatuiasca .Si atunci stam cu afirmatia ca numai Dumnezeu este fara de pacat,dar exista si oameni fara de pacat....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:21
Chiar exista oameni fara de pacat? Da exista ,cel putin de la o vreme,dupa ce s-au convertit,dupa ce au ajuns sa fie atenti la viata pe care o traiesc.,,fiind nascuti in Dumnezeu,,fiind transformati prin Dumnezeu,-pentru ca aceasta inseamna ...sa fii nascut din Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:24
Numai ca ispite vor fii multe...Cum ar fii necazurile,,care sunt din greselile oamenilor la care le imping ala rau,,,si lucrurile ies rau...Si ala rau,vrea ca omul sa urasca pe Dumnezeu...Pt ca si la mine,,,mi sa intamplat..In momentele greselilor mele,,si dadeam de bucluc din cauza ca am gresit...incepeau sa imi vina ganduri rele despre Dumnezeu...Era ala rau,,care vroia sa ma faca sa gandesc rau de Dumnezeu,,ca sa ma desparta de ajutorul si iubirea Lui...De asta eu cred ca necazurile,,sunt din cauza ca noi gresim,,din cauza la ispite de asta ne ies lucrurile pe dos..Ca noi atunci sa incepem sa dam vina pe Dumnezeu...Pt ca asta umbla sarsaila...Sa ne desparta de iubirea lui Dumnezeu...Ca el diavollul sa poata face tot rasul din noi..si toata batjocura
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:30
Pt ca de asta si consider ca sunt necazurile si supararile....Din cauza ca sarasaila umbla mereu sa ne incurce treburile...Si cateodata ispita pare asa credibila si nu iti poti da seama ca nu vine de la Dumnezeu...Si uite de asta cateodata omul da de bucluc...Dar asta nu inseamna pt ca Dumnezeu vrea ca noi sa suferim....Ci pt ca omul singur se lasa pe mana la sarsaila sa faca tot rasul din el...Pt ca Dumnezeu este prea bun...Eu nu cref ca Dumnezeu pedepseste omul...Ci diavolul pedepseste omul daca se lasa pe mana lui...si sarsaila are liber de ;la Dumnezeu....Pt ca omul este liber,cui vrea sa slujeasca...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt balonata mereu! 103 De la: Adina_Radu 4 Iulie 2012 15:07
FEMEIA VARSATOR 108 De la: icecream 3 Mai 2010 14:09
stresul ingrasa? 29 De la: tomaioana 13 Iulie 2011 13:34
Regimul alimentar n afectiunile intestinale 2 De la: anamariatoma 16 Mai 2012 17:52
plante si legume 5 De la: Milian_Militaru_1 30 Aprilie 2013 09:49
Setari Cookie-uri