ciclu in perioada de lactatie

buna ziua
am un bebe de aproape 7 luni l-am alaptat pina acum de la 6 luni am inceput diversificarea si am rarit alaptatul la san in sensul ca il alaptez pe la 6 seara noaptea si dimineata problema me aeste ca mi-a venit ciclu si nu stiu cum sa interpretez acest lucru ma gandesc sa nu voi mai avea lapte pt bebe? sau e ceva normal si ma sperii dgeaba.

manuela_ela24
Postat pe 3 Iunie 2010 14:52
nu are nici o legatura una cu cealalta. atata doar ca s-ar putea ca pe perioada "oaspetilor" sa se modifice gustul laptelui, atata tot. secretia lactata (daca vei avea probleme si vrei sa o mentii) se poate creste cu ceaiuri speciale -de la fares de pilda, dar intreaba la farmacie de ceaiuri pt stimularea lactatiei si iti vor da ele.
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 14:56
iti multumesc foarte mult pt raspuns chiar ma linistit
manuela_ela24
Postat pe 3 Iunie 2010 15:34
buna manuela stai linistita ...chiar daca ti-a venit menstruatia poti alapta fara prb si cu putin noroc bebe nici nu v-a simti ceva schimbat. bebica mea are un anisor si inca o alaptez iar menstruatia nu a avut nici un efect negativ asupra lactatiei, faptul ca ii dai doar dimineata ,seara si noaptea a facut ca secretia de lapte sa se adapteze ptr cerinta bebelui si asta este f bine ptr ca nu iti era bine daca secretai lapte ca atunci cand ii dadeai sa pape doar san , era prea mut si se umflau sanii , asa e super!
cory_emy
Postat pe 4 Iunie 2010 21:05
stai linistita mie mi-a reaparut imediat dupa nastere la vreo 3-4 saptamani si am alaptat pana la 1 an si 6 luni
kidz008307
Postat pe 6 Iunie 2010 19:57
buna,si mie mi-au venit "musafirii"cand fetita mea avea 6 luni jum.iar acum are 7 luni si exact la asta m-am gandit si eu ,oare imi scade laptele?sau de ce mi-a venit tocmai acum?dar ma bucur ca a-ti deschis acest subiect,am citit si eu si pe urma nu mi-am mai facut griji ,se pare ca fiecare organism reactioneaza diferit .vreau sa multunesc unor persoane cum ar fi pinicuta,tusi oli,aly raz,alinakatt,aly fab ,cory emy si nu numai, ca isi fac timp si raspund la neduneririle mamicilor tot timpul ,de multe ori am citit sfaturile sau discutile lor si m-au bine dipus,le citesc in fiecare zi,numai din pacate nu am timp sa stau sa si scriu,nu vreau sa par egoista,va doresc o zi buna
kidz005563
Postat pe 11 Iunie 2010 18:45
Buna mamici bebita mea are 8 luni si mia nu mia venit inca ciclul menstrual. E posb cat timp sa alaptez sa nu imi vina ciclul menstrual.
MAYATHEEO
Postat pe 11 Iunie 2010 20:55
multumesc foarte mult tutror mamicilor care au raspuns
sa fiti sanatoase si bebei vostri la fel
manuela_ela24
Postat pe 12 Iunie 2010 21:49
hai sa-mi dau si eu cu parerea .al meu kinder are acum 8 luni si 3 zile, inca il alaptez si de 2 luni am si eu ciclu.dupa mai multe discutii cu alte mamici am priceput ca vei mai avea lapte ,si eu acum inca mai alaptez,si ca difera de la persoana la persoana . nu intrerupe alaptatul daca copilul are ce sa suga si o face cu placere.si eu eram hotarata sa-l intarc dar ii merge prea bine si-mi pare rau sa-l chinui cu mancarea.are timp sa manance pe urma cat vrea.pana pe la un an e bine sa -l lasi sa se bucure de laptic de buna calitate.ok asta e parerea mea !
dalidablu
Postat pe 24 Iunie 2010 10:48
Maya, cel mai frecvent, se reinstaleaza cam la 6 luni dupa nastere iar eu stiu ce stiu si fetele: singurul inconvenient este modificarea gustului laptelui. Este la fel de posibil sa nu reapara pe toata perioada alaptatului, acesta actionand intr-o oarecare masura ca si contraceptiv natural, dar nu si garantat. Deci, totul e ok, nu iti face griji!
moniq_
Postat pe 24 Iunie 2010 11:09
MONIQ EU IAU SI ANTICONCEPTIONALE DACA NU APARUT CM ASTEPTAM SA APARA. BEBEITA MEA PAPA SAN ALTCEVA NU VREA SI IMI DORESC SA AM SAN CAT VREA EA
MAYATHEEO
Postat pe 24 Iunie 2010 11:14
multa sanatate pentru amandoua, Maya!
moniq_
Postat pe 24 Iunie 2010 11:19
multumim moniq si voua sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 24 Iunie 2010 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lady Anion - absorbante naturale 100% 1 De la: kidz001522 17 Noiembrie 2009 15:57
ciclu in perioada de lactatie 13 De la: MAYATHEEO 24 Iunie 2010 17:19
Pastilele Raspberry Ketone sunt eficiente pentru slabit? 1 De la: garbo_9035 30 Octombrie 2012 19:02
indemnizatia 1 De la: kidz001187 3 Iunie 2009 21:15
Cred ca am intrat in depresie postnatala 6 De la: garbo_380675 25 August 2013 12:54
Setari Cookie-uri