anticonceptionalele rigevidon 21+7

am o prietena care a luat rigevidon si are numai probleme de la ele, probleme de ordin hormonal, a fost la multi medici si toti i-au spus acelasi lucru, din cauza rigevidonului are dereglari hormonale care i-au provocat ingrasarea in exces si orice ar face nu poate sa dea jos, este foarte deprimata din cauza asta si ia o gramada de pastile naturiste si nu numai ca sa refaca greseala unui medic; si mie mi-a dat medicul de planing familiar, bineinteles fara analize in prealabil, si nu mi-au facut bine aveam dureri in capul pieptului, cand i-am spus nu ma crezut, asa ca nu am mai mers la el, deci atentie mare la anticonceptionale, trebuie luate numai cu analize de sange in prealabil pentru a nu avea apoi efecte adverse ireversibile!

julia007
Postat pe 5 Iunie 2010 11:17
feritul este printre cele mai bune anticonceptionale si cel mai sanatos intr-un cuplu
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 11:20
si mie mi-au fost recomandate de medic si mie la a 3 pilula maro imi vine cm
si nu am ramas insarcinata leam folosit si inainte sa-l am pe baietell
numai bn
lacri21
Postat pe 5 Iunie 2010 15:49
saluti
am citit postarile voastre despre anticonceptionale si unele metode de contraceptie care se folosesc.
Am mai postat mesaje pe acest topic referitor la anticonceptionale revin cu unele precizari daca se folosesc corect nu ai cum sa ramai insarcinata, daca ai un ciclu menstrual regulat poti sa folosescti metoda calendarului repet doar daca ai cm regulat altfel riscati sa va treziti cu o bucurie,iar despre "ferit " nu stiu ce sa zic nu prea este indicata aceasta metoda in primul rand este cam neplacut pt partener sa nu finalizeze acolo unde trebuie si in al doilea rand exista posibilitatea sa fie cate un ratacit de spermatozoid care sa-si faca treaba cu foarte mare succes. Cunosc persoane care au folosit aceasta metoda si au ramas insarcinate
Despre sterilet sunt pareri si pareri. Cu riscul sa ma repet steriletul se monteaza doar daca este curat colul uterin, adica nu exista nici o urma de infectie, iar de montat se monteaza in prima zi de ciclu menstrual. Daca este montat corect si daca faceti controalele de rigoare nu aveti nici un risc de a ramane insarcinata.
Nici o data sa nu luati anticonceptionale fara un copnsult medical de specialitate.
O zi frumoasa

tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 16:14
tusi care metoda contraceptiva este 100% sigura? nici una dupa parerea mea,chiar pe toate scrie ca sunt 99,9%. Asa ca riscul exista in toate cazuri.... asa ca just do it
Iar cu ultima parte "Nici o data sa nu luati anticonceptionale fara un copnsult medical de specialitate."sunt total de acord
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 17:48
salutare bau
vrei sa stii care este cea mai sigura metoda contraceptiva ti-o spun eu
sterilizrea la barbati sau legatul trompelor la femei
tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 17:51
hola! ce faceti feteor???
Sis ce face fiemea?mai stau o ora ca am de pus cap la cap ceva si ajung....
alinakatt
Postat pe 5 Iunie 2010 17:54
heloo sis bibi este pe aici prin zona pana acu fuse calre pe mine dar am expediat-o la buni
bun suntem acasa
tusi_Oli
Postat pe 5 Iunie 2010 17:56
tusi nu sunt bune metodele acelea doua ca poate mai tarziu ma imbogatesc si vreau sa-mi fac gradinita cu propii mei copii
serios daca m-as imbogatii as face multi copii
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 21:17
fetele stiti care e prob cu legatul tropelor, mi-a spus medicul ca nu te mai termini si atunci ce farmec mai are sa faci dragoste daca nu ajungi la orgasm, nu?
viobregar
Postat pe 5 Iunie 2010 21:33
asta n-am mai auzito vio,dar daca e asa,deci sub nici-o forma legatul trompelor,exclus
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 21:34
am intrebat cand l-am nascut pe silviutz ca am zis ca daca mai facem unu sa imi lege trompele si asa mi-a spus si atunci am zis ca nu
viobregar
Postat pe 5 Iunie 2010 21:42
Buna,am luat novinette 4 ani si nu ma-am ingrasat de loc ,dar le-am luat la recomandarea medicului si dupa ce am facut un set de analize .
garbo008337
Postat pe 5 Iunie 2010 22:51
Eu iau Logest sau Novinette (au aproximativ aceeasi compozitie) de cand am inceput viata sexuala; cu o mica pauza : Nu am avut pana acum nici o problema.

Ar fi ideal ca toate femeile sa ia anticonceptionale la recomandarea medicului si dupa ce-si fac analize. Dar dupa cum stiti traim in Romania si toata lumea se pricepe, in afara de fotbal si agricultura, si la medicina, deci...
nicoletta_kidz
Postat pe 10 Iunie 2010 23:48
rigevidonul se ia din prima zi in care iti vine menstruatia!atunci trebuie luata prima pastila
garbo164079
Postat pe 27 Iulie 2010 21:42
Buna.va rog dak ma poate ajuta cineva...am luat rigividon 21+7 inainte de problema lunara dar am luat doar pilulele albe si acum leam terminat acum 2 zile si nu mia venit ciclu.Ma tem ca am ramas insarcinata.va rog ajutati-ma da-tim un sfat
garbo201665
Postat pe 16 Aprilie 2011 15:48
fetelor sunt disperta am luat rigevidon doua saptamani si dupa le-am intrerupt mi-a venit ciclu daca pot spune asa adica doua pete de sange una intr-o zi si alta a doua zi.am crezut ca sunt insarcinata dar nu a fost asa am facut doua teste si alarma falsa unul chiar astazi.nu stiu ce sa fac chiar imi doresc un copil va rog sa ma ajutati cu un sfat
garbo233839
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:52
fetelor ce inseamna daca in loc de ciclu mia aparut 2 pete de sange una intr-o zi si alta in ziua urmatoare
garbo233839
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:54
De la: garbo233839, la data 2011-10-20 16:54:42fetelor ce inseamna daca in loc de ciclu mia aparut 2 pete de sange una intr-o zi si alta in ziua urmatoare
garbo233839
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:56
inseamna ca, undeva, pe aceasta lume, exista un doctor...te asteapta
Eugenia69
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:57
buna,si eu am folosit rigevidon 2 ani am facut o pauza de 5 luni pentru ca am fost plecata din tara si nu am mai gasit acolo
acum am inceput sa lke raiau de o luna
pana acum imi venea regulat dupa a 2 pastila rosie dar acum sunt deja dupa a 3 si inca nu mia venit va rog spunetimi si mie e posibil sa fiu gravida sau inca mai pot astepata sa sa pot sti sigur ast un raspuns va ror
Mal3xa
Postat pe 1 Aprilie 2012 08:09
Buna am si eu o intrebare.Eu am 6 luni de cand iau anticonceptionale rigevidon si am auzit ca trebuie sa faci o pauza de nushcat timp dupa 6 luni.Si de 1 sapt imi curge cv maro oare trebuie sa fac pauza aia?
garbo_5451
Postat pe 10 Iulie 2012 09:21
''inseamna ca, undeva, pe aceasta lume, exista un doctor...te asteapta ''
Axl_R
Postat pe 10 Iulie 2012 09:25
De la: valentina_mami, la data 2010-05-12 23:35:59buna mamicilor!!am nascut pe 10 ianuarie iar saptamana trecuta mi-a revenit ciclul.am fost la dr si mi-a prescris sa iau rigevidon.problema este ca nu mi-a explicat detaliat cum se ia(ori mi-a explicat si nu am inteles)din cate am inteles se ia a 5 zii.pe mine m-a tinut menstr de p 6 pana pe 10..doar 4 zile nu am mai luat pastila dak nu au trecut cele 5 zile..akum au trecut dja 6 zile..cand incep sa iau prima pastila?pot incepe azi???????? astept cat mai multe rasp va
Rusen_Elena_1
Postat pe 17 Ianuarie 2014 17:22
... Azi _ maine merge copilu` la scoala....
Rotty
Postat pe 17 Ianuarie 2014 20:10

ziua in care iti vine ciclul e PRIMA cu care incepi numaratoarea
nu conteaza cite zile ai ciclul
te poate tine doar 2 zile.
numaratoarea incepe tot din prima zi si in a 5-a trebuie sa incepi pilulele.

rotty, de ce nu i-ai explicat fetii, ca e mai mica si nu stie.
vivacedonna
Postat pe 17 Ianuarie 2014 20:27
e prima luna de cand iau diane 35 dupa recomandarea medicului pentru un tratament hormonal, acum sunt in perioada de pauza 7 zile, astazi e a 4a si inca nu mi s-a inceput ciclul, e ceva normal? sau trebuie sa ma ingrijorez? cand ar trebui sa apara cu exactitate
Ludmila_Mardari_1
Postat pe 19 Mai 2015 14:22
Buna, am si eu o intrebare care tot ma framanta: am luat rigevidon un an si jumatate iar de 2 luni nu il mai iau pt ca vreau sa raman insarcinata. Intrebarea e dupa cat timp pot ramane pt ca deja sunt la a doua menstruatie si sunt putin speriata ca nu pot ramane. Va rog mult astept un raspuns, multumesc!
Simona_Elena_5
Postat pe 5 Iulie 2015 10:38
Eu știu ca după ce iei anticoncepționale trebuie sa aștepți sa ți se curețeorganismul de llapile sși apoi sa ramai Gravidasșiaăsta cam 6 luni, intre timp faci analize și vezi ddacă ai suficiente vitamine în corp dacăppoți sa dai sși la baby.cum stai cu acidul folic, ca copil ul sa fie sănătos
ingerasulluptor1
Postat pe 5 Iulie 2015 13:52
De la: viobregar, la data 2010-06-05 21:33:01fetele stiti care e prob cu legatul tropelor, mi-a spus medicul ca nu te mai termini si atunci ce farmec mai are sa faci dragoste daca nu ajungi la orgasm, nu?
dacăai un partener bBun de ce sa nu ajungi, pilele nu sunt sănătoase multe femei fac infarct renal dela ele, ssănătatea este importanta, dacăai 2 copii ppoți face legare de trompe, castrare așa nu te mai stresezi
ingerasulluptor1
Postat pe 5 Iulie 2015 13:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ma pot dezabona? mesajul de mai jos " apasa aici dezabonare !" e eronat! Nu este activ!!!!! 3 De la: tatusilvia 4 Aprilie 2009 00:28
concurs foto copii 5 De la: karmina 25 Iunie 2009 12:36
Pericolul antenelor GSM 17 De la: emi_vio 29 Septembrie 2013 08:12
vreau sa stiu daca se primesc cei 600 lei 2 De la: Laura_M 22 Decembrie 2010 16:07
Sesizare catre administratorii forumului 23 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 07:53
Setari Cookie-uri