aveti grija de voi si de bebici vostri

hehe, eu am nascut la giulesti (la stat), si nasterea in sine nu m-a costat absolut nimic (decat 5 lei ce i-am dat eu la o asistenta care mi-a spalat taietura si vreo 10-20 de lei ce i-a dat sotul meu alteia care mi-a pus chiar ea chilotii cand m-au scos din sala de nasteri), dar nici una din ele nu a cerut, doar au primit ce li s-a dat: dr nu a vrut sa primeasca nimic, si am avut partea de un tratament omenesc (dr a fost f atent, venea zilnic sa se intereseze de noi si sa ma consulte, m-a si ajutat cu o pila la alt dr pt ca aveam copilasul bolnavior; asistentele veneau la pat sa iti schimbe pansamentul daca nu te puteai deplasa; copilul nu a patit nici un accident acolo-nu l-am gasit nici lesinat de foame, nici oparit nici nimic, atata doar ca aveau ore fixe pt alaptare si nu te lasau la copil in afara acelor ore, iar organismul meu avea alt ritm decat orele stabilite de ei pt intalnirea cu copilul, deci cu asta chiar mi-a fost greu). Asistentele ne invatau cum sa procedam referitor la taietura: sa nu folosim tampoane ci vata pt ca tampoanele irita rana, sa fcem spalaturi cu ceai de pelin odata ajunse acasa; ne aratau si cum sa alaptam, daca cineva intreba ceva despre copilas raspundeau frumos (o mamica a intrebat de ce are "pistrui" pe nas copilukl ei" si i s-a spus ca asa au bebelusii, nu e nevoie sa se preocupe de asta ca e ceva normal si o sa dispara repede), cand am plecat am fost :instruite: sa scoatem copilul cat mai repede afara la aer (sa nu il tinem in casa), pe fisa de externare scria sa le dam san la cerere, sa decalotam putulica etc, si am primit si niste "carticele" tiparite de Pampers si altii, ref cum sa iti ingrijesti copilul.
pinicuta
Postat pe 18 Martie 2010 16:25
a, si.. nu ne-au spalat cu apa taietura, c cu o solutie care probabil si dezinfecta, ustensilele erau scoase dintr-o cutie sterila, compresele la fel, si la sfarsit daedea cu un fel de spray peste cusatura si apoi punea pansamentul. te ajutau sa te urci si sa te ridici de pe masa (asta in cazul in care reuseai sa ajungi la sala de pansamente, ca daca nu puteai sa te duci ele tineau evidenta tuturor si stiau cine a fost si cine nu si pt cele care nu puteau merge veneau la patul lor sa schimbe pansamentul)
pinicuta
Postat pe 18 Martie 2010 16:33
Din fericire mai avem si cazuri fericite , cum este al tau pinicuta, dar destul de rare, din pacate
printesa31i
Postat pe 18 Martie 2010 17:19
da, stiu, s-a incetatenit ideea ca trebuie sa dai spagi. si de vreme ce toata lumea da, personalul medical asteapta sa i se dea. de parca salariul lor nu tot noi il platim (prin cotizatiile la bugetul de stat). daca pacientii ar avea curaj sa nu mai dea, sau sa denunte cazurile de cerere de spagi si nuare de mita, poate ca s-ar schimba ceva... dar nu-si risca nimeni viata de dragul schimbarii sistemului (toti preferam sa scoatem banul daca alta cale nu-i, si sa iesim din spital cat putem de sanatosi in conditiile date)
pinicuta
Postat pe 18 Martie 2010 17:28
Iuliana sunt din alba-iulia si am nascut in cj.
Aly-fab sincer nu mi se pare mult 35 mil in conditiile in care eu aveam pe luna salariu 32mil si aici iti alegeai mancarea ca la restaurant. M-au ajutat sa ma duc la baie, nu lasau bb sa planga deloc cand se trezea il schimbau si ii dadeau sa pape, m-au ajutat sa-l invat la san, ma spalau si foloseau instrumente sterile, la nastere mi-au dat si camasa de noapte. Am prins pastele in spital si duminica dimineata a venit medicul si mi-a adus paste si un ou rosu. Pediatru de acolo e prof.univ.dr. in pediatrie. Vorba lui chanty nu exista cuvinte de lauda. Eu nu va pot descrie in cuvinte ce bine am fost tratata si ce bine m-am simtit, pana si femeia de serviciu se purta extraodinar, curatenie sa nu mai zic cei care veneau de afara erau obligati sa ia halate pe ei si papuci in picioare.
Eu ma ingrozesc de ce povestesc ca se intampla in spitalele de stat.
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 18:35
In Timisoara nasterea naturala la un spital privat este 1400e. Iar salariul pleaca de la 5mil .
Vio tu esti o norocoasa cu salariu de 32 de mil. In Romania salariile sunt f mici. Eu sincer o trebuit sa strang bani pt nastere,am nascut la un spital de stat la o suma f mare.
Pinicuta ma bucur ca ai avut parte de conditii bune.Doctori ca al tau sunt f putini. Cand dam viata copilului nostru,chiar daca n-ar trebuii sa dam bani, ne este frica sa nu dam,ne e frica sa nu se razbune pe copilul nostru.
bau
Postat pe 18 Martie 2010 18:46
Si eu am adunat bani pt nastere. Sincer cred ca am cheltuit vreo 100 mil la nastere. a fost 30mil nasterea 30 mil depozitul de celule stem. Sotu venea in cj in fiecare zi, patut, hainute, carcior, produse pt bebe, etc.
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 20:27
Patut,haine si alte lururi pt bebe sunt dupa nastere,eu ma refer strict la nastere.Cu un salariu mic greu strangi bani pt nastere.Pt dupa nastere mai faci si datorii,pai cam asa se descurca romanul.
Deci tot mai bine e printre straini.Parerea mea.
bau
Postat pe 18 Martie 2010 20:38
eu sincer nu m-as duce sa locuiesc in alta tara. Am fost in vizita am vazut olanda, belgia, germania, ungaria, austria dar sincer nu m-as duce sa stau acolo.
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 20:42
Eu sincer , m-as duce,numai sotiorul nu cred ca ar reusii sa se acomodeze intr-o tzara straina.
bau
Postat pe 18 Martie 2010 20:45
s stii ca nici acolo nu curge lapte si miere, toti au problemele lor (toti adica in orice tara, nu toti adica toti indivizii)
pinicuta
Postat pe 18 Martie 2010 21:22
sotul a fost in canada 3 ani jumate inainte sa ne cunoastem si nu are o parere foarte buna. Noi ne descurcam bine si aici.
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 21:24
pinicuta nu e vorba sa curga lapte si miere,e vorba sa fi respectat ca si cetatean. Eu am f multe neamuri plecate dincolo si o duc f bine . Nu sunt taxe la tot pasul ,iar statul le ofera tot ce au nevoie.
E adevarat sunt cazuri si cazuri.
Numai ca daca dincolo nu ar fi bine, nu ar pleca atatia romani sa lucreze pe dincolo ca sa poata trai decent in Romania.
bau
Postat pe 18 Martie 2010 21:29
se duc crezand ca e bine si apoi le e rusine sa vina inapoi
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 21:33
Fetelor v-am citit mesajele de pe aici in legatura cu nasterea si pot sa spun ca m-am considerat o foarte norocoasa cand am nascut-o pe domnisoara mea care acum are 13 ani. Am avut noroc cu nasa fetei care o cunostea foarte bine pe doctorita si nu am dat nici un leu, iar la moasa nici vorba si am avut o moasa super faina. Cand am citit despre ce sume vorbiti ma cam furnica pielea.
Si atunci erau cu datul la nastere dar parca nu asa sume, iar despre bebelasi a fostul ok nu mi-a iesit cu nici o chestie din spital asa cum a patit nepotica mea Barbaracare s-a ales cu o infectie cu Ecoli de toata frumusetea.Deci in conluzie cred ca erau mai cu mult bun simt acum 13 ani si am nascut la clinica Bega
tusi_Oli
Postat pe 18 Martie 2010 21:35
Vio probabil mai sunt si persoane de acest gen,dar mai rar. Majoritatea care is plecati dincolo isi fac case pe aici,isi cumpara apartamente si alte cele.
Cunosc persoane care au venit in Romania,pt a fi aproape de neamurile de aici,de prieteni si dupa 4luni-5luni s-au intors inapoi ca si-au dat seama ca nu au cum sa traiasca aici,obisnuindu-se sa traiasca bine dincolo.Am exemple f multe si din multe tzari.
bau
Postat pe 18 Martie 2010 21:41
bau sunt cazuri si cazuri
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 21:45
tusi_oli nush ce sa zic probabil devin tot mai lacomi
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 21:46
buna,clinica nu e privata,dar au aparatura buna chiat foarte buna....da doar de supraveghiere in sarcuna, si nici nu e asa scump... si chiar se ocupa de supravegerea copilului si a mamai.
cimuca_lumi
Postat pe 19 Martie 2010 16:20
pai nici la clinica unde am nascut eu nu era scumpa supravegherea doar 500 lei nasterea e un pic mai scumpa. Pe tine cat te-a costat cu tot?
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 16:29
Ceau bau sa stii ca atunci cand s-a internet alinakatt la maternitate sa o nasca pe Barbara tot la odobescu a nascut m-am socat cand am vazut pe toate caloriferele puse la uscat manusile de" unica folosinta" sau noi nu am stiut dar ele sunt pentru folosinta indelungata Asaceva nu s-a intamplat in anul cand am nascut eu in 1997.
Poate erau mai cu mult bun simt sau poate nu erau asa de avizi dupa bani. Pupici si un wekend placut cu mult soare si caldura
tusi_Oli
Postat pe 20 Martie 2010 10:29
nu-mi adu aminte de acele manusi refolosibile ca instant imi aduc aminte de aparatul de ras cu lama gilette refolosibia care atarna pe masa unde iti tragea elegant clisma cu furtun...evident: REFOLOSIBIL.
De epilat doamne ajuta ca am facut-o eu la salon ca deh traim in sec.XXI dar la clisma nu am mai avut nici o sansa
alinakatt
Postat pe 20 Martie 2010 14:36
Si eu am nascut la spital de stat dar am fost tratata ok.Normal ca exista si exceptii, spre exemplu aveam o asistenta care m-a spalat cu apa amortita si cand am atentionat-o mi-a zis sa tac ca mie mi-a trebuit sa nasc .Apoi am vb cu doctorul cu care am nascut si care era sef de sectie si i-a atras atentia .Pur si simplu mi-a vb parca as fi fost un nimic fata de ea .....doamna infirmiera .Eu am ales sa dau la doctor , nu mi-a cerut dar am dat ca imi era frica de nastere si de fusareala(tinand cont ca aveam 22 de ani si toti se uitau la mine ca la o pustoaica).In plus a fost amabil si mi-a raspuns si la telefon la 23 noaptea .Toata stima si respectul pt el si tot personalul care a asistat la nastere si m-a ajutat si apoi.M-au invatat si pe mine cum sa spal copilul, sa-l schimb , sa-i dau san , ce trebuie sa fac pt igiena zilnica si uite asa multe chestii care au fost moca .Manusi refolosibile .Chiar am remarcat 2 lucruri : 1.cand mi-au inceput contractiile si ma tot suiau pe capra si ma dadeau jos....,trebuia sa schimb vata de fiecare data de la mine , asta pana sa vina doctorul ca dupa aia mi-a zis o asistenta sa o ascund ca ei trebuie sa-mi asigure asa ceva si va face dr gura la ele(dupa ce am folosit 2 pachete mari, gigantice de vata) si 2.intr-o zi o infirmiera a spalat pe jos cu clor si apa si cand a simtit dr a pus-o sa spele din nou cu o solutie care mirosea floral ca doar de aia le da , dar ele tot duceau acasa si in spital foloseau clor ca era mai ieftin
adelafistis
Postat pe 20 Martie 2010 15:27
supravegherea nu a costat nimic, doar ce-i dam la doctor cate o cafea sa o sticla de ceva, si la nastere bagi in buzunar minim 5 mil la doctor si 12 mil la moasa...eu am dat la moasa 5 mil, k doctoru nu a venit (asistand la o cezariana, eu am nascut fara el,deci lui i-am dat o sticla de bautura si atat)
cimuca_lumi
Postat pe 20 Martie 2010 17:31
Eu am fost un caz mai fericit ...
Am nascut acum 2 luni la Cernavoda, unde este un medic de exceptie..am dat 10 mil. cu tot cu anestezist pentru operatie. Nu mi s-a cerut nici un leu, dadeai cat considerai de cuviinta iar personalul este de nota 10.Toata sarcina mi-a fost supravegheata tot de catre acest medic in cadrul spitalului si dadeam max. 50 de lei pe consultatie. Conditiile din spital sunt super, sunt numai rezerve
Deci...mai exista si medici exceptionali...dar am uiatt6 sa specific ca medicul nu e roman...e sirian....poate de asta este o exceptie
Kamelya_kidz
Postat pe 20 Martie 2010 17:59
Da Kamelya, si doctorul meu este strain, asa sunt ei. Nu accepta bani de la nici o pacienta, spune sa-i tii pt copil. Eu inca n-am nascut, abia am 28 sapt, dar sper sa fie ok.
Am platit doar consultatiile+ecografele=70 lei, la fiecare control. Ecografia nu este necesara, asa ca te costa o consultatie doar 30lei, iar asistenta nu primeste nimic, pt ca o cearta medicul.
Lowiny
Postat pe 20 Martie 2010 18:05
Deci nu sistemul e de vina....si mentalitatea romanului...romanul care mereu e hapsan..dornic de spaga
Kamelya_kidz
Postat pe 20 Martie 2010 18:20
buna!bine ai venit Kamelia pe CAFENEA,stim cum este cu mentalitatea ,dar eu iti spun ca am avut noroc cu dr.Dantes,sa ii dea Dzeu sanatate,un super doctor.de dr tau am auzit,arabii in general sunt k,adica medicii.te pup
ELO
Postat pe 20 Martie 2010 18:42
romanul e mereu dornic de spaga pt ca asa a fst invatat . stii cum:de unde nu-i nici dumnezeu nu cere. daca nu le-ar da nimeni nu ar avea nici ei de un' sa ceara. dar vorba ceea: nu-i prost ala care cere.... doar stiu toti ca nu o sa pui mai mare pret pe bani decat pe viata copilului tau...
pinicuta
Postat pe 20 Martie 2010 21:59
lowiny nastere usoare si fara dificultati:*
cimuca_lumi
Postat pe 23 Martie 2010 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse BIO 1 De la: MihaelaStanciu 6 Octombrie 2008 19:35
vand carucior chicco enjoy fun sport+scaun masina si pompa san electrica Avent 3 De la: nic_ol2000 23 Octombrie 2010 09:46
Hainute de vanzare pentru copii intre 0-5 ani 1 De la: hainutedevanzare 30 Iulie 2009 14:50
Castiga o tricicleta cu copertina Chipolino oferita de www.strollers.ro 34 De la: aanalis 6 Septembrie 2009 15:21
vand AVON 1 De la: gabyburciu 19 Februarie 2009 15:47
Setari Cookie-uri