De la ce varsta e normal sa le cada dinti?

Am o nelamurire prt ca nu stiu sigur daca e normal sa le cada dinti de la 5 ani .Unii spun ca da alti ca nu .Acum nu stiu sigur.Lamuriti-ma si pe mine in leg cu situatia asta....
mamik_24
Postat pe 8 Decembrie 2009 23:30
salutare! care dintre dinti i-au cazut? din fata molari? premolari?
este normal sa mai cada si la aceasta varsta (stiu ca am lucrat in domeniu) asa ca oricum nu te ingrijora... Al meu de o carie mica, i s-a macinat dintele atat de tare incat mai are doar un "ciot" mic la o maseluta.

PS am incercat sa-ti trimit mesaj privat, insa scrie ca nu primesti asa ceva...cred ca ai umblat pe la setari!!

te pup
aly_fab
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:42
in mod normal si firesc, in jurul varstei de sase ani, incep sa se miste dintisorii de lapte din fata - patru sus si patru jos - cate unul, cate unul, si, in spatele dintilor de lapte, apare prima masea permanenta care se si numeste "molar de 6 ani". incep apoi, pe grupe de dinti, sa se miste si sa cada toti, cei permanenti fiind dedesubt, astfel incat, pana la varsta de 11-12 ani erup(ies) toti dintisorii permanenti, moment in care iese si a doua masea permanenta, in spatele molarului de 6 ani....in spatele ei va iesi la 18 ani molarul de minte.

am observat, din practica, faptul ca eruptia dintilor tinde sa fie mai precoce - adica la varste mai mici decat am invatat in facultate....adica pierderea dintilor temporari - de lapte - se face la varste sub 6 ani....asa ca nu te ingrijora...doar daca s-ar fi lovit si si-ar fi rupt dintisorul....dar nu e cazul...

numai bine si sper ca te-am lamurit...

tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:58
tuty pls ca esti in domeniu...pe dinti la bebica mea sunt pete niste negre?ce sunt alea???se spala pe dinti mai ceva ca omul mare dar petele alea raman.
Acum intreb si eu ca bolovanul, daca e piatra sau ceva de genul se poate face periaj daca merg cu ea la stoma?
Nu este carie si stiu ca ar trebui sa merg cu ea la dentist sa o obisnuiesc de acum dar no o informatie in plus nu strica.
ameno
Postat pe 13 Septembrie 2010 10:41
ame....daca e piatra se rezolva cu detartraj cu ultrasunete, care nu doare si nu raneste - e neinvaziv...si chiar e o joaca, pentru ca aparatul arunca si jet de apa....care gadila...

daca e carie, trebuie tratata cate putin, cate putin, si puse plombite speciale, pentru ca un copil nu va sta niciodata la stomatolog pentru tratamentul complet....in primul rand se plictiseste repede...in al doilea rand nervul la copii e mai aproape de suprafata si un tratament facut brutal, fara pauze si fara sa fie o joaca, poate dauna rau psihicului copilului....pentru ca apare durerea, copilul are impresia ca e chinuit si uite instalata frica de stomatolog de mai tarziu....

daca mai ai intrebari, te astept....numai bine...te pup...
tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2010 22:49
cred ca totusi e vorba de piatra pentru ca si in trecut a avut dar mai multa.Eu am spalat-o pe dinti cu apa cu bicarbonat(nu stiu daca-i ok) dar s-au curatat,nu in totalitate dar nici nu mai este cum era inainte.Am zis sa nu abuzez si oricul o vizita la stoma trebuie sa o fac cat de curand.Eu am o teroare de dentisti si pe ea vreau sa o invat de mica sa nu fie ca mine fricoasa
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:30
ame....smaltul dintilor de lapte e mai slab decat al dintilor permanenti....deci se pot colora de la diverse alimente utilizate frecvent - suculet de morcovi, ciocolata in fiecare zi, bomboane care coloreaza limba...etc....si asta e posibil sa fi influentat colorarea lor.....sau, e foarte posibil ca in timpul vietii intrauterine dintisorii sa nu se fi mineralizat corespunzator.....

ce trebuie insa tu sa ai grija acuma e sa asiguri necesarul de calciu si fluor pentru dintii permanenti....intreaba stomatologul tau....de fluorizare....si sigur te va lamuri....
tutankhamon
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:27
danke
ameno
Postat pe 15 Septembrie 2010 14:34
ame...cand mai vrei sa ma intrebi ceva, baga privat....
tutankhamon
Postat pe 15 Septembrie 2010 22:35
aaaa, esti stomatolog de meserie? de aici "talentul" si placerea de a te baga in gura la toti?!?!?!?!?!

cah, n-am inteles niciodata placerea la meseria asta..............da' nici nu ma chinui s-o fac!
samburica
Postat pe 15 Septembrie 2010 22:41
fleurdelis
Postat pe 15 Septembrie 2010 22:42
sis.....las-o mama...se oftica ...... nu i-am raspuns pe nici un topic si acuma umbla dupa mine....
tutankhamon
Postat pe 15 Septembrie 2010 22:55
tuto, dar mi-ai raspuns, bre!.................pe topicul ala unde te-ai revarsat cu bune si rele ............... am primit acel "hai, pa!" silentios, cu interpretarile de rigoare, clar evidentiate la ultimele tale postari "din zona"!
sunt samburica desteapta, ma prind de multe .................. pe unele le zic, pe altele nu................ , asa mi-e samburele
samburica
Postat pe 15 Septembrie 2010 23:16
De la: samburica, la data 2010-09-15 22:41:20aaaa, esti stomatolog de meserie? de aici "talentul" si placerea de a te baga in gura la toti?!?!?!?!?!

cah, n-am inteles niciodata placerea la meseria asta..............da' nici nu ma chinui s-o fac!


hmmm... se intelege de ce iti pute gura in halul asta
ameno
Postat pe 16 Septembrie 2010 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cartile si copii 3 De la: ioana_b 17 Septembrie 2009 23:33
"perle" de-ale copiilor 7 De la: racovus 21 Mai 2010 21:02
modeling!!!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:32
Super bona pentru Bucuresti si Pipera 13 De la: SEBY1YEAR 4 August 2009 13:27
in atenta tutoror mamicilor care vor sa scape de un scaun de masina 2 De la: adrica 18 Februarie 2010 22:24
Setari Cookie-uri