STARILE DE VOMA LA BEBELUSI

FETITA NOASTRA DUPA FIECARE MASA VARSA SI NU STIM CE SA MAI FACEM.DR SPUNE CA E NORMAL DAR .... NU PREA CREDEM ASTA .UN SFAT CEVA?
SAOS
Postat pe 12 Februarie 2011 14:26
Si al nostru a vomitat mult,de multe ori dupa fiecare masa.Daca copilul ia normal in greutate si e vioi,nu se modifica starea generala poti sa fii linistita,am citit ca muschii stomacului nu sunt destul de dezvoltati.Al nostru si acum mai vomita si are 8luni,dar nu ne mai ingrijoram,asa e bebele nostru vomita des,dar e sanatos si vioi.
garbo176205
Postat pe 15 Februarie 2011 09:04
Baietelul meu a inceput sa vomite la 1 luna. Am fost si i s-a facut test cu spuma de bariu si s-a dovedit ca are reflux gastroesofagian: adica muschiuletul care trebuie sa inchida ( ca o supapa) si sa impiedice varsarea continutului stomacului nu era suficient de dezv.
Solutia a fost pe cat posibil sa se dea sa manance in cant mai mici odata, eu ii scoteam din cand in cand biberonul sa-i mai temperez ca sa zic asa suptul lacom, dupa ce manca il tineam la verticala in brate chiar si 1 ora pentru ca dc mananca si il culci imediat atunci vomita mai usor si i-am pus la salteluta niste paturi sub cerceaf astfel incat sa nu fie perfect oriz suprafata sa fie cumva la 45 de grade inclinata. Il culci cu capsorul pe partea mai inclinata.
Doctorul i-a dat si un medicament de dat 10 zile la inceput nu mai stiu exact ceva cu L...Partea cu vomitatul a durat pana pe la 8-9 luni din ce in ce mai putin pana cand a incetat brusc dar poate sa dureze mai mult in functie de dezv copilului.
Alt motiv ar fi putut fi alta afectiune numita stenoza de pilor parca si atunci sol ar fi numai chirurgicala dar este mai rara.Afectiunea consta invers muschiul la iesirea dinspre stomac spre intestine este prea strans si nu lasa lapticul sa intre spre intestin. Doar cu testul cu Bariu se poate vedea care dintre motive este.
Ca sa stati linistiti puteti sa-i faceti testul eu l-am facut la Grigore Alex. prin trimitere de la medic. Dar dc copilul ia in greutate nu tb sa va ingrijorati al meu lua ce-i drept mai putin ptr. ca voma o parte din ce manca dar dupa medicament si dupa aplicarea metodelor a fost mai bine.
Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!
sharky0807
Postat pe 15 Februarie 2011 10:07
in cele mai multe cazuri mamicile fac gaura prea mare la tetina,copilul suge si inghite f mult aer.
da,trebuie tinut in pozitie verticala,da' nu aiurea in tramvai,sprijinit de umaru' mamei si batut usor pe spate pana elimina gazele(ragaie!)

mai aveam eu o pretena in tinerete care se vaita ca vomita fica-sa,da' avea prostu' obicei s-o puna pe burta dupa un timp scurt de la servirea mesei.

conteaza f mult atmosfera,copilul trebuie hranit cu calm si e de preferat sa nu se discute in contradictoriu taman atunci...

si cum la noi isteria e in floare...deh...
iasomia
Postat pe 15 Februarie 2011 10:14
ESTE F. ADEVARAT...ESTE NORMAL SA REGURGITEZE DACA ESTE SUGAR....SI FETITA MEA REGURGITA LA FEL IAR DE CATEVA ORI DADEA SI PE NASUC...II VA TRECE...CU TOATE CA S-AR PUTEA SA RAMANA CU O HIPERACIDITATE GASTRICA...ASA CUM SI FETITA MEA O MAI ARE DIN CAND IN CAND...ACUM ARE 5 ANI SI 9 LUNI...DAR ESTE BN. SA INTREBI MEDICI MAI DE SOI----UN GAND BUN SI MULTI PUPICI FETITEI
kokomic
Postat pe 15 Februarie 2011 17:19
si fetita mea varsa in jet dupa fiecare masa, si nu numai. cu toate acestea a luat bine in greutate si s-a dezvoltat normal. si eu intrebam si medicul de familie si pediatrul si mi-au spsu k nu e anormal. asta a durat pana pe la 5-6 luni, dupa care n-a mai vomitat. sanatate multa!
habibi
Postat pe 16 Februarie 2011 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carti personalizate speciale pentru copilul tau 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:25
DECALOTAREA 52 De la: iasomia 24 Iunie 2010 15:46
copil cu TSA 1 De la: emargga 13 Iunie 2018 09:37
cat de hotomani pot fi copiii 4 De la: racovus 8 Martie 2010 14:31
NODULI LA SAN?!?!?!?! 4 De la: ale_micutza 21 Decembrie 2009 18:47
Setari Cookie-uri