Copilul de un an

Copilului meu i se pare mult mai interesant sa se joace cu mancarea, cu mainile direct in castron sau cu lingurita... rar duce la gura...
am observat ca totusi isi face rezerve de hrana si le ascunde sub fundulet...
concluzie:
dupa ce mancam trebuie spalat si schimbat de la piele... pe urma ma duc sa-l culc... abia dupa aia ma intorc in bucatarie sa fac curat, iar mancarea pe care, cu atata veselie a dat-o pe unde nu-ti vine sa crezi, deja incepe sa se usuce si devine mai greu de curatat...
si toata treaba asta se repeta aproape la fiecare masa, caci acum ii e greu sa inteleaga de ce dimineata are voie, iar mai tarziu nu...
stiu ca-mi trebuie rabdare, inca mai am, (nu m-am rastit la el), dar simteam nevoia sa-mi spun si eu oful...
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 10:22
Cred ca pentru fiecare mamica ar trebui sa fie un lucru imbucurator faptul ca vrea sa manance singur desi la inceput este neindemnatic si in cateva minute nasul, obrajii si fata de masa vor fi pline de mancare . Desi esti tentata sa il ajuti, este important sa il lasi sa invete sa mance singurTrebuie sa fii alaturi de el in aceasta perioada si sa il ajuti sa se acomodeze cat mai repede cu faptul de a manca singur. Felul in care te vei purta acum cu el este foarte important pentru perioada care va urma.
Mancand singur, isi satisface o necesitate si o placere si, cel mai important lucru, invata...
In cazul in care, din teama de a nu se murdari sau din grija de a nu se ineca, ori oricare alt motiv, incerci sa il ajuti sau chiar ii interzici sa mance singur, va refuza mancarea. Cel mic va asocia refuzul tau de a-l lasa sa mance singur cu refuzul de a se hrani. Asa ca mai tarziu s-ar putea sa te confrunti cu faptul ca nu accepta sa manance nimic...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:07
Sebi are 1 an si 4 luni si o sa-i fac niste poze sa ti le trimit sa vezi cum arata el si bucataria cand mananca
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:09
Iar cand este prea obosit sau mai stiu eu ce are imi da mie lingura sa-i dau eu
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:11
da, vasi, stiu...
il las sa incerce, sa se joace cu mancarea (cred ca suntem inca la momentul in care vrea sa simta in degetele mancarea), ne murdarim, radem, ne spalam, asta e...
dar cateodata (cand ajung in bucatarie dupa ce-l culc), ma apuca si pe mine nervii...
sunt convinsa ca trebuie sa ma abtin de la a-l certa... de fapt, nici nu-l cert, vorbesc normal, ii arat cum se face, mananc si eu... e foarte haios momentul... mai ales cand incearca sa-mi dea el mie sa mananc...
o sa treaca, sunt convinsa...
singura chestie care-mi displace e cand trebuie sa fac curat...
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:22
Da!!!! dar sa-l fi vazut pe tati care avea mustati din morcovi si barba din cartofi si prin par niste pastarnac si telina
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:26
Andra,copilul tau face lucruri normale pt varsta lui,nu iti face griji.de fapt,cred ca te-ai linistit deja in privinta asta.
Si eu eram la fel de ingrijorata dar mi-a trecut.Alex s-a schimbat mult cat am fost in Romania in vacanta, s-a schimbat in bine,vreau sa zic.ma surprinde si pe mine si vad ca invata repede ( nu orice ) ce ii spun.deja stie cam ce are voie dar nu prea asculta dar cand e vorba ca face bubu,atunci da,ma mai asculta.El are un an si 3 luni.
Nu ii dau singur sa manance pt ca nu ar manca si mi-ar face casa....nici nu ma gandesc.mai ales ca scaunul lui e in sufragerie din lipsa de spatiu in bucatarie.deci...exclus dar il las sa incerce,il ajut dar sa pape mancarea singur...nuuuu,nu ar mai ramane nimic pt el ci ar trebui sa adune de jos ca sa manance.sau de pe pereti
De vorbit...vorbeste mult,spune multe cuvinte dar e tare dulce cand mergem dupa paine si cand intra in magazin striga "piiii" adica paine.
Cam atat pt azi ,mai scriu in alta zi cand am timp sau cand doarme pt ca altfel mi se urca pe calculator si tasteaza si il inchide .....si cate si mai cate face...dar e un dulce
ninutza_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 23:57
am deshis topicul sa aflu ce ii invatati pe copii si cum... nu-mi fac probleme in prinvinta "normalitatii" copilului meu...
ce poezii? cum imita ce intelege din poezie? ce jocuri?
andracalin
Postat pe 8 Octombrie 2009 15:55
Poate m-am exprimat eu gresit ... ...ma refeream ca pana acum iti face ceea ce fac si alti copii de varsta lui si nu e cazul sa iti faci atatea griji ca oare ce a invatat azi sau cat ...sper sa intelegi ce vreau sa zic.
Sa stii doar ca toate se fac la timpul lor...si eu imi fac griji ca nu vrea sa se joace cu jocurile educative ...se joaca putin si apoi renunta ,se plictiseste dar am invatat sa il las in pace pt ca nu obtin nimic de la el daca insist prea tare.si daca zilnic il pun cate putin intr-un final va invata.
Cat despre poezii...ii zic dar nu arata interes
povesti...nu vrea ,nu are rabdaras sa asculte si cartile le-ar rupe.in aer liber e cel mai bine pt ei...acolo invata multe.eu i-am aratat furnicile,frunzele,pasarele...etc astea ce le vede toata ziua ...
si le stie ...
ninutza_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:09
Si Sebi are momente si momente se joaca cu anumite jocuri daca ne jucam cu el daca nu, nu vrea nici el...are o casa in care trebuie sa bage prin acoperis cercuri,patratele,triunghiuri asa ca seara cu jocul asta ma joc ori eu ori tati ca altfel nu vrea dupa care citim povestioare mici mici de cateva fraze sunt de fapt niste fabule am expus si aici pe forum cateva.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 13:52
Iar acum a inceput sa repete dupa noi tot ce zicem mai ales ultima silaba din cuvant iar daca nu poate gaseste el una de mijloc de ex aragazul este "ga"
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Celule stem 45 De la: Reosa 11 Octombrie 2017 11:12
Sarcina dupa tratament cu Depakine si Valdoxan 6 De la: nargis 3 Noiembrie 2011 13:21
cezariana la maternitatea Galati 1 De la: garbo_11330 23 Martie 2013 16:13
nasterea prin cezariana 130 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 14:49
BUNA ZIUA 5 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:46
Setari Cookie-uri