Bebelusii vostri merg in 4 labe sau de-a buselea?

Fetita mea are 10 luni si jumatate dar nu merge de-a buselea sau in 4 labe.Prefera premergatorul sau mai nou ajutata de mami sau de tati!!!!!! Oricum nu sunt ingrijorata deoarece multi copii trec de faza aceasta si merg direct in picioare.Va pupam si sa cresteti mari si sanatosi.
kidz001637
Postat pe 26 Iulie 2009 19:32
nici fetita mea nu mergea de-a busilea, oricum nici nu este obligatoriu. Ideea este ca avand foarte multa energie si din dorinta noastra de a o initia in ale sportului/ miscarii, am dus-o la gimanstica bebelusului (kinetoterapie) . Cred ca am dus-o vreo 4-5 luni, rezultatele fiind uimitoare: a invatat reflexele de aparare, cum sa cada (tinandu-si capul ridicat), cum sa mearga corect inca de la inceput. Pacat ca nu este promovat acest serviciu in Romania, macar la nivel de informare. poti merge de altfel, la orice cenetru de kinetoterapie specializat pe copii. noi am mers la MotherHood in Bucuretsi - www.motherhood.ro.
kidz002458
Postat pe 28 Iulie 2009 15:23
Buna,sunt o membra noua si mamica a doi copii.
Baietelul meu face 9 luni pe 5 august si abia acum face primele incercari de a merge de-a busilea ,iar in picioare sta ,dar nu face inca pasi.
Alexandru05
Postat pe 29 Iulie 2009 17:25
Draga mama dupa cum am mai spus nu sunt ingrijorata ca nu merge de-a buselea.Nu este obligatoriu.Si mai mult ca a inceput sa mearga in picioare bineanteles cu a jutorul nostru.Eu vreau ca micuta mea sa se bucure de copilarie nu sa fie obligata sa se maturizeze de mica ,cand va vrea sa mearga va merge. Eu nu ma iau dupa alte mamici deoarece fiecare copil are modul lui de crestere.Va pupam pe toti si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 29 Iulie 2009 17:52
Darius nu a mers de-a busilea decat la un anisor.Pana atunci se tarea ca o rama prin toata casa .Iar de mers in picioare abia pe la un an si 2 luni(singurel).De la 8 luni dadea cu talpiile in podea , iar noi ne radeam de el ca merge .Multi pupici
adelafistis
Postat pe 13 Octombrie 2009 15:15
bebitzu' meu are 8luni juma' si merge de-a busilea de vreo 2 sapt. acum deja s-a specializat, si merge de-a busi cu o vitezaaaa. nu a mers niciodata in 4 labe, insa se mai ridica el singur in 4 labe din cand in cand.
catalina_tgv
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cate mese pe zi la copii de 1 an jumate 28 De la: garbo171489 24 Octombrie 2010 00:40
Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice 1 De la: adelaeu 28 Februarie 2012 21:05
Ajutați.ma cu un meniu de praz pt 7 luni 8 De la: Iuliana_Gorobet_1 13 Decembrie 2015 00:43
cat cresc sugarii pe luna? 41 De la: cory_emy 16 Martie 2010 19:01
ce ie bine s mnance bebey la 4 luni 8 De la: moniq_ 21 Iunie 2010 15:41
Setari Cookie-uri