Nastere cu forceps

Salut fetelor! Este cineva printre voi care a nascut cu forcepsul? Eu am un bebe de 7 luni si l-a nastere am avut probleme, in faza de expulzie nu am mai avut contractii iar bebe risca sa se axfizieze.Am nascut cu moasele fara dureri dar in ultima faza a venit medicul de garda - Cristureanu de la spitalul de urgenta Constanta.Bebe nu a avut de suferit de la forceps dar din cauza contractiilor ineficiente a capatat un hematom la cap pe care i l-a rezolvat neurochirurgul(a extras sangele acumulat intre craniu si pielea capului). Daca nu era extras la timp (in maxim 12 zile de la nastere) ramanea cu un cucui de toata frumusetea, noroc cu pediatra noastra ca cei din maternitate habar nu aveau ce si cum. Am suferit foarte mult atunci dar acum bebe e foarte sanatos si se dezvolta normal,multumim lui Dumnezeu si sper ca nici o mamica sa nu treaca prin astfel de momemte!!!
MULTA SANATATE VA DORESC SI DUMNEZEU SA AIBA GRIJA DE COPILASII NOSTRII!!
silvia_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 15:49
buna fetelor!
sunt o viitoare mamica!
trebuie sa nasc in cateva zile si imi este frica de mor.inca nu se stie cum o sa nasc normal sau cezariana, mi s-a zis ca at vedem !depinde cat mai creste.vroiam sa va intreb daca la vreuna din voi au batut datele ecografice la fix, fiindca la mine apare o diferenta de 2 sapt.(adica dupa menstruatie dnp arata cam pe 20.07 iar cealalta dif de pe eco cam 01.08.2009 deci o dif de 2 sapt) ce parere aveti?
daca puteti sa-mi dati un sfat!adica dupa menstratie am cam 40 sapt iar dupa eco 38.doctorul mi-a zis ca daca nu am dureri pana la 01.08 sa-l caut atunci!
bebelusa mea este vioaie si misca cam toata ziua dar eu sunt un pic asa speriata!
vera2005ro
Postat pe 21 Iulie 2009 15:58
si bebelusul meu la nastere a avut nevoie de forcepsi.din cauza ca erea prea mare(4kg)si nu venea prea drept.erea cu capul putin intr-o parte.a avut si el o hematoma destul de marisoara dar cu timpul i s-a retras.nu a avut nici un fel de probleme.acum are 6 luni jumate si este un nazdravan.pupici la toti strumfii si salutari la mamici
segio2009
Postat pe 21 Iulie 2009 18:20
sunt foarte surprinsa sa aud ca inca se mai practica nasterea cu ajutorul forcepsului, eu stiam ca in uniunea europeana a fost deja interzisa aceasta practica pentru ca este foarte invaziva si mai mult foatre periculoasa pentru copil. In schimb se folosesc niste vetuze din silicon care practic se lipesc de capul copilului si asa este tras afara fara insa a provoca leziuni.
corina_dragoi
Postat pe 22 Iulie 2009 11:09
Draga mamico, eu am nascut exact la 40 de saptamani,data nasterii fiind calculata in functie de ultima menstruatie. Si eu am vazut ca ecografia arata alta data de nastere, dar medicul mi-a zis ca pe 22 o sa nasc si pe 22 decembrie la 6 dimineata am nascut, nici o zi in plus nici o zi in minus, acum depinde de la o femeie la alta. Eu iti doresc nastere usoara si un bebe cat mai sanatos ca asta e cel mai important!! Dumnezeu sa aiba grija de voi!!
silvia_kidz
Postat pe 22 Iulie 2009 16:30
Buna mamicilor, sunt noua pe aici si am nevoie de ajutorul vostru
vreau si eu sa fiu mamica , imi spuneti si mie ce analize trebuie sa fac inainte de sarcina si cat ma costa?
liuta_kidz
Postat pe 22 Iulie 2009 17:15
Draga liuta, cred ca cel mai bine ar fii sa vorbesti cu un medic, cu medicul de familie chiar, dar daca nu sunt probleme majore de sanatate se fac analizele obisnuite cum ar fii hemoleucograma, urina, calciul, grupa te de sange si rh, si grupa sotului,eu le-am facut dupa ce am aflat ca sunt insarcinata la recomandarea ginecologului. Mai stiu ca medicii recomanda cu 3 luni inainte de conceptie acid folic care este foarte benefic pentru fat si mama.
Oricum in timpul sarcinii vei face multe analize si ecografii si toate costa destul de mult.
Sanatate multa!!
silvia_kidz
Postat pe 24 Iulie 2009 11:41
Buna,,,,si eu sunt noua ...
Eu am acum in jur de 23 de sapt pe 6 august am 4d/////la inceput pana sa raman gravida am facut o serie de analize care se numeste,,;ANALIZELE TORS; ceva de genul asta.M-au costat 450ron.dar dute la un medic ginecolog si iti spune el tot ce treb sa faci,eu asa am facut m-am dus si i-am spus ca vreau un bb si inainte vreau sa fac toate analizele posibile .


Sper ca ti-am fost de folos si iti doresc sa ramkai cat mai repede insarcinata cu un ingeras...... simona
simaur
Postat pe 26 Iulie 2009 11:18
Buna silvia si eu am aceasi problema aproape,,,,dupa calculele mele de la ultima ms ar trebui sa am cam 21 de saptamani dar dupa calculul ecografului imi da 23 de sapt.
Ultimul cm l-am avut pe 11 februarie......datimi o parere sau nustiu voi cum ati fi calculat???????dpn cincide cu ce mia zis doctora ginecolog si cu a mea....dar nu ies saptamanile......

Doctora mia spus ca pana pe 23 noiembrie o sa nasc voi c ziceti????? poop pe toate mamicile si pe ingerasi vostri cat si pe viitoarele mamaici.......astept un raspuns
simaur
Postat pe 26 Iulie 2009 11:25
BUNA!Eu zic ca o sa nasti pe 21,pt ca se socotesc 10 zile peste ultima menstruatie.Acum depinde si de la femeie la femeie.La mine s-a potrivit exact.Pupici si oricand ar fi data ,NASTERE USOARA si multa sanatate!
dniko
Postat pe 26 Iulie 2009 20:17
buna !!!si eu sunt mamika unui baietel de aproape 1 an si baietelul meu sa nascut tot cu forcepsul si cu ventuza din cauza anesteziei epidurale nu mai puteam impinge si atunci sa recurs la aceasta metoda ,in comparatie cu tine mie nu mi-sa spus nimik de acel hemangiom la spitAl .cand am ajuns akasa am observat ca are ceva in frunte . am fost la doctora de familie si ne-a spus ca o sa-i treaca in cati va ani dar pe mine ma nelinisteste ca nu va trece pentru ca am vazut o fetita de 10 ani care inca are . este foarte urat mai ales cand se enerveaza sau plange .nu stiu ce sa fac ???????nu as vrea sa las asa sa treaca de la sine si daka nu trece mai bine sa fac ceva akum din timp nu?? si inca ceva baietelul meu care a fost perfect sanatos pana la varsta de 7 luni a fost diagnosticat cu epilepsie in urma a 2 convulsi , am facut encefalograma si RMN-ul si au iesit perfecte , am vb cu 3 doctori si toti ne-a spus ca ar aceasta boala urata dupa cum am descris eu convulsiile dar noi inca nu vrem sa credem ca ar fi asta . luam un tratament care nu prea imi place depakine care este foarte tare si mi- e frica ca il dau degeaba . referitor la forceps doctora de fam . ne-a spus ca de la el ar putea sa aiba baietelul nostru epilepsie pentru ca nu avem pe nimeni in familie cu aceasta boala . va pup si sanatate multa
antonita
Postat pe 26 Iulie 2009 21:36
Salut mamica lui Yanis! Baietelul meu a avut un hematom nu hemangion adica lichid adunat intre pielea capului si craniu, era pe jumatate din cap incepand din crestetul capului si coborand spre ureche. Nici eu nu am observat si asistentele mi-au zis tarziu,daca ne luam dupa medicii din maternitate care ziceau ca se va retrage in cateva luni acel lichid se calcifia si pur si simplu capul ramanea deformat cu un cucui mare. Cand am venit din maternitate acasa a venit pediatra sa il vada pe micut si ne-a trimis automat la un neurochirurg care mai facuse astfel de proceduri si i-a extras lichidul.
Despre hemangiom nu stiu ce sa spun am mai vazut si la un nepotel al meu care are 5 ani si a fost nascut prin cezariana si tot asa ii apare cand se enerveaza.La ce medici ai fost? In Bucuresti? Stiu pe cineva care acum 25 de ani a fost nascut cu forcepsul si nu a avut nimic nici macar o durere de cap. Forcepsul si vacuumul daca sunt aplicate corect nu lasa urmari.
Din punct de vedere neurologic baietelul tau e dezvoltat normal? Ai gasit un neurolog bun, care sa nu te sperie degeaba?Eu va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine!!
silvia_kidz
Postat pe 26 Iulie 2009 22:03
Draga Simaur medicul meu a calculat asa: la data cand am avut ultima menstruatie adica 15 martie a mai adaugat 7 zile astfel a obtinut 22 ca fiind data nasterii si se adauga 9 luni, deci pe 22 decedmbrie am nascut. Tu ar trebui sa nasti pe 18 daca ne-am baza pe aceasta metoda de calcul.Stiu ca esti nerabdatoare sa nasti dar nu poti stii exact ziua de aceea orice data este probabila. Nu conteaza daca nasti pe 21 sau pe 18 important este sa nasti usor, sa ai un copil sanatos si tu sa fii sanatoasa sa te poti ocupa de el.
Iti doresc sarcina usoara in continuare si sa ne tii la curent cu noutati. Ce ai fetita sau baiat? V-ati ganit la nume? Cum vei naste normal sau cezariana?
silvia_kidz
Postat pe 26 Iulie 2009 22:23
ERA ..draga mea ...NU erea ..vai de capul meu ce romana stiti
dezastru
lusha_2511
Postat pe 27 Iulie 2009 00:40
draga mea mai bine ai fi atenta la subiectele de discutie si nu la gramatica fiecaruia....si apropo daca tot esti atat de perfecta in loc sa iti freci mintea cu gramatica mai bine te-ai gandi sa ajuti macar cu o parere iar daca nu ai atunci cel putin poti sta in banca ta.cele care ne folosim de acest site o facem din nevoia de a cunoste mai mult si de afla parerile celorlalti despre una -alta...in nici un caz nu ne dam note pe cate romana sau gramatica stim fiecare..
diarobert
Postat pe 27 Iulie 2009 00:54
poi acum sa va zic si eu eu una am avut mereu ciclul neregulat!
ultima menstra mi-a venit in 25 ianuarie! deci ar cam trebui sa am 6 luni dupa cm!
la eco am fost si am 18 saptamani in prezent! deci eu zic k e mai bine sa te iei dupa eco k cu cm nu se stie !!! succes!
ale_micutza
Postat pe 27 Iulie 2009 11:13
Vai ce ne faceam daca nu ne ziceai tu cum se scrie corect, noi habar nu aveam, nu vrei sa ne meditezi si pe noi la romana sa ne mai desteptam si noi....Multumim mult pentru sfaturi dar mai bine stai in banca ta ca nu are nimeni chef de regulile tale... Apropo cum e corect: ESTI o nulitate sau IESTI O NULITATE.
P.S. iNTERNETUL E PLIN DE SEMIDOCTI CU AERE DE PROFESORI UNIVERSITARI
silvia_kidz
Postat pe 27 Iulie 2009 15:27
La nasterea fetitei mele a fost nevoie de forceps,pentru ca mi-au pus epidurala foarte tare,si nu simteam nimic,nu impingeam destul de tare.Din fericire nu a avut decat o mica urma rosie langa arcada,care a trecut in 2 zile.
Dupa calculele mele ,la ambele sarcini aveam o saptamana in plus,dar doctorii stiu ei cum socotesc...Fetita a iesit exact la 40 saptamani,in ziua zisa de doctora,si baiatul 6 zile inainte.
bonytta
Postat pe 27 Iulie 2009 15:36
eu sunt o viitoare mamica inca nu am nascut dar am emotii f mari!
voi avea o fetita si am facut 39 sapt si inca nu da nici un semn, se zice ca fetitele vin mai devreme dar la mine inca nimic.eu nu am avut menstruatia regulata si de asta sunt un pic in dubii,dar stiu sigur cand am ramas insarcinata.am vazut ca si tu ai nascut fetita la 40 sapt si vroiam sa stiu daca acele sapt sunt calculate de la menstruatie?
ti-as fii recunoscatoare dac mi-i putea rasp
vera2005ro
Postat pe 27 Iulie 2009 16:08
Stii tu cum e cu se zice ..... Fiecare femeie, fiecare organism, fiecare bebe are propriul lui mod de a se dezvolta, de a se manifesta. Sunt atatea "reguli", "obicee" ca daca e asa e baiat si daca e asa e fata, ca fetele vin mai repede, ca baieteii sunt mai lenesi. Aiurea, sunt convinsa ca fiecare mamica poate sa contrazica undeva aceste zicale din batrani. Pe mine ma distreaza asa mult ca eu inca nu stiu ce e bebele meu, dar fiecare isi da cu parerea. Aaaaa daca nu ti-a fost rau, n-ai avut greturi o sa faci baiat, aaaa ti--au aparut cosuri, pete pe fata, inseamna ca e fetita, dupa cum incepe sa-ti creasca burta e baiat. Deci, numai D-zeu stie ce este fetita sau baiat ca daca e sa ma iau dupa zicale d-astea iese si fata si baiat si doi nu sunt sigur. Asa ca sa stii ca si fetele se nasc mai tarziu, nu e o regula ca ele vin mai devereme, sora mea s-a nascut la 42 de sapt sa stii. Eu zic ca ar trebui sa ai incredere in doctor, nu te stresa ca totul va fi bine. Oricum nastere usoara, un bebe sanatos si tu la fel ca sa-l faci mare.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 16:25
Ai dreptate mie imi spuneau ca fac baiat! Si am facut o frumusete de fata si sa nascut la 41 de sapt. Asa ca noi am cam contrazis zicalele din batrini.
lalina
Postat pe 27 Iulie 2009 16:34
Multumesc mult pentru incurajari!
Sper sa afli si tu cat mai curand ce sex va avea bebelusul tau, si eu iti doresc sarcina usoara si multa sanatate.vroiam sa mai intreb daca la tine dnp (ziua nasterii) bate cu cele 2 date de pe ecografie.(la mine apare o dif de 2 sapt)
vera2005ro
Postat pe 27 Iulie 2009 16:37
mersi pt msj silvia !! da sunt din bucuresti si avem un neurolog pentru problema aia cu epilepsia dar sincer la cat de speriati am fost dupa ce a facut convulsiile numai la pata aia din frunte nu ma-i ma-m gandit! dar akum fac eu legatura ca ar putea fi de la asta . .. te pup,
antonita
Postat pe 27 Iulie 2009 16:50
40 saptamani calculate de doctora de la menstruatie.Datele de pe ecografie inseamna varsta morfologica,adica gradul de dezvoltare al bebelusului.
bonytta
Postat pe 27 Iulie 2009 17:24
fetelor,eu nu sunt o experta,dar vreau sa va spun ca nu ramaneti gravide imediat dupa menstruatie.eu cand am vrut sa raman insarcinata,am calculat dupa menstruatie zilele in care puteam ramane si am ramas in prima
dupa ce v-a trecut menstruatia,trebuie sa calculati 12-13 zile si atunci ati ramas.de aia este o diferenta de 2 saptamani intre calculul vostru si calculul medicului.parerea mea

segio2009
Postat pe 28 Iulie 2009 00:26
kidz2005ro nici la mine nu bate dpn calculat in functie de ultimul ciclu cu datele care ies la ecografie, dar diferenta nu este foarte mare. Intradevar la ecografie influenteaza si gradul de dezvoltare al copilului. La mine 40 de sapt se fac pe 3 ian, insa la prima ecografie dpn a iesit 4 ian, la a doua 11 ian, iar la dublu test mi-a zis ca perioada de nastere undeva intre 4 si 9 ian. Si intradevar nu ramai insarcinata imediat in prima zi cum s-a terminat cm, dar cred ca nici chestia cu se adauga 10 zile dupa, sau ma rog alt nr. de zile, fiecare cum stie nu e batut in cuie pentru ca difera de la femeie la femeie si ziua fertila este influentata foarte mult de starea psihica a femeii. Eu nu stiu poate ma insel dar cand aud cate o femeie ca zice ca ea stie exact ziua in care a ramas insarcinata pe mine ma uimeste. Ca eu nu cred in chestia dupa data ultimului ciclu adaugi 10 zile si aia trebuie sa fie musai ziua si acum nu stiu dar in general iti dai seama la cel putin o luna dupa ca ai ramas insarcinata si eu sincer nu-mi aduc aminte cu exactitate care au fost zilele in care am facut dragoste cu sotul meu si poate ca ziua respectiva chiar am sarit-o. Sau daca iti aduci aminte ca in perioada respectiva ai facut dragoste 3 zile la rand de unde stii tu exact in care zi a fost marele eveniment. In fine, nu cred ca are asa mare importanta sa stim care e varianta cea mai corecta de calcul ca oricum bebe se naste cand vrea el, nu fix la un nr. de saptamani. Eu sincer chiar nu m-am stresat de chestia asta oare o fi corect sa spun ca am 17 saptamani sau oi avea mai putin. Eu calculez in functie de ultimul cm si gata. De nascut sa se nasca cand o vrea, numai sanatos sa fie.
kidz000722
Postat pe 28 Iulie 2009 09:24
cel mai bine este sati faci socoteala ta ca asa o sa nasti mie asa mi sa intamplat
garbo093581
Postat pe 28 Iulie 2009 12:30
buna......doctoru mie mi-a calculat asa: din prima zi a ultimeimenstruatii de adauga 7 si asta e DATA PROBABILA A NASTERII.

ex. eu am avut ultima menstruatie pe 13 oct.(PRIMA ZI) SI DR A ADUGAT 7 SI A IESIT 20 IULIE....data la care am si nascut. acum nu e 100% sigur, se poate sa nasti si mai devreme si mai tarziu.oricum dr mi-a spus ca daca nu se intampla nimic pe 20 iulie,ma mai lasa 10 zile si apoi imi provoaca nasterea. dar eu nu am avut probleme...asa ca o sapt plus sau minus e ceva normal.

succes si nastere usoara si bebei sanatosi.

horobeanu
Postat pe 28 Iulie 2009 12:46
Buna! La tine s-a nimerit cu acele date insa la mine " eu am avut ultima menst.pe 10.10.2008 si aveam dpn intre 17.07-01.08.2009" (la mine menstruatia nu era reg si din acest motiv a aparut zice doctor ac dif de 2 sapt).maine mergem la control sa vedem ce mai zice doct.,dar vreau sa zic ca burtica mea nu s-a lasat in jos asa cum zic unele fete si bebelul misca intr-una!
la voi cum a fost?
vera2005ro
Postat pe 28 Iulie 2009 14:20
nici eu nu am simtit ca mi s-a lasat burta in jos inainte de nastere. a fost la fel, desi o prietena mereu ma intreba daca nu simt asa, ca si cum m-ar scapa bebele...

si bebe al meu misca ,mai ales noaptea...parca aveam un sarpe.plus ca in ultima luna chiar ma dureau unele miscari sau lovituri de-ale ei.

dar e normal.....
horobeanu
Postat pe 28 Iulie 2009 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA 11 De la: alinakatt 15 Februarie 2010 10:04
bona titan 3 De la: kidz002495 28 Iulie 2009 21:12
Un Mos Craciun special pentru copilul tau! 3 De la: lamaita 23 Noiembrie 2008 18:58
alergiile 25 De la: kidzely 19 Decembrie 2015 14:35
Setari Cookie-uri