Depresia in timpul sarcinii

Mamici,spuneti-mi daca ati patit la fel.De cand sunt insarcinata,mi se pare ca toata lumea ma nedreptateste,ma trateaza urat,ca nimeni nu ma inghite,ca toti ma critica....Uneori am dreptate,dar chiar si atunci nu ar trebui sa ma afecteze atat de tare,dar de multe ori cred ca doar mi se pare si totusi nu pot iesi din starea asta...Vi s-a intamplat si voua?Cum ati trecut peste starile acestea care nu imi fac bine nici mie ,nici lui bebe si nici puiului meu de 2 anisori?
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 01:52
la mine a fost un pic special, dupa 3 sarcini pierdute toata llumea se purta cu mine asa cum te porti cu un bibelou, nici macar un pahar de apa nu ma lasau sa-mi iau... la inceput a fost chiar placut sa ma simt ca o printesa, apoi a devenit enervant ca nu ma lasa nimeni sa fac nimic, nici macar sa ma duc singura sa iau o paine... depresie am avut spre sfarsitul sarcinii cand imi parea ca sotul meu nu ma mai iubeste, ca pe nimeni nu mai intereseaza de mine decat de copil, etc ... sunt normale starile de depresie, dar trebuie sa treci peste ele pentru minunea mica din tine. vorbeste cu sotul tau, el cred ca iti e cel mai aproape, sau cu cineva care iti e foarte aproape si te va ajuta. e un pas ca ai recunoscut depresia. sa ai o sarcina usoara si nastere usoara, sa va bucurati de bb si pupici multi bebelui de 2 anisori
etinc3lle
Postat pe 21 Iulie 2009 08:11
Multumesc,scumpa mea!Mi-am propus o iesire din starea asta,sper sa-mi iasa!Vreau sa gandesc pozitiv si sa ma bucur de perioada asta,fiindca e ultima data cand sunt insarcinata.In plus am un baietel de toata minunea,pentru care merita sa ma mobilizez ca sa fiu mai vesela,mai jucausa.Sotul meu e plecat si ne vedem o data pe luna ,din pacate.Poate si de asta am starile astea...
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 09:14
atunci sigur de asta, e greu oricum sa fii insarcinata (vara, pe caldurile astea, cu stari de somnolenta, greturi etc, caldurile ne mai lipseau ), dar sa fii si insarcnata in timp ce ai alt piticot in casa (care sa stea pe capul tau ot timpul, mami-n sus si mami-n jos, dar sa mai fie si tati plecat de langa voi, asta mi se pare chiar un motiv intemeiat de a-ti face "gargauni". Totusi incearca sa nu te mai gandesti la ce pitici in vin tie in minte cand te apuca, mai bine gandeste=-te ca ai un copilas sanatos si il vei avea si pe al doilea, sa vezi ce incantati o sa fie unul de altul, si cum o sa se joace impreuna, si cum o sa alerge si ce traznai o sa faca. si apoi, decat sa te gandesti ca nu e tati langa voi, gandeste-te ca va trece repede timpul si se va intoarce
pinicuta
Postat pe 21 Iulie 2009 09:28
si, foloseste energia si dragostea celui mic pt a trece peste starile astea, si mai ales arata-i si lui ca te poate ajuta si va fi si el mai fericit si mandru ca a ajutat-o pe mami a lui
pinicuta
Postat pe 21 Iulie 2009 09:29
Mi-am promis ca asa voi face!Sper sa imi respect promisiunile!
lara_kidz
Postat pe 21 Iulie 2009 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 1 De la: Rodika_Albertina 9 Iulie 2010 20:32
sarcina 5 De la: 20 Aprilie 2016 20:10
vaccin pt. rh negativ 43 De la: garbo261774 29 Ianuarie 2012 21:32
Buna tuturor! 6 De la: garbo_1863 1 Mai 2012 11:18
Depresia in timpul sarcinii 6 De la: lara 21 Iulie 2009 15:41
Setari Cookie-uri