PREMERGATORUL

BUNA LA TOATE MAMICILE SI LA TOTI BEBEII
VREAU SA VA CER PAREREA IN LEGATURA CU FOLOSIREA PREMERGATORULUI PENTRU CA AM TOT AUZIT PARERI PRO SI CONTRA
VOI ATI FOLOSIT ACEST OBIECT?DE LA CE VARSTA?
E ADEVARAT CA SE INVATA SA MEARGA PE VARFURI DACA IL PUI PE BEBE IN PREMERGATOR?
PRECIZEZ CA FETITA MEA DE APROAPE 8 LUNI ESTE F INCANTATA CAND O PUN IN EL DAR NU O LAS PREA MULT
ASTEPT PARERILE VOASTRE
crys_1976
Postat pe 28 Mai 2009 19:01
ai mei copii nu s-au invatat sa mearga pe vf-uri si i-am pus cam de la 7 luni si silviu s-a invatat sa mearga la 10 luni iar fratiorul lui la 10 luni jumate
silviatatu
Postat pe 28 Mai 2009 22:14
va merge putin pe virfuri, dar cind va renunta la premergator va merge normal, pe toata talpa. dr ortoped mi-a zis ca gupa ce sta in fund nesprijinit de nimeni si ni se mai rastoarna, pot sa il pun in premergator si nu conteaza ca il pun 10 min sau 30 min. nu poate sa imi zica o virsta ca fiecare copil sta altfel. eu la-m pus pe la 6 1/2-7 luni si a stat pina pe la 1 an, desi deja mergea pe piciorute cu mine de mina. il puneam daca trebuia sa fac ceva la bucatarie, curatenie sau mergeam la bunici in curte si ii dadeam drumul prin curte, ca era spatiu mare. apoi, brusc nu a mai vrut el. dadea din picioare si tipa cind vroiam sa il pun.
deci, cind sta in fund nesprijinit de nimeni si ni se mai rastoarna. asta e reperul. dar la 8 luni cred ca sta foarte bine in fund.
adrica
Postat pe 29 Mai 2009 10:21
Noua pediatra ne-a spus sa nu ii luam premergator sub nici o forma asa ca nu i-am luat.Bebele meu are 10 luni si jumatate si de o saptamana a inceput sa mearga singur foarte stabil si sigur....
silvia_kidz
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:29
BUNA MAMICI SI PICI!AM AUZIT SI EU PARERI SI PRO SI CONTRA.COPILUL MEU ARE 6 LUNI(DE LA 5 LUNI CAND IL TINEAM DE MANUTE SA SE RIDICE IN FUNDULET EL SE RIDICA DIRECT IN PICIOARE)SI VREAU SA VA SPUN CA L-AM PUS IN PREMERGATOR.II PLACE FOARTE MULT SI NU MERGE DELOC PE VARFURI.... :

sml-happy0141: :sml-happy0141
danalexandru
Postat pe 6 Noiembrie 2009 23:01
Buna. Eu de pe la 6 luni jumate o tineam pe Vero de sub brat sa paseasca....si calca pe toata talpa si am pus-o si in mergator si mergea normal. Parerea mea e ca mai bine sa fie cat mai jos decat inalt....ca daca e prea inalt nu ajunge bine jos si normal ca calca pe varfuri.
Dar am o verisoara care nu si-a pus baiatu deloc in mergator (ca asa a citit ea ca nu e indicat), si si acum la 2 ani inca mai merge pe varfuri. Asa ca, cred ca depinde si de copil.
Va pupam!!!
ralucimp
Postat pe 7 Noiembrie 2009 09:47

Buna ,
O parere sincera dar si intemeiata pe cazuri studiate ( diun pacate ) este ca .
E absolut din toate puncteke de vedere un produs distrugator ne la locul lor la copii de 5-9 luni si chiar pot denumii si distrugator !!
Nu lasa, permite copilul sa se dezvolte normal, nu invata copilul cazaturile , nu apare din timp reflexul de protectie, mai tarziu apar dereglari mari chiar in dezvoltarea neuropsihomotorie , dezechilibre musculoligamentare , se cere in brate tot timpul e obosit , se prabuseste planta si nu se dessolidarizeaza soldul destul, numai vorbiind de coloana vertebrala care treptat devine fragil si apar atitudinile deficitare de cifoscolioza si altele.
Este doar un produs comercial , si fereste putin de murdarirea mainilor , sa nu umble pe jos .
Poti tine copilul cu tine la bucatarie pe grtesie !!! cand mama gateste !

Dar fiecare parinte hotareste singur .

Toate aceste sunt sfaturi priviind preventia la copilul mic !
ZP
kidz001033
Postat pe 18 Decembrie 2009 09:00
kidz001033 am convingerea ca asa este!! un NU categoric premergatorului!!(parerea mea personala).fetita mea (nasc prematur,24 sapt ,650 gr)s-a dezvoltat minunat si absolut normal trecand prin toate etapele,,naturale".va doresc tuturor un craciun fericit si un an nou mai bun plin de impliniri!
chanty
Postat pe 18 Decembrie 2009 09:22
Noi am folosit premergatorul de la 7 luni pana pe la 11 luni cand a inceput bb sa mearga singur,initial nu am vrut sa aud ,dar cum soacra e f darnica s-a gandit sa ne faca un cadou.....am reglat la treapta cea mai joasa ca sa nu mearga bb pe varfuri si a fost ok,vreau sa spun ca toate lumea spunea ca o sa-mi mearga pe varfuri ca o sa ramana cracanat,etc. dar sincer nu a mers pe varfuri si nici cracanat nu este....cei drept nu il lasam mai mult de 3 ore pe zi in premergatorr ca totusi aveam o mica teama.Parerea mea personala ca fiecare parinte stie f bine ce trebuie sau nu propriului copil si va face asa cum simte.
rab
Postat pe 18 Decembrie 2009 11:36
buna kidz001033, tocmai am citit comentariile referitoare la PREMERGATOR si sunt de acord cu tine, e doar un produs comercial. Locuiesc in America si pediatra baietelului meu mi-a zis ca nu e indicat sa pun copilul in walker-premergator pt. ca ii poate cauza probleme la solduri, nu am inteles chiar exact de ce si cum... tot la fel mi-a zis si ea sa las copilul sa se miste liber, pe jos, pe gresie , podea sau carpeta, indiferent ca isi mai murdareste mainile, e bine si pt. sistemul imunitar ca daca tinem copilul departe de nisip, iarba, animale si podele e dispus la alergii.Baietelul meu are aproape 8 luni si acum incepe sa umble in 4 labe si e foarte sanatos, nu am avut nicio problema cu el! o zi buna!
olteana26
Postat pe 2 Aprilie 2010 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAYA 4 De la: oto_otto 7 Iunie 2009 23:04
crema protectie solara copii 28 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:20
magazin online pentru pitici www.epitic.ro 3 De la: epiticro 12 Septembrie 2010 18:12
Suptul Degetului la Bebelusi 11 De la: mamicutza 3 Septembrie 2009 14:46
Bebe face pipi in jet intrerupt 40 De la: ruschita 29 Septembrie 2008 12:56
Setari Cookie-uri