cat mananca un bebe de 4 luni

Buna si felicitari pe bb fetiat mea e de 4 luni acuma si a avut colici de la o luna pana la 2 luni si o sapt si ia-m dat de toate am inceput cu espumisan l de la farmacie apoi cu infalcol lam comandat de pe internet apoi mi-a adus sotul babynos din austri si apoi mi-a adus sora mea mylicon din italia toate au fost pt colici nici numa nu iau facut fata seara de seara imi urla de pe la 7 pana pe la 10 11 seara toate le-am incercat timp de o luna cate o sapt pe fiecare si nimic pana ce ma-m inervat sia am zis ca ce dracu i dau toate porcariile si ea tot planage apoi am zis ca orcum plange cu ele sau fara ele si i leam oprit dupa o luna cam 2 luni jumate avea fetita de atuncea nu i mai dau nimic si fata mea are acuma 4 luni si nu mai avem probleme deci chiar sincer nu stiu daca sunt de folo aceste picaturii sai ingreuneaza sitoatia bebelusilor. Ce am mai facut eu chiatr cand ia-m oprit picuri de colici la recomandarea pediatrului ia-m dat timp de o luna Bifido-Baby.Mult succes la toate mamicile si sper sa sa fie bine bb
garbo223690
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:43
buna mamicilor si piticilor .sunt mamica unei fetite de 5 luni am inceput diversificarea la 4 luni si laptic praf de la o luna. nu cred ca e gresit in a-ti spune parerea dar fiecare mama face ce crede ca este mai bine pentru puiul ei . eu locuiesc in franta aici medici recocanda diversificarea dupa 6 luni dar nici nu iti interzice nimeni sa nu o faci inainte .fetita mea a a primit foarte bine mancarea si cerealele eu deocamdata i dau doar morcov, mar facute la abur apoi pisate prin blender si banana care se spune ca constipa copilul.da intradevar constipa daca i dai in exces .ce sa spun am vazut comentarile voastre si de aceea am intrat si eu si vreau sa spun ca fiecare face cum crede ca e mai bine .multa sanate si sa va creasca bebelusi mari!
aleioana
Postat pe 23 Octombrie 2011 10:00
buna mamici,baietelul meu are 3 luni si 2 saptamani,san ai dau de 10 nori pe zi cate 8 minute,dar intre mese ai mai dau cereale humana,supa de legume sau supa cu umpic de piept de pui,bea 1kg de ceau,ai mai place mar cu biscuite,bebelusul meu are 8,450g si este perfect sanatos,asa ca e bine sa cresti copilul cum crezi ca e ok nu dupa gura lumi.
cristina06
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:05
Mai fetelor de ce sunte-ti rautacioase suntem aici sa ne ajutam una pe alta cu sfaturi nu sa fim rautacioase ,si eu am 2 fetite una are aproape 10 ani si una are 3 luni jumatate de regula ea papa de la san dar uneori ii dau si supica de radacinoase,suculet de morcovi cu portocala sau ceai, nu toti copii se hranesc la fel ,de regula se spune ca cei care papa de la san daca mamica se hraneste bine atunci bebele nu are nevoie de alt supliment ptr ca se hraneste cu toate vitaminele de la laptele matern dar cei care papa lapte praf uneori au nevoie de ceva surplusuri, daca bebele nu ia destul in greutate atunci e cel mai bine sa consulti un medic pediatru, noi ne dam cu parerea este normal dar nu uitati fiecare copil este diferit iar unele mamici chiar sufera daca bebele ei nu este bine:*
alexandra__alina
Postat pe 8 Decembrie 2011 13:43
Buna,am si eu o fetiza de 4 luni si de ieri am inceput diversificarea din cauza ca nu mai papa lapte praf decat f putin. din discutiile de pe forum am inteles ca s-ar putea sa nu ii mai placa laptele(NAN)/. ce as vrea sa stiu este cate mase de lapte ar trebui sa pape si cat mese diversificate in 24 de ore.
Coanda_Roxana_1
Postat pe 11 Decembrie 2011 15:29
FETITA MEA ARE TOT ACEEASI VARSTA SI ARE 6300 gr.si mi s-a spus ca e bine.asa ca nu iti face griji
andreeagrigore67
Postat pe 3 Ianuarie 2012 15:47
imi poti trimite si mie acele carticele plssssss adresa mea e anamaria_mercas@yahoo.com.multumesc anticipat sanatate multa
anarela88
Postat pe 17 Ianuarie 2012 12:19
vreau si eu carticele respective adresa mea e anamaria_mercas@yahoo.com.multumesc si multa sanatate
anarela88
Postat pe 17 Ianuarie 2012 15:50
buna ziua!ma numesc mihaela,sunt noua pe aici si as vrea sa intru si eu in grupul vostru.
eu am un pitic de 4 luni si 3 saptamani.si eu am o problema cu mancarea,sau asa cred.
de la 3 luni am inceput sa-i dau si lapte praf(novalac) ca nu mai aveam de ajuns.inca ii mai dau san dar nu prea mult.are 8 kg si mananca cam 180ml.doctorul nostru pediatru ne-a zis sa incercam sa mai scoatem o masa de lapte praf si sa bagam morcovel si pastarnac.il fierb foare bine si il fac la blender.ne-a zis sa insistam sa-i dau cu lingurita,dar se enerveaza foarte tare,incepe sa planga si pana nu-i dau biberonul cu lapte nu se opreste.am incercat sa-i pun in biberon,ba vrea ba nu vrea,cum are chef.eu ce as putea sa fac ca sa nu am probleme mai tarziu.ce parere aveti?
va multumesc,o zi buna.
actimell
Postat pe 24 Ianuarie 2012 21:45
nu te ingrijora fetita ta mananca forte bine e bine la 4 luni sa aiba 6kg e forte bina sanatate pp
garbo262057
Postat pe 31 Ianuarie 2012 21:46
Bun, nu mi trimiți și mie te rog
bosca_monica
Postat pe 27 Februarie 2012 11:51
seby imi poti trimite si mie acele carticele? iti multumesc anticipat. noemy_printzesa_ta@yahoo.com
Noemy_Pryncess_1
Postat pe 8 August 2013 14:44
Eu i-am dat doar san lu' bebe pana la 6 luni.Nu stiu cat manca,ii dadeam la cerere.Fiecare copil ia cat ii trebuie,nu ai de ce sa iti faci probleme.
loving
Postat pe 4 Decembrie 2013 10:55
Bebelina mea peste o sapt face 4 lunite si am inceput de o sapt cu suculetz de morcov si mar papa Humana 6 mese pe zi de 150 ml are 6,200kg
Laura_Lau_3
Postat pe 10 Decembrie 2013 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetita mea are 8 luni si nu vrea dacat sa pape la san 6 De la: YZA79 18 Martie 2010 12:43
Ce mananca bebe de 7 luni ?! 4 De la: georgy1980 26 Februarie 2011 10:30
alimente interzise in timpul alaptarii 15 De la: Noemmytza 13 Aprilie 2010 12:25
dinti - masele 81 De la: garbo_446242 13 Septembrie 2017 10:00
ce sa fac daca fetita mea nu mananca? 13 De la: mariuca31072011 23 Martie 2012 16:12
Setari Cookie-uri