IN ACEST ARTICOL:

Odată cu temperaturile tot mai ridicate din România, din ce în ce mai mulți români renunță la vacanțele clasice de la mare și aleg destinații mai răcoroase, unde pot să se relaxeze și să scape de caniculă.

Comunicat de presă

Kiwi.com, lider în domeniul travel-tech, propune o serie de destinații perfecte pentru „coolcationing”. Fie clasice sau mai neobișnuite, sunt locuri unde turiștii români se pot relaxa și trăi experiențe noi, departe de căldura sufocantă din țară.

Conform unui sondaj recent realizat de Kiwi.com, aproape 20% dintre români urmează vara aceasta trendul „coolcationing”. De la stațiuni montane până la orășele de pe malul lacurilor și orașe din nordul Europei, aceste destinații oferă o alternativă revigorantă care combină temperaturile plăcute cu explorarea naturii sau a altor culturi.

Destinații recomandate:

Stockholm, Suedia

Capitala Suediei este definiția eleganței și a relaxării departe de caniculă. Zilele încep adesea cu un brunch în aer liber în verdeața din Djurgården, urmat de plimbări prin buticurile și magazinele vintage din Södermalm. Mulți localnici și turiști profită de apele curate ale orașului pentru o baie sau iau feribotul către insulele arhipelagului. Cum lumina zilei persistă până târziu, cafenelele și saunele din oraș creează atmosfera perfectă pentru relaxare. Zborurile dus-întors din București pornesc de la 719 lei pentru un weekend prelungit în luna iulie.

Tarot Online: Previziuni și etalări zilnice. Tendințe vacanță: Escapada ta de vară cu DiKa Acasă, oaza ta de liniște: 5 secrete pentru a aduce prospețimea și relaxarea în locuința ta Ghid de stil pentru el: Cum îl ajuți pe partenerul tău să fie mai șic în această vară, fără să pari insistentă

Copenhaga, Danemarca

Copenhaga e destinația perfectă pentru cei care caută o atmosferă relaxată și autentică. Orașul se explorează cel mai bine pe bicicletă, de-a lungul canalelor, cu opriri la restaurante care servesc bucătărie nordică modernă și cafenele minimaliste cu un aer scandinav. O plimbare prin pitoreasca zonă Nyhavn, o vizită în parcul de distracții Tivoli sau un picnic în Grădina Regelui sunt doar câteva dintre modurile plăcute de a petrece o vacanță răcoroasă de vară. Zborurile dus-întors pentru 3 nopți în luna august pornesc de la doar 334 lei.

Reykjavik, Islanda

Pentru românii care doresc o evadare totală din agitația cotidiană, Reykjavik e locul ideal. Cu temperaturi răcoroase chiar și în plină vară, capitala Islandei întâmpină turiștii cu băi termale naturale, brutării intime și galerii de artă. Este și punctul perfect de plecare spre expediții în natură: cascade spectaculoase, gheizere și plaje vulcanice. Ritmul lent al orașului atrage călătorii care își doresc o vacanță liniștită și plină de sens. Zborurile dus-întors din București încep de la 1.373 lei în august, pentru o escapadă de 5 zile.

Cum să păstrezi amintirile verii: 4 metode creative care transcend fotografia clasică Crocs Classics & Jibbitz: Îți scrii propria poveste, pas cu pas Românii s-au grăbit să își rezerve vacanțele pe tot anul încă din ianuarie

Queenstown, Noua Zeelandă

Pentru cei care visează la o aventură de neuitat în emisfera sudică și dispun de un buget mai ridicat, Queenstown este o alegere perfectă. Orașul e așezat pe malul lacului Wakatipu și încadrat de munți înzăpeziți. Este paradisul pasionaților de sporturi de iarnă și activități în aer liber, de la schi și snowboarding până la zboruri panoramice cu elicopterul. Cei care preferă o vacanță mai relaxată pot savura cafea de specialitate pe malul lacului, pot vizita piețele locale sau pot degusta vinuri în podgoriile din apropiere. Zborurile dus-întors din București pornesc de la aproximativ 10.800 lei pentru un sejur de cel puțin 8 nopți.

Ushuaia, Argentina

Supranumit „Capătul lumii”, Ushuaia este cel mai sudic oraș din lume și oferă o combinație spectaculoasă între natura sălbatică din Patagonia și o cultură locală vibrantă. Orașul este renumit pentru fructele de mare proaspete, târgurile de artizanat și excursiile de-a lungul Canalului Beagle, unde pot fi observați pinguini și lei de mare în habitatul lor natural. Climatul răcoros și farmecul izolat al Ushuaiei o transformă într-o destinație cu totul aparte. Zborurile dus-întors din România încep de la 10.405 lei, pentru o vacanță între 4 și 13 august.

Unii oameni sunt atât de săraci că nu au decât bani Culori de vară 2025: paleta cromatică pentru garderobă 4 sfaturi pentru o vacanță reușită, cu un buget redus

De la cartierele moderne din Stockholm și atmosfera relaxată din Copenhaga, la izvoarele geotermale din Islanda, peisajele alpine din Queenstown și natura sălbatică din Ushuaia, toate aceste destinații reprezintă o alternativă inspirată la vacanțele clasice de vară pentru români. Kiwi.com simplifică întregul proces de rezervare, oferind posibilitatea de a combina zboruri, de a explora rute neobișnuite și de a descoperi opțiuni de călătorie mai puțin cunoscute. Fie vorba despre o escapadă relaxantă sau oi aventură autentică, aceste destinații răcoroase oferă un refugiu bine meritat de la canicula verii.

*Prețurile afișate sunt pentru zboruri dus-întors, verificate pe Kiwi.com, și pot varia în funcție de perioada aleasă și disponibilitate.


Garbo - Arta de a trăi frumos!

Abonează-te pe

ABONARE NEWSLETTER

Bucură-te de cele mai frumoase articole Garbo și pe email!

Setari Cookie-uri