carticica de retete a lui bebe

doina_sardan sper sa ai un doctor foarte bun cu care sa nasti si sa ia toate masurile de rigoare sa nu fie cazul sa tipi la noi nu s-a intamplat asa am avut o nastere foarte usoara si un doctor foarte bun iti doresc din tot sufletul nastere cel putin la fel de usoara ca a mea poti incerca anestezia epidurala ca sa nu te mai doara.Multa bafta si discuta cu medicul tau ginecolog despre asta sau afla ce metoda iti propune el.
SEBY1YEAR
Postat pe 28 Februarie 2009 10:38
eu am nascut in bucuresti la giulesti, si aolo sala de travaliu este formata din mai multe paturi (cred ca erau vreo 5 in incapere), cu aparate care sa monitorizeze...diverse (privind starea mamei si a fatului). Eu m-am internat bine mersi fara contractii, si mi-a provocat nasterea . Cred ca asa e cel mai bine, ca stand acasa nu as fi stiut ce sa cred, daca nasc sau nu (cand mi se rupe apa, care sunt contractii adevarate etc), plus ca as fi mers pe druum in mare graba cu durerile si asa le-am evitat. Era si dr acolo (ca doar stia ca vin, sa imi provoace nasterea), deci nu exista riscul sa merg cu contractii si sa nu il gasesc acollo. M-am dus, mi-au facut internarea, a venit un dr (sau asistent, nu stiu ce rol avea) si mi-a luat datele (in ce saptamana de sarcina sunt, cate kile m-am ingrasat, daca s-a obs ceva dubios la ecografii etc), dupa care au inceput cu calciu intravenos, pastilute de dizolvare a membranelor, ocitocina etc, mai veneau din cand in cand sa ma intrebe de sanatate si sa mai urmareasca ritmul cardiac al copilului... A durat 13 ore de cand m-am internat pana am nascut efectiv, pt ca abia pe la 5 (adica dupa 8 ore) mi s-a rupt apa si au inceput durerile. Pana atunci am stat in pat, m-am plimbat si prin spital si prin curte (ca cica daca te plimbi nasti mai repede si mai usor:aiurea!), am mancat (muream de foame , si au zis dr ca decat sa imi faca perfuzii de nemancata, mai bine sa mananc). In timpul asta celelalte gravide (care nu aveau nici epidurala) se chinuiau saracele, tipa care ce-i venea in minte ("nelule unde esti, ca din cauza ta am ajuns asa"," mama unde sstei sa ma vezi in ce hal am ajuns", etc ), dar nu le zicea nimeni nimic. Mai zicea cate una "vreau sa nasc, duceti-ma pe masa sa nasc, ca nu mai pot", si se uita moasa la ea si zicea "stai linistita ca mai ai, nu ai pe unde sa nasti ca nu ai dilatatie si nu poti naste inca" dar nu pe un ton rautatcios sau furios, doar le explicau ca mai e de asteptat. Cand au inceput si la mine durerile (dr venise mai devreme sa ma intrebe daca vreau epidurala si i-am zis ca nu stiu ce sa zic), atunci m-am hotarat si i-am zis ca da , vreau epidurala, avenit anestezista si mi-a pus cateterul in coloana si pe urma venea din cand in cand si mai baga anestezic pe futunel. Nu m-a durut travaliul (era sa zicem, ca o durere menstruala dr mult mai usoara , mi-era si tare somn si daca nu ar fi tb sa urmaresc la ce interval de timp se deruleaza contractiile, cred ca chiar adormeam de somn ce imi era - cred ca de la anestezie, printre altele-). In schimb nasterea a fost tare dureroasa (cu anestezie cu tot: cred ca nici nu prinsese f bine anestezia, cica depinde de organism, eu imi simteam pielea si pe burta si mai jos, o simteam usor amortita dar o simteam, alte tipe cica nu simteau nimica). Am avut bb de 4200g si 55cm, si am tipat cand am nascut (nu injuraturi sau ceva, pur si simplu tipat), si m-a certat moasa ca de ce tip , ca numai cele fara anestezie au voie sa tipe. (Ce sa iti povestesc! Si ce, crezi ca nu am tipat in continuare? Parca mie de ea mi-era? Daca imi venea sa tip ce era sa fac?Mi-era mai bine daca tipam. Asa ca am tipat). Si cabnd m-a cusut am simtit fiecare ac si fiecare ata cu intra si iesea din piele, dar poe urma a fost ok, dupa o saptamana eram pe picioare, nu am avut nuci un fel de problema nici cu taietura, nici cu lactatia, nici mastite nici nimic. Pe bb l-am intarcat de vreo 3 luni dar inca mai am lapte, cica sufar de galactoree, mi-a dat sa fac analiza prolactinei si pe ura mai vedem Nastere usoara iti doresc si bb sanatos
ruschita
Postat pe 28 Februarie 2009 11:02
buna mihasa as dori si eu carticik am un bb de 3 luni si as vrea sa fiu pregatita pt cand incepem diversificarea
onutza_kidz
Postat pe 1 Martie 2009 17:21

buna vrem si noi carticica carmenn7@yahoo.com
multumim mult
carmenn7
Postat pe 1 Martie 2009 21:39
si eu as dori cartica bebica mea are 4 luni multumesc.andradarosca@yahoo.com
andrus24
Postat pe 1 Martie 2009 21:42
onutza nu mi-ai lasat adresa
pupici
fetelor trimis,sanatate la bebei
mihasa
Postat pe 3 Martie 2009 09:07
am primit cartea
multumim este super
carmenn7
Postat pe 4 Martie 2009 08:03
adresa mea este oanaralucapletea@yahoo.com am uitat sa scriu si adresa multi pupici si multumesc anticipat
onutza_kidz
Postat pe 4 Martie 2009 08:12
am primit si noi carticica multumim foarte frumos pt ea
andrus24
Postat pe 4 Martie 2009 15:05
sa va fie de folos mamici si bebici
mihasa
Postat pe 5 Martie 2009 13:03
chiar ne este de mare folos ca de multe ori ramanem in pana de idei si mai ales cum este prioada dintisorilor suntem mai mofturosi si ieri pt prima data nu a vrut sa manance supica la pranz a trebuit sa-i dau cereale ca altceva nu a vrut sa-l vedem azi....
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Martie 2009 13:10
ma bucur din tot sufletul dragele mele ca va este de folos,sper ca la fel de mult ca si noua si ma bucur ca am putu impartii cu voi aceasta carticica.
pupici la bebici
mihasa
Postat pe 6 Martie 2009 10:51
am primit o am ....''rasfoito''' e super miii de multumiri
onutza_kidz
Postat pe 6 Martie 2009 15:36
buna
aceasta carte este foarte buna
contine si retete pentru copii 1-3 ani
sfaturi pentru cresterea imunitatii
si multe altele
o recomand si copiilor mai mari de 12 luni

sanatate si pofta mare
carmenn7
Postat pe 10 Martie 2009 10:27
vrem si noi, c_morar2005@yahoo.com
multumim
coco_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 10:04
expediat
mihasa
Postat pe 18 Martie 2009 23:05
Vreau si eu,te rog frumos pentru fetita mea care tare e mofturoasa si nu mai stiu ce sa inventez.Adresa mea este:pintiliecristina92@yahoo.com.Multumesc din suflet!
lara_kidz
Postat pe 19 Martie 2009 08:23
am expediat eu pentru lara
sper ca nu te superi miha
carmenn7
Postat pe 20 Martie 2009 10:34
Multumesc foarte mult pentru carticica!O voi folosi atat pentru fiul meu cat si pentru nepotica mea.Mesajul cu fetita a fost scris de cumnata mea,deci bebita mofturoasa este nepotica mea.Eu am un baietel care papa de toate,dar orice reteta noua e binevenita si pentru noi.Multumim amandoua!
lara_kidz
Postat pe 20 Martie 2009 22:12
nu ma supar ,ma bucur ca ai fost pe faza,iti multumesc de ajutor si ma bucur pentru celelalte mamici ca le este utila.
mihasa
Postat pe 21 Martie 2009 22:00
ne trimiteti si noua carticica?multumim anticipat......oto_otto2000@yahoo.com
oto_otto2000
Postat pe 21 Martie 2009 22:35

vineeeeee!
am trimis-o dragutza
mihasa
Postat pe 23 Martie 2009 15:07
merci am primit-o...pup la bebic.
oto_otto2000
Postat pe 24 Martie 2009 17:22
buna mamicilor!!!am si eu o bebelusa care mai are un pic si implineste 6 luni.nu stiu ce sa ii mai dau sa papa asa ca o rog pe mihasa daca vrea sa imi trimita si mie carticica:)adresa mea de mail e okta19mkl@yahoo.com
okta19mkl
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:47
am grasit adresa e okta19mkl@yahoo.co.uk
okta19mkl
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:48
am primit carticica....multumesc mult
okta19mkl
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:16
cu mult drag si placere
mihasa
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:55
buna,sunt simona si am si eu o bebitza de 6luni jumate,daca poti sa imi trimiti si mie te rog carticica de retete a lui bebe.mersi mult
symandrea
Postat pe 3 Mai 2009 20:58
am uitat sa iti dau adresa de mail symandrea@yahoo.com.pusy
symandrea
Postat pe 3 Mai 2009 20:59
te rog sa-mi trimiti si mie carticica, bebita mea e tare mancacioasa si raman in pana de idei, adresa mea este victoras_violeta@yahoo.com
kidz000446
Postat pe 26 Mai 2009 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND SCAUN DE MASA 4 De la: lara 14 Februarie 2009 17:21
Vand Carucior Baby Care si Scaun De Masa Bertoni 4 De la: wyp 17 Iulie 2009 18:41
hainute ieftine 1 De la: amy26 4 August 2009 14:16
Alaptarea copilului mic pe timpul verii 36 De la: ameno 24 Iunie 2010 13:00
Jucarii pentru copii 1 De la: kidz000259 12 Martie 2009 23:09
Setari Cookie-uri