Isi baga pumnul in gura!

Nu stiu ce sa mai fac!
puiutul meu isi indeasa pumnuletul in gura, parca nu stiu ce ar manca.
Are 4 luni, il alaptez, nu a vrut sa accepte suzeta, decat pt. cateva zile, pana a invatat sa bage degetelul sub ea si sa o scoata din gura.Mananca fara probleme. ii scot pumnul si il baga la loc , de multe ori se uita la mine, rade, gangureste, imi distrage atentia si arunca pumnuletul in gura pe furis. Mi-e teama sa nu se deformeze gurita, sa nu pateasca ceva. Mai ales ca pune manuta pe jucarii si baga in gura.
Ce sa fac?
A mai trecut cineva prin asta?
Am nevoie de ajutor!
vladutel
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:02
buna , uite ca si pe pustiul meu tot vlad il cheama nu e nicio problema daca isi baga manuta in gurita , sau jucaria etc . asta e modalitatea lor de a cunoaste lucrurile din jur sau a face cunostinta cu manutele . stai sa vezi cand o sa isi observe piciorusele al meu pusti are 5 luni si cred ca sta cu piciorusele mai mult in gurita decat cu mainile , si e super incantat , nu trebuie sa il privezi de placerea asta , mai tarziu cand o sa isi dezvolte si alte abilitati o sa isi piarda interesul pt supt diverse , si oricum stai linistita , o deformare a gurii se produce dupa muuulti ani , si banuiesc ca nu are inca dintisori . asa ca stai linistita si joca-te cat mai mult cu bebeul
ion_cristina
Postat pe 4 Februarie 2009 04:05
multumesc mult! nu are inca dintisori, m-am gandit ca poate i s-a intarit gingia, parca putin sus. am vazut ca se uita cu placere la picioruse... ma speriasem de pumnulet, prea il indeasa in gurita.
cand are gura ocupata cu pumnul, "vorbeste" mai des.
voi ati zis ceva pana acum? noi am reusit sa zicem "mam".
pupici
vladutel
Postat pe 4 Februarie 2009 13:30
are un repertoriu bogat de a-gu -abu si alte sunete .. dar nimic inteligibil pana acum . oricum am eu o banuiala ca o sa zica tata inainte de mama dar asta e . o sa vedem . si al meu cred ca are probleme cu dintisorii de trei nopti nu mai doarme ... adica doarme dar se trezeste din 30 in 30 de min .. si vrea suzi , am fost cu el la medlife ieri si ne-a dat calgel .. dar niciun efect .. poate nu e de la dinti . nu stiu astept sa vad ce face si in seara asta . ca alte simptome nu are decat ca e nervos si iritat .. roade bineinteles tot ce gaseste si are o preferinta pt jucariile f tari din plastic .. pe gingie nu se vede nimic ..
ion_cristina
Postat pe 4 Februarie 2009 15:06
La noi inca nu roade jucariile tari, nu am lasat pe langa el nimic tare, mi-a fost teama sa nu se loveasca. sunt plusuri multe, zanganitori moi, si cum prinde cate ceva, al lui e...nu-l lasa pana nu-l umple de saliva.
de guguit, guguim si noi cu spor.. si ii place...adora sa scoti limba la el... rade ca un om mare, cu toata gura.
mi-e groaza de iesitul dintilor, de nebunia care va fi
pupici
vladutel
Postat pe 5 Februarie 2009 18:14
Si fetita mea de 3 luni si 16 zile nu vrea sa mai tina suzi in gurita dar foloseste degetele sau tot pumnul
Adinacarla
Postat pe 19 Septembrie 2009 19:38
buna si eu am o fetita dragalasa de 4 luni si o saptamana si avem acelasi obicei sa ne indesam pumnisorul in gurita
cory_emy
Postat pe 20 Septembrie 2009 15:01

buna ziua ! am si eu o fetita de 2 luni si jumatate si isi baga pumnul in gura de cand am nascut-o .acum mai nou suge degetul mare.sunt ingrozita pentru ca baiatul meu care acum are 8 ani si-a supt degetul mare pana la 4 ani.m-am chinuit mult pana s-a dezobisnuit
petronela_luncanu
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:02
in cartea mama si copilul a lui capraru se spune ca este preferabil sa ii oferi o suzeta copilului decat sa isi suga degetul , este mai simplu sa dezveti de suzeta decat de deget , si in ce priveste deformarea dentitiei de mai tarziu noile suzete sunt oricum mai putin nocive decat degetul .
ion_cristina
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:41
am incercat tot felul de suzete si nu ii place niciuna.
petronela_luncanu
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:05
buna fetelor sunt noua pe forum si citeam mesajele voastre am si eu un bebe de patru luni si isi tine pumnuletu in gurita decind lam nascut :sml-dar si zuzeta el nu doarme fara ea
kidz003480
Postat pe 4 Octombrie 2009 08:18
stai linistita si fetita mea re 3 luni si are aceeasi ocupatie sa stii ca la varsta asta manutele sunt jucaria lor preferata
Szilvia_kidz
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:07
Copii de varsta asta isi baga pumnisorul in gura si de SETE. Mare atentie insa,seta de ceai,nu de lapte...nu masa,ci sete de lichide. Asa mi-a spus doctorita,am incercat si a dat rezultate.
kidz005260
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:20
a fost recent pe antena 2 la emisiunea traieste sanatos care e undeva la ora 3 dupa amiaza si ceea ce am retinut din cat am putut eu urmari este ca mai bine un copil, bebelus mai bine sau putin rau este sa tina suzeta decat degetul pentru ca suzeta se aplatizeaza pe cand degetul nu si vor probleme. eu fetitei incerc de cate ori o vad sa ii scot degetul sau degetele din gurita si sa ii distrag atentia de la acest obicei prin joaca, jucarii.....
cp_venca
Postat pe 12 Februarie 2010 19:26
bebe meu are 2 luni jumate si isi baga pumnul in guritza dc nu stiu! dar suzeta nu vrea nici cum nu ii place! deloc deloc!
ale_micutza
Postat pe 12 Februarie 2010 20:01
buna seara, am citit despre ceea ce tu crezi ca este o problema, dar nu este asa si nu este cazul sa te ingrijorezi, copii mici fac asta frecvent si nu este doar din cauza aparitiei dentitiei, desi acesta este cel mai bun semn, iar unii baga manutza in guritza cu cateva luni inainte de aparitia dintisorilor,stai linistita!!!
diana_maria_kidz
Postat pe 12 Februarie 2010 20:43
al meu bebe... a facut o ciupercutza pe limba de la lapte... acuma il fac cu glicerina boraxata... si ma gandesc k de aia isi baga pumnul in guritza...
ale_micutza
Postat pe 13 Februarie 2010 10:09
ale_micutza ca sa nu mai risti sa iti faca ciupercute pe limbuta sau pe cerul gurii de la lapte da-l cu glicerina boraxata in fiecare zi nu are ce sa pateasca nu este toxica pui foarte putina pe degetu tau mic sau pe un tifon.si eu cand era fimiu mic il dadeam zilnic inainte de culcare in gurita cu ea chiar daca se trezea noapte din 2 in 2 ore sa pape iarasi.te pup si pe tine si pe bebicul tau
anaROBERT
Postat pe 13 Februarie 2010 10:47
fetitza mea are 2 luni jumate.. imediat dupa nastere.. cand eram inca in spital o gaseam cu pumnul in gura cand mergeam sa o vad..cred ca din cauza ca ii e foame...pentru ca acum nu-si mai pune pumul in gura decat foarte rar.. pana ii pregatesc laptele.. isi pune pumnul in gura sau babetica cand ii e foarte foame.. de asemenea nici ea nu prea accepta suzeta.. initial i-am cumparat din acelea mici.. tesite.. sa nu ii afecteze forma gurii dar le scuipa pur si simplu din gura... acum de ceva vreme i-am cumparat din aceea rotunda.. care seamana mult cu biberonul cu care bea laptele.. asta o mai accepta dar foarte rar si doar atunci cand vrea sa doarma si nu reuseste sa se adoarma.. dar dupa ce adoarme o arunca incet din gura...
mi se pare interesant ca multi copii din generatia asta nu-si doresc suzete.. eu am doua nepotele.. cea mare.. acum are 3 ani si ceva si chiar si acuma ii e pofta de suzete.. le cam confisca de la sora ei mai mica.. cea mica are doar vreo 5 luni si chiar de la nastere nu i se parea interesanta suzeta... interesant...
adryaana
Postat pe 24 Februarie 2010 12:41
Buna,

Si fetita mea, care are aproape 3 luni face acelasi lucru si in plus isi suge si buzita superioara. Eu am oroare la degete deformate din cauza suptului in copilarie asa ca la inceputul lunii viitoare, cand o sa merg cu ea la dr. de familie, o s-o intreb ce e de facut .

o zi buna!
marilenabalog
Postat pe 24 Februarie 2010 13:25
Simte nevoia de a suge ceva suzeta nu vrea?
Oricum probabil o sa spuna sa-i scoti mana de fiecare data cand o baga in gura sau degetul atata timp cat nu face un obicei din asta e normal si seby isi mai sugea cate un deget mai ales in perioada dintilor baga in gura ori deget ori mana ori vreun obiect apoi i-a trecut
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 15:54
Pentru copii mai mari este ca un fel de oja o solutie cu gust amar(Grow Up parca-i zice)la sensiblue de o dai pe unghie si are un gust cam nasol asa ca sper sa nu ajungeti la o varsta prea inaintata ca e mai greu.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 15:59
se spune ca ii ies dintisorii dar este prea mic sa vorbim despre asta sau poate ii este fomita si puiul meu facea asa apoi au inceput balutele nu cred ca o sa devina obisnuinta, aveti rabdare ca o sa uite, nu face ciuperci pe limbuta ca el este curatel si nu umbla cu manitele prin mizerie, asta este bucuria lor
kidz006863
Postat pe 24 Februarie 2010 16:50
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:52
buna si eu am o fetita de 4 luni si o sapt.si vreau sa va spun ca si ea sta cu degetul mare in gurita ,e adevarat ca nu tot timpul
kidz005563
Postat pe 19 Martie 2010 09:29
buna,si eu am baietel de 2 luni si 3 saptamani,si el isi indeasa pumnii in gura de numa,nu tine suzeta deloc ,se pare ca asta e la moda acum,sa cresteti mari
mihaali
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:23
Buna, ce sa ma fac eu cu fetita mia are 4 ani in julie si isi baga degetele in gura am incercat cu toate deja,jam dat si peste degete am ghicit de toate,dar cang ii spun sa isi scoata degetele din gura inca si le indeasa mai bine,chiar de ce ii spun si le pune.Spunetimi ce sa m-ai incerc.
anacs
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:46
ardei iute...
viobregar
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:48
mama ce iuteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
tusi_Oli
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Patut NOU finisat ecologic din lemn masiv 1 De la: kidz008008 8 Mai 2010 18:19
botez 4 De la: SAL 12 Ianuarie 2012 19:27
VAND INFACOL IEFTIN!!! 25 RON/CUTIE!! 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
buna 2 De la: garbo_11721 26 Februarie 2013 11:05
dovlecei pentru bebe 27 De la: Aly_Fab 3 Mai 2010 18:00
Setari Cookie-uri