pestele

pai daca ti-a recomandat medicul clar nu mai am o vecina care i-a intrerupt vigantol-ul si acum s-a trezit cu fetita suspecta de rahitism
la noi nu a fost cazul sa luam dar daca iti prescrie un medic eu zic sa nu faci de capul tau ca-i spre binele copilului si sa-ti traiasca printesa.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 13:58
Buna!

Eu i-am dat fetitei mele peste dorada.Este foarte bun.L-a mancat bine de la prima incercare.
mihaelasclipei
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:03
Buna! Pentru bebeii mai mici de unul sau chiar doi anisori este indicat sa le dai peste alb in nici un caz somon care este un peste foarte alergic. Poti sa ii dai pastrav (dar mare atentie la oase) , pangasius, ton, cod. Ideal ar fi sa il cumperi proaspat si sa il congelezi acasa. Eu am facut greseala sa cumpar o singura data peste congelat si a doua zi am ajuns la urgente cu fetita pentru ca facut toxiinfectie alimentara si a fost foarte grav. Succes!
memphis
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:15
Noi am inceput sa mancam peste de la 9 luni cand eram la mare in Croatia.Era locul bun pentru a incepe. Primul peste mancat a fost dorada (si a mancat din start unul mare intreg ), dupa care a mancat alte specii, nu m-am chinuit sa aflu de care atata timp cat i-a mancat cu pofta, iar ieri a mancat somon.Ii place la nebunie pestele.
zituli_s
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:21
bb-ul meu a avut scaune cu sange de la pangasius, asa ca mai bine nu!
davidgabriel
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:26
Buna! Noi am inceput sa mancam peste la 9 luni, dar numai pastrav proaspat. L-am pregatit la cuptor cu legume (morcov, cartof, putina ceapa, chiar si usturoi) inabusite, bineinteles pestele l-am ales bine bine de oase.
Baietelului meu i-a placut foarte mult.L-a mancat din prima incercare.
Nu i-am dat pangasius, dar la noi in oras nu prea se gaseste decongelat.
Mie doctorul de familie mi-a recomandat peste de apa dulce sau oceanic:pastarv, macrou,salau,cod,somon. De pangasius nini nu a pomenit.
Multa bafta!
kidz001967
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:38
Buna...eu i-am dat la Vero de la 7 luni peste...merluciu....i-a placut la nebunie...si era congelat....si sincer nu a avut nimic de la el. Va pup
ralucimp
Postat pe 11 Octombrie 2009 13:33
Eu i-am introdus pestele fetitei mele pe la 6 luni.Cumparam fileu de salau sau cod.
Il fierbeam .Apoi il zdrobeam si il amestecam cu iaurt si miez de paine.Manca toit la 2 zile.Era mancarea ei preferata.
Ca si acum.Are 8 ani si pestele e favorit
UNIKA
Postat pe 11 Octombrie 2009 16:59
ca peste merge pastravul, salaul.....asa ne-a zis dr.
gvrl_alexandra
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:40
salaul,stiuca,pastrav.....cam asta mancam noi.....cat mai mult peste asa mi-a zis doctorita noastra,carnea de pui ,cea din comert,doar cand nu am ce sa-i dau ,mi-a recomandat puiul de casa,si carne de vita......

mioaratl
Postat pe 12 Octombrie 2009 09:35
Toti medicii recomanda numai produse naturale,dar,va intreb si ma intreb mai exista asa ceva la noi?Eu incerc pe cat posibil sa-i diversific hrana micutei si totodata sa vad daca este alergica la ceva.I-am dat peste de la 8 luni(somn si salau) nu a mancat ft mult,nici acum nu mananca dar nici nu-l refuza si mananca atat cat ii este necesar. Dar voi mamicilor faceti cum credeti voi si nu cum va spun altii.Asa veti avea un copil sanatos si vesel!!! Va pup si puii vostrii sa creasca mari.
kidz001637
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:19
bebe Teo are 4 luni si 3 saptamani si azi a mancat putin merluciu care a fost un succes se pare ca ia plcut. Banuiesc ca difera de la bebe la bebe
adrianaM_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:44
cum sa-i dai la un bebe de 4 luni peste? e mult mult prea devreme, vaiiiiiii....
ane_mary_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:47
noua nu ni s-a parut prea repede oricum i-am dat f putin si chiar ia placut nu vad care e problema
adrianaM_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:50
Parerile difera de la un medic la altul, insa nou atat medicul pediatru, cat si asistenta ne-a spus sa nu-i introducem nici un fel de carne ( deci nici peste ) pana pe la 6 luni, pentru ca afecteaza ficatul. Acum daca doar i-ai dat sa guste, nu cred ca e nici o problema, important e sa nu-i faci o masa de peste sau carnita.
iasmina_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:55
pestele e usor alergenic, de aceea se introduce dupa 8/9 luni, asa e recomandat. acum fiecare face cum doreste cu copilul ei, dar i-a incerca sa-i dai altceva...nu stiu, banana sau ...ce vrei tu, sa vezi, zice bebe nu vreau? hai sa fim serioase...scuze ca mi-am dat cu parerea, e problema ta ce-i dai si cand !
ane_mary_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:56
Buna! vitamina D in cantitate prea mare calcifiaza organele, asa ca desii este extrem de buna pentru oase, trebuie administtata cu prudenta. Desigur ca o calcifiere a organelor se produce la o doza mult mai mare decat cea existenta in produse gen Danonino (care din cate stiu se da copiilor trecuti de doi anisori), si altele.
In ceea ce priveste pestele pangassius sunt perfect de acord cu faptul ca este un peste extrem de toxic si este bine de evitat.
Sanatate voua si puiutilor vostri!
memphis
Postat pe 16 Octombrie 2009 16:49
Cunosti beneficiile uleiului de peste?
Stii ca e bine sa fie alternat cu vigantolul, deoarece dezvolta inteligenta copilului?

Acum poti cumpara de aici, la un pret excelent

http://www.piticulvesel.ro/store/piticulvesel_listItems.asp?idCategory=98
alexandra_kidz
Postat pe 23 Octombrie 2009 22:13
In timpul sarcinii ce peste nu ai voie sa mananci, sau de care ai voie. Am inteles ca unele soiuri de peste sunt interzise in timpul sarcinii. Bebei sanatosi la toate!!
marimihai81
Postat pe 10 Decembrie 2009 12:43
Nu ai voie sa mananci peste crud ( sushi sau sashimi ) peste-spada, rechin, calcan, hering.De doua ori pe saptamana, poti manca ton
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:44
oricum consumul de peste nu trebuie evitat in totalitate, ci doar redus la o cantitate moderata. Pestele gras contine o cantitate mare de acizi grasi omega 3 care sunt necesari in dezvoltarea normala a fatului,stimuleaza dezvoltarea cerebrala a bebelusului si il ajuta pe acesta sa ia in greutate dupa nastere
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:47
va multumesc pentru raspunsuri, toate cele bune.
marimihai81
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:26
mamici, voi ati dat bors de peste la bebici? al meu are 11 luni si as vrea sa-i dau, eu zic ca nu ar fi problema, voi ce parere aveti? merci
aly_raz
Postat pe 13 Ianuarie 2010 16:32
Eu i-am dat supa de legume cu peste in care am pus lamaie si i-a placut foarte tare.Nu stiu cum se face borsul adica mai exact ce contine el.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:42
borsul se face cu legume, peste si bors din tarate de grau, proaspat. I-am facut ieri si a mancat foarte bine, chiar i-a placut. Noi am renuntat la lamaie de curand si ne place mult mai mult borsul, in ciorbita de vita, pui, perisoare...o zi placuta!
aly_raz
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:53
Am citit despre pangasius! Hm!
pana la 2 ani se foloseste salaul si pastravul. Fetita mea chiar a refuzat pangasiusul de ceva vreme, asa ca i-am dat pastrav, e tare gustos, incercati-l!
Dupa 2 ani pana la 5 ani de poate da: biban, stiuca, scrumbie, macrou, calcan
AdinaB
Postat pe 20 Ianuarie 2010 00:45
nu va suparati nu este unpeste oceanic si tin sa va aduc la cunostinta ca nu este oceanic...si e o bomba chimica acest peste...si mai ales pentru copii...grija foarte mare
garbo170984
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:21
pai de ce crezi ca e cel mai ieftin?...
intr-adevar, se pare ca pangasius - un peste obtinut artificial - e foarte toxic, in ciuda aspectului sau "curat"...
Este crescut si pescuit preponderent din fluviul Mekong - unul dintre cele mai murdare si mai poluate fluvii din lume - si din delata acestuia.
Am inteles ca si tratarea lui spre comercializare e extrem de dubioasa. Pe net sunt o sumedenie de articole pe tema asta, nu stiu cat e adevar si cata minciuna, dar prefer sa ma feresc sa consum asa ceva.
Sunt atatia pesti adevarati, cu mult mai buni si foarte sanatosi.
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 02:36
Si noi am papat pangasius e delicios dar...la cate se spune despre el...am renuntat.Am incercat cod si merluciu(unii se mai uita si la bani)dar nici un rezultat,mai cautam...
ina_rebeca
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:59
De la: adrianaM_kidz, la data 2009-10-15 15:50:26noua nu ni s-a parut prea repede oricum i-am dat f putin si chiar ia placut nu vad care e problema


Cum adica care-i problema?????
Problema este inceperea diversificarii in mod corect, conform unei scheme de diversificare (fructe, legume, cereale etc.).
De ce sa-ti bati joc de stomacelul bebelusului? Cand o sa aiba diverse probleme de sanatate, nu neaparat in copilarie sau adolescenta dar si cand o sa fie matur n-o sa gasesti explicatia. Ei bine, asta este.
Crezi ca doctorii si nutritionistii sunt tampiti???
nicoletta_kidz
Postat pe 25 Octombrie 2010 05:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand bebele refuza mancarea 68 De la: garbo208560 9 Iunie 2011 09:47
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
lapte praf 9 De la: garbo_379627 8 Aprilie 2014 13:33
ajutor!!!!!!!!!teama de apa!!!!!!!!!!1 17 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:21
Vand Infacol produs in U.K.! 1 De la: danyl2u 19 Octombrie 2009 13:01
Setari Cookie-uri