pestele

Salut mamici!
Bebelusul meu a facut de curand 6 luni si m-ar interesa ce fel de peste as putea sa-i dau si de la ce varsta sa incep. Este alaptat la san si mancam de o luna pe langa suculet si supica cu piure de legume. Astept raspunsurile voastre.
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Noiembrie 2008 12:19
buna.. vezi ca este un peste special pt bebelusi nu retin cum se numeste.. il gasesti la real...eu i-am introdus pestele in meniu deliei de la 8 luni...o data pe saptamana ii dau peste fiert sau pe gratar in combinatie cu legume sau piure de cartofi....pupici dulci
deliarebecca
Postat pe 29 Noiembrie 2008 17:47
din nefericire pentru mine nu am real in orasul in care locuiesc dar am citit pe net ca as putea sa-i dau somon,hering,ton sau chiar pastrav.o sa optez initial pentru un peste oceanic si sper sa-i placa dar cred ca mai astept putin mai ales daca voi ati inceput de la 8 luni
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:59
Noi papam pangasius - este un peste foarte gustos si placut de copii. Noua ne-a recomandat doctorul pediatru acest peste. Il cumparam intotdeauna prospat, il portionam si il tinem la congelator maxim 2 saptamani. Noi il pregatim la abur si il dam cu legume si lamaie. Pofta buna!
shinning
Postat pe 1 Decembrie 2008 17:54
eu una ii dau lui Andrei salau. Despre pestele oceanic, nu am o parere f buna, mai ales cel cumparat din magazinele real, pt ca nu este nicidecum proaspat. Nu cred ca este pescuit acum 2 sapt, cred ca au pe putin 3 luni de zile de cand sunt congelati. Doar sa zic ca i-ar transporta in stare vie catre magazine, si ma cam indoiesc de acest lucru.Stiu ca se poate da la cei mici fara probleme stiuca, salau si pastrav.
sabina82002
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:25
Am citit ca pestele oceanic este bogat in acizi omega 3 si are numeroase beneficii. De exemplu somonul are cantitati importante de vitamina d, seleniu, vitamina B3,B6, B12 , fosfor,magneziu,proteine.Imi trimit sotul prin oras in gasirea vreunui magazin cu peste proaspat.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:57
Noi am introdus pestele, la 8 luni. Fetita era alaptataPangasius-foarte gustos si fara nici un os, fiert cu putina lamaie si ulei de masline. Cumparam numai proaspat si il portionam. Daca nu gasesti cumpara peste oceanic, numai cu carne alba (e cel mai slab), si intotdeauna pproaspat. Nimic congelat.
sanatate si pofta mare!
vince
Postat pe 16 Ianuarie 2009 17:22
Eu am tot amanat sa-i dau peste.Dar acum gata trebuie sa-i dau avem aproape 8luni fara cateva zile o sa incep sa-i dau acum am aflat si de la mamici cum sa il gatesc si de care sa-i cumpar.
maria_serafim
Postat pe 12 Februarie 2009 17:12
Pestele noi l-am introdus pe la 7-8 luni, fiert sau pe tigaie de teflon cu ulei de masline si lamaie, noi am inceput cu pastrav proaspat, e foarte bun si pestele oceanic dar din pacate la noi nu se gaseste proaspat doar congelat si atunci nu prea am avut asa incredere, cam pe la 1 an am inceput sa-i dau file de merluciu , despre pangasius parerile sunt impartite, eu de exemplu am citit ca este un peste destul de gras si nu e indicat pt copii asa de mici, de fapt am constat si eu, am cumparat pentru noi si mi s-a parut extrem de gras, eu cred ca este indicat ca pestele pt cei mci sa fie proaspat sa nu fie gras si sa fie bine curata chiar daca are oase, deci multa rabdare
alloisa_r
Postat pe 19 Martie 2009 15:43
pangasius, cel congelat (care este si mult mai ieftin) este destul de gras, dar cel proaspat este numai carne fara grasime, foarte potrivit pentru copii. Eu cel putin, nu am luat nciodata pangasius proaspat cu grasime.

Salutari!
vince
Postat pe 25 Martie 2009 15:05
eu iam dat somon dar foarte putin ca inca este prea mica inca dar totusi nu cred ca,conteaza pretul pestelui
kidz000609
Postat pe 4 Mai 2009 16:29
sebi e innebunit dupa peste nu conteaza ca-i pastrav,somon,pangasius peste sa fie ca papa si cate o jumatate de peste asa mult ii place.Daca ar fi dupa el ar papa in fiecare zi.
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 11:46
E bun pestele macar pentru cantitate importanta de fosfor.......si copii mei mananca peste cu placere .Am vazut ca mai toata lumea cumpara pangasius.....am fost curioasa si am gasit pe net despre el ca provine din Delta Mekongului de prin Vietnam,dar n-am fost prea incantata de imaginile gasite pe you tube cu crescatoriile de acolo.......voi ce credeti?
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 11:55
buna...eu de ceva vreme nu mai gasesc pangasium proaspat, asa ca am schimbat si ii iau hamour si king fish...(astea le gasesc la noi ).la inceput a strambat putin din nas Bia , dar acum s-a obisnuit si vad ca nu mai face nazuri.nu am incercat cu somon ca mi se pare prea greu.voi de la ce varsta i-ati dat somon?

va pup

horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 12:00
Eu nu le-am dat somon niciodata. In mare parte doar salau Mariei,Otto e mai mare si mananca aproape orice fel de peste .......
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 12:04
http://www.dietmindspirit.org/2008/01/3 ... gray-sole/
am gasit minunea asta pe net despre pangasius- oare asa sa fie?
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 12:06
am incercat si nu pot accesa pagina..
horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 12:17
eu i-am dat somon lui sebi atunci cand am gasit necongelat in rest papa pastrav pe care-l ia sotul meu viu din acvariu.
mie nu mi se incarca pagina cu articolul despre pangasius to_otto mai scrie o data adresa.
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Mai 2009 12:51
http://desprenimicconcret.blogspot.com/2009/05/pangasius.html
incercati aici poate merge....
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 15:14
da,otto am citit...cine stie,poate e adevarat...si mai e si f scump in comparatie cu ceilalti pesti....poate de aceea eu u l-am mai gasit la noi aici. dar de acum nu am sa mai iau pangasius.

multumim de informatii..

te pup
horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 16:20
auzi,ma gandeam de ce majoritatea medicilor pediatri il recomanda pt bebeii nostri???????

ca ei ar trebui sa fie mai bine informati decat noi.....oofffffff
horobeanu
Postat pe 22 Mai 2009 16:21
pai iti zic eu cum e medicii nu prea isi mai dau interesul ,nu prea ma participa si ei la congrese nu mai e ce a fost odata,acum te rogi de ei sa mai vina la simpozioane pe banii companiilor si nu se prea deranjeaza nici asa....acum e simplu ...vine reprezentantul medical isi prezinta produsele ca orice produs si noi ,copii nostri le inghitim linistiti.....cam asta e realitatea din pacate.
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 17:37
Am citit si eu acest articol si sunt sigura in mare parte este adevarat.Eu cand i-am introdus fetitei mele in meniu pestele nu am gasit pangasius si i-am dat pastrav i-a placut tare mult si cand l-am gatit mirosea foarte frumos a peste proaspat iar cand am gasit pangasius i-am luat tot asa la recomandarea medicului pediatru si a mai multor mamici dar fetita mea nu a mai fost la fel de incantata ca pastravul si nici nu avea miros de peste.Dar de o saptamana am renuntat sa-i mai dau peste pt ca,copilul unei vecine a facut scaune proaste deranjanduse la stomacel de la peste si i-a recomanmdat ca pe timpul verii sa nu-i mai dea pt ca este foarte cald si nu este bun.Voi ce parerea aveti despre asta?Inca nu am apucat sa o intreb si eu pe pediatra mea dar am sa o fac in curand,iar pana atunci prefer sa-i dau altceva in loc de peste.
maria_serafim
Postat pe 22 Mai 2009 21:57
pai eu zic sa nu te iei dupa vecina,mai ales ca a venit caldura iar copilasii pot avea probleme cu burtica de la diverse....in plus fiecare copil cu metabolismul lui.din cate stiu eu pestele ne poate face rau doar atunci cand este vechi sau nu este bine preparat.iar vara eu zic ca o masa macar pe saptamana este indicata,restul profitam de fructe multe si legume proaspete.........pupici la bebici!
ps.sa ne zici si noua ce zice pediatra mai multe pareri nu ne strica......merci.
oto_otto2000
Postat pe 23 Mai 2009 09:16
doamne fereste nu pot sa cred asa ceva si cand te gandesti ca si multi medici recomanda acest peste nu am mancat decat de vreo 3 ori parca si a fost bunicel la gust acum sincer nu stiu ce sa zic pot fi la mijloc si interese financiare ca sa apara astfel de anunturi ce sa mai zic de gripa aviara de acum 2-3 ani de a trebuit sa fie arse toate gainile ca sa putem cumpara pui din argentina sau mai stiu eu de unde
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Mai 2009 22:35
oricum la noi acest peste se gaseste foarte rar necongelat si noi de obicei peste congelat luam foarte foarte rar
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Mai 2009 22:36
am fost cu fetita la doctor pt control asa ma duc eu in fiecare luna si i-am spus ce-am auzit despre d peste si a fost decaord sa renunt pe timpul verii la peste auzind si ea de tot felul de speculatii despre el.
maria_serafim
Postat pe 26 Mai 2009 17:51
Re: Despre PESTELE "PANGASIUS"

Industrial cultivat n Vietnam , de-a lungul rului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe piaa.
Intr-o foarte scurt perioad de timp, acesta a crescut n popularitate n Frana si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret(relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase i are o aroma i textura neutra (blanda); muli l-ar compara cu codul. "But as tasty as some people may find it, there's, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de neplcut. Sper c informaiile furnizate aici va vor servi ca informaii importante pentru dumneavoastr i viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs. Iat de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius:
Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrvuri i bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate ruri de pe planet, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul rului arunca substane chimice i deeuri industriale direct n el.
A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest pete i ne spune sa evitam consumarea lui, datorit riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele i recomandrile mpotriva vnzarii, supermarketurile inca vnd publicului larg, chiar daca stiu c sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc.

Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, sunt crescuti n Vietnam si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mai repede mari si carnea lor devine mai "pufoasa".
Studiati si voi toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai consumati sau nu!

INTRATI PE ACEASTA PAGINA SI AFLATI SINGURI... http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-this-fish-pangas-pangasius-vietnamese-river-cobbler-white-catfish-gray-sole/
http://www.dailymotion.com/video/xo87j_quest-ce-quun-panga_sustainable_dev

--------------------------------------------------------------------------------
kidz001660
Postat pe 12 Iulie 2009 19:18
si eu sunt o viitoare mamica si am gasit aceste informatii despre pestele pangacius. Imi pare rau daca va dezamageste acest mesaj, dar eu cred ca ar trebui evitat acest peste.
kidz001660
Postat pe 12 Iulie 2009 19:26
am si eu o fetita de 10 luni. o cheama MIRUNA IOANA. PREA MULTA VITAMINA D NU STRICA?eu ii administrez vigantol in fiecare zi,ii dau si iaurtele danonino care stiu ca au vit d,si peste i dau dar mai rar.intreb si eu nu sunt prea mici pentru atata vit d?
kidz001637
Postat pe 13 Iulie 2009 05:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelusi nascuti in august 2007 75 De la: prodea_dana 19 Iunie 2009 15:34
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
gimnastica la bebei 26 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 18:45
prea putin in greutate 28 De la: garbo229018 9 Octombrie 2011 13:23
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
Setari Cookie-uri