Probleme cu scaunul la sugari

buna mamici , poate imi spuneti si mie daca ati avut probleme cu scaunul la bebeii vostrii si cum s-a rezolvat. fetita mea de 3 luni si jumatate nu mai face caca fara sa o ajut eu cu termometrul cam de pe la 3 saptamani, si nici nu vrea in fiecare zi ci doar la 3 zile. dr. mi-a spus sa-i dau ceai de musetel indulcit cu zahar si de 3 ori/zi suspensie debridat, dar nu s-a rezolvat nimic. mentionez ca nu e constipata caci scaunul e moale. mi-e foarte mila de micuta mea, si vreu sa rezolv problema asta, dar nu mai stiu ce sa fac.
nmihaela
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:49
eu zic sa te duci la dr sa ii faca investigatii, poate are vreo stenoza ceva...
ruschita
Postat pe 14 Noiembrie 2008 21:46
MI-E FRICA SA MA GANDESC LA PROBLEME ASA MARI, O STENOZA INSEAMNA MAI TARZIU O INTERVENTIE CHIRURGICALA
nmihaela
Postat pe 15 Noiembrie 2008 16:38
pai si crezi ca daca amani trece?
ruschita
Postat pe 16 Noiembrie 2008 18:51
nu am amanat nimic, pt ca am incercat tot ce s-a putut si o sa mai merg cu ea la dr. dar eu cred ca e normal sa-mi fie frica de astfel de diagnosticuri, nu crezi ?
nmihaela
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:20
asa e, ai dreptate, noi am trecut cu bebele prin 2 operatii si ne-am stresat de fiecare data , dar am avut noroc cu dr buni si ne facem bine acuma. sper ca la voi sa nu fie nimic grav dar oricum eu zic sa mergi la mai multi dr, vezi daca zic toti la fel ...
ruschita
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:01
mmihaela, e absolut normal scaunul bebeului tau. nu e constipatie atat timp cat e moale.asa fac copiii alkaptati la san, pot avea scaune mai rare.
eu inteleg ce vrea sa zica si ruschita, dar nu e cazul lui.
a1_23
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:28
http://www.copilul.ro/a_6_1631_Ingrijirea_sugarului_suferind_de_constipatie.html
a1_23
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:30
deci nu+ti mai fa griji in privinta scaunului, nu+i trebuie nici ceai, nici altceva.
a1_23
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:31
daca are 3 luni jumatate dai para ori suc ori pasata si eu cu baiatul am patit la fel cand manca san dar acuma mananca lapte praf si nu are nimic nu intra in panica acuma iese de 2 ori pe zi singur fara termometru
anisoara_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:40
problema este la fel, a mai vazut-o doi dr. si nu au facut altceva decat sa ma linisteasca, ca o sa se regleze, dar eu sa continui zilnic sa o scot cu termometrul. de o saptamana am inceput sa-i dau si lapte praf si am inceput si diversificarea alimentatiei, si acum astept sa vad daca apare vre-o schimbare, nu stiu ce sa mai zic
nmihaela
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:47
de data asta vin cu o veste buna, fetita mea a inceput sa faca caca singura, si asta de cand am inceput sa diversific alimentatia si sa-i dau lapte praf , caci din pacate eu am ramas fara lapte. am scapat de singura problema pe4 care am avut-o.
nmihaela
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:41
nmihaela felicitari la fel am patit si noi dupa ce am inceput diversificarea totul a revenit la normal oricum de supt suge si acum la aproape 10 luni si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 14:55
si eu am patit-o cu scaunul la bebe cel mare de la banana dar am rez cu termometrul f repede si de atunci nu am mai patit-o
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:44
buna mamicilor,
ma confrunt si eu cu o problema a carei rezolvare nu am gasit-o inca la niciun medic din toti pe care i-am consultat pana acum .Bebitza mea in varsta de 8 saptamani, pe care o alimentez de la san, are pb cu scaunul in sensul ca nu face decat la un interval de 4-5 zile si atunci "ajutata " de supozitor .Pana la o luna nu am avut aceasta pb ,insa apoi brusc a aparut din senin.Kiar nu mai stiu ce sa fac , le-am incercat pe toate :ceaiuri ,homeopate ..mai putin varianta cu diversificarea prematura .
Daca ati intampinat si voi cu o astfel de situatie si ati depasit-o spuneti-mi si mie metoda , va rog .
kidz005993
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:11
incearca sa mananci asemenea alimente tu sau sa bei ceaiuri care sa ajute iesitul afara, si ai sa ii transmiti si ei prin laptele tau substanta care sa o ajute. fa si niste investigatii:pooate are megacolon sau ceva (caci daca ar vea, ar insemna ca intestinul e prea lung si sinuos si materiile se "pierd pe drum", intarzie in drum spre iesire si de asta face asa rar. macar cand face, face mult? de ca si cum ar recupera perioada cat nu a facut?

din ce oras esti?poate ne-om pricepe sa iti recomandam un medic bun din orasul tau.
pinicuta
Postat pe 15 Decembrie 2009 02:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alaptez, stie cineva cand re-apare menstruatia? 18 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:14
sub ce autoritate se afla gradinitele? 11 De la: office_salinasusesi_ro 7 Iunie 2010 21:27
Oare sunt insarcinata? 5 De la: tatusilvia 2 Aprilie 2009 20:49
vreau sa am un copil..caut mama 157 De la: mihaik2 20 August 2013 13:42
buna 1 De la: kidz000639 10 Aprilie 2009 23:58
Setari Cookie-uri