Erupia dentar

Buna si noi avem 7 lunite si jumatate si ne-au iesit doi dintisori jos , nu ne-a durut deloc ,pe mami au luat-o prin surprindere, nici nu i-a venit sa creada cand i-a vazut asa cumintica am fost . Numai ca de vreo trei zile ne supara doi dintisori de sus si ne cam chinuie durerea. Eu speram sa fie la toti la fel dar uite ca nu este asa . Acum am facut si o zi intreaga scaune proaste adik moi un picut de febra, mami imi da panadol si dentinox gel dar eu tot sufar ca ma doare. Voi stiti ceva mai bun pentru durere?
cory_emy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 19:17
si pe mine m-ar interesa cu ce geluri mai dati la gingiute la bebei.Eu la primul bb am folosit calgel dar acum la fetita constat ca nu ii trece asa repede durerea cu calgel.Dr a zis ca e prea mica pt dintisori(asta acum o luna) acum avand 4 luni si jumatate.
cp_venca
Postat pe 17 Ianuarie 2010 12:53
buna!!
baietelului meu i au iesit primii dintisori de jos la 5 luni si aproape o sapt ,nici nu am stiut ca iau iesit si acum la 6 luni si 3 sapt. mai are inca 2 sus,cei de sus neau cam chinui ,a facut febra si diaree vreo 3 zile. :(
noi am folosit dentinox gel si pt febra suporitoare paracetamol .acum e bine,are cu ce so muste pe mama . asteptam urmatorii

sper sa le iasa repede dintisorii bebeilor vostri si sa nui chinuie prea tare durerea
andreea_k
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:14
Salutare mamici! Eu am un baietel nascut prematur (30 saptamani) care s-a dezvoltat grozav si a recuperat perioada de prematuritate pana la 9 luni (varsta curenta). De 1 martie i-a facut cadou mamei primul dintisor si la 3 zile a aparut si cel de al doilea incisiv central inferior. Acum se chinuie cu incisivii central superiori. Conform sfatului medicului, in perioadele cand plangea cu lacrimi de durere, ii masam gingiile cu periutele speciale pentru dintisori (nr.1 pt 6 luni), uneori cu CalGel (nu are efect decat cateva minute), iar ziua ii administram o doza de nurofen. Noaptea, pentru a se putea odihni (se trezea din somn tipand de durere), ii administram CalmaBaby - produs Bio (cei care au avut copii nascuti prematuri il stiu pt ca este din aceeasi gama cu LassBaby, ImunoBaby) care se recomanda pentru calmarea durerilor datorate colicilor, eruptiilor dentare si insomniilor. Nu este bine sa abuzati de medicatie deoarece mai tarziu nu isi vor mai face efetul. Administrati copiilor vostri medicamente doar atunci cand este nevoie si numai la sfatul medicului. Multa sanatate va uram si nervi de fier sa puteti face fata tuturor provocarilor!
kidz004874
Postat pe 14 Martie 2010 07:55
buna fetele, andrei are 1an si doua luni, are 4 dinti sus si 4 jos, eu i0am dat CALGEL si NUROFEN PENTRU COPII, e cu sinringa cu gust de portocale si se da foarte usor din 8 in 8 ore, e si pentru durere si pentru febra
Laura_M
Postat pe 14 Martie 2010 10:38
foarte bun e si pansoral gel
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Martie 2010 11:52
Buna!Am o fetita de 10 luni si la 8 luni ia iesit primul dintisor...si am ramas surprinsa ca nu se schimbase nimic in comportamentul ei si la vreo saptamana ia iesit al doilea dinte(amandoi sunt jos)si acum de vreo 4-5 zile i se vede pe gigie langa cei doi ca e mai alba gingia,si cred ca ii iasa al trei-lea dintisor dar tot jos..acum e mai agitata,mofturoasa..si pe langa toate astea ii mai curge si nasucu acum,cred ca e inceput de receala si maine mergem la doctoritza sa o vada!
alinadel
Postat pe 14 Martie 2010 12:20
Buna tuturor! Fetita mea face peste 4 zile 1 anisor! Nu are decat 2 dintisori care i-au aparut pe la 8 luni jumate. Si nici semne nu sunt ca i-ar aparea alt dinte. credeti ca este vreo problema daca la 1 an are doar 2 dintsori jos?
alina_lazar26
Postat pe 14 Martie 2010 13:29
Buna fetele, fetita mea are 1an si trei luni, are 2 dinti sus si 2 jos. Eu i-am dat si ii dau cu CALGEL.Acum i-au erupt inca 2 dintisori sus.Este mai "mataita" si agitata.Nu am ce face decat sa ma inarmez cu rabdare. In rest nu ne facem probleme referitor la varsta- dintisori. Pana la urma o sa iasa si restul. Am inteles ca trebuie sa aibe dentitia completa pana la 1.8 - 2 ani. Asa ca, fetelor cred ca este in ordine.
Si faza ca, cu cat apar dintisori mai devreme cu atata sunt si probleme cu ei, cred ca este un mit.Mie de ex. mi-au dat dintisorii la 6 luni si vreau sa zic ca pana in prezent nu am fost deloc la dentist. Cred ca este vb. si de materialul genetic, si cum ii intretii.
Asa ca va pupam si va dorim "iepurasi frumosi si sanatosi".
lavi_dj
Postat pe 14 Martie 2010 14:18
pana la 2 ani are timp sa-i iasa toti dintii
Laura_M
Postat pe 14 Martie 2010 16:18
normal dintisorii cu tot cu masele ies pana la varsta de 2 ani daca au inceput sa iasa ca la carte de la 6 luni ,daca nu e posibil sa se prelungeasca perioada.
any09any
Postat pe 14 Martie 2010 20:29
of,of,of!!!!!!!!dintisorii astia............eu am un baietel de 9 ani si nu am stiut ce e aia iesit dinti!!!!!!!dar mai am o printesa de 6 luni si vad ca se cam maraie!!!!!!sper sa fie putin dureros pentru toti bebeii iesitul dintilor!!!!!
oana_78
Postat pe 15 Martie 2010 15:51
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:15
Noi avem acum 10 lunite si 4 dintisori dar de aproape o luna se chinuie inca doi de sus sa mai iasa si inca nu au reusit mai asteptam , oricum mami crede ca nu ma doare tare ca nu sunt asa maraita ca la inceput , abia asteptam sa ne iasa toti dintisorii sa scapam
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2010 16:34
buna mamici,noi avem 1 an si 5 luni facem maine si avem gurita plina nu ne lipseste nici un dinte si nici o masea oare ne-au iesit prea repede sau este bine?
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 16:40
si sebi la 1 an si jumatate avea toti dintii ,caninii si primul rand de masele iar dentistul a zis ca i-au iesit foarte bine.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 16:49
si el ii are pe toti si masele si canini si tot are gurita plina,sunt albi micuti si frumosi drepti dar ma gandesc ca am auzit ca daca ies prea repede nu sunt dinti buni se strica repede
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 16:51
fetita mea are 8 luni si jumatate ,nu are inca nici un dintisor si pentru durerile provocate de eruptia dentara eu ii dau un remediu homeopat, CHAMOMILLA se cheama si chiar are efect.
petronela_luncanu
Postat pe 17 Martie 2010 09:42
buna !surpriza..ia iesit micutei mele al 3-lea dintisor si e sus,acum are 2 dintisori jos si unul sus.a trecut un pic mai greu pana a spart gingia dar nu a fost grav
sanatate la toti bbi si sa treceti cat mai usor peste aparitia dintilor
alinadel
Postat pe 18 Martie 2010 11:46
buna mamici, noi avem la 20 de luni, patru dinti sus, 2 jos si doua masele, eu stiu ca nu asta este ordinea, dar ce sa-i faci?l
diana_maria_kidz
Postat pe 18 Martie 2010 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
forum 2 De la: Lenuta_Cristian_1 10 August 2012 17:28
Canon EOS 5D Mark II 21MP DSLR Camera...850usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:39
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
cearcane la copii 1 De la: ariana 29 Noiembrie 2009 14:12
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
Setari Cookie-uri