intrebare privind concediul de crestere a copilului

Buna ziua,

Sunt insarcinata in luna a 8 a si ar trebui sa nasc pe 16 iunie 2008. Eu m-am angajat la firma unde lucrez pe 15 iunie 2007. Am o intrebare?, in cazul in care nasc mai devreme de 15 iunie, de exemplu pe 30 mai, mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu aceasta problema?
anamaria_racu
Postat pe 9 Mai 2008 19:11
Buna, sunt Cristina din Cluj, iti recomand sa consulti OUG nr. 148/2005 (dc dai pe google o gasesti usor) si acolo vei vedea ca se ia in considerare (e obligatoriu)! 12 luni lucrate anterioare nasterii copilului! Iti trimit prevederile art. care te intereseaza:

"Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 800 lei (RON).
(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;
b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
f) au realizat in sistemul public de pensii, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala;
g) au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta de 3 ani in cazul copilului cu handicap;
h) au beneficiat de pensii de invaliditate;
i) au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
j) au lucrat cu contract individual de munca in strainatate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale incheiate de Romania cu alte state;
k) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
l) se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenta sau de diploma, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, potrivit legii.*
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege".

Iti doresc numai bine si iti tin pumnii sa poti beneficia de ac indemnizatie! Sa se nasca bebelul sanatos si la termen! Sa auzim numai de bine!
ruschitu28
Postat pe 9 Mai 2008 22:53
buna ,aceasi problema am avut si eu dar din fericire se poate cateva zile sunt permise eu faceam un an pe 1 august si am nascut pe 26 iulie si am beneficiat :)
sa stai linistita si nastere usoara :)
Lory07
Postat pe 14 Mai 2008 11:05
Sigur vei beneficia de indemnizatie pentru ca si cele 126 zile de concediu maternal (63 zile inainte de nastere si 63 zile dupa nastere) sunt considerate sagiu de cotizare. Multa bafta
ened70
Postat pe 16 Mai 2008 17:33
Sigur vei beneficia. Sora mea lucreaza la Primarie la Autoritate tutelara. Ea se ocupa de dosarele copiilor si stiu de la ea ca in cele 12 luni poti avea cel mult o luna nelucrata. Si eu am fost in concediu fara plata in august pana pe data de 23- 2006 si am nascut in august pe 22- 2007 si am beneficiat.Nastere usoara
laura_paisan1983
Postat pe 17 Mai 2008 16:42
Nu vreau sa contrazic pe nimeni!!! dar... legea spune clar ca pot beneficia de concediu crestere copil salariatele ce au 12 luni lucrate inainte de data nasterii copilului!! adevarat, nu e obligatoriu ca lunile sa fie complete, dar e absolut necesar ca pentru fiecare luna sa fi realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit!!!! daca ai o luna in care nu figurezi cu venituri, nu poti beneficia de acest drept!!!
elanicol
Postat pe 22 Mai 2008 19:31
Numai daca ai o luna intreaga nelucrata, dar daca dintr-o luna ai numai 1-2 zile lucrate beneficiezi.
laura_paisan1983
Postat pe 23 Mai 2008 14:57
Asa este, asta am spus si eu mai sus: "nu e obligatoriu ca lunile sa fie complete"! important este sa figurezi pentru fiecare luna din cele 12 cu venituri supuse impozitului - macar o zi! De asemenea nu conteaza daca aceste 12 luni anterioare cuprind locuri de munca diferite!
elanicol
Postat pe 24 Mai 2008 17:35
Buna care stie daca poate sa beneficieze si tatal copilului
elena24_kidz
Postat pe 2 Iunie 2008 22:30
bineinteles elena24 ca poate beneficia si tatal copilului. intra in concediu pentru cresterea copilului si primeste indemnizatia de la stat de 6 mil lei. asta in conditiile in care mama nu beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului.
hainutepentrucopii
Postat pe 3 Iunie 2008 16:22
am auzit ca nu se mai da la tati pt ca sunt multi care isi iau concediu si se duc la munca la negru astept raspuns, multumesc ,va doresc o seara placuta
elena24_kidz
Postat pe 5 Iunie 2008 20:20
Eu cunost f multi tatici care sunt in concediu.Din cate stiu inca se mai poate.
laura_paisan1983
Postat pe 5 Iunie 2008 22:26
Multumesc o sa ma interesez sa vad daca mai e valabila .Va doresc multa sanatate la copii vostri sa voua .pupicii .o seara placuta
elena24_kidz
Postat pe 6 Iunie 2008 20:26
Legislatia nu s-a schimbat, deci se acorda si tatilor! Si in nici un caz nu conteaza ca sunt prea multi si gata nu se mai acorda! Asta nu se poate face asa din dispozitia unui functionar, ci doar prin modificare legislativa! Succes si numai bine tuturor!
ruschitu28
Postat pe 8 Iunie 2008 23:44
vreu sa va spun si eu ca concediu prenatal nu este obligatoriul 63 de zile inainte se pot lasa dupa nastere 42 care sunt obligatori si diferenta de la 126 se pot lua inainte de nastere - eu asa am procedat - si chiar daca am avut sarcina peste 42 sapt. am beneficiat de concediu platit asta in cazul in care doriti sa stati acasa mai mult si binenteles bani care ii primiti sunt suficienti .
grety81
Postat pe 9 Iunie 2008 15:41
Buna ! Am si eu o nedumerire................... sotul meu vrea sa facem al 2 lea copil! Am inteles ca s-ar fi schimbat legislatia si as vrea sa stiu exact cand as putea ramane insarcinata , pentru a putea beneficia si eu de indemnizatia de ingrijire copil. Situatia mea se prezinta in felul urmator am inceput sa lucrez in 01.10.2007 lucrand pana in data de 16.03.2008 la acel loc de munca. Din data de 17.03.2008 am inceput sa lucrez la actualul loc de munca. Nedumerirea mea este daca trebuie sa lucrez 12 luni inainte de a ramane insarcinata ?!? Ma incurca acea zi lipsa intre job-uri? Data de 16.03.2008 era duminica , iar eu am inceput lunea. Astept raspunsul dvs. Va multumesc!
rmnschneider
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:11
Raspuns pentru rmnschneider!
Nu, nu te incurca ziua lipsa! conditia este sa ai 12 luni venituri supuse impozitarii, nu conteaza daca e vorba de unul sau mai multi angajatori! de asemenea nu conteaza daca e una sau mai multe zile lipsa in cadrul aceleasi luni ! important e sa ai venituri pentru fiecare din cele 12 luni! iar tu indeplinesti conditiile pentru a beneficia de ICC (concediu crestere copil!)!
elanicol
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:37
iti multumesc elanicol! ...inseamna ca ne putem pune pe treaba si sa concepem al 2 lea copil
va doresc toate cele bune
rmnschneider
Postat pe 10 Septembrie 2008 08:02
Stai fara grija eu am doua saptamani intre un loc si altul de munca si nu e nici o problema .atunci cand iti faci dosarul pt indemnizatie iti trebuie adeverinta de la locul de munca anterior si de la cel prezent care sa ateste perioada de munca la vechiul si la actualul loc de munca .eu am aintrebat personal la directia muncii despre toate astea .doar daca ai o luna lipsa atunci conform legii nu beneficiezi de indemnizatie, dar la tine nu este cazul.succes!
oto_otto2000
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:41
Multumesc pentru raspunsurile voastre! Am nascut mai devreme dar tot am obtinut indemnizatia. Important e sa ai macar 1 zi lucratoare si din cea dea 12 luna!!! Pupici pentru toti bebelusii!!!
anamaria_racu
Postat pe 14 Octombrie 2008 10:56
Buna fetele...va rog ajutati-ma ca nu stiu incotr-o sa o mai iau... :am fetite gemene care pe data de 27 iunie au facut 2 anisori,am stat in crestere copil si pe data de 29(fiind luni)trebuia sa reincep serviciul la firma la care am lucrat.Cu o saptamana inainte am aflat ca sunt insarcinata in doua luni...am probleme cu sarcina dar speram sa ajungem pana la final....Efectiv nu am stiut ca trebuie depusa o cerere de reincepere a serviciului si m-am trezit ca am ramas fara serviciu se mai poate face ceva sau pur si simplu dupa ce nasc nu primesc nici indemnizatie......Va multumesc si sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta...multi pupici !
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 10 Iulie 2009 15:57
sincer, avand in vedere ca nu ai depus cererea , ei aveau temei sa te dea afara (adica se considera ca nu ai vrut sa te mai intorci tu), acum si in perioada asta de criza cred ca abia au gasit in asta un motiv numai bun sa scape de un angajat fara sa il dea afara ei: adica nu te-au concediat, tu nu te-ai mai intors la munca. ai putea sa vb cu ei sa te reangajeze, dar 1: poate chiar voiau sa te dea afara si daca te intorceai la munca cu cerere cu tot, si 2: cum esti iar insarcinata, oricum vor prefera pe cineva care nu este (ca sa nu mai stai iar 2 ani acasa si ei sa ramana fara omul care ar face treaba...)

nu stiu cu ce sfat sa te ajut, din punctul meu de vedere e o situatie fara iesire...
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 16:45
totusi eu nu inteleg: te-ai dus in ziua in care trebuia sa reincepi munca, si ti-au zis ca nu mai esti angajata pt ca nu ai facut cererea de reintoarcere?nu puteai sa o faci in ziua aia si sa si incepi tot atunci?trebuia semnata de cineva de la camera de munca sau care era problema de trebuia sa faci cerearea cu mult inainte de a te reintoarce la munca?
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 16:46
daca nu lucrezi cat esti gravida, si daca ai o luna in care n-ai lucrat deloc, nici macar cateva zile, atunci nu vei beneficia de indemnizatie, pt ca trebuie sa ai venituri impozabile pe 12 luni anterfioare nasterii (cat ai avut indemnizatia esti acoperita, se considera de ca si cum ai fi lucrat, dar daca in luna iulie nu gasesti repede un job cu contract (nu la negru), atunci nu stiu ce ai mai putea face... intreaba si tu la camera de munca, nu stiu ce sa iti spun...
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 16:54
Multumesc pt raspuns pinicuta.....dar stie cineva....daca eu nu lucrez si sotul da el poate beneficia de indemnizatie ??? sau trebuie neaparat ca eu sa lucrez sa poata sta el acasa cu bebe ?
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 23 Iulie 2009 15:26
Sotul poate intra in crestere copil cu data nasterii copilului in situatiile in care mamica nu a lucrat. Deci nu e obligatoriu ca mama sa lucreze, mama nu da decat o declaratie ca nu a beneficiat de concediu de maternitate.
kidz000722
Postat pe 23 Iulie 2009 15:31
Va multumesc mult pentru raspunsuri.....acum m-am mai linistit ....va doresc multa sanatate voua si la bebe vostri si multi pupici
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 25 Iulie 2009 12:09
servus fetele!

Stie cineva despre acea indemnizatie de 85% din venit. inca nu sunt lamurita cu acest tip de indemnizatie pentru crestrea copilului. 1 exista asa ceva?
2 daca da atunci din care venit: net sau brut pe ultimele 12 luni? deocamdata sunt in luna a sasea si sunt in risc maternal.

pupici!
cryscri
Postat pe 28 Iulie 2009 21:43
Este vorba de 85% din veniturile nete realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Bineinteles se pot adauga si alte tipuri de venituri daca au fost impozitate.
kidz000722
Postat pe 29 Iulie 2009 15:04
da, dar venituri de la locul de munca, nu venituri din chirii de pilda (nu?)
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata sexuala 159 De la: tusi_Oli 23 Septembrie 2010 23:27
CONCEDIU SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 1 De la: kidz006637 31 Ianuarie 2010 12:08
Masina de cusut 4 De la: camitiv 12 Decembrie 2008 15:27
Lady Anion - absorbante naturale 100% 1 De la: kidz001522 17 Noiembrie 2009 15:57
sindromul steven johnson 5 De la: floriberaru28 24 Februarie 2009 21:41
Setari Cookie-uri