Ce parere aveti despre numerosii profesori si doctoranzi romani care fac greseli flagrante de gramatica?

De tipul ma-m dus, ia-i dat, am decat, sa aibe, etc.
Nu credeti ca un profesor sau un doctor, fie el si de specialitate nefilologica,ar trebui sa scrie si sa vorbeasca corect romaneste?
charmelen
Postat pe 23 Mai 2010 17:11
e prosti!
silfida
Postat pe 29 Mai 2010 12:47
e needucati
nelly05
Postat pe 29 Mai 2010 16:09
si, colac peste pupaza, mai e si mandri!
carmen396
Postat pe 30 Mai 2010 11:16
profesori si doctoranzi romani

care fac greseli gramaticale??
ar trebui luati la raspundere cei care le-au acordat diplomele
dar daca si aceia stalcesc romanutza??
ce ne facem???
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 11:20
hai bai ca nu existaaaaaaaaaa asa ceva!
e o inventie asta!~
au unii ceva cu invatamantul acum, ca fac astia greva maine! ce stupid!
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 11:23
Da mai. E grele.
Doara
Postat pe 30 Mai 2010 11:25
nu zau, si e profesori? chiar?
moniq_
Postat pe 30 Mai 2010 11:25
deci eu nu am vazut asa ceva!
da??
deci....avantaj eu ca ma invart pe unde trebuieeeeeee
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 11:25
binee! daca ma provocati o sa spun!
defectul...de cele mai multe ori....sta in ochiul privitorului!
deci...
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 11:28
Sunt in ultimul an la a 2-a facultate acum si spre dezamagirea si mirarea mea intr-adevar cursurile profesorilor care au titulatura de profesori doctori in specialitatea lor (economie, finante etc) abunda in greseli de ortografie, de exprimare si greseli gramaticale...
Nu mai spun ca la unul din cursuri a fost nevoie sa corectez mai intai textul si topica in propozitii ca sa pot intelege conceptele...

Deci sistemul nostru de invatamant cu tot ceea ce presupune cadre didactice, profesori si doctori...sucks!

Intr-adevar mai exista si exceptii - care intaresc regula!
erikazepezauer
Postat pe 1 Iunie 2010 11:43
mai, vezi daca nu sti?!
pe noi ne punea sa facem proiecte cu traduceri din alte limbi la informatica doar ca sa putem intra in examen
asa aveau de unde scoate si ei o carte...
zambila
Postat pe 1 Iunie 2010 11:51
fleurdelis
Postat pe 2 Iunie 2010 21:53
e analfabeti astia mei,da e plina tara,sa stiti
estela
Postat pe 3 Iunie 2010 02:41
De la: estela, la data 2010-06-03 02:41:41e analfabeti astia mei,da e plina tara,sa stiti


Da ,dar problema e ca au si succesuri!!
liapetcu
Postat pe 4 Iunie 2010 12:17
fleurdelis
Postat pe 4 Iunie 2010 20:46
doarrr...academicienii au succesuri
fleurdelis
Postat pe 4 Iunie 2010 20:47
eu am terminat facultatea la SPIRU HARET,a doua facultate......cunosc doctorand in biologie care se exprima in scris asemanator.
garbo097881
Postat pe 4 Iunie 2010 21:25
la Spiru Haret?..buna faculatate..am terminat facultatea acum doi ani la Bucuresti si am zis sa nu mai fac cursuri la zi pentru master optand la un program al Universitatii Spiru Haret...oameni buni....ce e aia?o cladire,in care se incaseaza bani,iti trimit cursurile pe email,ti trebuie sa le citesti si sa raspunzi la intrebari grila....sa fim seriosi,aia nu e carte.nu exista nimeni sa iti explice ceva cand nu pricepi,ca asa se invata....nu exista examene..exista taxe si mici intrebari grila.cu siguranta cei pe care i-ati auzit vorbin in dezacorduri au facut facultati nenumarate la faimoasa Spiru Haret.
garbo034535
Postat pe 7 Iunie 2010 07:56
...si grilele, le gasesti rezolvate pe net iar in anii trecuti, am inteles ca puteai cumpara, in apropierea sesiunilor, CD cu grilele de examinare, ce contineau intrebarile si raspunsurile.
Reflex
Postat pe 7 Iunie 2010 08:02
Eu cred ca invatam (sau, cel putin, asa ar trebui!) sa vorbim si sa scriem corect gramatical inca din clasele primare... Nu cred ca facultatea, oricare ar fi aceea, e locul unde invatam sa punem virgula si cratima unde trebuie si sa facem acordurile corect.
Si eu sunt la Spiru Haret in anul 2, dar nu m-am inscris acolo pentru ca as fi o analfabeta, ci pentru ca financiar nu imi permiteam sa platesc mai mult. Din pacate, la ora actuala nu-mi permit sa mai platesc deloc si... nu stiu daca pot sa mai sper sau sa mai cred ca lucrurile vor reveni la normal, in timp util...
Cat despre explicatii asupra temelor de studiat, e adevarat ca nu prea avem cui sa le cerem... atata timp cat nu incercam sa ne ducem la cursurile care, totusi, se tin. Iar marea majoritate a materiilor, daca suntem interesati cu adevarat si ne duce mintea, pot fi intelese si fara explicatii, mai ales daca domeniul respectiv ne pasioneaza si nu o facem doar ca sa ni se elibereze o diploma.
In alta ordine de idei, nu inteleg de ce unii se plang abia dupa ce au terminat facultatea la Spiru Haret, cand puteau foarte frumos sa se transfere in alta parte.
Si tin sa mai spun un lucru: analfabetii vizati in acest topic au terminat facultatea la universitati romanesti "de renume"... pentru ca au "putut"... Caci daca nu ei, atunci cine?...
carmen396
Postat pe 7 Iunie 2010 16:21
...atunci cine?...oare? poate "analafabetii" aceia, au terminat o politehnica, o electronica, o informatica, o arhitectura, o medicina...si se pricep f. bine in meseria lor, unde ligvistii sunt paraleli, precum tropicele si las-o mai moale cu spiru haret, ca macane am zis-o; pacat ca nu se mai da admitere ca pe vremuri la faculatate. S-a umplut tara de `telectuali, de nu mai poti sufla.
Reflex
Postat pe 7 Iunie 2010 22:14
Lasa Reflex ca cine are de invatat invata oriunde si daca nu vrea sa invete si sa cumpere examenele o poate face si la facultate de stat si la orice particulara. Eu am cunoscut un tip care avea cumparat si masterul si care vorbea cu "ce face fetele". Si nu era in gluma. Cat despre scris... era distractie cand trimitea un email.
Doara
Postat pe 8 Iunie 2010 06:12
Reflex, fiecare isi spune parerea in functie de experienta pe care a avut-o sau de circumstantele in care s-a aflat la un moment dat. Daca pentru tine "macane", inseamna ca experienta ta e diferita de a mea. Daca citesti mai bine ce-am scris, ar trebui sa-ti dai seama ca nu fac parte din cei care si-au cumparat teste rezolvate sau au dat spagi. Ca nu am nici cu ce si, mai ales, nici de ce. Eu cunosc pe cineva care are doua facultati, nu una, iar cand citeam ce scrie, nici rasul nu ma mai apuca, ci direct lehamitea... Dar nu e de mirare, pentru ca stiu ce fel a facut acele facultati, unde a dat si examen de admitere...!
carmen396
Postat pe 8 Iunie 2010 15:45
daca ziceti voi...
Reflex
Postat pe 8 Iunie 2010 17:56
si eu fac greseli gramaticale. constat de multe ori,dupa

ce-i drept nu-s doctorand, deci nu trebuie sa ma sinucid, nu??
bluelight
Postat pe 8 Iunie 2010 18:00
...am intalnit doctori in chimie, mate, fizica ...care faceau greseli gramaticale... nu vad nimic anormal in asta...daca este doctor in drept, filologie... - este foarte grav....
daria_
Postat pe 8 Iunie 2010 18:07
aici e topicul unde scriem ce scoli am absolvit?
elodia
Postat pe 8 Iunie 2010 18:10
A FOST CUTREMUR......
elodia
Postat pe 8 Iunie 2010 18:18
a fost??
pai si cum a fost cand a fost cum s=a simtit>?>?>
fleurdelis
Postat pe 8 Iunie 2010 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeam ca e un forum free 9 De la: pik_nik 29 Noiembrie 2009 09:42
Portrete la comanda 1 De la: garbo196393 15 Martie 2011 16:19
Romania sau alte tari? 14 De la: violete 7 Noiembrie 2013 12:19
credeti ca psihologia va fii de viitor in romania ? 61 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:40
oportunitate licenta gratis pina in 10 dec. 1 De la: garbo050217 24 Noiembrie 2010 19:56
Setari Cookie-uri