Din ce cauza se mai casatoresc semenii nostri?

Pe vremea mea, marea majoritate a oamenilor se casatoreau din dragoste. Ajungeau la un moment dat sa nu mai poata trai decat impreuna, legati printr-o foaie de hartie data de ofiterul Starii civile
Dar in zilele noastre, cand relatiile de durata pot exista si fara hartia aceea, oare de ce mai fac pasul, daca stim cu totii ca aceasta nu rezista prea mult??
Se casatoresc, desi au si amante/ amanti; se casatoresc, dar cauta ceva nou imediat dupa luna de miere( sau chiar in timpul...) ; se casatoresc, fac si un copil si apoi se despart..etc.
In jurul nostru auzim mai mult de divort decat de casatorie...si atunci ce sens mai are sa facem acte cand iubirea poate exista si in afara casatoriei si suntem scutiti astfel si de stresul si cheltuielile unui divort???
amarezza
Postat pe 25 August 2009 09:49
asa era si inainte numai ca, exista cel partid. daca faceai una sau alta, te chemau in sedinte si dadeau cu tine de pamant ca strici celula de baza a societatii.

te puneau la zid , te faceau de poveste, afla toata urbea cu cine te tii ,te mai dadeau si pe linie moarta la job.ce femeie ar fi riscat sa o afle o intreaga uzina ca se tine cu x sau ce barbat era nebun sa afle tot neamul lui ca are amante?

era mai cu perdea, mai pe ascuns. tot de-a hartza era in familie, tot o viata de n-ar mai fi insa, se chema ca traiesc impreuna

acum, direct, neica. vine amanta acasa la nevasta si ii pune in vedere sa schimbe asternutul si sa lase mancare in frigider cand pleaca la schimbul 2.
sau, sotul ii spune nevestei ca va petrece revelionul cu baietii , la munte



si_totusi
Postat pe 25 August 2009 10:17
Si totusi, multi se casatoresc....de ce oare? Asta eu nu pricep!!!
Singura explicatie plauzibila ar fi ca pentru bani ..si ei si ele.O casa frumoasa, o masina, un statut care da bine la CV, o masa calda, un concediu in " familie".
Ai observat vreodata plimbarile de duminica in " familie"? La inceput, m-am lasat pacalita, dar mai apoi am inteles : E fatza de duminica a familistilor . In restul saptamanii, distractie si vanatoare la greu! :sml-happy0180
amarezza
Postat pe 25 August 2009 15:43
unii se casatoresc ca sa aiba de ce divorta si ce imparti la partaj,altii ca sa faca copii ,fara teama ca raman nerecunoscuti si ca vor beneficia de pensia alimentara,fara probleme....asta ca sa fiu cinica...

altii se iubesc si chiar vor sa se lege si cu acte,ca semn de apartenenta...un fel de "e proprietatea mea",pentru terti si terte...altii se iau de gura lumii,ca cica traiesc in pacat...motive sunt destule...
Roxxynela
Postat pe 25 August 2009 16:13
Poate pentru ca le place sa aiba pe cineva alaturi la bine si la rau.....
amarezza
Postat pe 25 August 2009 20:33
De la: amarezza, la data 2009-08-25 20:33:29Poate pentru ca le place sa aiba pe cineva alaturi la bine... ca la rau tot singuri sint....
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 20:38
aia norocosi se casatoresc din dragoste, dar marea majoritate o face din prea multa frica de singuratate, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 August 2009 20:38
de data aceasta, sunt de acord cu tine ....interesul poarta fesul, de..
amarezza
Postat pe 25 August 2009 22:02
wife, si eu sunt de aceeasi parere...sunt insa din ce in ce mai putini norocosi...
lady_corina
Postat pe 25 August 2009 22:06
mda, corina...ce sa zic...sintagma asta "la bine si la rau" mie mi se pare cam ciudata...pana la urma si un cutzulache iti poate sta alaturi la bine si la rau

cand ajungi sa gandesti in termenii astia nici nu ma mir ca nu-ti mai vine sa te casatoresti cu cineva
wife_de_zmeu
Postat pe 25 August 2009 23:04
ba se casatoresc pentru a papa banii ei/lui......si tot ce mai are.....eventual casa, masina...eventual sa poata divorta si la divort sa ceara totul ca a fost victima....
tutankhamon
Postat pe 25 August 2009 23:13
nu mai stiu ce sa zic - ma uit in jur si vad ce vad si ajung la concluzia ca sunt in minoritate si poate eu gresesc...poate am trait degeaba...
lady_corina
Postat pe 25 August 2009 23:16
aau, viata mea

ca io nu ziceam de tine, soro...m-am adresat tie si aberam si io cu talent de ce zicea amarezza de bine si de rau
wife_de_zmeu
Postat pe 25 August 2009 23:19
stiu, soro, wife, vorbeam la modul general - nu sunt asa sensibiloasa!
lady_corina
Postat pe 25 August 2009 23:21
e clar...azi suntem amandoua blonde

io stiu ca mi se trage de la hanorac, dohh...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 August 2009 23:23
si mie de la spondiloza care ma tine ca si cum as avea un par in...sa ma iertati
lady_corina
Postat pe 25 August 2009 23:24
in ochi? in biserica? unde???
pik_nik
Postat pe 25 August 2009 23:29
in fundul cashii pikule....
tutankhamon
Postat pe 25 August 2009 23:31
in...ureche
lady_corina
Postat pe 25 August 2009 23:32
cory...nu dupa ureche??
tutankhamon
Postat pe 26 August 2009 00:13
dupa ureche, dupa...ce vrei tu
lady_corina
Postat pe 26 August 2009 00:16
nu poci.....ca durerea e a ta...asa a tu tre sa o localizezi...
tutankhamon
Postat pe 26 August 2009 00:17
lady_corina
Postat pe 26 August 2009 00:19
Probabil ca unii dintre semenii nostri se casatoresc pentru bani, ca sa intre in randul lumii,etc.

Morala crestina spune ca dupa ce a fost creat barbatul a fost creata si femeia, pentru ca " nu e bine ca omul sa fie singur". Deci, casatoria=institutie divina.

Eu insa, cred ca si la 80 de ani daca ar fi sa ma casatoresc, tot din dragoste as face-o. Din punctul meu de vedere e singurul motiv real pentru a te casatori.
sora_ilsi
Postat pe 26 August 2009 00:24
De la: sora_ilsi, la data 2009-08-26 00:24:46Probabil ca unii dintre semenii nostri se casatoresc pentru bani, ca sa intre in randul lumii,etc.

Morala crestina spune ca dupa ce a fost creat barbatul a fost creata si femeia, pentru ca " nu e bine ca omul sa fie singur". Deci, casatoria=institutie divina.

Eu insa, cred ca si la 80 de ani daca ar fi sa ma casatoresc, tot din dragoste as face-o. Din punctul meu de vedere e singurul motiv real pentru a te casatori.



De acord cu tine.... Dragostea muta muntii din loc si lipsa ei prabuseste totul...
Daca ar fi asa, oamenii nu ar mai divorta si copiii nu ar mai suferi...
rushhour
Postat pe 30 August 2009 16:11
Apropo de munti... .....daca aveam un sot , avea cine sa ma apere de ursi , bre.Pe unde am umblat, tot de atentionari ca vine ursu' am gasit......si cum eram 3 femei singurele, ne fu cam teama de Mos Martin. Dar daca aveam macar una un sotz, sigur capatam mai mult curaj la urcush
Asta o fi motiv bun sa mai cautam sotiori?
amarezza
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:21
nu cred.
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:24
De la: lady_corina, la data 2009-09-02 22:24:11 nu cred.

nici eu
amarezza
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:02
si nici macar eu
Poison
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:05
ce-i cu atita necredinta? vai.vai
LILO
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pls help :D 2 De la: Dor_marunt 18 Noiembrie 2009 19:11
Feedback "Casatoria,investitia vietii" 94 De la: heaven2010 2 Martie 2012 21:30
Femeia la 20 de ani,la 45 ani ,la 65 ani...... 69 De la: elenacuartz6 2 Octombrie 2016 19:44
as pleca, dar il iubesc prea mult.... 82 De la: iustina21 1 Decembrie 2014 08:15
ARANJAMENTE FLORALE 1 De la: laura33c 27 Mai 2012 20:02
Setari Cookie-uri