putem trai si fara critica!......

cel mai recent subiect,postat godoblete,m-a facut sa imi fie rusine,ca pe acest site,sunt si multi,critici literari,gramatici si alte forme de literati,care in loc sa discute la obiect,tema sau cererea de sfaturi,de pe forum,se trezesc asa dintr-o data,lipsiti de greseli.sunt neiertatori,cu cei ce tasteaza si fac greseli ,ba ii mai si deziluzioneaza,ca nu vor face cariera ,ca nu au gramatica,la baza.stimati critici,multi dintre voi,probabil aveti si atestat,inchipuit.in loc sa va preocupe esenta subiectului,pt ca nu aveti ,ce scrie,repetati la nesfarsit critici.de pilda godoblete,in frageda ei varsta,v-a cerut un sfat.multi i l-ati dat,dar unii precum matusalemicii tutancamoni,s-au grabit satreaca peste subiect,pt ca,nu stiu sa comunice,sa ajute,sa dea un sfat util si atunci se transforma in mari critici gramatici.multi am trecut prin varsta acestei fete,am gresit,am iubit,sau am trait alte intamplari.dei aveam dreptul de prieten,pt ca asta ne putem numi aici ,sa-i povestim intamplari traite,din care ea sa invete ceva.traite de noi de altii nu are importanta,important era sa-i fim alaturi.toti am trecut prin varsta de 16 ani,va mai amintiti?ce iubiri,imi place baiatul sau fata x....ne inroseam cand ii vedeam pe cei care credeam,ca vor fi ai nostrii toata viata.toti am plans sau am fost fericiti,toti am avut intamplari,mai frumoase sau mai triste.anii au trecut,am invatat din greseli si in loc sa sfatuim tinerii de azi,sa nu retraiasca,greselile noastre,sau sa le dam sfaturi utile cum au facut multi,nu unii dintre noi scriu la nesfarsit si critica,necunoasterea gramaticii,pe site.tutankamon,crezi ca asta era f important,pt aceasta tanara care te intreba,despre dragostea ei reala ,sau inchipuita?de emotie de cate ori ai gresit,in viata,sau din nestiinta?cine era criticul tau?crezi ca indecenta ta,de a critica scrisul unui om,care cere ajutorul,indiferent de natura,te apropie mai mult de persoana respectiva?aceasta insolenta si indiferenta,te indeparteaza de noi.numai cei care nu au nimic a scrie,vb sti tu cui,procedeaza catine,sau ca cei ca tine.daca esti profesor de limba si gramatica romana,du-te la catedra.cine iti da tie dreptul sa critici?cand ti se cere ajutorul da-l,daca esti in stare,daca nu,priveste,invata lectia bunului simt si apoi revin-o printre prieteni.noi nu avem nevoie de critici ,ci de sfatuitori,asa cum multi au facut.fata a multumit pt sfaturile primite,de ce trebuie sa se si justifice ca de emotie si graba a tastat si un cuvant gresit?chiar nu putem trai fara acritica,atunci cand nimic nu avem a spune?
allexanndrra
Postat pe 28 Iunie 2009 22:03
alexandro...sincer...ai deschis un topic nou numai ca sa ma tragi pe mine de nas??????.......ma faci sa rad.....si stii cum rad??? cu gura pana la urechi mamica....nu ....nu sunt profesor de limba romana...dar macar am bunul simt de a scrie corect romaneste sau, macar de a-mi verifica mesajul de greseli inainte de a-l trimite...e o regula de bun simt daca vrei sa se inteleaga ceva din mesajul tau si daca ii respecti pe cei carora le trimiti mesajul.....sincer.....stiu de ce te-ai atacat tu acuma pe mine...pentru ca nu ti-am acceptat prietenia.....sincer????...putin imi pasa....doamneeee...nu mai pot dormi la noapte ca tu nu esti prietena mea.....si sincer...la 16 ani, eu imi vedeam de carte si nu umblam brambura prin paturi straine..asa cum poate ai facut tu, din moment ce ii tii apararea acestei fetiscane....e adevarat...am trecut si eu prin fiorii primei iubiri...dar crede-ma...era una nevinovata, in care simteam mirosul adevarat al unei flori si ma rusinam cand el ma privea mai adanc in ochi, inrosindu-ma pana in varful urechilor....criticul meu eram chiar eu, alexandra...eu insami....provin dintr-o familie de intelectuali, bunicii la fel, asa ca imi era rusine sa ma trezesc la un moment dat ca nu stiu nu stiu ce cuvant sau trimit o epistola in care sa fac greseli elementare de ortografie....
mamica.....nu mai vorb la plural......sunt curioasa cati prieteni vor intra aici pentru tine......sa te apere pe tine...sa aprobe noroiul cu care ma improsti...pentru ca nu esti in stare sa argumentezi un lucru si faci afirmatii grosolane.....din nefericire pentru tine, am o confirmare in ceea ce te priveste....nu ma meriti sa-ti fiu prietena...ma lipsesc de asemenea prieteni care ma acuza pe mine ca eu as critica.....dar sunt mai tare criticata.....stii pilda cu piatra?...daca eu am ridicat-o.....si am dat....tu de ce te iei dupa mine???? ?o noapte frumoasa si, te rog, abtine-te de a-mi mai fi prietena...nu ti-am cerut-o si nici nu ti-o cer!!!!
tutankhamon
Postat pe 28 Iunie 2009 22:28
revin insa si te felicit pentru stilul mai lizibil in ceea ce-ti privesate mesjul.....acum vei avea mai multi prieteni....pentru ca vor intelege ce scrii....
tutankhamon
Postat pe 28 Iunie 2009 22:33
o critica si pe totusica...mai pe sestache, asa...

ioi...

io ma intreb de ce nu a postat pomelnicul asta chiar la topicul cu pricina


wife_de_zmeu
Postat pe 28 Iunie 2009 22:33
alexandra, eu zic ca te grabesti cu aprecierile. tineri am fost toti. logic insa, vezi tu, fata de care spui are 16 ani. varsta care nu prea e potrivita pentru dragoste din asta cu nabadai. la acesti ani, altele trebuie sa fie preocuparile. nu cred ca am invatat-o rau sa puna mana pe carte. fata isi cladeste un viitor si nu este normal sa incurce prioritatile
si_totusi
Postat pe 28 Iunie 2009 22:40
wifo....ca sa se dea mare...ca e cea mai inteligenta de pe forum...ca urla modestia in ea....
tutankhamon
Postat pe 28 Iunie 2009 22:42
bai gagici...ce dreaq va pierdeti timpu' cu femeia asta ?

ati vazut-o voi sa raspunda argumentat, la obiect, si la persoana atunci cand i s-a adresat cineva ?

hai mai fetele...ca aveam pretentii de la voi

personal, o prefer pe fatuca aia de 16 ani...macar la ea mai exista sanse de indreptare
wife_de_zmeu
Postat pe 28 Iunie 2009 22:43
allexandrra, jos palaria pentru tenacitate, eu as fi renuntat de mult.
n-ai dreptate cu fata aia si nici cu faptul ca ne-am pus toate fustele in cap la 16 ani. nu stiu ce motiv ai avut tu sa te "infiori" la 16 ani. ea si-a pierdut mama, probabil ca familia ei a avut alte prioritati, mai putin soarta copilei. se vede ca este un copil scapat de sub control. n-a criticat-o nimeni, cum nici pe tine nu te critica nimeni. visezi
tulipe
Postat pe 28 Iunie 2009 22:50
mai alexandra, cu ce te deranjeaza pe tine ca i s-a sugerat fetei aleia sa puna mana pe carte? la varsta ei asta trebuie sa faca. asta am facut toate la 16 ani. noua nu ne statea gandul la sex la 16 ani. copiii din ziua azi si-au schimbat prioritatile....si nu in bine.
albinutza45
Postat pe 28 Iunie 2009 22:57
tulipo...si alcoolici spun ca nu sunt beti....si nebunii spun ca nu sunt nebuni...de ce nu si cei ce sufera da mania persecutiei sa nu sara si ei cu gura ca sunt criticati???
tutankhamon
Postat pe 28 Iunie 2009 22:59
mamaaa, ce de-a virgule..mor nush ce naiba n-a invatat din greselile alea, daca tot zise ca le-a facut...

noi te-ascultam fata, vad ca ai nevoie sa vorbesti..bre, si criticu` e sfatuitor si inca unul bun..
kyra
Postat pe 29 Iunie 2009 00:45
allexanndrra... si,eu, care, m-am, chi,nuit, sa, iti, trimit, o scrisoare, cu DOUA, PS,uri (post-scriptum, fata, nu "pssst!pssst!papushaaaa!").

un om inteligent ca tine face distinctie intre o critica rautaciosa si una constructiva, nu? stii tu de care, una din care inveti, pentru ca ti se ofera cunostinte dezinteresat.

hai ca am consumat destui bitzi, alex, si e criza mondiala, fato!

PS: nu te apuci mai bine de crosetat? acolo nu se pun virgule.
Thor
Postat pe 29 Iunie 2009 00:59
alle-alle!
limba si gramatica romana?
limba romana inseamna gramatica. ai vrut sa iasa cumva limba si literatura romana, nu?

PS1: iti mai vand un pont: pronumele posesive la persoanele I si a II-a plural, genul masculin (gianina, e bine?), adica "nostri" si "vostri" NU primesc al doilea -i la sfarsit, spre deosebire de alea feminine, care NICI ALEA NU PRIMESC, alle, ca nu au de ce.

ca e saracie mare, fato, si e multa lume necajita, nu mai putem plati si pentru i-uri in plus!

PS2: nu sunt profesor de gramatica .
TOT ce iti explic pe aici constituie bagajul de cunostinte gramaticale pe care l-am obtinut acum vreo 22 de ani, in clasele gimnaziale. adica din clasa a V-a,pana in clasa a VIII-a, fato.
Thor
Postat pe 29 Iunie 2009 01:14
alexandraaaaaaa.....ti-au raspuns prietenii....hai mama si mai da-ma o data cu fundul de pamant!...mai vreau!!!!!...sunt d'aia....matzochista.....
tutankhamon
Postat pe 29 Iunie 2009 01:14
Aoleu! Citii pe-aci si ma luara durerile de cap! Mai bine ma duc la culcare!
Tut, cand mai vrei sa critici, intra la English, ca acolo nu te cearta nimeni!
sora_ilsi
Postat pe 29 Iunie 2009 01:27
yeap...siter...i know darling.....
tutankhamon
Postat pe 29 Iunie 2009 01:35
Din umila mea experienta critica constructiva e oriunde si oricind binevenita.
Fara critica nu am fi decit niste maimute care imita fara sa vada dincolo de lungimea nasului.
Eu invat din criticile tuturor si vreau sa cred ca evoluez intelectual.
Dar tu Alecsandra?
Aemulus
Postat pe 29 Iunie 2009 02:48
alexandro...ce faci mami....arunci soparla si acuma ti-e frica de ea?....hai mama la un dialog direct....hai....curaj...baga....arata-te.....jumuleste....rupe....a...scuze...nu te tine in confruntarea directa........lovesti numai pe la spate.......ioi doamne!!!!...fataaaaa...esti jalnica.....si nu mai deschide alt topic in stilu-ti caracteristic.....daca ai bojoci in tine, hai mama acilea...daca nu...dispari ca m-am saturat de aberatiile tale pe aici...dispari pana cand ai ceva coerent de spus....si argumentat...
tutankhamon
Postat pe 30 Iunie 2009 02:13
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubitul meu..fostul iubit a viitoarei mele cumnate!!!! 12 De la: garbo190789 28 Aprilie 2012 15:36
Workshop: Crezi ca stii totul despre sex ? Cele 7 formule interne de practica ale Imparatului Galben 13 De la: KNIGHT_31 29 Septembrie 2010 13:50
Cine crede in proverbul ca capul plecat sabia nu il taie? 48 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:40
Voi intelegeti tipul asta? 4 De la: garbo110966 17 Iulie 2011 00:19
voi ce credeti..? 25 De la: garbo111638 9 Aprilie 2010 12:36
Setari Cookie-uri