STITI SA FITI FERICITI?

ce rufe?
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 20:59
Fericirea pt fiecare om inseamna probabil altceva:unii oameni sunt fericiti mai ales cand sunt in actiune altii sunt fericiti cand isi fac planuri cand viseaza sau creeaza iar altii cand se bucura de natura...si tot asa.Poate ca tine de temperament.

Sa stii sa fii fericit dupa mine e sa te cunosti si sa tinzi spre ceea ce te reprezinta .Sa faci mai ales acele lucruri care te exprima.Sa ai suficient combustibil facand asta incat sa le "duci" pe celelalte...fiidca trebuie sa recunoastem ca nu facem doar ceea ce ne place.

Eu cred ca sunt un om fericit.Chair daca uneori pierd acel echilibru nu mi s-a intamplat sa nu gasesc drumul inapoi.

Dar s-ar putea sa nu vorbim toti despre acelasi fel de fericire!
Eu nu cred ca fericirea o gasesti doar in lucurri marunte ca oamenii nu mai stiu sa fie feficiti , bla, bla, bla ....
Oamenilor li se "vand" modele de fericire care nu le apartin.
Vad spre exemplu destui parinti care-si indeamna copii sa urmeze anumite specializari care n-au de-a face cu talentele lor doar pt ca sunt intr-un moment banoase .

Nu e trist ca oamenii care te-au nascut sa nu fie curiosi ce te-ar face fericit cu-adevarat si sa nu te sustina pe acel drum??

blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 21:00
love, discutam despre fericire, nu? suntem on topic. sunt mai multe feluri de fericire, si-mi dau si eu cu parerea, in functie de ce citesc. unde-i lasitatea? si ce sa-ti spun mai mult?
uite ce mai pot, eventual, sa zic
curand iese soarele pe strada ta
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 21:00
eu o sa spun asa; desi cred ca am mai spus-o...si nici nu imi apartine mie ci unor baieti cu mult mai destepti care o si canta:
"fericire-i un lucru marunt
e o aripa care vibreaza
fericirea......
e un pitic
ce danseaza"
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 21:04
budistii spun ca nimic din ce nu au nu le-ar fi de folos. prin urmare au tot ce le trebuie. prin urmare sunt fericiti
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 21:07
http://www.youtube.com/watch?v=5hDWGMuH46Y
na! ia de-aici si-asculta! poate os a simti si tu vreodata asta,
si o sa ti se faca rusine de afirmatiile gen :"femeia ideala e femeia pe care n-am avut-o!"
poate....candva o sa simti si tu asa
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 21:11
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 21:16
fumezi??
fumezi des?
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 21:21
m-ai prins!
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 21:25

pai..parca zieai k te lasasesi!
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 21:27
parca platon povestea cum, pe o corabie fiind, s-a starnit o furtuna napraznica. toata lumea de pe vas era, lesne de inteles, panicata. in vacarmul acela, la un moment dat, platon a observat un porc, care linistit isi vedea de troaca lui. acela era un porc fericit (platon a zis: "iata un filosof", dar asta e o alta poveste).

dupa cum bine stim, barbatii ie porci, deci barbatii ie fericiti.

io am 2 neuroni ai fericirii: fiecare in cate o emisfera cerebrala. cel din emisfera dreapta, e cam stingher, pentru ca in general reprezentatele sexului frumos au aceasta emisfera mai activa. neuronii acestia izolati, fac sinapse cu ei insisi. din cand in cand, atunci cand valuri de serotonina si endorfine inunda ceea ce la ceilalti se numeste indeobste creier; acesti 2 neuroni lucreaza pentru ceva vreme in echipa, stimulati de bolul de mancare sau doza de bere.

aceasta este definitia fericirii, in opinia mea.
anticenzura
Postat pe 1 August 2009 03:46
eu nu prea stiu....
ctwmn
Postat pe 1 August 2009 09:06
eu stiu...

nu-i greu deloc...

trebuie doar sa ti se rupa de toti...
iasomia
Postat pe 1 August 2009 09:10

Floricica inseamna ca eu complic al nabii lucrurile !

dai meditatii??
blanca
Postat pe 1 August 2009 09:44
CU PANZELE-ATARNATE, de Mihail Eminescu

"Cu panzele-atarnate/ In liniste de vant,/ Corabia strabate/ Departe de pamant./ Iar stolul randunelelor/ Trece-ntre cer si mare.../ O, stelelor, stelelor/ Nemuritoare,/ De ce si voi nu va luati/ Pe-ale lor urme oare?
De ce ma intristeaza/ Ca valurile mor,/ Cand altele urmeaza/ Rotind in urma lor? De ce caderea florilor/ Si-a frunzelor ne doare?/ O, norilor, norilor,/ Stive-ti voi, oare,/ De ce raman atatea-n veci/ Si numai omul moare?
In cer intotdeauna/ Urmam al nostru mers,/Ca soarele si luna/ Rotind in univers./ Un crez adanc patrunde-va/ De-a pururi omenire/ Ca undeva, undeva/ E fericirea;/ Si toti alearga dupa ea:/ N-o afla nicairea.
Astfel si eu din lume/ Voit-as fi sa pier/ Ca unda fara nume/ Ca ziua cea de ieri.../ Iar, ca intotdeauna,/ Urmam al norilor mers/ Ca soarele si luna/ Rotind in univers.
De ce atata plangere/ A tuturora soarte?/ E ardere, stingere,/Viata si moarte."
Nathaly_Albu
Postat pe 1 August 2009 17:55
Eu nu stiu sa fiu fericita, ma chinui, incerc si cand parca, parca reusesc se intampla ceva si o iau de la capat.
De fapt daca stau sa ma gandesc cand in sfarsit parca reusesc cineva din preajma mea imi scufunda corabiile. asa ca stau si ma gandesc ca cel mai bine as resusi sa fac asta( sa fiu fericita) daca i-as elimina pe toti din jurul meu.
Tzantzarika
Postat pe 1 August 2009 18:40
De la: iasomia, la data 2009-08-01 09:10:55eu stiu...

nu-i greu deloc...

trebuie doar sa ti se rupa de toti...


aia pare a fi indiferenta, dar cum fericirea e o notiune oarecum astracta, ma bucur ca ai gasit reteta, si mi mi se rupe in general de restul, dar nu ma face fericita, nu sunt nici nefericita, sunt prea ambitioasa si optimista, totusi...mai e loc mult
ctwmn
Postat pe 1 August 2009 19:45
Hai minte-ma, spunand ca ma iubesti,
Chiar de privirile, se-nchid sub pleoape,
Si dorul meu, corabie pe ape,
Il sparge valul, cand ma parasesti.

Si zac la fund, iubirile lascustre,
Sau plang tacerile uitate-n stea,
Cand ingerii vin noaptea sa ma mustre,
Si-mi spun ca ceru-n mine va cadea,

Cresc intre noi ciudatele hatisuri,
Ce ma resping sau dornice ma vor,
Dar totul se rastoarna cald in visuri,
Si-n ochii tai de lacuri, uneori.

Ramane drumul noaptea care duce,
Iluziile noastre nicaieri,
Si luna alba ca o turta dulce,
Plangand cu umbre, zilele de ieri.

Ioana007
Postat pe 1 August 2009 20:04
Frumoasa poezia.
Tzantzarika
Postat pe 1 August 2009 20:07
hello everyone! putini sunt cei care sunt fericiti...si mai putini sunt cei care stiu sa fie/devina fericiti. bineinteles si eu ma aflu in categoria celor multi, nefericiti si pe langa asta si viata are grija sa ma ajute in nefericirea mea. asta e..incerc totusi sa ma pot bucura de viata, insa e greu.....
paula_daniela
Postat pe 3 August 2009 10:55
daca esti constienta de toate astea, inseamna ca esti o fericita
pik_nik
Postat pe 3 August 2009 12:27
Fericirea? Rara stare de fapt....Poate bucurii de moment,poate zimbete stinghere,....dar fericirea adevarata,nu stiu unde sa o aflu......
Daca o afla cineva......va rog,...nu imi dati si mie reteta!!!!
TEODORRD
Postat pe 3 August 2009 17:22
de multe ori cerem prea mult...si nu putem fi fericiti...dar, cand te multumesti cu putin ai parte si de stropi de fericire - pentru ca tot ce este pretios este in cantitati mici!
lady_corina
Postat pe 3 August 2009 17:26
Am citit pe undeva (nu mai stiu pe unde...) ca fericirea e cel mai greu "lucru" de obtinut dar ca, oricat am cauta-o in alta parte, e imposibil de gasit altundeva decat IN NOI INSINE...Inteleaga cine ce-o vrea...
Nathaly_Albu
Postat pe 3 August 2009 21:56
io am citit ca fericirea e un fel de pik-atele roz pe un cer gri...
preciouss
Postat pe 3 August 2009 22:07
asa-i cand te uiti prea mult la soare , vezi luminite..

kyra
Postat pe 3 August 2009 22:09
Tot luminite si ingerasi bucalati vezi zburand si cand nu iti iei medicamentele la timp, dar nu conteaza, ajungi la fel de fericit precum Sisoe in nuvela lui Toparceanu.
anakin
Postat pe 3 August 2009 22:13
....apoi mi-am dat seama ca e ozn-uri...
preciouss
Postat pe 3 August 2009 22:14
hait!
rudotelu'!!!
uitai rudotelu'!!!!
preciouss
Postat pe 3 August 2009 22:15
Vai si-amar ! Incredibil cat de mare e corul nefericitilor, pe meleagurile carpato-danubiano-pontice...:))))))))))))))))) Si, culmea ! Cei mai nefericiti se pare ca sunt cei care au TOTUL...Pot argumenta... Mereu m-am comparat cu cei care au mai putin decat mine si care se pare ca sunt mai fericiti decat subsemnata...Ei, asta da, lectie ! Asa ca, m-am calmat cu nefericirea...:)))))))))))))))))...Lansez invitatia de-a nu ne juca, aiurea, cu vorbele...Nu putem sa fim tot timpul invingatori. Iaca, o mai si "luam in freza"...DIN FERICIRE ! Ca, doar asa invatam... La urma-urmelor, suturile in c... sunt EXTREM de eficiente, daca stam si ne gandim mai bine...Eu n-am vazut NICIODATA un om care sa fi primit un sut ADEVARAT in posterior si sa fi ramas pe loc !Cand primesti un astfel de sut, e o legitate ca faci macar un pas inainte, altfel, sutul a fost ineficient...:))))))))))))))) Asta e rostul suturilor eficiente...:)))))))))))))) Sa te faca sa te urnesti din loc ! Sper ca am fost suficient de explicita. DECI : eu una sunt fericita si recunoscatoare ca pot sa vad rasaritul si apusul soarelui...si asta e limpede ca presupune TOTUL...
Nathaly_Albu
Postat pe 5 August 2009 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs 5 De la: tutankhamon 20 Mai 2009 00:41
Castiga o sesiune de consiliere psihologica sau un profil psihologic! 165 De la: fleurdelis 2 Februarie 2011 21:27
Pentru cine este icoana idol... 180 De la: tudorel216 19 August 2015 19:26
De oamenii nu incurajeaza omenia? Apoi plang ca nu mai exista oameni de omenie? 2 De la: l_flory 25 Iulie 2011 21:53
Buna! 1 De la: tudorita22222222 15 Noiembrie 2009 20:58
Setari Cookie-uri