vreau sa imi fac singura haine

ok,...pentru cele care vor sa-si scurteze cate ceva: indoaie tivul SPRE EXTERIOR,aproximeaza cam cat vrei sa fie de scurt, prinde-l din loc in loc cu ace de gamalie. acum uita-te-n oglinda si vezi daca e bine, daca vrei mai scurt sau mai lung refa totul.cand ai stabilit exact lungimea buna, pune fusta (rochia,pantalonul)pe o suprafata intinsa si traseaza cu creta pe muchia de indoitura. acum scoate acele...si taie la un centimetru sub linia cretata (daca lucrul e din material subtire),sau la 2-3 cm(pentru cele din stofa).festoneaza marginea cu zigzagul masinii de cusut, sau cu manuta,daca masina ta nu festoneaza.acum indoaie iar, pe linia trasata cu creta, dar de data asta SPRE INTERIOR!!...adica asa cum ar trebui ea sa arate la final. inseileaza cu un ac cu ata, calca cu un tifon umed(iti va fi mai usor asa), apoi coase cu masina de cusut. cazneste-te sa mergi cu cusatura drept(atat cat se poate:) ). calca iar tivul, imbraca-te, oglindeste-te si faleste-te la toti, ca ti l-ai facut singura! mult succes!
prosit
Postat pe 17 August 2009 15:39
o frunza in fata si una in spate e suficient
garbo028905
Postat pe 22 August 2009 21:33
BUNA.
CUM AS PUTEA LUA LEGATURA CU TINE? M-AR INTERESA SI PE MINE.
ileana_iov23
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:14
REVISTA BURDA E O REVISTA NEMTEASCA SI NEMTI NU FOLOSESC MASURILE NOASTRE ROMANESTI
TOATE TIPARELE DIN BURDA SUNT FOARTE LATE IN UMERI SI AU DIFICULTATI LA RASCROIELI SI LUNGIMI
DACA NU TE PRICEPI DELOC SI MERGI DECAT DUPA TIPARE DIN REVISTE TE SFATUIESC SA FACI INTAI PROBA SI MODIFICARI PE UN MATERIAL IEFTIN SI SA NU STRICI UN MATIERIAL SCUMP
EU LUCREZ CA DESIGNER VESTIMENTAR DE 8 ANI SI MA PRICEP LA TOT CE TINE DE INDUSTRIA TEXTILA
design_blue
Postat pe 9 Septembrie 2009 21:08
uitati-va putin aici http://scuoladicucito.blogspot.com

in partea dreapta sant cateva chestii interesante. sper ca va vor fi de folos. spor la cusut ! ;-)
frunza
Postat pe 2 Octombrie 2009 17:23
cine ma ajuta si pe mine....... nu stiu sami incarc video si eu aici pe forum, cum sa fac?
YUFORMY
Postat pe 8 Octombrie 2009 19:30
in contul asta sau in ala cu 427?
vezi ca tot cu poza furata de la mine apari, si tare scump o sa te coste, parol
pik_nik
Postat pe 8 Octombrie 2009 19:34
De la: pik_nik, la data 2009-10-08 19:34:55in contul asta sau in ala cu 427?
vezi ca tot cu poza furata de la mine apari, si tare scump o sa te coste, parol
ceeeeeeeeeeeeeee?
YUFORMY
Postat pe 8 Octombrie 2009 19:36
De la: forevarmy, la data 2009-10-08 19:36:03
De la: pik_nik, la data 2009-10-08 19:34:55in contul asta sau in ala cu 427?
vezi ca tot cu poza furata de la mine apari, si tare scump o sa te coste, parol
ceeeeeeeeeeeeeee?
mai eu te ignor da vad ca tu nu ma lasi in pace si comentezi tot timpul pe forum la adresa mea. te-am rugat, ignorama si tu, sint si altii care poate vior sa-mi raspunda, si la o adica, poza e mai scumpa ca vaca?
YUFORMY
Postat pe 8 Octombrie 2009 19:38
Este curs la Eurocor,eu l-am urmat si imi foloseste are tot felul de tipare.
lotus6
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:37
De la: forevarmy, la data 2009-10-08 19:30:50cine ma ajuta si pe mine....... nu stiu sami incarc video si eu aici pe forum, cum sa fac?


Copi URL-ul din You Tube
lotus6
Postat pe 10 Octombrie 2009 20:40
si mie imi place sa-mi fac singura haine.nu conteaza daca sunt tricotate ,crosetate sau la masina de cusut .sentimentul pe care il ai dupa ce ti-ai realizat un obiect de vestimentatie ,singura ,nu are echivalent.asa ca ,felicitari!persevereaza si vei vedea!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 23 Octombrie 2009 16:17
este o idee buna si cu croitul dar mai bine intra pe adresa asta si vei gasi cu siguranta haine ok la preturi
http://www.originals.ro/adidasi-haine-accesorii-ads.php?cid=10957
eu sunt multumita! mult succes
fyfy
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:37
M-ar interesa un curs de croitorie,n-ar strica.I-mi plac croielile simple, lejere!
garbo074975
Postat pe 21 Noiembrie 2009 23:04
Ziua buna. Indraznesc sa subscriu unei opinii exprimate mai devreme, anume ca putem cumpara haine "de-a gata" si nu are rost sa ne chinuim(eu am facut scoala de croitorie si nu-i usor). Insa, am facut o alta descoperire (ceea ce nu am invatat la cursurile de-acum 25 de ani), ca haine cumparate (uneori second-hand-urile si mini-prix-urile sunt o buna resursa) pot fi personalizate. Asta ma pasioneaza, mai nou: in timpul liber, sa confectionez gablontzuri si sa-mi personalizez imbracamintea cu un nasture, o dantela, o aplicatie din alt material, un tighel, ceva "mimizdroace", (cum le zice fie-mea). Si, catre voi, am in acest sens, cateva intrebari:
1. Cu ce anume (vopsea), cum se numeste, de unde se cumpara si care-i "procesul tehnologic" pentru realizarea imprimeurilor pe material (nu vreu chestii "industriale", ci, "de casa" cum erau cele de fondul plastic, acum o vreme)
2. Ce magazine cu furnituri si gablontzuri sunt prin Bucuresti (eu stiu doar unul pe la Podul Basarab):
3. Exista cursuri on-line, adrese web sau alte resurse "documentare" si d einformare in domeniu? tare as vrea sa invat, mai ales ca imi place sa ma joc si de-a "pictoreasa" uneori....
Multzam
Ando
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:06
poti sa-ti cumperi revista BURDA sau daca stai mai aproape de nord
poti sa ma contactezi pe email:eemiliaeva@yahoo.com sa te ajut! Pa
si bafta!!!
garboeva
Postat pe 30 Ianuarie 2010 13:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
minti odihnite 38 De la: tutankhamon 1 August 2009 13:03
Dumnezeu( Ce poate omul face ca sa se poata apropia cu sufletul de Dumnezeu)? 8 De la: garbo027119 29 Noiembrie 2009 14:15
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
Perie rotativa- par drept 5 De la: claudia_mami 1 Noiembrie 2011 15:20
colon help 2 De la: SANATATE 27 Iunie 2010 09:42
Setari Cookie-uri