cum reusim sa administram bani de la o luna la alta

LA CABLU NU AI CUM SA FACI INTRADEVAR ECONOMIE DECAT LUAND UN PACHET DE SERVICII MIC SAU MEDIU IN LOC DE CEVA CARE NU PREZINTA INTERES PTR TINE ( ADICA PREA MULTE POSTURI IN GRILA DE RPOGRAME )

LA CURENT IAR SE POATE FACE ECONIOMIE FOLOSIND BECURI ECONOMICE , SI NE-LASAND NIMIC PE STAND BY , NE LASAND LUMINA SA ARDA FARA ROST INTR-UN LOC DACA NU STAI ACOLO
De la: dafffne, la data 2009-03-05 16:29:59
Nu stiu cum pot sa fac economie la curent , la cablu , intretinere... astea sunt si treb platite.
cinezee
Postat pe 10 Martie 2009 20:02
cinteze...

eu zic ca o lumina mica tot trebe lasata aprinsa, acolo... macar cat sa se vada tastatura bine...
zambil
Postat pe 10 Martie 2009 20:09
De la: cinezee, la data 2009-03-10 20:02:19LA CABLU NU AI CUM SA FACI INTRADEVAR ECONOMIE DECAT LUAND UN PACHET DE SERVICII MIC SAU MEDIU IN LOC DE CEVA CARE NU PREZINTA INTERES PTR TINE ( ADICA PREA MULTE POSTURI IN GRILA DE RPOGRAME )

LA CURENT IAR SE POATE FACE ECONIOMIE FOLOSIND BECURI ECONOMICE , SI NE-LASAND NIMIC PE STAND BY , NE LASAND LUMINA SA ARDA FARA ROST INTR-UN LOC DACA NU STAI ACOLO
De la: dafffne, la data 2009-03-05 16:29:59
Nu stiu cum pot sa fac economie la curent , la cablu , intretinere... astea sunt si treb platite.


Nu am de gand sa fac reducere la asa ceva... Eu oricum nu vin decat seara acasa. Nu pot sa dorm dc nu merge televizorul...
Sa fac ce imi spui u ar insemna sa am prea multe restrictii si mi-as ingreuna viata pt 10 lei economie.Oricum becuri dintracelea folosesc pentru ca sunt comode se ard f greu si ma scutesc de drumuri inutile cu becul dupa mine in poseta ca sa cumpar altul...

Eu la mancare doresc... desi in momentul de fata am cheltuit deja 370 lei si e jumatatea lunii........Asa ca nicio sansa luna aceasta...
dafffne
Postat pe 13 Martie 2009 10:38
castoras

Dim ultimele mailuri scrise de tine observ ca u doresti ca viata ta sa ramana la fel doar parintii tai sa te lase mai libera si sa nu i-ti mai reproseze nimic
dafffne
Postat pe 13 Martie 2009 11:05
Daffne... da, cam asa ceva.
Intr-adevar eu nu vedeam chiar asa problema, dar acum ca vii tu si o formulezi asa e.
Sau ma rog, daca nu se poate la fel, cel putin sa ramana cat mai neschimbata, sau sa ramana neschimbate partile bune ale ei.
zambila_bleu
Postat pe 13 Martie 2009 15:13
- sunt casatorita, am un copil de 1 an.
sunt proprietara casei(mostenita de la parinti, iar ei stau in casa bunicii)
- eu tin un tabel in excel pe luni si scriu cheltuielile detaliate pe fiecare luna, chiar si orice aliment cumparat, asa pot vedea in orice moment evidenta si rostul fiecarei cheltuieli.
bugetul meu se imparte asa:
- rata banca (pt. masina)
- rata la parinti(am renovat casa in 2008 si am depasit creditul)
- utilitati:gaz,curent,tel,cablu+net+tel fix,apa
- in luna martie platesc impozitul si gunoiul pe tot anul
- bani de haine nu prea 50 - 100 ron(iau magazinele la rand si doar daca gasesc ceva f. ieftin si strict necesar cumpar).garderoba cu haine clasice e ideala.hainele moderne mi se par inutile...as putea sa imi cheltui toti banii pe trei bluze si sa le uit in dulap cu anii.
- bani pt. obiecte casnice strict necesare 50 ron/luna.
- mancare 5 mil(gatesc la doua zile, cumpar cand e gata piata cand se dau cu pret redus ca vor sa plece sau ma tocmesc, ma refer la legume/fructe).De bonuri iau stricul necesar:faina,orez,zahar, ulei,salam,unt(pt pachet).painea o cumpar de la brutarie, e calda si mai ieftina.Cumpar din supermarketuri si la promotii.
- 1 mil chelt exceptionale(iesiri cu prietenii la un suc, etc)
- pt. bebe (am primit de toate de la alta mamica,nu mi-am permis lucruri noi decat cele primite cadou si oricum se folosesc pt. putin timp).Mancarea si sucurile le prepar eu pt bebe.
-bani de "zile negre" cat de putini, in timp se aduna.
Concluzia:un banut pt. fiecare ramura...altfel copacul se usuca

dia28
Postat pe 22 Iunie 2009 15:58
De la: dia28, la data 2009-06-22 15:58:38- sunt casatorita, am un copil de 1 an.
sunt proprietara casei(mostenita de la parinti, iar ei stau in casa bunicii)
- eu tin un tabel in excel pe luni si scriu cheltuielile detaliate pe fiecare luna, chiar si orice aliment cumparat, asa pot vedea in orice moment evidenta si rostul fiecarei cheltuieli.
bugetul meu se imparte asa:
- rata banca (pt. masina)
- rata la parinti(am renovat casa in 2008 si am depasit creditul)
- utilitati:gaz,curent,tel,cablu+net+tel fix,apa
- in luna martie platesc impozitul si gunoiul pe tot anul
- bani de haine nu prea 50 - 100 ron(iau magazinele la rand si doar daca gasesc ceva f. ieftin si strict necesar cumpar).garderoba cu haine clasice e ideala.hainele moderne mi se par inutile...as putea sa imi cheltui toti banii pe trei bluze si sa le uit in dulap cu anii.
- bani pt. obiecte casnice strict necesare 50 ron/luna.
- mancare 5 mil(gatesc la doua zile, cumpar cand e gata piata cand se dau cu pret redus ca vor sa plece sau ma tocmesc, ma refer la legume/fructe).De bonuri iau stricul necesar:faina,orez,zahar, ulei,salam,unt(pt pachet).painea o cumpar de la brutarie, e calda si mai ieftina.Cumpar din supermarketuri si la promotii.
- 1 mil chelt exceptionale(iesiri cu prietenii la un suc, etc)
- pt. bebe (am primit de toate de la alta mamica,nu mi-am permis lucruri noi decat cele primite cadou si oricum se folosesc pt. putin timp).Mancarea si sucurile le prepar eu pt bebe.
-bani de "zile negre" cat de putini, in timp se aduna.
Concluzia:un banut pt. fiecare ramura...altfel copacul se usuca



Dar ce meserie ai ? esti precisa!
dafffne
Postat pe 23 Iunie 2009 15:53
mult prea precisa. daca punem pe hartie si pretul unei inghetate, apoi mama lui de trai. or fi bani putini dar nici chiar asa. sa fierb in piata la orele amiezii si sa ma tocmesc de la niste fructe zemuite ? sau sa ma imbrac numai de la solduri? apoi, de ce-n pisicii mamei ei de viata mai muncesc? ce bucurii am? tabelele-n excel?

si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 16:05
si inca ceva. tot urmarint sa nu se usuce ramurile de pe copacul economiilor, ajungem sa ne uscam noi, ca oameni. devenim niste zgarciti.
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 16:11
Bv si_totusi, exact asta am zis eu.
Bunica-mea facea exact ca dia, doar ca pe vremea ei nu exista Excel. Adica am gasit un caiet de cheltuieli din 66 in care sunt scrise pana si pachetele de tigari.
Mama, desi vazuse asta acasa, n-a scris in viata ei o lista de cheltuieli, ca era satula pana peste cap, si a lasat-o ceva mai moale cu economiile. Ma rog, nu de tot, dar oricum...
Eu, am ajuns sa cheltui cam tot ce castig pe principiul "Carpe diem". Plus ca stiu ca la nevoie nu mor de foame, am o casa sa stau cu mama, o paine oi manca eu de la ea :)
Bluzele la moda, da, le porti de 2-3 ori si gata, dar cat de speciala te simti in momentele alea? Stii cum se zice, sunt "sunt nepretuite" Eu am luat 2 fuste pe care le-am purtat o singura data fiecare, dar si-au meritat banii la cat de mandra am fost atunci.


@Dia: nici pe tine nu te critic, probabil ca esti obligata de situatie sa procedezi asa, dar peste 10-20 de ani sa zicem cand te vei uita in urma ce vei zice? eu cum m-am bucurat de bani?
zambila_bleu
Postat pe 23 Iunie 2009 16:41
Eu cred ca nu ai observat ca ea trebuie sa intretina o familie.... depinde ce buget are, poate altfel nu se incadreaza...
Io am vazut nu stiu cati oameni care faceau cheltuieli nesabuite... cam de tot salariul aveau rate la banca si nu aveau din ce trai.
dafffne
Postat pe 24 Iunie 2009 15:30
Da, ce e drept, am buget de criza...dar daca mi-as cheltui banii aiurea si "carpe diem" as putea ramane cu mai nimic, la cat de repede se duc banii si ce putini sunt. resurse limitate, dorinte nelimitate...
Lucrez ca muncitoare la o firma, poate ca altii isi permit.
Sa stau pe spinarea parintilor nu as suporta...m-as simti un parazit, mai ales ca sunt tanara..poate eu sa ii tin pe ei.
Admir o familie apropiata cu trei baieti care au fost saraci lipiti dar toti au muncit din greu si au toti case si lux. In viata daca nu te obosesti sa faci ceva cand esti tanar...mai tarziu nici atat...la batranete tragi ponoasele.
Hainele se devalorizeaza repede, le cumperi cu milioane si nu le vinzi apoi nici cu doi lei, scumpe clipe de mandrie.
Daca doresc neaparat o haina o cumpar, dar trebuie sa fie deosebita, altfel
dia28
Postat pe 25 Iunie 2009 14:22
Dia, imi cer scuze daca te-ai simtit cumva jignita de comentariul meu, in nici un caz nu asta am dorit.
Eu pur si simplu asa gandesc, cum am zis mai sus. Poate si pt ca sunt mai tanara decat tine (cred) si nu am asa multe responsabilitati.
Mult noroc in viata....:)
zambila_bleu
Postat pe 26 Iunie 2009 16:10
fiecare isi spune parerea, nu e nici o suparare!
drept vorbind fiecare avem dreptate, depinde din ce punct de vedere vedem lucrurile. fiecare stie care ii sunt prioritatile
dia28
Postat pe 27 Iunie 2009 15:56
hello, din punctul meu de vedere excesele(de ambele parti) nus unt ok.nici sa stau sa-mi scriu pe foaie fiecare ciocolata pe care mi-o cumpar, dar nici sa cheltui milioane pe o fusta casa ma simt grozava 2 ore cand o port.
la noi cheltuielile sunt cam asa:
(2 pers):
-750 ron rata masina
-300 ron intretinere(iarna), 80 vara-nu avem centrala
-aprox. 100 ron - energie electrica
-aprox.40 ron - gaz
-aprox 200 ron - cablu+net+tel fix+mob
-aprox. 400 ron benzina(in cazul in care nu facem prae multe "iesiri")
-800 ron mancare(2 "excursii" la carrfeour/selgros/metro)-aici nu se include painea si chestiile foarte perisabile..care se cumpara azi si trebuie mancate in 2 zile maxim.P.S.gatesc la 2 zile si in fiecare week-end fac cate o prajitura-doua
-50-60 ron legume+fructe proaspete
-150 de lei /luna pe iesirile in oras(nu iesim foarte des)
-pasta de dinti, sapun, sampon, det vase etc....de obicei le iau din metro si carrefour(deci se includ la factura de 800 ron)
-haine nu prea cumpar,(nu ma pasioneaza) exceptand cazul in care imi trebuie ceva sau daca imi place mult un anumit lucru(oricum, inainte de a cumpara ma gandesc daca sunt ok cu banii si imi permit sau nu-de obicei imi permit )-sa zicem 150 lei/luna(cu tot cu alte mici nimicuri pe care le iei ieftin dar iei multe )
-200 ron-alte cheltuieli(nu se stie niciodata-schimbat ceva la masina,a menzi etc)
-la sfarsitul lunii poate ne mai raman ecva banuti de pus deoparte pt zile "negre"(200-300 ron)
v-am spus, nu facem excese, sunt convinsa ca in cazul in care am fi nevoiti sa ne descurcam cu o suma mult mai mica am reusi cat de cat(ar fi mult mai greu dar na)
-250 ron tigarile(era sa uit)
Ihi
Postat pe 30 Iulie 2009 16:00
E FOARTE SIMPLU, ECONOMISIM INTR UN MOD CAT MAI INTELIGENT.
SCAPAM DE CHELTUIELI, RATE, CUMPARAM CEVA MANCARE, GATESC SI E MULT MAI ECONOMIC.
VESTIMENTATIE CUMPARAM PTR OCAZII SPECIALE, SI NU VREAU SA MINT CUMPAR ADESEORI SI DE LA SECOND HAINE ORIGINALE DAR SI DE CALITATE.
VARA MAI MERGI SI MAI PUI CEVA N PAMANT LA PARINTI CA SA NU MAI DAI BANII PE CARTOFI, CEAPA, ETC LA IARNA
SUNT O PERSOANA MODESTA SI DESCURCAREATA.

PUSY!
garbo040312
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:48
nimic nu stiti!
banii nu se pastreaza de la o luna la alta
pik_nik
Postat pe 14 Noiembrie 2009 20:01
nope....se devalorizeaza....
tutankhamon
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:06
foarte greu...ce sa zic...tai de pe lista o gramada de chestii...care sunt ..poate de baza...prima prioritate e clar...mancarea...baia..deci de platit la intretinere si de achizitionat cosmetice...in sensul asta...shampon,sapun,deodorant de subrat uscat..minim....mai e si lumina,cablu,net,telefon....la telefon...mobil cu cartela preplatita...pecare il folosesc numai cand am nevoie...nu tin conferinte la telefon cu prieteni...ca asha nu ajung nicaieri.......la haine numai cand s/au uzat cele vechi...imi cumpar altele noi...nu de dragul de a achizitiona ceva nou...ca asta nu imi permit toata ziua buna ziua.....la saloane de ingrijire personala nu ma duc...decat sa/mi tai din par poate...pot sa ma vopsesc si singura acasa ca e mai ieftin....la iesiri in oras de aia am renuntat..ca sa nu toc banii aiurea ....am ceva de vb. cu cineva...se gasesc si alte solutii decat clasica iesire la o cafea pe undeva...adica tot felul de artificii de astea de calcul...ce nu/mi trebuie ne/apareat nu cumpar....decat rar...si chiar si asha tot de abia ma descurc...si stau cu frica...aoleu....daca vine ziua sa n/am nici ce manca?!
garbo055472
Postat pe 19 Februarie 2010 04:32
Dupa parerea mea ideal ar fi sa nu cheltui mai mult decat castigi,dar tentatiile sunt prea mari si in fond o viata ai.
Eu personal incerc sa tin un echilibrul intre cele2. de cele mai multe ori nu reusesc,dar ma straduiesc
garbo005385
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:42
io n am echilibru....naspha!!!!!!!
nazirra
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:12
De la: Roxxynela, la data 2009-01-28 23:01:53dafffne draga,esti casatorita,ai copii?dupa lista ta de prioritati nu s-ar zice...in afara de punctele 1 si 4 restul sunt distractii....
deci cum faci fata de la o luna la alta ,financiar vorbind?

ce bine e sa nu ai responsabilitati........ale tineretii valuri...
Lasa ca barbatii trebuie sa stranga bani...Nu femeile..Pt ca barbatii sunt inmtretinatori de familie.Nu femeile...Asa ca barbatii vor sa fie superiori femeilor..Sa fie prin munca...Eu un a nu imi strang bani,,,ca de asta trebuie sa se ocupe barbatul..Ca de asta este barbat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:20
Barbatii trebuie sa fie economi.Nu femeile...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:23
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-19 16:23:01 Barbatii trebuie sa fie economi.Nu femeile...



sorry nu ma putui abtine ..macar atat...
flordavis
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:29
De la: floradavdis, la data 2010-04-19 16:29:06
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-19 16:23:01 Barbatii trebuie sa fie economi.Nu femeile...



sorry nu ma putui abtine ..macar atat...
Depinde de femeie..Daca femeia este desteapta si se respecta..Nu se lasa jucaria unui barbat..Si nu se uita la barbati din aia cu buzanarile gaurite care taie frunze la caini...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:32
Dar barbatii sunt parsivi..Stii ce fac ei si cum gandesc...Ei tac si fac..Ce gandesc ei..Lasa ca dupa ce face femeia copii si este dependent de el...Pt ca femeia se gandeste la copiii.Atunci incepe el sa isi arate coarnele....Si femeia daca are demnitate nu se lasa jucata de barbat..Numai ca este greu pt o femeia daca nu este crestina si sa fie si ea puternica si hotarata...pt ca barbatii sunt insistenti si insista sa conduca femeia in favoarea lor..Ca sunt obisnuiti ca femeiele fac compromisuri datorita copiilor....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:36
maica....ia o pauza lunnnga!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:36
Si mai este ca,,femeile poate nu au putut sa isi educe copii din cauza ca poate nici ei nu au fost educati la randul lor...De asta nici nu au stiut cum sa isi educe copiii...Pt ca barbatii sa aiba o alta atitudine de femei..Si sa nu se creada superiori noua..Pt ca doar din femei sau nascut..Asa ca femeia trebuie sa fie superioara..Pt ca datorita ei,barbatul sa nascut..Pt ca barbatul nu se poate naste din barbat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:40
irinuco...las o balta....please.....esti departe rau!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:43
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-19 16:40:08 Si mai este ca,,femeile poate nu au putut sa isi educe copii din cauza ca poate nici ei nu au fost educati la randul lor...De asta nici nu au stiut cum sa isi educe copiii...Pt ca barbatii sa aiba o alta atitudine de femei..Si sa nu se creada superiori noua..Pt ca doar din femei sau nascut..Asa ca femeia trebuie sa fie superioara..Pt ca datorita ei,barbatul sa nascut..Pt ca barbatul nu se poate naste din barbat


Draga mea ,citesc in fiecare zi ceea ce scrieti voi ,la unele postari raspund ,la altele nu,as vrea sa te rog sa-mi satisfaci o curiozitate ,spunandu-mi din ce zona a tarii esti ,pentru ca eu nu am gasit in mesajele tale niciodata coerenta ,poate cunoscand zona am sa inteleg ceva ....
garbo032800
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Demonstratie Patiserie 18 si 19 Februarie 2009 Craiova 1 De la: Ridhima 7 Februarie 2009 22:35
Recuperare cont !!! 4 De la: zambila 13 Aprilie 2010 15:18
informatie 1 De la: garbo112550 4 Aprilie 2009 20:29
NU AVETI POSIBILITATEA SA CAUTAM PE SITE O RETETA CA LA GUSTOS.RO 1 De la: florinelciucar 27 August 2008 22:34
CAMPIONATUL INTERNATIONAL DE GATIT IN AER LIBER 3 De la: fernanda 28 August 2008 15:37
Setari Cookie-uri