Oare ma place?!

De la: garbo101426, la data 2017-10-06 13:12:36
Axl_R, mama, sanatosi sa fim, ca pe lumea ailalta n-am auzit sa aiba internet ca sa conteze atit de mult 'imaginea'.

Aia de-acolo sau aia de-am luat-o cu noi...


Oricum, ultima imagine fizica recognoscibila e chiar cea de 'deasupra', aia de pe ... farfurioara de portzelan!

Iar singurele imagini care conteaza cu adevarat sint doar cele lasate in memoria afectiva a celor pt. care ar trebui sa fim recunoscatori daca om fi insemnat cit de putin in scurta, zbuciumata si tembela noastra viatza...


Axl_R, soro, intzepaturile nu transced ... cimpul morfic iar 'subcutanatele' astea superficiale de pe Garbo sint cel mai ades de risu' curcilor pt. orice cititor intimplator al site-ului...


Da si tu cu ... Fenistil sau Betaderm si-ai rezolvat 'problema', ce Dumnezeu, ca doar lucrezi in domeniu!...


Not fair... ca sa fii "de rasu' curcilor pt. orice cititor intamplator" al forumului, e nevoie de un "pic" mai multa inteligenta din partea cititorului. Sau de tupeu, care se adauga superficialitatii si-asa evidente, a celor care apar cu cate un topic intim si personal, presarat cu n greseli de exprimare... caz in care, NU conteaza!
Si cred ca esti si tu de acord cu mine...
Ionela21_Teodora
Postat pe 6 Octombrie 2017 15:24
De la: Tommy_Boy, la data 2017-10-06 14:22:19
De la: Axl_R, la data 2017-10-06 11:08:02

Măi pisi, tu ai făcut la fel, ești sensibilă doar atunci când e vb de tine.


Nu, nu am facut la fel. Daca am gresit ligvistic si/sau gramatical am recunoscut dar nu am invocat niciodata ca sint doar pe jumatate romanca.



Tulai Silvie!

Bufnița se duce la Creator și-l roagă să mai ia un pic din IQ, că nu are cu cine să vb în pădure și se plictisește. Dzeu ia 50, iar bufnița pleacă fericită. Peste o săptămână iar se duce și se plânge, iar îi scade cu 50. Trece un timp și povestea se repetă. Creatorul zice: - De acord, dar atunci trebuie să ai și ciclu.

Sper că acum m-ai înțeles!
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2017 18:36
De ce va certati, fetelor? Chiar nu mai incapeti una de alta, care-i mai desteapta, care mai culta, care mai... Pana la topicul asta, cum v-ati tolerat?

A fost nevoie de un topic care nu viza pe nimeni dintre useri, pt. a-ti scoate caracterul si animozitatile, la iveala? Urat, penibil.

As vrea sa vad si eu pe forumul asta un topic pe masura inteligentei invocate si discutii de o anumita tinuta, pe subiecte interesante, in care cultura generala si bunul-simt sa conteze!...
garbo_023578308
Postat pe 6 Octombrie 2017 19:19
Unele dintre "superficialele" astea de pe garbo, sunt cel mai aproape de esenta lucrurilor si de calitatile autentice.
Dar e greu, daca nu imposibil, sa constati asta cand esti mult mai atras de poleiala, chiar si de poleiala urata, -doar sa "straluceasca", sa se evidentieze si sa epateze-, decat de aurul veritabil.
Poate, cu trecerea anilor, unii descoperiti insemnatatea acestor "chestiuni". Cei mai multi insa, nu.
Viana_N
Postat pe 7 Octombrie 2017 13:01

Viana_N, eu le-as recomanda tuturor celor care obisnuiesc sa-si dea cu parerea, pe un subiect sau altul, fara sa stie exact despre ce-ar fi vorba sau fara sa aiba 'instrumentarul' necesar purtarii unei discutii macar adecvate daca nu si musai inteligente pe net, sa citeasca repejor o carte absolut exceptionala, "Oamenii sint idioti iar eu pot demonstra asta!" a lui Larry Winjet...


Din pacate insa stiu sigur ca multi dintre cei din majoritatea djuvariana chiar si dupa ce-or sa parcurga doar primele 15-20 de pagini, o s-o arunce dracului, cit colo!


Iar asta tocmai datorita 'nesemnificativului' fapt ca - Ooops! - or sa se regaseasca intru totul acolo!


Cu trup si 'spirit'...


Cartea asta, editata de NY Times, a ajuns best seller in USA in vreme ce articolul "Toti suntem prosti. Dar mai prosti ca oamenii inteligenti, mai rar" a lui Andrei Plesu a facut voga pt. scurt timp in Romania.


Desi la noi 'suferintza' asta pare a fi chiar mai raspindita ca in State, la ei fiind vorba mai degraba de ignorantza si incultura...
garbo101426
Postat pe 7 Octombrie 2017 14:54
De la: garbo101426, la data 2017-10-07 14:54:17
Viana_N, eu le-as recomanda tuturor celor care obisnuiesc sa-si dea cu parerea, pe un subiect sau altul, fara sa stie exact despre ce-ar fi vorba sau fara sa aiba 'instrumentarul' necesar purtarii unei discutii macar adecvate daca nu si musai inteligente pe net, sa citeasca repejor o carte absolut exceptionala, "Oamenii sint idioti iar eu pot demonstra asta!" a lui Larry Winjet...


Din pacate insa stiu sigur ca multi dintre cei din majoritatea djuvariana chiar si dupa ce-or sa parcurga doar primele 15-20 de pagini, o s-o arunce dracului, cit colo!


Iar asta tocmai datorita 'nesemnificativului' fapt ca - Ooops! - or sa se regaseasca intru totul acolo!


Cu trup si 'spirit'...


Cartea asta, editata de NY Times, a ajuns best seller in USA in vreme ce articolul "Toti suntem prosti. Dar mai prosti ca oamenii inteligenti, mai rar" a lui Andrei Plesu a facut voga pt. scurt timp in Romania.


Desi la noi 'suferintza' asta pare a fi chiar mai raspindita ca in State, la ei fiind vorba mai degraba de ignorantza si incultura...


Daca nu au instrumentarul necesar purtarii unei discutii sunt prosti... Ideea de baza e ca prosti sunt oricum, prin nastere, deoarece apartin majoritatii djuvariene. Iar "prostii" inteligenti sunt cei mai prosti pt. ca au si instrumentarul necesar... Deci prosti, cu totii...
Viana_N
Postat pe 7 Octombrie 2017 15:49
Chiar voi citi -din curiozitate-, articolul lui A. Plesu si cartea lui L.Winget, trecand cu vederea ca unul dintre autorii mentionati, a dovedit o indrazneala, pe care o condamna la altii -unii ar numi-o pupincurism- de a-si croi un drum in viata mai facil, de unde isi exercita autoritatea etica... In alte democratii, macar lucrurile sunt un pic mai asumate.
Viana_N
Postat pe 7 Octombrie 2017 16:11
Stii vorba aia romaneasca "Nu fa ce face popa ci numai ce zice popa!", nu?
Asta e, ce sa facem?, traim in Romania si ... asta ne ocupa tot timpul, nu-i asa?...

Si eu detest din rarunchi genul asta de oameni de nu pot sa-ti explic in cuvinte chiar aici c-ar lua foc site-ul!, da' la valoare n-ai cum sa nu faci macar citeodata si apel si ... rapel.
Si ar fi bine daca s-ar ramine doar la cite un mic ... pupincurism ocazional, de cariera cum se spune (desi in cazul ipochimenului e cu atit mai dezgustator cu cit chiar nu era cazul!), si nu s-ar trece la alte lucruri mai grave, in general calcarea nevinovatilor in picioare sau ... calcatul pe cadavre cum se spune...

La 'domnul' ucenic al lui Noica cred ca dincolo de ... 'glisarea' de caracter e mai mult vorba de ego-ul ramas oarecum la stadiul infantil (o mama prea acaparatoare?, un tata prea autoritar?, 'rautati' de-ale colegilor de shcoala?), adica egoism/egocentrism care-l face sa se simta si mai important si mai bagat in seama (decit ar fi bine merci si in mod natural) atunci cind e in imediata vecinatate a 'potentatilor' vremii!

Boala romaneasca in fond, stim bine, si care are probabil radacini in perioadele de crunta restriste in care - facindu-te 'frate si cu dracul' - trebuia sa faci absolut orice ca sa rezisti sau chiar ca sa ramii in viatza...

Ce sa facem, Viana_N, de unde atitia ... Brincoveni in corpusul si ethos-ul neamului asta in fond modest mai la tolate capitolele?
Ca de asta nici nu prea avem masura si ne batem in piept si ne si ... orgasmiem ca si popor atit de tare cu toate virfurile si valorile autentice ale noastre, fix pt. ca noi, to(n)ti ceilalti, sintem atit de mici, ignobili si patetici chiar prin comparatie cu marimea si raritatea acestor valori...


Zic si eu...
garbo101426
Postat pe 7 Octombrie 2017 17:56
Si e chiar pacat, pt. ca are autoritatea intelectuala si o constructie destul de serioasa, care i-ar fi permis mai multa fibra morala...
Da, cred ca "fa-te frate cu dracul" a ramas in mentalul poporului, fara drept de punere in discutie sml-sad0116:, si se speculeaza modul acesta de gandire, de catre cei interesati, chiar si la acest nivel, pt. ca oricum trece drept un fapt natural.
Viana_N
Postat pe 7 Octombrie 2017 19:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de repede ne pierdem interesul? 50 De la: eu_geminy 26 Octombrie 2010 03:22
Munastirea Tismana 3 De la: tutankhamon 4 Octombrie 2009 12:34
De ce mă ignoră dacă mi a arătat că mă place? 15 De la: garbo_408862 31 Octombrie 2018 21:54
viol 43 De la: reyya 7 Decembrie 2011 22:10
Ce parere aveti despre politica din China? 21 De la: casperphantom 29 Noiembrie 2010 20:00
Setari Cookie-uri