Daca toti am fi la fel, cum ar fi viata?

De la: garbo101426, la data 2016-08-24 11:31:45Numele Delada este cel mai 'aproape' de cuvintul 'delgada', care in spaniola inseamna ... 'subtzire'.

Sau poate e mai aproape de imaginea urmatoare...

http://deladaphotography.zenfolio.com/p277688515/h29b24444#h29b24444

Desi aici e mai mult ... bucalata!


Dragalasa. Cam prea multe margele, Delada este o anagrama.
Deliaaa
Postat pe 24 August 2016 15:31
In 1971 a fost lansata pelicula americana "Binecuvintatzi animalele si copii", un film exceptional al adolescentzei mele timpurii, regizat de extraordinarul Stanley Kramer, un maestru al profunzimii umane si care a stiut sa surprinda atit de frumos, cald si inaltzator inefabilul drum de la copilarie la maturitate.

Drum pe care nu putini dintre noi nu reusesc sa-l faca practic niciodata!

Cu consecintze devastatoare la nivelul personalitatzii adultului de mai tirziu...


Prin 1971 insa ipochimeni de-alde astia cu ... oftica lor 'garantata' probabil ca nici macar nu vazusera lumina ... de la capatul tunelului!


Ideea pe care vreau s-o subliniez este ca citind ... umorile atit de mizere intelectual, moral, educational si caracterial pe care le emana unele dintre sub-specimenele care populeaza abulic chiar si site-ul asta, chiar simt uneori o sila uriasa sau chiar o mila indescriptibila in aaa...

...binecuvinta astfel de aratari bipede homunculoide!



Da', de fiecare data, ma gindesc ca e posibil ca in felul asta sa intinez chiar memoria afectiva a acelor ani si, in felul asta, sa fac o mare nedreptate chiar curatzilor sufleteste copii cit si nevinovatelor animale...
garbo101426
Postat pe 24 August 2016 15:52
Anagrama carevasazica...
Ca sa vezi si sa nu crezi!


Deci acuma, subit, are oareshce importantza, nuuu?!?


Si eu care incercam sa fiu ... intelectuala si umana in acelasi timp, daca e posibil.


Cu sigurantza c-oi fi gresit ... adrisantul.


Sorry, imi ofer scuzele de rigoare...
Si promit sa nu se mai repete!


Ca daca nu e, atunci eu de ce-as cere?!?...



Oricum,
garbo101426
Postat pe 24 August 2016 16:08
De la: garbo101426, la data 2016-08-24 11:11:38Delada, draga, daca 'agresivitatea' mea ti s-a parut excesiva, atunci mea culpa. Da' doar in ceea ce te priveste...
In principiu insa te asigur ca - indiferent de civilitate si de bune intentii - nu e deloc okay sa iei 'apararea' asa de 'lejer' nimanui pe net!
Indiferent de motiv, tocmai ca sa n-ai surprize...

Si eu m-am facut ... scut in fatza atacurilor virulente si mishto-ului (gratuit ziceam eu) la care era supusa ingeritza bataioasa (dupa cum stii din mai vechile mele comentarii), si ia uita-te ce de ... flegme 'suculente' primesc in ultimele saptamini tocmai de la ... 'protejata' mea!
Facerea de bine, huh?
Asa ca cea mai buna atitudine - a noastra, a tuturora - ar fi sa ne tinem de ontopic (daca nu e o kkretinatate) si sa avem comentariile noastre, de sine statatoare si cit mai putzin reactive la postarile nepotrivite ale celorlalti...

In rest, comentariul meu ramine perfect valabil pt. to(n)ti cei care se simt cu musca pe caciula.
Nu eu sint persoana care provoaca astfel de reactii, dupa cum stii.
Da' sint intotdeauna persoana care iau pozitie.
Si asta pt. ca 'onor' Garbo isi face treaba cu ... dosu'!
Vezi folosirea absolut obscena a ... vibratorului pe post de 'instrument' argumentativ!...

Natura mea (excesiv de critica in acceptiunea unora) nu ma poate lasa insa sa nu dau peste botul oricarui ooligofren care se baga singur in seama la modul grobian doar pt. ca n-are ce face si se plictiseste.
De regula astia nici n-au prea pus mina pe cartzi, dupa se poate observa.
Cind internetul pare din ce in ce mai mult o ... cloaca imunda in care jjegurile analfabete si nemernice iau la tavaleala - ca o forma de sport internautic - pe oricine le sta in cale, ei bine, in situatzia asta scelerata nu poti sta nepasator, sa intorci capul si sa nu iei atitudine!

Ne plingem toata viatza ca 'raul' a luat forme din ce in ce mai mutante, agresive si periculoase, da' noi personal nu facem absolut nimic ca sa oprim ooligofrenia asta.
Pur si simplu sintem prea ... delicatzi, civilizati si morali ca sa ne expunem, nu-i asa?
In schimb ii admonestam constant chiar pe cei care isi asuma raspunderea (chiar si a unui limbaj si comportament atitudinal 'empatizant' cu cel al nemernicilor) de a da peste botul armatei de ooligofreni sau grobieni!
O vorba din batrini parca spune totusi ca...

..."Cui pe cui se scoate!"

Eu mi-am asumat INTOTDEAUNA absolut TOATE consecintzele neplacute ale 'razboiului' cu grobianismul agresiv si cu nemernicia ooligofrena!

Voi?!?...



Apreciez intentiile tale nobile. Dass am comentat la adresa modalitatii de actiune este pentru ca eu nu cred in razboi. Nu cred in agresiune indiferent de motivele justificataore gasite. In timpurie astea pana si televizorul agreseaza. Apoi care ar fi metodele infaibile prin care sa identifici pe cei care merita agresati de cei care nu merita. Violenta e justificata doar ca sa te aperi de violenta si doar a ultima solutie.
Deliaaa
Postat pe 24 August 2016 16:14
Sorry, da' din pacate iar n-ai inteles nimic din vorbele mele.
Si nu e prima data...


Eu am am pus cuvintul razboi intre ghilimele, da' tu ai luat-o asa, abrupt, peste aratura, considerind chiar c-ar fi vorba de explicatzia de DEX!

Eu n-am vorbit de violentza, vad insa c-o faci insa tu cu atita larghetze, o ... non-'violenta' inteleg, nuuu?!?

Eu am vorbit doar de ... agresivitate.
Sint totusi doua lucruri total diferite!...
Si oricum nu era vb. de agresivitatea de pe ... cimpul de lupta.


Daca ai fi avut in viatza preocupari pt. istoria factuala, ai fi putut constata cu f. mare usurintza ca cele mai mari drame si tragedii ale Umanitatzii au fost exact urmarea a unora dintr-astia, 'non-violentzi', care s-au intors cu fatza in alta directie cind nu trebuia si cu ... k*ru fix la 'problema' cea mai grava, invocind taman ... civilizatia, educatzia, morala, legea si chiar...

...mizericordia crestina!



@Delada, deschidetzi fratzilor/surorilor cit mai larg ochii ca sa observatzi ca lucrurile se precipita peste tot in lume si cam incep ... sa se repete!

Incepind chiar cu lucrurile aparent marunte, observabile comportamental si social chiar si aici, pe net.
Si cind o sa fie prea tirziu...

... o sa va punetzi iar pe lamentat si pe bocit!


Genul asta de pseudo-civilitate - asa-zisa ... politically correct -, este exact ... protoxidul de azot cu care se auto-iluzioneaza Europa de pe la WWII incoace!

Care Europa e 'bine' adormita de buna-stare, dezvoltare tehnologica, aparenta liniste si de ideatzia kkretinoida cum ca toate problemele atavice ale omenirii s-au rezolvat deja!


Sincer?
Mi-e tare mila de oamenii astia a caror masura a civilizatiei din capetele lor e doar sa faca ei dovada ca sint...
...mai civilizatzi decit aia de se k*k* in capul civilizatiei umane tocmai pt. ca acestia sint...
...ooligofreni intratabili din nascare!


Si tocmai datorita 'civilitatzii' asteia iimbecile, cu orice ocazie si in orice circumstantza, am ajuns personal si la o foarte mare ingrijorare cu privire la viitorul nostru...



Da' voi continuatzi si dormiti linistiti...






garbo101426
Postat pe 24 August 2016 17:12
De la: garbo101426, la data 2016-08-24 17:12:21Sorry, da' din pacate iar n-ai inteles nimic din vorbele mele.
Si nu e prima data...


Eu am am pus cuvintul razboi intre ghilimele, da' tu ai luat-o asa, abrupt, peste aratura, considerind chiar c-ar fi vorba de explicatzia de DEX!

Eu n-am vorbit de violentza, vad insa c-o faci insa tu cu atita larghetze, o ... non-'violenta' inteleg, nuuu?!?

Eu am vorbit doar de ... agresivitate.
Sint totusi doua lucruri total diferite!...
Si oricum nu era vb. de agresivitatea de pe ... cimpul de lupta.


Daca ai fi avut in viatza preocupari pt. istoria factuala, ai fi putut constata cu f. mare usurintza ca cele mai mari drame si tragedii ale Umanitatzii au fost exact urmarea a unora dintr-astia, 'non-violentzi', care s-au intors cu fatza in alta directie cind nu trebuia si cu ... k*ru fix la 'problema' cea mai grava, invocind taman ... civilizatia, educatzia, morala, legea si chiar...

...mizericordia crestina!



@Delada, deschidetzi fratzilor/surorilor cit mai larg ochii ca sa observatzi ca lucrurile se precipita peste tot in lume si cam incep ... sa se repete!

Incepind chiar cu lucrurile aparent marunte, observabile comportamental si social chiar si aici, pe net.
Si cind o sa fie prea tirziu...

... o sa va punetzi iar pe lamentat si pe bocit!


Genul asta de pseudo-civilitate - asa-zisa ... politically correct -, este exact ... protoxidul de azot cu care se auto-iluzioneaza Europa de pe la WWII incoace!

Care Europa e 'bine' adormita de buna-stare, dezvoltare tehnologica, aparenta liniste si de ideatzia kkretinoida cum ca toate problemele atavice ale omenirii s-au rezolvat deja!


Sincer?
Mi-e tare mila de oamenii astia a caror masura a civilizatiei din capetele lor e doar sa faca ei dovada ca sint...
...mai civilizatzi decit aia de se k*k* in capul civilizatiei umane tocmai pt. ca acestia sint...
...ooligofreni intratabili din nascare!


Si tocmai datorita 'civilitatzii' asteia iimbecile, cu orice ocazie si in orice circumstantza, am ajuns personal si la o foarte mare ingrijorare cu privire la viitorul nostru...



Da' voi continuatzi si dormiti linistiti...








Bilan_Matkotvschi
Postat pe 24 August 2016 18:35
Pentru mine faci prea mare risipa de cunostinte.
Puteti sa va aplaudati si sa castigati si medalii. Sa pricep ca te lupti cu monstrii nesimtiti pe siteuri? Sa pricep ca o femeie nefercita, batuta si indobitocita se transforma intr-o floare numai pentru ca tu o consideri sub specia umana? Sau lovitul fie chiar si numai cu vorbe intr-o persoana care cere ajutor are un efect terapeutic si este un exemplu demn de urmat? Sa pricep ca indemnurile la dispret pe care le arunci vor detemina pe cineva sa nu faca aceeasi gresala? In cel mai buna caz vor determjna pe viitoarele victime sa nu mai ceara ajutor, sa considere ca asta merita si eventual sa isi puna capat zilelor sau sa il omoare pe agresor, Nu faci nici educatie nici curatenie.
Consider ca m-ai bagat in seama nu pentru ca te-a induiosat rugamintea mea ci penru ca nu exista la momemtul actual un partener mai interesant pentru tine de discutii.
Chiar daca toti care initiaza aceste postari ar fi clone, si povestile lor neadevarate sunt multi care citesc fara macar sa fie utilizatori.
Nu e vorba de civilizatie sau de intors fundul problemelor. Problemele nu se rezolva prin ridiculizarea adversarului si cautarea nodului in papura.
Ai dreptate cu "depinde de urechea care asculta". Asa iti place sa jubilezi cand gasesti un motiv real s nui mai faci efort sa inventezi. Te plictisesti ingrozitor. Si eu degeaba iti scriu caci sunt sigura ca nu te intereseaza. Visezi figuri Jedy si batalii de idei. Get a life!
Deliaaa
Postat pe 24 August 2016 20:36
CITEZ: "problemele nu se rezolva prin ridiculizarea adversarului si cautarea nodului in papura"....ai dreptate insa altii o fac si nici in ruptul capului nu recunosc, cunosc acest gen de oameni care se dau ceea ce nu sunt, insa SITA va cerne.....ce si cum ......puteam f. bine sa afirm despre101426 ca face in mod repetat greseli gramaticale,insa am trecut cu vederea....hotii striga hotii!
caleidoscop
Postat pe 24 August 2016 21:14
De la: delada, la data 2016-08-24 20:36:13Pentru mine faci prea mare risipa de cunostinte.
Puteti sa va aplaudati si sa castigati si medalii. Sa pricep ca te lupti cu monstrii nesimtiti pe siteuri? Sa pricep ca o femeie nefercita, batuta si indobitocita se transforma intr-o floare numai pentru ca tu o consideri sub specia umana? Sau lovitul fie chiar si numai cu vorbe intr-o persoana care cere ajutor are un efect terapeutic si este un exemplu demn de urmat? Sa pricep ca indemnurile la dispret pe care le arunci vor detemina pe cineva sa nu faca aceeasi gresala? In cel mai buna caz vor determjna pe viitoarele victime sa nu mai ceara ajutor, sa considere ca asta merita si eventual sa isi puna capat zilelor sau sa il omoare pe agresor, Nu faci nici educatie nici curatenie.
Consider ca m-ai bagat in seama nu pentru ca te-a induiosat rugamintea mea ci penru ca nu exista la momemtul actual un partener mai interesant pentru tine de discutii.
Chiar daca toti care initiaza aceste postari ar fi clone, si povestile lor neadevarate sunt multi care citesc fara macar sa fie utilizatori.
Nu e vorba de civilizatie sau de intors fundul problemelor. Problemele nu se rezolva prin ridiculizarea adversarului si cautarea nodului in papura.
Ai dreptate cu "depinde de urechea care asculta". Asa iti place sa jubilezi cand gasesti un motiv real s nui mai faci efort sa inventezi. Te plictisesti ingrozitor. Si eu degeaba iti scriu caci sunt sigura ca nu te intereseaza. Visezi figuri Jedy si batalii de idei. Get a life!


Mai fiinta, tocmai prosteala asta cu civilizatia, cu tot ce presupune ea, iluzia unei vieti bune -pt. care platesti cu tot ce-i important-, a unei conduite politically correct, le da indivizilor, de fapt homunculilor ca voi, impresia ca sunteti importanti, va gadila orgoliul, nu intamplator, ca va diferentiati de unii necivilizati, agresivi, inadaptati la cloaca care a devenit societatea, dar mult mai in cunostinta de cauza privitor la ce se intampla cu lumea asta decat voi, preocupati doar sa butonati telefoanele, tabletele, sa va platiti darile, si sa va luati in serios dand sfaturi pe forumuri ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 24 August 2016 21:36
Bai, ma.faci sa.rad. cine te-a cocotat acolo sus? In loc sa scrii aici pe.forum mai bine ai grija sa.nu cazi vreodata.printre noi. Ca.vei muri de scarba. Aia pe care o tot proclami si.pe care o simti cand ne vezi chiar si de la inaltimea la.care stai. Imagineaza-ti numai cum ar fi sa te vezi la acelasi nivel.cu noi. Nu cred ca ai rezista.
Deliaaa
Postat pe 24 August 2016 22:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort 5 De la: garbo_412514 27 Iulie 2015 09:39
CASATORIE ATEI SI CRESTINI? CE PARERE AVETI? 1 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:33
demoralizat 22 De la: Scorpio13 20 Februarie 2010 17:21
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
Copiii indigo si 2012? 80 De la: pantera_neagra 27 Decembrie 2011 00:57
Setari Cookie-uri