Dragoste sau obisnuinta?

Draga fosta membra Garbo, nu e nimic neobisnuit in povestea ta. Problema dintre voi a aparut pe fondul dificultatii de a comunica. Si cel mai probabil, daca vei gasi momentul potrivit sa deschizi o discutie civilizata, calma si fara reprosuri in care sa aveti curajul amandoi sa ajungeti la cauzele problemelor voastre, lucrurile ar lua alt drum. Dar depinde de tine sa "prinzi" cea mai buna ocazie pentru a deschide o discutie. Ar fi o idee buna sa iesiti undeva un week-end doar voi doi, nu neaparat foarte departe si nici prea costisitor, pur si simplu sa lasati in urma problemele de zi cu zi si sa aveti putin timp doar pentru voi doi. Fara alte urechi indiscrete, telefoane sau munca. Si toata atentia sa fie doar unul pentru celalalt. Vei vedea ca se poate remedia starea asta tensionata dintre voi, dar trebuie putina vointa din partea amandurora.
O zi buna tie si tuturor.
angel_forever
Postat pe 14 Februarie 2016 11:53
Angel, fosta noastra membra are probleme de comunicare cu toata lumea. Crezi ca tre` sa iesim cu totii undeva in weekend ?

Zi buna si tie, ma bucur de revedere.
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2016 12:34
Cum sa nu? Pe meleagurile lui Barbo, ca sa probăm ceva nou, poate ne pricopsim cu ceva tehnici noi de comunicare și dăm o mână de ajutor și "fostei". Dacă nu, va invit la mine sa facem o excursie la munte.
angel_forever
Postat pe 14 Februarie 2016 15:58
Buna idee sa mergem la Barbo. Macar acolo e cald si soare.
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2016 19:22


Bine ai revenit angel, ma bucur ca iar semnezi condica la noi pe garbo... poate te urmeaza si Tommy ca sa fie echipajul complet ! eu ma bucur ca vreti sa ajungeti pe meleagurile mele, cel mai simplu e sa ajungeti aici inot ! Da, ati vazut bine... e si mai ieftin si toata granita noastra de vest, e marea. Marea mediterana, e adevarat, dar ea tine o sfanta legatura cu Marea Neagra... asa ca nu aveti probleme, Nu aveti cum sa va ratatciti. Si ne intalnim undeva la malul marii, mai inspre Haifa si acolo va astept eu. O sa tin un ziar israelian in mana ca sa ma recunoasteti... ! Abia astept sa va intalnesc....
barboneli
Postat pe 15 Februarie 2016 15:45
Având in vedere ca a fost primul tău bărbat de la 15 ani,eu zic ca deja este obisnuinta.
AlinaCostin31
Postat pe 17 Februarie 2016 16:40
E un mecanism extrem de simplu : orice agresor are nevoie de o persoana dispusa sa imbratiseze rolul de agresat . Tu esti dispusa din cite ai demonstrat , deci iti place rolul , iar joaca de-a plecatul si de-a renuntatul la plecare este doar menita sa intareasca mecanismul creat . Deci e fireasca atit panica lui cit si a ta in momentul despartirii : s-ar strica un scenariu batatorit , care va da siguranta ca "cineva are nevoie de mine " . Atit . Daca iti place rolul , continua , daca nu , atunci de ce te mai framinti ?
crinolina_34
Postat pe 20 Februarie 2016 07:33
De la: Floriandra, la data 2016-02-11 01:31:45 In 2000,am cunoscut pe cineva,un barbat atent si foarte dragut,diferit de ceilalti.Pe vremea aceea el a plecat in armata.Ne cunosteam bine, deoarece eram vecini la cateva case distanta.In 2001,ne-am apropiat ceva mai mult,eu fiind cea care a facut primul pas.Pe vremea aceea eu aveam 15 ani,iar el 21.La cateva luni, m-a luat de nevasta, trecand peste dezaprobarea parintilor.Eram un copil prost si aplecam urechea la "gura lumii" iar astfel, dupa doi ani ne-am despartit.In 2005 ne-am impacat.Precizez faptul ca ma iubea foarte mult,eu fiind cea care a stricat totul din prostie.Am plecat la tara deoarece familia nu era de acord(el avea o casa la tara de la bunici).Am stat 10 luni acolo iar un an mai tarziu ne-am intors in Bucuresti la soacra mea.Ne-am construit o camera si am ramas aici.El ma iubeste in continuare la fel de mult,stiu asta,dar greutatile si problemele prin care am trecut si-au spus cuvantul ! Acum suntem doi oameni maturi.Tot timpul e stresat,nervos atunci cand vine de la servici!Ma jigneste atunci cand ii vorbesc,il plictisesc, spun asta deoarece in compania altor persoane este asa cum il stiam eu,el insusi,bland si calm! In timp, cu anii,acest lucru m-a facut sa dezvolt o anumita apatie cand ii vad aceste reactii.Ma supar foarte tare,si simt ca nu il mai pot suporta! Dupa o perioada imi trece si revin la sentimentul de iubire.Din acest motiv, am vrut sa ma despart din nou de el acum un an.Dar el a avut rabdare,reusind intr-un fel sa ma faca sa nu parasesc locuinta! Foarte greu,dar a reusit! Bineinteles ca dupa doua saptamani sau trei il iubeam din nou! Toata acea revolta si ura pe care care o simteam fata de el disparuse.El ,la randul lui,atunci cand i-am spus ca il parasesc,s-a schimbat dintr-o data,ii puteam citi durerea si disperarea din ochii sai.Acum, se intampla aceeasi problema! El nervos si sfidator iar eu sant pe cale sa ma supar iar! Problema este urmatoarea: daca il parasesc,dupa ce ma voi calma ,la cateva saptamani,ma voi simti groaznic si voi simti nevoia sa fiu langa el! Simt ca nu sant eu insami fara el, el ma defineste! El,se poarta cu sfidare si ignoranta fata de mine,dar daca i-as spune ca il parasesc, lumea lui se prabuseste! Intrebarea mea e urmatoarea: IUBIRE SAU OBISNUINTA?


DEPENDENȚĂ! Vă iubiți dar...mai aveți de crescut! Adică sunteți- încă- în scenariul luptei! Dea Domnul să îl depășiți și iubirea voastră să se maturizeze! Și, mai ales să vă râmână suficiență iubire și după ce veți depăși lupta asta.
garbo_410570
Postat pe 21 Februarie 2016 09:30
Scenariul: '' luptă, luptă si dă-i, si dă-i si luptă...'' Exact așa cu S.
Axl_R
Postat pe 21 Februarie 2016 10:11
Verbul este A TACEA, nu A TACE... iar corect este AI TACEA... asa cum corect este MI-AR PLACEA, nu MI-AR PLACE... dar cu gramatica e greu pentru foarte multi, indiferent cate scoli au basolvit :)
deliagabriela
Postat pe 21 Februarie 2016 11:23
De la: garbo_410570, la data 2016-02-21 09:30:02
De la: Floriandra, la data 2016-02-11 01:31:45 In 2000,am cunoscut pe cineva,un barbat atent si foarte dragut,diferit de ceilalti.Pe vremea aceea el a plecat in armata.Ne cunosteam bine, deoarece eram vecini la cateva case distanta.In 2001,ne-am apropiat ceva mai mult,eu fiind cea care a facut primul pas.Pe vremea aceea eu aveam 15 ani,iar el 21.La cateva luni, m-a luat de nevasta, trecand peste dezaprobarea parintilor.Eram un copil prost si aplecam urechea la "gura lumii" iar astfel, dupa doi ani ne-am despartit.In 2005 ne-am impacat.Precizez faptul ca ma iubea foarte mult,eu fiind cea care a stricat totul din prostie.Am plecat la tara deoarece familia nu era de acord(el avea o casa la tara de la bunici).Am stat 10 luni acolo iar un an mai tarziu ne-am intors in Bucuresti la soacra mea.Ne-am construit o camera si am ramas aici.El ma iubeste in continuare la fel de mult,stiu asta,dar greutatile si problemele prin care am trecut si-au spus cuvantul ! Acum suntem doi oameni maturi.Tot timpul e stresat,nervos atunci cand vine de la servici!Ma jigneste atunci cand ii vorbesc,il plictisesc, spun asta deoarece in compania altor persoane este asa cum il stiam eu,el insusi,bland si calm! In timp, cu anii,acest lucru m-a facut sa dezvolt o anumita apatie cand ii vad aceste reactii.Ma supar foarte tare,si simt ca nu il mai pot suporta! Dupa o perioada imi trece si revin la sentimentul de iubire.Din acest motiv, am vrut sa ma despart din nou de el acum un an.Dar el a avut rabdare,reusind intr-un fel sa ma faca sa nu parasesc locuinta! Foarte greu,dar a reusit! Bineinteles ca dupa doua saptamani sau trei il iubeam din nou! Toata acea revolta si ura pe care care o simteam fata de el disparuse.El ,la randul lui,atunci cand i-am spus ca il parasesc,s-a schimbat dintr-o data,ii puteam citi durerea si disperarea din ochii sai.Acum, se intampla aceeasi problema! El nervos si sfidator iar eu sant pe cale sa ma supar iar! Problema este urmatoarea: daca il parasesc,dupa ce ma voi calma ,la cateva saptamani,ma voi simti groaznic si voi simti nevoia sa fiu langa el! Simt ca nu sant eu insami fara el, el ma defineste! El,se poarta cu sfidare si ignoranta fata de mine,dar daca i-as spune ca il parasesc, lumea lui se prabuseste! Intrebarea mea e urmatoarea: IUBIRE SAU OBISNUINTA?


DEPENDENȚĂ! Vă iubiți dar...mai aveți de crescut! Adică sunteți- încă- în scenariul luptei! Dea Domnul să îl depășiți și iubirea voastră să se maturizeze! Și, mai ales să vă râmână suficiență iubire și după ce veți depăși lupta asta.


Iubire? unul din ei, daca nu ambii au serioase probleme.
pinkrainbow
Postat pe 21 Februarie 2016 11:39
daca vrei te astept linga mine si te asigur ca l vei uita 0787862621 iulian
garbo077395
Postat pe 21 Februarie 2016 17:56
Wowww ! Nebunaticule ! O sa te sun.....candva.....daaa.....
Rotty
Postat pe 21 Februarie 2016 18:27
De la: Garbo12375, la data 2016-02-13 09:53:48

Sa mori tu, ca ''ai tace'' e corect?!
Inainte de a da lectii (gresite) de exprimare, eu zic sa te calmezi si sa pui mana sa mai citesti putin, ca nu strica. Daca imi permiti, ti-as recomanda calduros, ,,Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane'' (editia a ll-a) si ,,Codul bunelor maniere''.
garbo367379
Postat pe 27 Martie 2016 11:05
hmmm va=ti obisnuit unul cu celalalt dragoste cu sila nu se poate draguto ,din moment el are,,nervi,,, ma duce cu gindul ca are pe cineva pentru distractie si tu il incomodezi.iti doresc bafta dar rezolva=ti problema ca doi maturi civilizat
.
BENIDORMSP10
Postat pe 30 Martie 2016 08:58
Mai curand esti dependenta si masochista .Iti place sa te chinui .
garbo257922
Postat pe 17 Septembrie 2016 08:12
...lucru PE care...
garbo340690
Postat pe 17 Septembrie 2016 11:58
Faptul ca te-ai căsătorit la o vârsta când preocupările tale trebuiau sa fie cu totul altele ( școala de ex) mie îmi spune ceva. Parerea mea e ca nu a fost dragoste ci o copilărie sau un capriciu. Iar comportamentul tai de acum nu lasă sa se vadă ca ,, suntem doi oameni maturi" ci dimpotrivă. Aceasta poveste nu nu va avea un final fericit. Nu se poate trai in tensiune, amenințări si ultimatumuri.
pirania_1960
Postat pe 17 Septembrie 2016 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata dubla 76 De la: adytza0464 5 Noiembrie 2011 10:01
divort 6 De la: simonici24 10 Ianuarie 2016 18:35
inselata 825 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:07
Ajutati-ma sa inteleg... 43 De la: garbo078049 13 Ianuarie 2010 12:46
cand vrei sa divortezi mai iesi la "cafele" ,te mai distrezi cu viitorul ex? 54 De la: garbo049387 24 Martie 2010 14:47
Setari Cookie-uri