Caut un prieten!


"842, sintem pe un forum, fara vreo implicare emotionala, si cind cauti raspunsuri de obicei le gasesti in fapte. Iar faptele nu sint subiective. Sigur, poti sa nu cauti nici un fel de raspuns: sa cauti doar sa te mingaie cineva pe crestet. Iar asta e destul de trist, sa cauti compasiune in monitor: "human touch"... Sursa de liniste si impacare cu tine insati nu e niciodata exterioara. In exterior sint doar oglinzi.
Ce "imi aduce bucurie"? Foarte multe lucruri, si numitorul lor comun e ca au o doza minima de ipocrizie: copilul meu, catelul meu, oamenii cu care ma inteleg din priviri si nu e cazul sa imi explice nimic - sau sa le explic. Crestetul muntilor sau plajele pustii. Si da, daca spulberi norisorii roz, sa zicem ca realitatea se vede altfel. [/quote]"

Rareori am avut nevoie sa fiu "mangaiata pe crestet". Mereu am trait fara a-i lua neaparat pe altii in seama. E un lucru care mi se reproseaza. Probabil nu am in jurul meu acei oameni cu care sa ma inteleg fara cuvinte, dar pe de alta parte asta poate fi oglinda pe care sa o merit.
pinkrainbow
Postat pe 20 Ianuarie 2015 13:12
...inca te-ai putea intoarce,..pentr-o clipa,..chipul tau
....ar cunoaste rasaritul cel fara de margini,..sau...
...fara suras si umbre,..poti ramane-n gandul sters,..
.....de netimp,..de nesperante,..de iluzii fara sens,...
...nu putem trece padurea,..fara chin si bucurie,..
....toate sunt ingemanate,..intre vis si clipa vie,...
...treci de cer,..treci de pamant,..treci in clipa de-nceput,.
...sa iti poti vedea surasul cel mai inocent si mult,..
.................................................................................
......................................................................
edin
Postat pe 21 Ianuarie 2015 00:04
842... "e un lucru care ti se reproseaza" - de catre cineva care probabil avea asteptari gresite. Nu neaparat atitudinea ta a fost gresita. Uneori doar asteptarile celuilalt sint.
Cel mai frumos e sa traiesti fara sa bati din picior si sa pretinzi nimic: iar atunci toate lucrurile bune care ti se intimpla sint pur si simplu surprize placute... (nu la tine personal ma refer)
quasaria
Postat pe 21 Ianuarie 2015 10:20
"Cel mai frumos e sa traiesti fara sa bati din picior si sa pretinzi nimic: iar atunci toate lucrurile bune care ti se intimpla sint pur si simplu surprize placute... (nu la tine personal ma refer)"


Asa-i, din exprimarea mea, reiesea ca luasem personal observatia ta. Iti multumesc pentru raspuns.
pinkrainbow
Postat pe 21 Ianuarie 2015 12:50
..." Probalil nu am acei oameni in jurul meu cu care sa ma inteleg fara cuvuinte..."

Da, in contextul asteptarilor de la cei din juru-ti...fara a depune eforturi pt. a obtine cele dorite, evident," asta este oglinda pe care o meriti!"
Stie fiecare dintre noi ca viata este un labirint ( mai putin quasaria! ), cu cat drumurile sunt mai intortocheate cu atat
efortul
de-a ajunge la capat este mai: dur, greu, dar si foarte palpitant. Straduieste-te mai mult si vei constata ca in orice "calatorie", urcus sau coboras te vei intalni cu oameni care poposesc din cand in cand pentru o simpla si lucida privire, pt. un suras in soapta, pt. un alint in taina, al sufletului 842. Ia incearca! Viata e frumoasa!
Va pup cu drag!
arco_iris
Postat pe 21 Ianuarie 2015 16:00
"capatul" e unul singur si ma indoiesc ca acolo vrei sa ajungi.
Asa ca probabil ai dreptate: eu personal nu vad deloc viata ca un labirint, pentru ca n-am nici un chef sa caut vreo iesire: prefer sa ma bucur de peisaj, sau de fiecare moment al "labirintului".
quasaria
Postat pe 23 Ianuarie 2015 00:51
842, o batuta din picioare"cu folos, nu-ti da senzatia sa scrisnesti din dinti ca apoi sa strangi din pumni si sa tipi in gura mare ca-ti crapa maseaua! Este un fel de "joc"cu nervii tai si nu cu a celor din jur.


Cand spun asta, "la tine ma refer" si nu cred ca in orice situatie te-ai afla acum, te multumesti cu acel drum si nu-ti doresti mai mult?! Ei, aici am vrut sa "punctez"! Care sunt intentiile tale de-a oferi pt. a avea pretentia sa ti se ofere? Cat de mare este zbaterea in "labirint" pt. a gasi iesirea spre ceva NOU, pt. a obtine ceva vesel si multumitor efortului depus, eliminarea unui sfarsit perimat si inceputul noului de care se teme toata lumea? Nimic pe lume nu este mai frumos decat: copilul prieten, mama prietena, tatal daruitor de prietenie si chiar un prieten adevarat! Unde il cauti in tumultul vietii actuale si ce esti TU pregatit/a sa-i oferi noului??
Cu voi vb.!
arco_iris
Postat pe 24 Ianuarie 2015 15:23
fiecare zi e "noua" - sau fiecare zi e o sansa noua, daca vrei. Niciodata o zi, o ora sau o secunda nu se va mai repeta... Iar ca sa poti sa fii prietenul cuiva - nu conteaza al cui, si al unui caine daca vrei (uneori sint mai buni prieteni ca oamenii) trebuie sa ai incredere. Chiar daca stii ca poate sa iti calce increderea in picioare, trebuie sa iti asumi riscul.
quasaria
Postat pe 28 Ianuarie 2015 10:28
Vrea cineva sa ne cunoaștem sa vorbim? (Doar fetele) app.am 30 de ani
Marcel_Moldovan_1
Postat pe 8 Aprilie 2017 12:20
Mai exista prietenie? Mai exista iubire, vise din iubire, cand toti in jur fac apel la asa-zisa ratiune si la a-ti cauta schizoid fericirea in tine, cand fericirea e doar ceva care se impartaseste din preaplinul sufletului, din iubire, prietenie si statornicie pe care din pacate le vad refuzate pt. ca traim intr-o lume bolnava. In atare conditii, viata devine o curgere inutila de timp... cand il intalnesti pe cel potrivit sufletului tau, intelegi...
Damiana_Sararu
Postat pe 8 Aprilie 2017 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cameraman si fotograf nunta Craiova 5 De la: garbo_410518 27 Februarie 2018 14:03
fotograf profesionist din Bucuresti 1 De la: Teocle_Adrian_1 28 Martie 2016 02:12
Am nevoie mare de un sfat 10 De la: Cristiania 7 Mai 2010 03:11
ajutor!! 6 De la: garbo181940 15 Octombrie 2011 11:29
Caut un prieten! 70 De la: Mihrimah 8 Aprilie 2017 13:38
Setari Cookie-uri