O decizie dificila

In mod normal, parerea mea, un divort nu se pune pe tapet neaparat pentru ca te-ai indragostit sau iubsti pe cineva. Fiecare situatie are caracterul sau personal. GEneral vorbind insa, tu iti stabilesti prioritatile. Insa, TU ar trebui sa fii cea mai importanta pentru tine , in acest caz.Depinde numai de tine daca poti compensa lipsa tatalui pentru copilul tau..poate tatal natural este sau nu un tata bun...
Sa iubesti este o binecuvantare, cred totusi ca in acest mixaj de sentimente trebuie sa iei in calcul multe aspecte, cel putinla nivel de analiza, cum ar fi de exemplu: daca nu erai indragostita mai erai la fel de hotarata sa te desparti?
Ai vrea sa divortezi doar pentru ca iubesti frenetic sau o faci si pentru tine, pentru o alta educatie favorabila copilului...sunt multede luat in calcul....vei primi puncte de vedere diferite...Incerc sa iti sugerez sa gasesti un numitor comun benefic hotararii pe care o vei lua...si daca relatia ta scartia de mult cu sotul tau...nu pun intrebari de ce si cum..nici daca ai epuizat toate metodele de a salva casnicia..poate ai nevoie de omu pe care il iubesti, insa ai si responsabilitatea unui copil. Nu ai mentionat, sau poate nu am fost eu atenta ce varsa are copilul...
PE dinafara subiectului, mi-am adus aminte citind topicul tau, de o cunostinta de a mea, care a avut o casnicie infioratoare. EA a crscut la casa de copii, in urma acestei casnicii are 2 copii. Timp de 17-18 ani, am aflat destul de tarziu a avut o relatie extraconjugala.Cand am intrebat-o cum a putut sa faca asa ceva, raspunsul ei m-a surprins,,,aceasta relatie, acest om mi-a salvat casnicia..daca nu eram cu el nu rezistam...in timp, acum la batranete sisotului ei i-a mai venit mintea la cap iar lucrurile stau altfel.
Din aceasta cauza, reafirm, gaseste un echilibru intre ceeace vrei pentru tine si cei care depind de tine. Gandeste-te ca un divort ,oricayt de indragostita ai fi, te va marca fie ca nu iti mai iubesti sotul. Sunt impicati mult factori inclusiv cel material, la partaj.
Bucura-te de iubirea pe care o ai, dar fii si rationala!
garbo_404835
Postat pe 11 August 2014 20:49
De la: Nichi_D, la data 2014-08-11 19:38:34Ce roman, nu-i nici schita
Felicitari pentru fecior, tot respectul, ai grija cu nora.
Directa si eu, balanta, amus-amus fac 36.
Nu suport nedreptatile, apar pe orisicare, mi-o iau (in freza) si o iau de la capat
Se pare ca in spirit esti fetiscana, dar cam malitioasa.
Un reset, ceva?

Dexu meu scoate limba, si al tau?


Mulțam!
Dexu' meu-i balanță și mai am o artistă rac.
Malițoasă, dacă tu așa vezi.
Da roman, pt că io scriu scurt și la obiect.
Reset, pt cine/ce? Cine mă cunoaște, știe cum sunt.
Axl_R
Postat pe 11 August 2014 21:36
Am păpat un i. Scz!
Axl_R
Postat pe 11 August 2014 22:25
sa-ti fie cu sacaz si daca n-a "alunecat,"
bea s' un ceai de coada soricelului!;))

N buna, caldura mare!


pitiTa_
Postat pe 11 August 2014 23:18
De la: maria_32, la data 2014-08-10 19:50:08Da....Nu mai pot suporta certurile si umilintele si da.. ma gandesc la divort chiar dinainte sa apara iubitul meu....insa tot am sperat ca lucrurile se vor indrepta
Sigur ca as divorta chiar daca iubitul meu nu s-ar insura cu mine si apoi nu as avea de gand sa ma recasatoresc.......


Mai pitiTa, nebuno...nu vezi ce scrie aici? ce sa mai indrepte cu sotul?gandire de baba proasta care crede ca trebuie sa te sacrifici odata ce te-ai maritat cu unul care nu i pt tine, fiindca vezi doamne, ai copil cu el
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 12:18
De la: garbo_404835, la data 2014-08-11 20:49:33In mod normal, parerea mea, un divort nu se pune pe tapet neaparat pentru ca te-ai indragostit sau iubsti pe cineva. Fiecare situatie are caracterul sau personal. GEneral vorbind insa, tu iti stabilesti prioritatile. Insa, TU ar trebui sa fii cea mai importanta pentru tine , in acest caz.Depinde numai de tine daca poti compensa lipsa tatalui pentru copilul tau..poate tatal natural este sau nu un tata bun...
Sa iubesti este o binecuvantare, cred totusi ca in acest mixaj de sentimente trebuie sa iei in calcul multe aspecte, cel putinla nivel de analiza, cum ar fi de exemplu: daca nu erai indragostita mai erai la fel de hotarata sa te desparti?
Ai vrea sa divortezi doar pentru ca iubesti frenetic sau o faci si pentru tine, pentru o alta educatie favorabila copilului...sunt multede luat in calcul....vei primi puncte de vedere diferite...Incerc sa iti sugerez sa gasesti un numitor comun benefic hotararii pe care o vei lua...si daca relatia ta scartia de mult cu sotul tau...nu pun intrebari de ce si cum..nici daca ai epuizat toate metodele de a salva casnicia..poate ai nevoie de omu pe care il iubesti, insa ai si responsabilitatea unui copil. Nu ai mentionat, sau poate nu am fost eu atenta ce varsa are copilul...
PE dinafara subiectului, mi-am adus aminte citind topicul tau, de o cunostinta de a mea, care a avut o casnicie infioratoare. EA a crscut la casa de copii, in urma acestei casnicii are 2 copii. Timp de 17-18 ani, am aflat destul de tarziu a avut o relatie extraconjugala.Cand am intrebat-o cum a putut sa faca asa ceva, raspunsul ei m-a surprins,,,aceasta relatie, acest om mi-a salvat casnicia..daca nu eram cu el nu rezistam...in timp, acum la batranete sisotului ei i-a mai venit mintea la cap iar lucrurile stau altfel.
Din aceasta cauza, reafirm, gaseste un echilibru intre ceeace vrei pentru tine si cei care depind de tine. Gandeste-te ca un divort ,oricayt de indragostita ai fi, te va marca fie ca nu iti mai iubesti sotul. Sunt impicati mult factori inclusiv cel material, la partaj.
Bucura-te de iubirea pe care o ai, dar fii si rationala!
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 12:32
842_" MULTUMESC PT. COMPLIMENT!"
Eu, am facut constatarea si mi-am exprimat parerea! Daca tu nu esti "pro(a)st/a" spuneti-o si pe-a ta si voi trage o concluzie singura la ce nivel ma situez. Oricum, nu tot ce ne place ne face si bine!

O zi cu multa iubire!

pitiTa_
Postat pe 12 August 2014 12:35
bai femeie cand doua persoane se iubesc tu vezi doar frecarea? "fii rationala"...sa stea maritata cu sotul care o umileste ar fi rationala? daca o fi fost asa vreodata ca doar n-a obligat-o nimeni sa se marite
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 12:38
"bai" sa-ti faci tu pe creierii tai creti si pe frustrarea care o emani in perioada de ciclu, sau esti la menopauza ?

Ii strict problema ta cum vezi tu situatia ei, eu o percep cum vreau eu si nu cum vrea "gogoasa" ta zburlita, 'nteles?

Semnalizeaza si ocoleste pana cand se "racoreste"!
pitiTa_
Postat pe 12 August 2014 12:50
De la: pitiTa_, la data 2014-08-12 12:50:44"bai" sa-ti faci tu pe creierii tai creti si pe frustrarea care o emani in perioada de ciclu, sau esti la menopauza ?

Ii strict problema ta cum vezi tu situatia ei, eu o percep cum vreau eu si nu cum vrea "gogoasa" ta zburlita, 'nteles?

Semnalizeaza si ocoleste pana cand se "racoreste"!

pitiTa "draga", nu m-am adresat tie. citeste calm, apropo de "gogosi" zburlite
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 13:14
De la: garbo_842, la data 2014-08-12 12:18:29
De la: maria_32, la data 2014-08-10 19:50:08Da....Nu mai pot suporta certurile si umilintele si da.. ma gandesc la divort chiar dinainte sa apara iubitul meu....insa tot am sperat ca lucrurile se vor indrepta
Sigur ca as divorta chiar daca iubitul meu nu s-ar insura cu mine si apoi nu as avea de gand sa ma recasatoresc.......


Mai pitiTa, nebuno...nu vezi ce scrie aici? ce sa mai indrepte cu sotul?gandire de baba proasta care crede ca trebuie sa te sacrifici odata ce te-ai maritat cu unul care nu i pt tine, fiindca vezi doamne, ai copil cu el


ia si te balbaie!
pitiTa_
Postat pe 12 August 2014 13:46
De la: garbo_404835, la data 2014-08-11 20:49:33In mod normal, parerea mea, un divort nu se pune pe tapet neaparat pentru ca te-ai indragostit sau iubsti pe cineva. Fiecare situatie are caracterul sau personal. GEneral vorbind insa, tu iti stabilesti prioritatile. Insa, TU ar trebui sa fii cea mai importanta pentru tine , in acest caz.Depinde numai de tine daca poti compensa lipsa tatalui pentru copilul tau..poate tatal natural este sau nu un tata bun...
Sa iubesti este o binecuvantare, cred totusi ca in acest mixaj de sentimente trebuie sa iei in calcul multe aspecte, cel putinla nivel de analiza, cum ar fi de exemplu: daca nu erai indragostita mai erai la fel de hotarata sa te desparti?
Ai vrea sa divortezi doar pentru ca iubesti frenetic sau o faci si pentru tine, pentru o alta educatie favorabila copilului...sunt multede luat in calcul....vei primi puncte de vedere diferite...Incerc sa iti sugerez sa gasesti un numitor comun benefic hotararii pe care o vei lua...si daca relatia ta scartia de mult cu sotul tau...nu pun intrebari de ce si cum..nici daca ai epuizat toate metodele de a salva casnicia..poate ai nevoie de omu pe care il iubesti, insa ai si responsabilitatea unui copil. Nu ai mentionat, sau poate nu am fost eu atenta ce varsa are copilul...
PE dinafara subiectului, mi-am adus aminte citind topicul tau, de o cunostinta de a mea, care a avut o casnicie infioratoare. EA a crscut la casa de copii, in urma acestei casnicii are 2 copii. Timp de 17-18 ani, am aflat destul de tarziu a avut o relatie extraconjugala.Cand am intrebat-o cum a putut sa faca asa ceva, raspunsul ei m-a surprins,,,aceasta relatie, acest om mi-a salvat casnicia..daca nu eram cu el nu rezistam...in timp, acum la batranete sisotului ei i-a mai venit mintea la cap iar lucrurile stau altfel.
Din aceasta cauza, reafirm, gaseste un echilibru intre ceeace vrei pentru tine si cei care depind de tine. Gandeste-te ca un divort ,oricayt de indragostita ai fi, te va marca fie ca nu iti mai iubesti sotul. Sunt impicati mult factori inclusiv cel material, la partaj.
Bucura-te de iubirea pe care o ai, dar fii si rationala!


i-am raspuns distinsei doamne 404835
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 14:11
O tii de coada si spui ca-i ciuta?Nu-i bai, bea si un ceai...de sunatoare!
K!
pitiTa_
Postat pe 12 August 2014 15:27
De la: pitiTa_, la data 2014-08-12 15:27:21O tii de coada si spui ca-i ciuta?Nu-i bai, bea si un ceai...de sunatoare!
K!


de ce nu doar e o distinsa ganditoare. si ceai de sunatoare nu beau,doar apa rece cu lamaie, sa-mi treaca greata provocata de caldura
pinkrainbow
Postat pe 12 August 2014 17:02
Doamnelor, drept ca-i prea cald, dar cu ce ajuta daca ne jignim?

Cine stie, stie, si se vede, nu trebuie scuze cand aluneca degetu'.
Felicitari si pentru artista, poate fi fericire mai mare?
Dupa mine, nu.
Spune-mi un diminutiv, ceva, orice care aduce a nume
de femeie
Pseudonimul imi sugereaza un surub, foraiber, axa cu came, obiecte de felul acesta

Nichi_D
Postat pe 12 August 2014 20:38
Axl Rose :) Guns N' Roses
Re_, de la numele meu.
Rose îmi zice Eugenia.
Axl_R
Postat pe 13 August 2014 06:50
Crezi ca stie cine-i Eugenia ?
Rotty
Postat pe 13 August 2014 07:00
prajiturica!?
pitiTa_
Postat pe 13 August 2014 09:17
Pana la urma, MAria, ai decis ceva?
FEtelor, doamnelor care contribuiti la dezvoltarea topicelor, de multe ori imi creati o stare de foarte buna dispozitie citindu-va.
Simpatice...
garbo_404835
Postat pe 13 August 2014 15:22
In afara topicului, si al meu scoate limba, fara sa fii citit DEX-ul!
garbo_404835
Postat pe 13 August 2014 15:25
De la: Rotty, la data 2014-08-13 07:00:28 Crezi ca stie cine-i Eugenia ?


Să citească retroactiv!
Dacă mă gândesc bine, nici io nu mai știu.
Axl_R
Postat pe 13 August 2014 19:03
Și Nichi, io-s bărbată. Am fost tătă viața.
Deci mere Axl. Iar muzica pour je = rock.
Axl_R
Postat pe 13 August 2014 19:06

Nu stiu cine e, imi place Rose.
Rockul lor e mai soft, ii mai ascult si eu.
O roza si muzica rock...
Da' roza mai are si spini, ca-i barbata, deci se potriveste

La asa calduri, toata lumea scoate limba
Nichi_D
Postat pe 13 August 2014 20:40
:)

www.youtube.com/watch?v=c5Sy_1Pyt74
Axl_R
Postat pe 14 August 2014 09:36
draga mea mare grije la o despartire. cel mai mult sufera copii dar si viata ta conteaza pune in calcul una e sa locuiesti cu persoana in casa si alta sa petreceti ore E normal ca e frumos cind nu ai probleme de rezolvat te intilnesti si petreci clipe de neuitat dar cind stai in casa vin si neajunsuri discutii de tot felu
neco
Postat pe 16 August 2014 14:41
De la: pitiTa_, la data 2014-08-13 09:17:57prajiturica!?


Biscuite cu crema de cacao.
Rotty
Postat pe 16 August 2014 15:43
Inteleg foarte bine prin ce treci, dar vorba celorlalte doamne, un divort implica nenumarate complicatii. In primul rand trebuie sa te gandesti la copil, sa-i asiguri un camin stabil si linistit. Apoi trebuie sa te gandesti la tine, cum o sa te descurci, ai posibilitatea sa intretii o casa de una singura? Nu e bine sa te bazezi ca vei fi ajutata material nici de sot si nici de actualul iubit, e posibil ca o data divortata sa-ti intoarca amandoi spatele. In al doilea rand, copilul ar putea fi gelos pe iubit, pentru ca tatal lui va ramane pentru totdeauna tatal lui. Iubitul tau este gata sa accepte copilul? Pentru ca si asta este o problema, daca incepe sa i se para ca te preocupi cam prea mult de cel mic si lui nu-i mai acorzi la fel de multa atentie. Putini barbati sunt in stare sa accepte copiii altora, deci mare grija! Parerea mea este sa discuti cu iubitul mai intai sa vezi in ce ape se scalda in privinta copilului. Apoi discuta si cu cel mic, daca a depasit trei anisori o sa constati ca intelege foarte bine ce-i spui, explica-i ca doi oameni care s-au iubit candva nu se mai inteleg si atunci e mai bine sa se desparta. Multa bafta!
onegru
Postat pe 17 August 2014 06:42
care e motivul divortului? de ce sa divortezi ? nu ai spus nimic de cel pe care il iubesti nici ce greutati intimpini cu sotul sa ajungi la despartire . la copil te-ai gindit ?ce se va intimpla cu tine? cu copilul ? ce trauma va suferi ?dar cu sotul tau nu ai incercat sa vb despre voi doi ? dar daca el se comporta cu tine mai rece si urit pt ca a aflat de relatia ta extraconjugala ? sunt multe necunoscute ......
johnson_35
Postat pe 17 August 2014 08:15
In primul rand incearca sa-ti gasesti un loc in care sa poti sa linistita ( doar tu cu tine ) si sa analizeI ceea ce simti ptr fiecare dintre barbatii din viata ta , ceea ce implica un divort , daca cel de al doilea barbat te v-a accepta sau nu cu copilul , daca ai puterea de a merge mai departe singura , daca esti pregatita cu adevarat sa treci prin a cea "mocirla " numita divort . Sunt intrebari la care doar tu iti poti raspunde si decizia este a ta indiferent de ceea ce iti spunem noi pe forum . Sper sa iei cea mai buna decizie ptr tine si copilul tau .
garbo181552
Postat pe 17 August 2014 08:57
Eu sint de parere sa nu divortezi,indiferent cit esti de indragostita!
Cumpara-ti citeva carti de dezvoltare personala despre compasiune,emotii etc.....Osho,apoi ia o hotarire din inima,nu din minte! Mintea este cel mai mare dusman al nostru!
Trebuie sa stii ca dragostea aceasta in citeva luni devine o rutina,apoi vei vedea consecintele, vor suferi pers nevinovate:copilul,sotul,fam,socrii, pentru ce atita suferinta?
Trebuie sa afli ca un rau pe care il faci il primesti inzecit inapoi!
garbo182337
Postat pe 17 August 2014 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La cat timp trebuie sa mănânce un bebe de 5 luni? 2 De la: garbo_457525 14 Noiembrie 2016 02:17
parerea mea 2 De la: cricat 16 Mai 2011 08:20
O relatie de 3 ani spulberata 14 De la: irina31 22 Noiembrie 2009 21:13
Avem nevoie de ajutor! 9 De la: b727ana 11 Iulie 2012 15:39
sangerari an timpul actului sexual 2 De la: Celleste_ 30 Decembrie 2010 14:52
Setari Cookie-uri