ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL!

ma laasiii cu vorbele sforaitoare .......! sunt satula de ele ! le aud in fiecare zi la televizor si in campaniile electorale ale astora de ne conduc ! mi-e sila !!
Celtic_Frost
Postat pe 18 Iulie 2014 09:38
De la: quasaria, la data 2014-07-18 07:57:28

qed




int, u meta int le.;))
pitiTa_
Postat pe 18 Iulie 2014 10:47
DE M-A PRINDE VREUN DOR
de Nicolae Mătcaş

De m-a prinde vreun dor de-al cocorilor zbor,
Îmbrăcat ca ascetu-n tărsînă,
Îmi voi pune-n boccea o baladă şi-un nai
Să m-aline în limba română.

Lângă mare de-o fi să mă fure-ntr-o zi
Din genunile apei vreo zînă,
Pizmuiţi-mă, fraţi, ori destinu-mi deplîngeţi
În duioasa mea limbă română.

Cînd s-a da la hotare bătălia cea mare
Şi-oi sta scut pentru-a Ţării ţărînă,
Voi uraţi-mi să vin nu pe scut, ci cu scutul
Şi doinind tot în limba română.

De va fi să-mi trădez al strămoşilor crez,
Nici o urmă de-a mea nu rămînă:
Ochii daţi-i la corbi, leşul daţi-l la cîini,
Blestemaţi-mă-n limba română.

Iar de fi-va să cad lîngă cetini de brad
În vreo luptă cu lifta păgînă,
Prohodiţi-mă, fraţi, după legea lui Crist,
Cu-Aleluia în limba română.
_______________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 18 Iulie 2014 16:35
mata militezi pentru limba moldoveneasca?


esti legionar? ti-ai tatuat si-o svastica pe omoplat?
Eugenia_
Postat pe 18 Iulie 2014 20:04
Eu şi cei care postează acelaşi tip mesaje ca mine suntem frecvent acuzaţi că suntem fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d.. Raţionamentul e probabil următorul: respiraţi, fasciştii, naziştii, comuniştii ş.a.m.d. respirau şi ei, sunteţi deci fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d..
Sunt interesaţi de compromiterea ideii de patriotism la noi cei care vor să ne ia teritorii sau cei care vor să se îmbogăţească pe seama noastră.
Consecinţele diminuării sentimentelor noastre patriotice din ultimii douăzeci şi cinci de ani sunt grave, sar în ochi şi ne afectează pe fiecare. Enumăr doar trei: individualizarea Transilvaniei şi izolarea ei graduală de restul Ţării, scăderea numărului de locuri de muncă de la opt milioane la cinci milioane cauzată de jaful din economie, declinul demografic. Dacă ne-am fi iubit mai mult Ţara, Naţiunea, dacă ne-am fi comportat ca o comunitate, nu ca indivizi izolaţi, alta ne-ar fi acum situaţia…
_____________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 19 Iulie 2014 15:36
stai linistit toio ca nu vrea nimeni sa iti ia nimic, iar daca ar vrea alesii poporului vind de buna voie, fara nici un complot...
Paranoia asta chiar e inutila.
quasaria
Postat pe 19 Iulie 2014 16:05
De la: Toio34, la data 2014-07-19 15:36:13Eu şi cei care postează acelaşi tip mesaje ca mine suntem frecvent acuzaţi că suntem fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d.. Raţionamentul e probabil următorul: respiraţi, fasciştii, naziştii, comuniştii ş.a.m.d. respirau şi ei, sunteţi deci fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d..
Sunt interesaţi de compromiterea ideii de patriotism la noi cei care vor să ne ia teritorii sau cei care vor să se îmbogăţească pe seama noastră.
Consecinţele diminuării sentimentelor noastre patriotice din ultimii douăzeci şi cinci de ani sunt grave, sar în ochi şi ne afectează pe fiecare. Enumăr doar trei: individualizarea Transilvaniei şi izolarea ei graduală de restul Ţării, scăderea numărului de locuri de muncă de la opt milioane la cinci milioane cauzată de jaful din economie, declinul demografic. Dacă ne-am fi iubit mai mult Ţara, Naţiunea, dacă ne-am fi comportat ca o comunitate, nu ca indivizi izolaţi, alta ne-ar fi acum situaţia…
_____________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX

Mesajul meu a apărut în forma de mai sus deşi l-am modificat. Forma lui corectă e cea de mai jos.

Eu şi cei care postează acelaşi tip mesaje ca mine suntem frecvent acuzaţi că suntem fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d., deşi suntem doar nişte români îngrijoraţi de situaţia Ţării şi Naţiunii lor, deşi nu avem nimic în comun cu vreo ideologie. Raţionamentul e probabil următorul: respiraţi, fasciştii, naziştii, comuniştii ş.a.m.d. respirau şi ei, sunteţi deci fascişti, nazişti, comunişti ş.a.m.d..
Sunt interesaţi de compromiterea ideii de patriotism la noi cei care vor să ne ia teritorii sau cei care vor să se îmbogăţească pe seama noastră.
Consecinţele diminuării sentimentelor noastre patriotice din ultimii douăzeci şi cinci de ani sunt grave, sar în ochi şi ne afectează pe fiecare. Enumăr doar trei: individualizarea Transilvaniei şi izolarea ei graduală de restul Ţării, scăderea numărului de locuri de muncă de la opt milioane la cinci milioane cauzată de jaful din economie, declinul demografic. Dacă
ne-am fi iubit mai mult Ţara, Naţiunea, dacă ne-am fi comportat ca o comunitate, nu ca indivizi izolaţi, alta ne-ar fi acum situaţia…
_____________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 19 Iulie 2014 16:06
Pacat! Esti "mic" si nu stii nimic, te lasi manipulat de cei ce te-au indoctrinat cu astfel de "emotii"! La mine, nu au acces asemenea si vad destul de bine unde se duc "milioanele". Pleaca unde vad cu ochii, in speranta ca vor trai un trai decent, cu mai putine neajunsuri si contribuie direct la cresterea natalitatii altor state cu riscul de-a deveni minoritate ....poate castiga si la loto! Tomita, nu trebuie sa-ti iubesti tara ca "sa mearga" economia ei, ci trebuie ca/capetele
"luminate" care ne spala creierii sa iubeasca economia tarii cu buna stiinta si sa fie bine intentionati, asadar, acolo se da Startul( dar, lipseste roticica)! Ii vedem bine ca nici "nu fluiera" si deja se impiedica si cad, iar noi, fluieram a paguba.

Au ramas deja 5 milioane?, nu stiam!....cred ca au adunat si locurile din cimitire.
pitiTa_
Postat pe 19 Iulie 2014 16:55
De la: pitiTa_, la data 2014-07-19 16:55:29Pacat! Esti "mic" si nu stii nimic, te lasi manipulat de cei ce te-au indoctrinat cu astfel de "emotii"! La mine, nu au acces asemenea si vad destul de bine unde se duc "milioanele". Pleaca unde vad cu ochii, in speranta ca vor trai un trai decent, cu mai putine neajunsuri si contribuie direct la cresterea natalitatii altor state cu riscul de-a deveni minoritate ....poate castiga si la loto! Tomita, nu trebuie sa-ti iubesti tara ca "sa mearga" economia ei, ci trebuie ca/capetele
"luminate" care ne spala creierii sa iubeasca economia tarii cu buna stiinta si sa fie bine intentionati, asadar, acolo se da Startul( dar, lipseste roticica)! Ii vedem bine ca nici "nu fluiera" si deja se impiedica si cad, iar noi, fluieram a paguba.

Au ramas deja 5 milioane?, nu stiam!....cred ca au adunat si locurile din cimitire.


Sunt născut în 1980. În 1989 aveam nouă ani şi citeam revista pentru copii "Luminița", la care mă abonase mama, iar televiziune practic nu exista. Nu aveam cum să fiu îndoctrinat în vreun fel pe vremea aceea. După 1989 s-a încercat să ni se înfigă ca un cui în cap ideea că patriotismul e câh şi că trebuie să ne luăm lumea în cap. Deci nici după 1989 nu am fost îndoctrinat pentru că nu gândesc așa cum s-a dorit să gândesc. Îmi iubesc Patria şi Naţiunea. Nu am niciun merit în asta. Ce merit are un îndrăgostit că e îndrăgostit?
Cele cinci milioane la care făceam eu referire sunt locurile de muncă din prezent de la noi.
Cine ne împiedică să-i obligăm pe politicieni să-şi facă datoria faţă de noi şi Ţară? Avem o grămadă de mijloace legale pentru asta. Înfiinţarea unui partid care să fie cu adevărat reprezentativ pentru cei mai mulţi dintre noi, de exemplu. Ne trebuie doar voinţă. Unde e voinţă se găseşte întotdeauna o cale. De ce să cerşim o bucată de pâine amară pe la uşi străine când avem o Ţară aşa de bogată?
____________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 19 Iulie 2014 20:42
Mai Pu_Toi_o, sa-ti zica "mama" cum e cu "infiptu'"?

Ce exprimi tu nu are relevanta? mai concret, sunt amagiri pentru cei de varsta ta.
!) Tara este dezbinata.
@) Politicul este varza(da avem ministru' agricol ce ne repr. in "iur_hopa".
#)Vasilica si Marioara are deja varsta lu' bunica_mea si populatia ca medie de varsta la fel, nu are vlaga, ii ca solul fara apa! De unde vointa?
$)Totul se calculeaza in valuta, leul numa'n jungla si la zoo, cum sare gardu' cum ii da cu biciu', ok?
%) Procentul de"productie" este 3% impartit la 19 mil de guri, din care politicu" are: stai sa numaram, cu una mananca, cu alta iar "mananca" si cu o alta NE mananca...iar noi, ne scarpinam! = cam ce ramane iau tot ei!
^) Acoperire nu avem decat de fatada, cand "ploua" pica tencuiala, cine se milogeste, i se ia inzecit!
&) De cantat, stim cu totii, de ascultat, fiecare dupa ce/cat mai aude,:D in rest, cainii latra, ursul merge! Rotty, pe tine te-am exclus, tu esti numa' contribuabil/a in ro.
*)"Cum e t_urcu' , si chistolu'!" Ai, dai, nu dai, ti se ia.
( Cica, pana nu se naruie tot, nu incepe cu inceputu'.
10, Iau elevii inteligenti, iar cei cu bani le iau locul.
Clasa politica, partidele politice si tot ce tine de politica trebuie sa manance ca sa le "mearga" mintea, no? Poftim, rezultatul!

De unde "PUIULE"? cand singurul contribuabil este Statul, 5 mil muncesc(zici tu) iar 6,5 milioane sunt pensionari, restu', studenti si copii( elevi sau "mucosi") stai, mai avem si baroni....am uitat
Ce vise ti-a indus mamicuta ta, sa iti intemeiezi partid? Succes!
ader si eu la el! Ia, ce platforma ai?
pitiTa_
Postat pe 19 Iulie 2014 21:25
Fenomenele astea "stranii" nici ca o sa se termine vreodata. Tineretul este tot mai atras de politica sperand ca din asta vor putea face o "meserie". Nu vor putea, dpmdv. Trebuie sa constientizeze(in ordine cronologica) incotro viata pe Planeta, gandirea umana la nivel mondial, puterea de influenta asupra fiecarei tari, re/sursele de autogospodarire pe plan local ca: tara, nr. de locuitori, medie de varsta, valori materiale si morale, cultura, stiinta si invatamant, sanatate, si VISTERIA. Cea din urma, este influentata de "industria" monetara dirijata de NOM. Asta trebuie sa inteleaga tinerii, de unde vin banii? Cei care detin puterea, incearca prin toate mijloacele sa manipuleze masele de oameni care la randul lor, tinand cont de referirile de mai sus, manipuleaza pe te_miri_ce si devin creduli sperantei. Asta este o alta forma de doctrina. Ma !? daca omul ar avea numai gura si maini, ori s-ar simplifica viata la. a baga pumnul in gura ori ar fi pusa omenirea sa produca avand gura lipita cu leucoplast. Ce va uitati asa? Ma gandeam doar.
Am o varsta la care pot sa-mi dau bine seama din tot ce fac si spun insa, constat cu stupoare cum multi de varsta mea, cu pregatiri si studii (la inalta tensiune)au un tupeu incredibil folosindu-se de TITLU, functie, putere. Trei "inamici" manipulanti care calca in picioare o populatie de 19 milioane de romani prin distrugerea morala,sociala, economica si financiara. Cu ce-i vinovat pensionarul ca-i batran si bolnav? Ei au muncit pt. ca mamele voastre sa va poata creste, scoli, economia tarii sa functioneze, statul sa plateasca datoriile externe luinduli-se painea de la gura. Ati mancat "chirpic" la cartela? Ati simtit cat de gustoasa era painea intr-o pauza de 10 minute (contra cronometru) desculti, cu fundul pe pamant in bataia soarelui, cu mainile crapate, cu canistra de apa(de multe ori calda) ce au baut-o si buniciii sau parintii vostrii, pt ca vlastarii sa devina oameni invatati? Cu ce-i de vina pensionarul batran si bolnav ca nu merge economia tarii datorita unor minti intunecate si suflete hapsane, facand din ei puterea de plata pt. a-i duce in spate in continuare pe cei ce au trei guri? Va intrebati domnilor, pana cand o sa stagneze natalitatea in Ro. daca nu oferiti copiilor vostri "forta"si resursele de supravietuire pe viitor? Ajung sa traiasca doar din "ce agonisiti" voi (ca parinti). NU! Sa va piara din gand toate astea.


Totul se va schimba intr-o buna zi, iar "CEL DIN URMA, VA AJUNGE CEL DINTAI" Cum faceti voi omenirii acum, asa li se va face copiilor vostri! Sa Traim Mult si Sa Vedem Bine!:(
Pt. mine, va rasari un SOARE MARE maine, chiar daca se va uita chioras.
pitiTa_
Postat pe 19 Iulie 2014 22:46
NU:
- laicismului şi falselor filozofii
- trădării şi renegării
- egoismului
- imoralităţii
- lipsei de energie şi delăsării
- apatiei şi descurajării

DA:
- credinţei noastre creştine ortodoxe
- devotamentului față de Ţară și Națiune
- altruismului
- moralei creștine
- onoarei
- entuziasmului şi creativităţii
Toio34
Postat pe 20 Iulie 2014 16:40
Esti din ce in ce tot mai infocat , mai pustiulica ! Nu ti-o zis nimeni ca esti dus ?
Rotty
Postat pe 20 Iulie 2014 16:47
Sau să facă un duş?
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 18:08
SĂ FII TÂNĂR
de Gen. Douglas MacArthur

Tinereţea nu e o perioadă a vieţii, e o stare, un efect al voinţei, o calitate a imaginaţiei, o intensitate emotivă, o victorie a curajului asupra timidităţii, a gustului pentru aventură asupra comodităţii.

Nu îmbătrânim pentru că am trăit un anumit număr de ani, îmbătrânim pentru că renunţăm la ideal. Anii îmbătrânesc corpul, renunţarea la ideal îmbătrâneşte sufletul. Prejudecăţile, îndoielile, temerile şi disperările sunt duşmanii care încet, încet ne gârbovesc şi ne fac să devenim pulbere înainte să murim.

Tânăr este cel care se miră, care se minunează. El întreabă neîncetat ca un copil „Ei şi?”. El sfidează evenimentele şi se bucură de jocul vieţii.

Suntem la fel de tineri ca şi credinţa noastră. La fel de bătrâni ca îndoiala noastră. La fel de tineri ca încrederea în noi înşine. La fel de tineri ca speranţa noastră. La fel de bătrâni ca descurajarea noastră.

Rămânem tineri câtă vreme rămânem receptivi. Receptivi la ce e frumos, bun şi măreţ. Receptivi la mesajele Divinităţii, ale Naţiunii noastre şi ale Familiilor noastre.
Dacă vreodată inima ne va fi muşcată de pesimism şi măcinată de cinism, Domnul să aibă milă de sufletul nostru de bătrâni.

Traducerea Mareş Bogdan
_________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 21 Iulie 2014 10:36
De la: Axl_R, la data 2014-07-20 18:08:04Sau să facă un duş?



Da musai tre sa fie rece !
Rotty
Postat pe 21 Iulie 2014 10:40
altfel! mai cu substanta:

Tineretea, este "magazia" unde se colecteaza: binele sau raul, prostia sau inteligenta, lasitatea sau perseverenta, vointa sau ...lipsurile care "te" imping la bune sau la rele.
Din bune inveti sa devii constructiv, din rele, inveti sa nu le mai repeti.


Batranetea, este drumul parcurs din "bara in bar" care fara doar si poate, pune stapanire pe minte, degradand trupul, astfel incat omul, sa devina neputiincios, sa depinda si mai mult de "altii" din jur, fiind uneori un exemplu "mor(t)al" pentru societatea in care respira, contra cost. Daca are colectie de tablouri, bijuterii, alte bunuri materiale, bani agonisiti (la ciorap)?- i se da atentie si ingrijiri, altfel, i se da shusaua si un sut.


In final, care mai apuca sa ajunga batran, BRAVO! desi, nu-i o fericire batranetea, se stie, este urata si grea, poti sa ai par bogat, iti pica fata, mergi santaliu, vezi spanchi sau , aproape ca nici nu te mai recunosti in poza pe care ai facut-o cand erai tanar si linistit! nelinistiti, sunt cei din ziua de azi, oare de ce?!


Toio, " Domnul" se uita la tineri, iar la batrani se uita Hotii!
Mai vb. noi! :)

pitiTa_
Postat pe 21 Iulie 2014 11:24
De la: Rotty, la data 2014-07-20 16:47:39 Esti din ce in ce tot mai infocat , mai pustiulica ! Nu ti-o zis nimeni ca esti dus ?

De la: Axl_R, la data 2014-07-20 18:08:04Sau să facă un duş?

De la: Rotty, la data 2014-07-21 10:40:48
De la: Axl_R, la data 2014-07-20 18:08:04Sau să facă un duş?

Da musai tre sa fie rece !

Băşcălie poate face oricine...
Agumentaţi-vă ostilitatea.
Toio34
Postat pe 21 Iulie 2014 16:16
Ete, fleoșc!
Asta-i ostilitate?
Axl_R
Postat pe 21 Iulie 2014 16:25
Dar el vrea neaparat ostilitate! Ca sa poa' sa se lupte aici pe garbo cu dusmanii poporului. Nah, trebe sa isi gaseasca fiecare cite un hobby.... S-o fi saturat de counterstrike.
quasaria
Postat pe 21 Iulie 2014 16:31
Toio, îs catolică și unguroaică.
Na, hai la luptă! Dar numai cu argumente, nu c/p!



Să joace Infestation: Survivor stories! (The Bore Z)
Axl_R
Postat pe 21 Iulie 2014 16:43
De la: pitiTa_, la data 2014-07-21 11:24:49 altfel! mai cu substanta:

Tineretea, este "magazia" unde se colecteaza: binele sau raul, prostia sau inteligenta, lasitatea sau perseverenta, vointa sau ...lipsurile care "te" imping la bune sau la rele.
Din bune inveti sa devii constructiv, din rele, inveti sa nu le mai repeti.

Batranetea, este drumul parcurs din "bara in bar" care fara doar si poate, pune stapanire pe minte, degradand trupul, astfel incat omul, sa devina neputiincios, sa depinda si mai mult de "altii" din jur, fiind uneori un exemplu "mor(t)al" pentru societatea in care respira, contra cost. Daca are colectie de tablouri, bijuterii, alte bunuri materiale, bani agonisiti (la ciorap)?- i se da atentie si ingrijiri, altfel, i se da shusaua si un sut.

In final, care mai apuca sa ajunga batran, BRAVO! desi, nu-i o fericire batranetea, se stie, este urata si grea, poti sa ai par bogat, iti pica fata, mergi santaliu, vezi spanchi sau , aproape ca nici nu te mai recunosti in poza pe care ai facut-o cand erai tanar si linistit! nelinistiti, sunt cei din ziua de azi, oare de ce?!
Toio, " Domnul" se uita la tineri, iar la batrani se uita Hotii!

Mai vb. noi! :)

Demersul meu și al celor ale căror texte le postez e de fapt un îndemn la a fi cu toții mai buni. Ce spuneți arată că trebuie continuat. Situația Ţării și a noastră nu e deloc liniștitoare.

Toio34
Postat pe 21 Iulie 2014 16:46
''Situația Ţării și a noastră nu e deloc liniștitoare.''

Starea mea... De ce vb la plural?


Axl_R
Postat pe 21 Iulie 2014 16:58
De la: Axl_R, la data 2014-07-21 16:43:28Toio, îs catolică și unguroaică.
Na, hai la luptă! Dar numai cu argumente, nu c/p!

Omagiile mele doamnă (domnişoară).
Îi respect pe maghiari pentru energia şi determinarea lor, dar nu le pot trece cu vederea faptul că neagă dreptul la existenţă al Statului Român.
Aştept argumentele Dv..
Toio34
Postat pe 21 Iulie 2014 17:02
Mă bagi în ac. oală, fără să mă cunoști.
Nu neg nica. N-am nicio pretenție teritorială.
Nu fac parte din niciun partid.
Îi ghini?
Axl_R
Postat pe 21 Iulie 2014 17:06
Încă ceva, am colege căsătorite cu unguri, care din respect vb cu mine ungurește, io cu ele românește.
Vă lăsați manipulați de cei care vor să vă dea motive de ''luptă''.
Știi vb, hoțul se teme că o să fie furat?

Na, o zi faină!
Axl_R
Postat pe 21 Iulie 2014 17:17
RÂNDURI PENTRU DOMNIŞOARE

FAMILIA

Necesitatea Familiei

-I-

E imposibil ca în timpul călătoriilor să nu vă fi uimit întinderea câmpiilor, imensitatea munţilor, aspectul de muşuroaie de furnici al blocurilor din oraşe.
În faţa universului foarte mare în care trăim simţim nevoia să ne delimităm existenţa, să-i restrângem spaţiul, să ne creăm un loc numai al nostru, un cămin.
Căminul, lumină şi căldură, Familia reunită sub acelaşi acoperiş, exclude izolarea, însingurarea. El implică mai multe persoane înrudite: tata, mama, copiii, bunicii. Viaţa lui, sufletul lui e femeia.

Aşa cum în oraşe imobilele adăpostesc o mulţime de vieţi omeneşti, la fel Patria e formată dintr-o mulţime de Familii.
Nu suntem făcuţi să trăim singuri şi primul nostru grup, cel mai apropiat, cel de care ne simţim cel mai ataşaţi, e Familia: Familia unde ne-am născut, Familia întemeiată de noi, Familiile întemeiate de copiii noştri.
Familia joacă, deci, la nivel naţional un rol deosebit de important. Ea e cadrul vieţii fiecăruia dintre noi, şcoala unde ne formăm, unde ne folosim prima dată virtuţile. Fără influenţa binefăcătoare a Familiei, egoismul nostru instinctiv, necesitatea luptei pentru existenţă nu ar face posibilă iubirea de aproape.

Familia suntem tot noi, când din ea fac parte părinţii noştri şi copiii noştri. Suferinţele sunt mai uşor de suportat şi bucuriile mai mari când le trăim alături de fiinţe apropiate, dragi. Începem astfel puţin câte puţin să înţelegem ce se întâmplă în alte cămine mai apropiate sau mai îndepărtate de al nostru. De la rude simpatia ni se extinde la prieteni, la anturaj, la întreaga noastră Naţiune.

-II-

Ceea ce dovedeşte rolul providenţial al Familiei, importanţa sa pentru Naţiune e că s-a format. Ea oferă nişte bucurii, dar orice bucurie plătindu-se, ea impune de asemenea nişte constrângeri şi înmulţeşte situațiile când suferim. Cu cât iubim mai mult, cu atât suferim mai mult din cauza unor divergenţe minore care altfel ne-ar lăsa reci. În plus mai sunt suferinţele comune tuturor, tristeţile, insuccesele, povara strivitoare a responsabilităţii. La prima vedere s-ar putea crede că deviza atât de odioasă „fiecare pentru sine” răspunde mai bine intereselor noastre materiale. Dar de fiecare dată când această deviză mincinoasă şi funestă a fost pusă în practică de o comunitate, de fiecare dată când ideea de Familie a slăbit, nivelul de civilizaţie a scăzut. Respectul femeii, ocrotirea copilului sunt intim legate de această idee şi toate Naţiunile puternice au avut cultul spiritului de Familie.

Veşnicia Neamului e posibilă datorită unei duble nevoi inerente inimii noastre: nevoia de afecţiune şi nevoia prelungirii vieţii, a supravieţuirii prin copii.
Suntem verigi ale aceluiaşi lanţ, nu putem să ne rupem de cea care ne-a precedat şi de cea care ne va succede. Preluăm de la părinţi un fond de obiceiuri, de tradiţii, de instincte şi de înclinaţii pe care mediul, condiţiile existenţei noastre îl îmbogăţeşte şi din care Familiile întemeiate de noi îşi vor lua o parte din viaţa lor.
Când caracterul nostru reproduce calităţile unui strămoş, chiar îndepărtat, cine oare va nega ce ne leagă de el şi cine nu se va simţi obligat să respecte în sine, să crească prin eforturi constante această moştenire morală? Ea ne-a fost dată spre păstrare înainte de a o transmite urmaşilor. La cei mai generoşi dintre noi, o astfel de idee poate deveni cel mai puternic motiv de perfecţionare.

-III-

Orice om, de origine oricât de modestă, caută ce e onorabil în trecutul alor săi. Familia îşi are astfel analele sale unde suntem datori să scriem un capitol demn de cei care ne-au precedat.
Acelaşi nume purtat de o individualitate colectivă, de o serie de generaţii, nu e oare un simbol, nu obligă?
Tot ce facem, bine sau rău, se răsfrânge şi asupra Familiei. Au existat Familii care şi-au schimbat numele după ce unul din membrii lor s-a dezonorat. O singură persoană a fost vinovată, dar toţi au suportat consecinţele.
E imposibil să ne izolăm. Dar ce bucurie să putem spune că renumele dobândit, succesul obţinut nu e numai al nostru, că alţii, intim legaţi de noi, îşi au partea lor de fericire şi de glorie.

Ce satisfacţie de asemenea să ştim că amintirea lăsată de un tată cinstit şi loial, de o mamă curajoasă, ne însoţesc până la capăt, că ne sunt repere în viaţă!
Binele făcut de părinţi şi de copiii lor sporește comoara de nume bun din care Familia trăieşte şi prosperă. Există în acest gând un puternic motiv de acţiune şi de asemenea un puternic mijloc de apărare contra părţii de egoism vanitos care s-ar putea amesteca prea uşor cu mândria legitimă pentru meritele noastre.
Nimic nu se pierde din contribuţia noastră la acest şir secular de fapte bune şi folositoare. În timp ce lucrăm pentru noi şi apropiaţii noştri ne inspirăm din trecutul Naţiunii şi-i influenţăm viitorul.

-IV-

Primii paşi ne decid întreaga viaţă. Impresiile din copilărie, întipărite pe o foaie albă, sunt de neşters.
Familia e ca un pătuţ pregătit pentru fiinţa morală a copilului mic, la fel de delicată, la fel de plăpândă ca fiinţa sa fizică şi e important ca acest pătuţ să nu fie expus vreunei scuturături brutale.
Dacă în casă e linişte, dacă ea adăposteşte o existenţă senină, copilul va învăţa în ea ce-i e necesar ca să trăiască, să iubească.
Afinităţile de rudenie, viaţa în comun de fiecare zi predispun la afecţiune, adică la identificare cu alte fiinţe.

Îngrijirea morală primită de la părinţii săi îi e mai necesară copilului ca îngrijirea materială, singura la care părem că ne gândim când spunem că Familia a fost creată pentru el. E adevărat că el e elementul ei principal şi că un cuplu fără copii nu e propriu-zis o Familie. Dar Familia nu se destramă când copiii cresc, când educaţia încetează. Fiind o fiinţă colectivă, ea e totodată şi o fiinţă care se naşte, se dezvoltă şi nu moare decât pentru a renaşte şi a se înmulţi. Ea îşi are interesele sale, drepturile sale, îndatoririle sale, bucuriile sale, suferinţele sale comune, ceea ce o face necesară şi-i dă valoare.

-V-

Aţi întâlnit oameni care, printr-o întâmplare destul de rară, nu au Familie? Ei ne fac o impresie stranie, părându-ne ca pierduţi prin lume. Mai independenţi, cu siguranţă, totuşi dacă au o inimă cu adevărat nobilă, această lipsă a obligaţiilor le va fi o tortură. Ei vor reuşi cu toate acestea să se dăruie prin binefacere, prin iubire creştinească de aproape, căci inima omului are nevoie să formeze în jurul ei acel cerc pe care-l găsim uneori îngust şi supărător. Când nu-l avem, fie pentru că ni l-a refuzat soarta, fie pentru că l-am distrus, căutăm aproape fără voia noastră să-l refacem. E lege.

-VI-

Înainte de toate Familia impune sacrificarea egoismului. Nu vreau să spun că nu ar fi egoişti în Familii, acest viciu e cel mai răspândit în vremea noastră. Un singur egoist ajunge să ruineze pacea alor săi şi să le strice viaţa iremediabil. E ceva ce nu se poate nega. Există Familii unde se practică egoismul în grup, unde mai mulţi se asociază pentru a fi mai puternici contra celorlalţi. Aceştia îşi denaturează nedemn misiunea, pentru că îndatoririle se respectă şi morala nu îngăduie să fii perfid şi necinstit în interesul nimănui. Să nu uităm însă că în lume binele are întotdeauna răul ca revers. Cu alte cuvinte, cele mai bune mijloace de a combate egoismul vin tot din Familie. Prin alcătuirea sa, ea îi opune nişte obstacole. Nu ne simţim niciodată liberi printre ai noştri să ne avem în vedere doar pe noi, trebuie să ţinem cont, de voie de nevoie, de rezistenţele pe care voinţa noastră nedreaptă le va întâlni, de consecinţele pe care le vom suporta. Afecţiunea şi instinctul conspiră ca să ne vindece. Viaţa, cu asprimile ei inevitabile, ar obţine poate acelaşi rezultat, dar nu atât de sigur şi nu fără a provoca în noi nişte revolte. E mai bine ca Familia să ne pregătească pentru aceasta, ea să fie şcoala copilului înainte ca el să meargă pe propriile-i picioare.

Aflăm devreme că faptele noastre nu ne afectează doar pe noi, că şi alţii le suportă consecinţele. Suferim în plus influenţa exemplului, ne facem un fel de îndatorire de onoare din a urma drumul trasat. La copiii aceleiași Familii se arată, în ciuda unor caractere foarte diverse, unele similitudini în trăsăturile generale, un mod analog de a înţelege datoria, munca, loialitatea. Chiar la rătăciţi, la molâi, la cei care sunt târâie brâu sau o iau pe drumuri rele, se păstrează un sentiment al decăderii care poate favoriza într-o zi redresarea lor.

-VII-

Dacă Familia pretinde mult, ea şi oferă mult. Împreună suntem mai puternici în lupta cu grijile zilnice, cu suferinţa, cu oboseala, cu boala şi chiar cu moartea. Dacă unul dintre membrii Familiei dispare, rândurile se strâng, absentul nu e uitat, locul său rămâne gol, dar toţi se străduie să-i preia obligaţiile, sprijinul reciproc devine mai mare. Doliul e foarte greu de suportat de cei singuri.
În Familie apar din toate încercările, alături de bucuriile înalte şi severe ale conștiinței împăcate, mici bucurii frecvente aproape fără număr ca veselia contagioasă a grupului, împărtăşirea gândurilor, asocierea în muncă, plăcerile comune, darurile primite de la ceilalţi sau date celorlalți, ordinea şi calmul interiorului la care toţi contribuie.

-VIII-

Astfel de Familii model sunt multe, slavă Domnului, dar mai sunt şi altele care nu le seamănă deloc. Acolo certurile sunt continue, iubirea e interesată sau nu există şi fiecare se străduie să tragă spuza pe turta lui. Unii ar putea invoca această stare de lucruri lamentabilă ca să prezinte Familia ca pe o instituţie depăşită, opresivă, de care trebuie să scăpăm cât mai repede posibil. Asupra vorbelor lor sforăitoare voi reveni.

Răbdarea, devotamentul, simplitatea sunt din păcate tot mai rare şi e adevărat că Familia trăieşte din ele. Ea nu poate deveni o asociere de egoisme fără să piară imediat. Familiile al căror ideal e plăcerea sau interesul sunt unite de legături prea slabe pe care primul şoc le distruge. Sunt necesare alte mobiluri, alte aspiraţii, se impune pusă eternitate în ceva atât de important.

Popescu Angela
__________________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 21 Iulie 2014 18:43
"cultul spirutului de familie" zici?
No! asta era pe vremea lu ceasca "pufulete"!
Orice schimbare adusa "Natiunii" le chere natia unora si se "ridica" alte natii.


"Cosa aia" a fost odat', acuma-i, "...Nostra...sau(ma rog) Mostra" care ne
pune chelea pe bat si obtin exact "ostilitatea" care si-o doresc.


Axl_, am io o bucata de "teritoriu" pt. tine! da 'i cam in deal! poti sa cobori...?
pitiTa_
Postat pe 21 Iulie 2014 23:04
De la: Axl_R, la data 2014-07-21 17:17:06Încă ceva, am colege căsătorite cu unguri, care din respect vb cu mine ungurește, io cu ele românește.
Vă lăsați manipulați de cei care vor să vă dea motive de ''luptă''.
Știi vb, hoțul se teme că o să fie furat?

Na, o zi faină!



Frumos! asa invata "colegele" limba ungureasca mai bine si tu, romaneasca mai repede!

"Saracele de ele"(colegele)! Oare cum se uita la barbatii cand le spune sa"@_ mestece in oala"?
pitiTa_
Postat pe 21 Iulie 2014 23:14
De la: Axl_R, la data 2014-07-21 16:25:10Ete, fleoșc! Asta-i ostilitate?

De la: quasaria, la data 2014-07-21 16:31:52Dar el vrea neaparat ostilitate! Ca sa poa' sa se lupte aici pe garbo cu dusmanii poporului. Nah, trebe sa isi gaseasca fiecare cite un hobby.... S-o fi saturat de counterstrike.

Că doar n-o fi entuziasm şi admiraţie pentru ce postez eu…

De la: Axl_R, la data 2014-07-21 17:06:35Mă bagi în ac. oală, fără să mă cunoști.Nu neg nica. N-am nicio pretenție teritorială.Nu fac parte din niciun partid.Îi ghini?

De la: Axl_R, la data 2014-07-21 17:17:06Încă ceva, am colege căsătorite cu unguri, care din respect vb cu mine ungurește, io cu ele românește.Vă lăsați manipulați de cei care vor să vă dea motive de ''luptă''.Știi vb, hoțul se teme că o să fie furat? Na, o zi faină!

Nu contest că sunteţi bine intenţionată.
Dar de ce faceţi să apară într-o lumină nefavorabilă idei şi concepte care ne pot ajuta să ne depăşim condiţia?!
Toio34
Postat pe 22 Iulie 2014 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Papucei ! 3 De la: tutankhamon 20 Mai 2009 02:43
ghinion sau o simpla defectiune? 6 De la: zambil 27 Iulie 2009 15:43
Webkinz 1 De la: kaya 24 Iulie 2009 16:04
sunt cumplit de geloasa.... AJUTOR!!!!!!!! 79 De la: ready_vivus 21 Octombrie 2009 20:52
Ce Parere Aveti Despre Interpretarea Viselor? 92 De la: garbo_395055 17 Noiembrie 2014 09:25
Setari Cookie-uri