Cosmarurile unui baietel de doi ani,doua luni,doua saptamani!!!!!!!!!!!!!!!

Si eu am fost unul din copiii aia, in felul meu, si nu m-am vindecat nici acum pe deplin.
Inteleg foarte bine ce spui tu despre fetita ta. Tu traiesti -alaturi de copilul tau care se afla la varsta inocentei- o perioada de gratie. De care mie mi-e tare dor. Si iti inteleg, zic eu, si intentiile si dorintele. Iar faptul ca iti doresti ca ea sa nu fie tulburata de nimic pe lumea asta, atat de increzatoare sa fie in fiinta ei, mi se pare un lucru admirabil si este idealul pt fiecare parinte. Iti doresc sa fie asa cum vrei tu. Dar te intreb cu sinceritate: este posibil sa ne iubim pe noi insine atat de mult incat ceilalti sa nu conteze absolut de loc in vietile noastre? Nu riscam sa gresim foarte mult si sa ne facem rau, daca avem incredere doar in noi, daca ne concentram doar pe nevoile noastre,fara sa tinem cont si de ce ar avea altii de spus in legatura cu spusele si faptele noastre? Totusi traim printe ceilalti, suntem in interdependenta cu ei. Nu ne reglam si in functie de feed-backul primit de la cei din jur?Nu exista riscul sa devenim atat de egoisti incat sa facem rau si raul asta sa se intoarca impotriva noastra la un moment dat?
bucura
Postat pe 24 Ianuarie 2014 18:44
De la: garbo_382132, la data 2014-01-21 14:20:43 :: Va multumesc tuturor pentru raspunsurile intelepte pe care mi le-ati dat.
De la fiecare dintre d-stra se poate desprinde un sfat util, dar mai ales calitatea de mame iubitoare si preocupate pentru binele micutilor lor.
Am vazut de atatea ori multa durere in jurul meu si multi oameni care trec indiferenti pe langa durerea cuiva, poate pentru ca fiecare are durerea lui pe care uneori abia o duce, D-stra n-ati trecut indiferente si mi-ati dat putin din experienta si timpul care va este atat de pretios.
Trebuie sa fac insa cateva precizari:
1)Va pot asigura ca parintii nepotilor mei sunt foarte buni parinti,isi iubesc copiii si aplica o metoda prin care sa-i pregateasca "astazi " pe copii pentru "maine";
2)Deocamdata ei stau cu chirie si nu dispun de casa asa cum si-ar dori ei;
3)Nu se pune in nici un caz problema ca "nu pot dormi parintii separat din motive "fizice".Ei considera ca-l pregatesc pentru "ziua de maine",sa fie curajos si puternic.Aveti dreptate ,poate ca este prea devreme pentru asta.
4)
Mama copilului are numai patru luni concediu de maternitate si este obligata sa-si duca copiii la cresa din motivele:
a)cresa este foarte bine dotata si organizata
b)copiii sunt foarte bine supravegheati si ingrijiti de un personal bine pregatit si preocupat de binele micutilor;
c)copilul socializeaza,isi petrece timpul in mod placut si util pentru fiecare etapa din viata lui.,invata lucruri pe care poate acasa nu le-ar asimila asa de bine;
d)daca s-ar fi intamplat ceva neplacut pentru el la cresa presupun ca s-ar fi manifestat si nu ar fi vrut sa mai mearga acolo,dar el se bucura mai ales acum cand incepe sa aiba si prieteni de joaca;
.........Nu vreau sa va mai plictisesc si cu altele.
Va multumesca inca odata din tot sufletul pentru ca nu ati trecut indiferente pe langa problemele noastre.
Va dorim sa fiti sanatoase ,sa aveti copii sanatosi si cu noroc in viata si sa va bucurati de ei asa cum ma bucur eu,bunica de fetita si ginerele meu si de cei doi nepotei dragi.
Pe curand!



rezolvarea este asta:
puneti amindoi copii in aceeasi camera.
vorbiti cu cel mare, explicati-i ca sunteti acolo totdeauna pt el si fratiorul lui.
atunci cind se trezeste noaptea si vine in camera parintilor sa nu il ia la ei in pat.
sa-l duca inapoi in camera lui, sa-l linisteasca si sa stea cu el pina readoarme din nou.
trebuie sa-l invatati ca ala e spatiul lui si noaptea, nu numai ziua. si ca oricind are ceva poate apela la parinti.
ii aratati iubire, ocrotire, dar nu cocolosit.
vivacedonna
Postat pe 24 Ianuarie 2014 19:01
Asa este Bucura suntem fiinte sociale traim alaturi de ceilalti si trebuie sa interactionam ! Camera de dormit a copilasilor trebuie sa fie comuna si pentru jocuri si alte activitati placute . trebuie sa ii inspire incredere si sa petraca mult timp acolo parintii trebuie sa ii explice ca este in siguranta acolo; chiar daca este micut si aparent nu intelege .el intelege ! in orice situatie sa i se explice de ce se procedeaza in acel fel si el copilul va pricepe !dar cu multa rabdare , cu atentie la ce vrea el sa transmita chiar daca nu se poate exprima inca ! mult succes !
garbo_19362
Postat pe 25 Ianuarie 2014 07:36
B, sint mai multe intrebari, cred ca raspunsurile sint diferite...

A fi dependent - direct sau indirect - de cineva e diferit, radical diferit de a nu conta pentru tine acel cineva "absolut deloc". E chiar contradictoriu, din punctul meu de vedere. Un om care se "agata" si isi ia forta vitala de la altii e un parazit emotional. Nu va putea niciodata sa iubeasca neconditionat, nerezonabil, necorelat cu asteptarile si convenientele sociale. Pentru ca are nevoie de aprobare. Pentru ca are, probabil, mai multa nevoie in general sa fie iubit si acceptat decit sa iubeasca. Atunci cind tu nu te iubesti pe tine, afectiunea celuilalt este doar o nevoie - a ta - care se cere indeplinita. De aici apare dependenta. Nu din profunzimea sentimentelor, ci din superficialitatea lor. Cel putin, eu asa vad lucrurile. Nu cred ca "a conta" sau "a iubi" limiteaza - sau nu cred ca sentimentul real e cel care constringe si limiteaza. Nu cred ca o relatie frumoasa intervine in alegerile tale si le schimba spre ceva ce regreti. Cred ca o relatie toxica face asta. Si aici vorbim de egoism contra egoism - in care da, as prefera ca egoismul EI sa primeze.

In rest, "raul" nu e generat de faptul ca nu iti pasa. A face rau e tot o reactie emotionala - pentru ca iti pasa. Daca nu iti pasa, nu faci rau, nu faci bine. Nu faci absolut nimic.
Iar nimicul asta e mai periculos decit a face rau. Indiferenta nu e fun deloc. Dar deloc. Ideea nu e sa nu traiesti - ci sa traiesti fiind sincer cu tine insuti si fara compromisuri majore. Modul in care trebuie sa "te reglezi" cred ca ar trebui sa aiba alte pirghii. Nu "feedbackul celor din jur".
Revenind la discutia cu egoismul - din ce deriva, de obicei, "feedbackul celor din jur"? In societatea actuala romaneasca, de exemplu, tu care vezi ca e "feedbackul" celor din jur? Considering mass-media... considerind rasa la putere.... considerind valorile sociale popularizate... asta ai vrea sa aiba baietii tai ca piatra de temelie?
Intr-un fel, asa ar fi "intelept", sa se identifice cu valorile mediului in care traiesc. Dar ai vrea asta?!
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2014 11:04
Cred ca ceva l-a speriat pe băiat sau cineva l-a băgat prostii in cap.Cel mai bine trebuie sa discute mama cu copilul intr-un moment de joaca fara ca el sa stie ca e chestionat
Ana_Peiu_1
Postat pe 25 Ianuarie 2014 19:12
In nici un caz nu mi se pare ca ar fi vorba de gelozie, atutudinea celui mic este de afectiune, de protectie. Ar fi bine sa vorbiti cu el, asa pe intelesul lui si poate va spune de ce nu mai vrea sa doarma in camera lui. Este posibil sa se simta marginalizat, chiar exclus , cat timp el doarme singur "la doua camere distanta" si restul familiei separat. Sau poate a visat ca i se intampla ceva rau celui mic si vrea sa fie langa el sa il apere. Oricum nu este bine sa il mai culcati separat, este clar ca nu mai vrea acest lucru si daca continuati il puteti afecta psihic pe termen lung.
garbo_11137
Postat pe 26 Ianuarie 2014 06:46
Quasaria, tu ai abordat acum mai multe subiecte diferite, si fiecare necesita o minima atentie, cred ca ne-ar lua mult timp sa le dezbatem. Eu tocmai am venit dintr-o drumetie prin padure cu fiu-meu, care dus-intors insumeaza 8 km, la -8 grade C, si poate nu inteleg la ora asta prea bine.
Tu spui cai-i mai bine sa faci(sau sa ti se faca) rau, decat sa tratezi sau sa fii tratat cu indiferenta?
Si o intrebare pe care voiam sa ti-o adresez de mai mult timp. Ai explicat cum consideri tu ca-i bine sa-ti cresti fetita, manata de cele mai bune intentii.
Tu ai ales calea asta pt ea pt ca asa esti tu si ai vazut ca-i bine, sau tocmai pt ca nu esti asa, si nu vrei sa-i fie greu cum ti-a fost tie?
bucura
Postat pe 26 Ianuarie 2014 15:18
nu, eu am spus ca daca esti absolut indiferent esti "cam mort". Un fel de planta care respira. Si ca n-as recomanda asta nimanui. Si am mai spus ca a face rau nu din indiferenta deriva, ci e tot o reactie emotionala. Poti sa le corelezi cum vrei....

Nu mi se pare ca "am ales" vreo cale. Si nu traiesc in trecut, deci mi-e de-a dreptul paralel ce experiente am avut, cind le-am avut, etc. Calea si-o alege ea - tocmai despre asta vorbeam.
Si, apropo, n-ai raspuns la ultima intrebare.
quasaria
Postat pe 26 Ianuarie 2014 15:28
...nepotul meu are 7 ani e clasa doua si inca mai doarme in camera cu parintii lui ,se dezveleste, poate cere apa ,dece sa nu fie sub ochii parintilor si sa-l inchizi singur intr-o camera si ii mai stingi si lumina ...e un copil , doar ...dar dela 8 ani e normal sa nu mai doarma in camera parintilor si el vrea sa doarma singur fara sa-l obligi pentrca la opt poate sa inteleaga toate lucrurile, unii vor altii nu si trebuie sa-l lamuresti ca, nu-i frumos sa dormi in camera cu mami si cu tati...si el o -sa inteleaga pina la urma, ca-i destul de marisor...dar la doi ani, ce sa-i ceri,sa faca cum vrei tu cinds lui ii ete frica sa stea singur si ziua chiar...
Ilie_Georgeta_1
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:10
sa doarma in pat cu parintii pina se insoara
mai cunosc din astia, si la 30 de ani tot in pat cu mama doarme
si aici nu mai e copilul de vina ci mama. e mic saracu, asa e, sa-i facem toate poftele si mai ales dependenta de mama,
de ce sa lasi copilul cu propriul lui caracter cind e mai frumos sa il inhibi si sa depinda de tine pina mori?
vivacedonna
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:18
Daca unul are o reactie emotionala pt ca nu-i sunt pe plac sau i se nazare ca am ceva cu el, sau orice gand suficient cat sa-mi vrea raul (si nu ma refer la nebuni aici), e de bine ca-mi da una in cap, sau ca unelteste impotriva mea si-mi pune "o vorba buna" undeva . Eu vreau sa-i fiu indiferenta, si asta e o reactie mult mai buna si mai normala. decat cele enumerate mai devreme. Uite o definiteie a binelui, cum ca bun e cel ce nu face raul, nu neaparat cel ce face binele.
Cand spui "sa te identifici cu valorile mediului in care traiesti" te referi la ce? La cei din jurul nostru cum ar fi familia, prietenii, colegii de serviciu sau la mediul social general, la "valorile" care par a fi la mare pret in Romania de azi la nivel macro, adica generalizarea nonvalorii in detrimentul autenticului, adevarului, moralei, modelelor, perenitatii?
bucura
Postat pe 27 Ianuarie 2014 18:11
Cand spui ca o inveti pe fetita sa fie fericita cu ea insasi, sa nu-i pese de nimeni si nimic, ca numai ea conteaza, ca mama(tatal), iubitul,sotul, copiii ei, sunt niste etape trecatoare si ca ea poate trai bine si fara ei, iti dai seama ce spui? Ea insasi este trecatoare, dar scopul fiecaruia dintre noi nu e de a face o vizita pe aici, ne simtim bine cu propria persoana?? si pe urma ne retragem, dupa ce ne-am luat ce ne-a trebuit de pe la cine s-a putut. Si cum faci tu sa o inveti sa devina asa?
bucura
Postat pe 27 Ianuarie 2014 19:20
"Sa fie fericita cu ea insasi" = "sa nu fie nefericita cu ea insasi", si sper ca diferenta fata de "a nu ii pasa de nimeni si nimic" nu e prea subtila, nu?
si da, daca ma intrebi pe mine, scopul pentru care vizitam pe aici da, chiar este sa fim fericiti. Sa gasim acel punct de echilibru in care sa fim fericiti - singuri sau in cuplu sau in turma sau cum dorim :-) Pentru ca durerea si frustrarile sint molipsitoare - si cind le simti, intr-un fel sau altul le transmiti. Asta e motivul pentru care cineva face rau - nu din indiferenta...

Si apropo de indiferenta - cind o rana doare, inseamna ca locul e viu... Cind nu mai simti nimic, nu mai e viu. E amputat. Asa ca preferi sa doara. Sa il simti. Inseamna ca inca il ai. Valabil si pentru suflet.
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2014 18:44
"La cei din jurul nostru cum ar fi familia, prietenii, colegii de serviciu sau la mediul social general" - "mediul social general" e format din multe familii, prieteni, colegi ale familiilor si colegilor si prietenilor prietenilor, etc. E o increngatura care, dupa parerea ta, unde se opreste?
Unde tragi linie si spui stop, ma sacrific, sint foarte empatic, foarte rezilient, foarte altruist fata de sapte oameni dar ma doare in cot de al optulea, pentru ca ala deja e "mediul social general"?
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2014 18:56
Cred ca mama copiilor a trecut prin dese momente de frustrare in timpul primei sarcini cu copilul de 2 anisori.
Cu siguranta a avut motive dar nu si control asupra ce s-ar petrece in corpul ei in acelas timp.
Multe dintre aceste manifestari sunt transmise genetic in timpul sarcinii si nu intamplator copilul se poarta cum ati explicat.
Nu cred ca ii o situatie ce nu poate fi controlata si fiecare copil sa doarma in locul bine stiut de parinti, totul este ca mama sa-si aminteasca anumitele "episoade" si sa contacteze persoanele care ii pot da lamuriri serioase despre cum se poate schimba situatia.
Cu siguranta si bebe cel mic se va comporta la fel la varsta de 2 ani.
E mai bine sa prevada decat sa i se intample.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 19:03
Imbarligata treaba....
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2014 19:08
Q, despre ce vorbim noi aici?
Oare limitarile impuse de modul asta de comunicare, care evident ca are dezavantaje ( scriem ceva astazi si ni se raspunde maine si noi din motive obiective, evident, raspundem poimaine, cand avem deja alta stare, alte ganduri) sa fie de vina ca vorbim in paralel?
Dar nu-i nimic, daca vorbim, fie si in paralel, inseamna ca ne pasa, si vorba ta, asta e de bine, inca suntem vii si vrem sa facem schimb de idei.
Este clar ca-ti iubesti fetita, nu exista dubiu, doar voiam sa-ti atrag atentia ca modul in care vezi tu lucrurile sa nu o faca sa devina atat de egoista, incat sa-si piarda din omenie, iar asta se poate intoarce impotriva ei, pe de o parte, iar pe de alta parte se poate ca felul in care intelegi si asimilezi tu ideea de fericire, sa fie diferita de a ei, si mai tarziu sa-ti reproseze chiar lucrul asta.
Si pt ca m-ai intrebat daca vreau ca baietii sa se identifice cu valorile Romaniei de acum, ca asa ar fi intelept,am incercat sa-ti explic ca nu consider intelept sa ma identific decat cu valorile care mi se potrivesc mie, in cazul asta, lor. Si daca multe din cele rele, sa le numesc generic asa, din jurul meu imi fac rau, ma deranjeaza, nu o sa dau dovada de adaptabilitate insusindu-mi-le, dar am in jurul meu oameni cu care impartasesc aceleasi valori, pasiuni, credinte etc. si cu care imi este bine.La fel si baietii, in functie de deprinderile, valorile, hobby-urile lor, s-au apropiat de cei asemeni lor, ceea ce-i face sa aiba un grup al lor, deschis desigur, niste oameni care pur si simplu se simt bine unii cu altii.
Si nu ader deloc la ideea ca putem fi fericiti de unii singuri, cum nu ader la ideea ca o femeie nu poate fi fericita decat daca are un barbat alaturi.
Eu astazi mi-am cumparat o carte pe care mi-o doream si cand am ajuns acasa si-am rasfoit-o si mirosit-o, am fost fericita. Aseara am iesit afara sa privesc fulgii de zapada care straluceau in lumina felinarului ca felicitarile din copilaria mea, date cu sclipici. Era de poveste si am fost fericita. Dar asta nu este suficient. Fericiti cu adevarat nu putem fi decat impreuna cu semenii nostri si sper sa nu rastalmacesti ce-am spus. Daca nu impartasesc cu altii ce imi face mie bucurie, fericirea mea este umbrita. Dar eu aleg cu cine impartasesc, cam asta-i toata libertatea mea. Subiectul e foarte vast si o sa se supere bunicuta care a deschis topicul despre nepotei, desi pana la urma nu ne-am indepartat asa de mult.
Ca urmare, doresc tuturor fericire!

bucura
Postat pe 30 Ianuarie 2014 16:06
bucura, vorbim din cind in cind in paralel, intr-adevar. Dar ai dat niste exemple bune... la genul asta de "fericire" ma refer.
In rest, copiiii se nasc foarte bine si echilibrati, ce trebuie sa facem noi este sa ii ajutam sa se dezvolte singuri fara sa stricam prea mult, atit. Nu noi "ii formam". Au deja niste caracteristici cind se nasc - pregnante, uneori. Noi doar trebuie sa le oferim contextul si informatiile sa se dezvolte.
A trai intr-o comunitate strinsa e o optiune. Dar nu e singura varianta. Ar trebui sa ii spun ca e singura varianta? Ei bine, nu e. Iar asta nu o face obligatorie.
Probabil pentru tine e singura varianta, dar poate fi tot o chestiune de educatie, de informatii "implantate" la o virsta atit de frageda incit au ajuns a doua natura. Nu e nici o problema cu "a doua natura", pina e in raport conflictual cu prima.

Am schimbat suficiente tari pina acum - si crede-ma ca ma simt foarte bine merci in medii diferite, culturi diferite, fara sa ma identific neaparat cu nimeni si fara sa ma tavalesc pe jos fara prezenta vreunor personaje anume din trecut. Am prieteni, chiar prieteni buni de peste tot, dar - si am mai incercat sa iti explic asta o data - prietenia nu limiteaza. Si nu schimba. Prieten real e cel cu care poti avea valori diametral opuse si ti se respecta. Si fara de care poti trai bine merci, iar singurul motiv pentru care tii legatura este ca vrei. Ca vrei. Nu ca nu poti altfel.
In rezumat, de trei pagini asta scriu: ca nu exista "nu poti altfel". Poti, si daca lasi literatura ieftina la o parte, iti dai seama ca libertatea ta se intindea de fapt dincolo de lanturile pe care ti le pui singur - si trebuie sa fii si fericit ca ti le pui.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2014 12:50
Q
vivacedonna
Postat pe 31 Ianuarie 2014 14:33
Pardon, e cu ceai sau cu ce ai, chestie de alegeri,
se intelege ca, cu cat ai mai multi copii cu atat copiii pun punctul pe i
inmultind cerintele.

Daca era unu in minus era mai usor, asa, suporta si fa-i loc
si unuia si celuilalt mai la vederea si auzul tau ca mama, pe tata il priveste cum aranjeaza mobila in incaperi.
pitiTa_
Postat pe 31 Ianuarie 2014 14:47
Sari de la una la alta mai abitir decat motanul meu, Tanu si drept urmare a iesit totul o varza. Asta cu literatura ieftina chiar m-a amuzat, acum ce sa fac, sa trec in revista cartile pe care le citesc? Ar fi tare s-o fac! O sa redau o intamplare din clasa a 11-a. In liceu treceam drept una din frumoasele scolii, desi eu ma consideram mai mult genul draguta cu farmec si o oarecare delicatete, nu o frumusete. Si conform parerii generale de pe la noi - daca e frumoasa o femeie, probabil ca e proasta - ma loveam des de cliseul asta. Fiind o pasionata de lectura si scriind in revista liceului, imi petreceam ceva timp in biblioteca orasului, mai ales cand era vorba de o carte rara, care nu se imprumuta, putand-o citi doar la sala de lectura. Eram pasionata de istoria Imperiului Roman si citeam Tacitus, sub influenta profei de latina, care era geniala. Si intra in sala de lectura profa de fizica (abia venise la clasa noastra si fara sa stie nimic despre mine, resimteam o oarecare antipatie) si cand m-a vazut s-a indreptat spre mine si-mi spune:" ma, da tu citesti??" Si dupa ce a vazut despre ce-i vorba, m-a apostrofat: "pai da, umbli dupa potcoave de cai morti, ca la ce puteam sa ma astept de la una ca tine, vai de capul tau, fetito!" Si dupa ce m-a infierat "cu mandrie proletara", mi-a aruncat o privire dispretuitoare pe care am tot simtit-o vreme de doi ani.
bucura
Postat pe 31 Ianuarie 2014 16:28
Q, la ce geruri sunt pe aici, as da o fuga pana in Australia, daca mai esti pe acolo, ca sa ne lamurim ce si cum cu libertatea, fericirea, bunatatea, etc. Si pt ca stiu ca profesia mea este una bine remunerata pe acolo, nu mi-ar strica niste banuti, ca sunt eu tanara, dar daca vreunul din baieti marcheaza pe undeva si ma face bunica, sa-mi primesc nepotul cum se cuvine. Vreau sa spun ca sunt tanara inca pt a fi bunica...
bucura
Postat pe 31 Ianuarie 2014 16:37
si eu am fost aleasa miss boboc, da' i-am tras un genunchi intre oo
partenerului de dans ca mi-a atins sanul din intamplare de mi-a sarit coronita si s-a ofilit.
De atunci mis eu si vesnicul clasic, prietena cu secretara UTC pe scoala, da, n-a urcat niciodata si tare s-a mai ofticat la Bac nepoata directorului, eram in clase paralele ca altfel copia de la mine, numai la handbal ne intalneam,
ii mai dadeam mingea din cand in cand ca sa iasa in evidenta, acum, are baiat sportiv si se mandreste :-)Ea scria pe Urzica liceului si eu ma uitam dupa poze.
Oh, ce ani!?
pitiTa_
Postat pe 31 Ianuarie 2014 17:34
bucura, esit binevenita. Numai ca noi locuim intr-o poiana in padure. E absolut idilic pentru crescut nepotei, pe bune. Si comunitatea localnicilor de aici - trei indivizi pe 20 de km - chiar e ok, sa stii.... oameni simpli, RARI si draguti!

Ca tot vorbeai de sarit.... tzopaim la unison! Si in contratimp, ca aici e noapte - dar nu conteaza!

Frumusetea mai mult incurca decit ajuta, prea multe orgolii feminine ranite inutil, prin simplul fapt ca existi, prea multe pasiuni masculine stirnite inutil - generezi prea multe frustrari care pot deveni razboinice la un moment dat. Dar asta nu stie decit cine o are. Restul... si-ar vinde sufletul si si-ar ciopirti fiecare bucatica pentru a arata photoshopate. La ce serveste...
Iar cu prostia.... am avut multe, foarte multe momente cind mi-as fi dorit sa fiu proasta, sau macar suficient de proasta sa cred ce mi se vinde. Nu ai nevoie sa fii inteligent ca sa ai succes intr-o lume a mediocrilor. E chiar un handicap. Unul major.
quasaria
Postat pe 1 Februarie 2014 11:58
De la: quasaria, la data 2014-02-01 11:58:19 bucura, esit binevenita. Numai ca noi locuim intr-o poiana in padure. E absolut idilic pentru crescut nepotei, pe bune. Si comunitatea localnicilor de aici - trei indivizi pe 20 de km - chiar e ok, sa stii.... oameni simpli, RARI si draguti!

Ca tot vorbeai de sarit.... tzopaim la unison! Si in contratimp, ca aici e noapte - dar nu conteaza!

Frumusetea mai mult incurca decit ajuta, prea multe orgolii feminine ranite inutil, prin simplul fapt ca existi, prea multe pasiuni masculine stirnite inutil - generezi prea multe frustrari care pot deveni razboinice la un moment dat. Dar asta nu stie decit cine o are. Restul... si-ar vinde sufletul si si-ar ciopirti fiecare bucatica pentru a arata photoshopate. La ce serveste...
Iar cu prostia.... am avut multe, foarte multe momente cind mi-as fi dorit sa fiu proasta, sau macar suficient de proasta sa cred ce mi se vinde. Nu ai nevoie sa fii inteligent ca sa ai succes intr-o lume a mediocrilor. E chiar un handicap. Unul major.



da tu, chiar esti "|", scrie-i lui Mos Craciun si-ti trimite cu sacu' ba, vine el personal pe orice cale si nu te costa nimic. pfffai!
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 17:26
pitica asta care fornaia aici cine dreak e mai e, noua recolta garbo de la sp. 9?




btw garbo, spor la treaba la sters morse. De ce vrei.
^&%*&(*W&$*(&)#(#*@)#*@{$*(@)$@({P - ok?
quasaria
Postat pe 4 Februarie 2014 04:47
Pentru bunica
Da , e gelozie, este dragoste de frate ,este cosmar , este dorinta de a fi acceptat si iubit la fel ca inainte.Copiii simt nevoia sa fie asigurati si reasigurati , de nenumarate ori pe zi, ca sunt iubiti. E prea mic pentru a fi invatat ca TREBUIE sa doarma singur. La varsta asta TREBUIE sa fie IUBIT: Si el concretizeaza asta in a nu fi respins, noaptea, de parinti, caci asta intelege el, ca pe acea portiune de timp, mama si tata il resping.
Sa inteleaga cei doi adulti asta repede, sa nu adanceasca temerile astea si sa le lase sa se transforme in gelozie profunda.
Sa gaseasca o modalitate sa doarma cineva - sau ambii- si cu el. E prea devreme pentru diferente.
garbo_5053
Postat pe 4 Februarie 2014 12:51
De la: quasaria, la data 2014-02-04 04:47:10pitica asta care fornaia aici cine dreak e mai e, noua recolta garbo de la sp. 9?




btw garbo, spor la treaba la sters morse. De ce vrei.
^&%*&(*W&$*(&)#(#*@)#*@{$*(@)$@({P - ok?


e una care o sa te tot impiedici de ea, caci e precum scaiul
vivacedonna
Postat pe 4 Februarie 2014 15:52
de sfrrrrr pffff asta? Nu cred! .....

Cre' ca sta cuminte sub pom si si-l asteapta pe mos craciun, cind isi ia medicatia.
quasaria
Postat pe 4 Februarie 2014 22:13
Momentan vad ca s-a ratacit pe undeva. asta e chiar ciudat pt EA .
Sa ai o zi placuta q , eu ma bag la somn
vivacedonna
Postat pe 4 Februarie 2014 23:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut doamna cu capul pe umeri 10 De la: dor72 18 Martie 2011 21:21
Incompatibilitate copil -educatoare 1 De la: STANESCU_R 16 Septembrie 2010 15:06
vand scaun auto graco 0-9 kg cu baza de fixare in masina 1 De la: kidz006845 16 Noiembrie 2010 09:37
dureri de coloana 38 De la: Thor_again 16 Noiembrie 2010 20:26
Cumpar vitalact 1 De la: Kopanel 7 Iulie 2011 01:08
Setari Cookie-uri