Anticonceptionale + prezervativ = test de sarcina slab pozitiv ??

Buna,
Mai am putin si o iau razna. Partenera ia anticonceptionale Karissa de mai multe luni, nu a uitat nici unul (sunt inscriptionate zilele), eu am folosit prezervativ (o trauma mai veche ma face sa nu am increrdere doar intr-o metoda). Nu suntem din acelasi oras, deci ne vedem mai rar. Ne-am vazut in ultimele 5 zile pana cand se termina primul blister de Karissa. A urmat pauza de 7 zile, nu a venit menstruatia, a continuat sa ia Karissa inca un blister, adica inca 21 zile, au trecut si cele 7 zile de pauza, nu a venit menstruatia...si a facut un test de sarcina si a iesit prima linie de control iar a doua foarte slab vizibila.
Mentionez ca am folosit prezervativul corect, nici nu m-am atins de ea fara, am iesit imediat dupa ce am terminat, le inodam si intindeam de ele si le strangeam sa vad sigur ca nu transpira nimic....nu imi dau seama ce am gresit. Ea nu a luat nici un fel de medicamente.
De cateva zile a inceput sa aiba febra 38, frisoane, greturi, voma.....
Simt ca o iau razna, radeau prietenii de mine ca o fac si cu pastile si cu prezervativ, si nu pot sa cred ca mi se poate intampla sa ramana insarcinata dupa amandoua metodele (dupa ce stim noi, folosite corect).
In urma cu un an si ceva a facut un avort....insa atunci eram prosti, nu ne protejasem.....insa acum, acuma ce mai e ??? O iau razna, deci simt ca innebunesc nu alta !!
Cum naiba sa fiu eu cel mai ghinionist de pe lumea asta ??
garbo_383766
Postat pe 13 Septembrie 2013 18:57
nici-o metoda contraceptiva nu este sigura 100%! nici chiar combinatia de 2 sau chiar mai multe ! anticonceptionalele orale sunt influentate chiar si de banalul ceai de sunatoare , la fel daca d-ra este fumatoare+ antibioticele , mai sunt si altele care influenteaza aceste pasitle ! sa repete testul de sarcina ca nu este concludent ! pe viitor la un consult ginecologic sa ceara montarea unui sterilet de noua generatie cu antispermicid local .
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 21:29
In perioadele cand nu sunteti impreuna, CELALALT uita sa-si puna ,,fesul '',iar ea uita de pilule !!!
serono
Postat pe 14 Septembrie 2013 06:05
Si eu iau anticonceptionale karrisa de forte mult timp, nu am folosit nicio alta metoda de protectie, si nu am avut niciodata vreo problema... nici macar una... timp de trei ani
garbo236909
Postat pe 14 Septembrie 2013 14:13
De la: garbo236909, la data 2013-09-14 14:13:47Si eu iau anticonceptionale karrisa de forte mult timp, nu am folosit nicio alta metoda de protectie, si nu am avut niciodata vreo problema... nici macar una... timp de trei ani
garbo162553
Postat pe 14 Septembrie 2013 15:05
Sigur ca tu esti acum suparat si ai si oaresce motive, dar tot nu pot sa nu te intreb de ce trebuie sa stie prietenii amanuntele vietii tale intime? Fii atent : simptomele pe care le prezinta iubita ta sunt mai degraba din cauza unei viroze, decat a unei sarcini. Si sa stii ca nu esti tu cel mai ghinionist din lume, iar in cazul asta e biata fata, si apoi tu... Testul de sarcina despre care vorbesti nu este concludent, mergi cu ea la un medic ginecolog pt un diagnostic de certitudine, dar mai bine linisteste-te pt ca s-ar putea mai mult ca sigur sa nu fie sarcina, iar daca este, ai timp sa te necajesti dupa ce stii sigur.
bucura
Postat pe 14 Septembrie 2013 17:07
Esti atat de sigur ca domnisoara , nu calca stramb in lipsa ta ??!......Bagi mana-n foc ptr ea ?
garbo181552
Postat pe 14 Septembrie 2013 17:25
Ok dar cum poate sa iasa un test de sarcina pozitiv dupa o viroza ??
Daca nu exista HCG in organism nu are cum sa se activeze reactivul pentru HCG...
garbo_383766
Postat pe 14 Septembrie 2013 18:04
De la: garbo181552, la data 2013-09-14 17:25:06Esti atat de sigur ca domnisoara , nu calca stramb in lipsa ta ??!......Bagi mana-n foc ptr ea ?


Da...cam am incredere in ea...ea e intr-o situatie mult mai naspa decat mine, si financiar si familial si profesional...si cel putin financiar si profesional s-a dus totul de rapa treptat treptat dupa avortul ce l-a facut anul trecut...
Am incercat sa o ajut cat am putut si financiar si cum am putut...
A fost o perioada de vreo 2 luni in care nu a luat pastie si nu am mai vrut sa o fac cu ea deloc doar cu prezervativ...
Stiu ca ma vrea pe mine...data trecuta cand a ramas insarcinata imi cerea sa o las sa plece la sora ei in italia doar sa o las sa il creasca...iar eu ma gandeam ca nu o sa pot trai cu ideea ca exista undeva un copil care o sa se gandeasca la mine stiind ca nu l-am dorit...
garbo_383766
Postat pe 14 Septembrie 2013 18:10
Da, esti cel mai ghinionist om de pe lumea asta...te plangi ca s-ar putea sa fie insarcinata..recent o ruda apropiata se bucura ca a ramas insarcinata,a dorit sa aiba un copil..dupa o luna si ceva dupa n si n de teste, doctorul i -a spus ca a pierdut copilul pt ca acesta nu s-a mai dezvoltat..si voi astia care aveti hormonii in sange si nu ii puteti controla trebuie sa intretineti relatii sexuale desi NU REPET NU doriti un copil,dupa sa "simtiti ca inebuniti " ca a ramas partenera insarcinata si ca "o luati pe aratura" si mai bine sa se duca sa avorteze sau sa faca chiuretaj adica sa isi cioparteasca propriul copil ca nu-i mare branza nici pt copil si nici pt mama ..imi e o SILA de indivizi de felul acesta care se gandesc doar la ei si tot ei se plang ca inebunesc...... ar trebui sa inebunesti stiind ca ai deja un suflet pe constiinta ca ai omorat un om deja doar pt placerea ta...Oamenii din ziua de azi nu mai au constiinta,,sa zicem :faci avort cand esti adolescenta naiva si te ai culcat cu unul pt ca ti a promis respectivul marea cu sarea ca sa nu iti distrugi viata dar chiar si atunci ar trebui sa existe intrebarea :de ce sa omor un om?pt placerea mea... Dumnezeu sa iti ajute dar sa stii nu esti un om ghinionist...doar nu apreciezi viata asta cum ar trebui :)si drept dovada ,mai mult ca sigur cand vei vedea comentariul asta te vei enerva sau supara dar esti om,ai o functie mai presus decat un animal si anumea aceea de a gandi...doar gandeste te si analizeaza .Doamne ajuta!Sper ca toate lucrurile sa mearga inspre bine si daca vezi ca exista o sansa mica acolo de a ramane gravida partenera ta nu o mai faceti pune ti armele in cui pana cand vei vrea intradevar sa aveti un copil si iti vei asuma acest risc pe care il eviti cu disperare.
garbo_379412
Postat pe 14 Septembrie 2013 18:17
De la: garbo_379412, la data 2013-09-14 18:17:57Da, esti cel mai ghinionist om de pe lumea asta...te plangi ca s-ar putea sa fie insarcinata..recent o ruda apropiata se bucura ca a ramas insarcinata,a dorit sa aiba un copil..dupa o luna si ceva dupa n si n de teste, doctorul i -a spus ca a pierdut copilul pt ca acesta nu s-a mai dezvoltat..si voi astia care aveti hormonii in sange si nu ii puteti controla trebuie sa intretineti relatii sexuale desi NU REPET NU doriti un copil,dupa sa "simtiti ca inebuniti " ca a ramas partenera insarcinata si ca "o luati pe aratura" si mai bine sa se duca sa avorteze sau sa faca chiuretaj adica sa isi cioparteasca propriul copil ca nu-i mare branza nici pt copil si nici pt mama ..imi e o SILA de indivizi de felul acesta care se gandesc doar la ei si tot ei se plang ca inebunesc...... ar trebui sa inebunesti stiind ca ai deja un suflet pe constiinta ca ai omorat un om deja doar pt placerea ta...Oamenii din ziua de azi nu mai au constiinta,,sa zicem :faci avort cand esti adolescenta naiva si te ai culcat cu unul pt ca ti a promis respectivul marea cu sarea ca sa nu iti distrugi viata dar chiar si atunci ar trebui sa existe intrebarea :de ce sa omor un om?pt placerea mea... Dumnezeu sa iti ajute dar sa stii nu esti un om ghinionist...doar nu apreciezi viata asta cum ar trebui :)si drept dovada ,mai mult ca sigur cand vei vedea comentariul asta te vei enerva sau supara dar esti om,ai o functie mai presus decat un animal si anumea aceea de a gandi...doar gandeste te si analizeaza .Doamne ajuta!Sper ca toate lucrurile sa mearga inspre bine si daca vezi ca exista o sansa mica acolo de a ramane gravida partenera ta nu o mai faceti pune ti armele in cui pana cand vei vrea intradevar sa aveti un copil si iti vei asuma acest risc pe care il eviti cu disperare.


Nu m-am enervat pt ca ai dreptate. Da stiu ca am facut-o just for sex. Credeam ca nu are cum sa se intample cu dubla protectie. A fost o perioada mai demult cand nu a luat pastile 2 luni si nu am mai facut-o deloc doar cu prezervativ. Sa nu ai impresia ca nu am pe constiinta ceea ce s-a intamplat, fix de aceea refuzam daca nu era dubla protectie, ca sa evit o situatie similara.
Faptul ca unii isi doresc copii si nu-o pot avea nu inseamna nimic. Stiu, asta, si copii din africa mor de foame, in timp ce tie ti se mai strica mancare in frigider...
Mi-am facut un bucket list in cazul in care scap..
Una din promisiunile pe care o sa le tin e ca nu o sa ma mai culc cu femei just for sex daca nu vad ca si posibila finalitate casatoria....
garbo_383766
Postat pe 14 Septembrie 2013 18:44
Am vazut raspunsul tau si am zambit, sincer....sper sa aplici ceea ce ai invatat din aceasta experienta si sa nu se mai intample ceva rau.toata bunavointa!
garbo_379412
Postat pe 14 Septembrie 2013 20:07
De la: garbo_379412, la data 2013-09-14 20:07:56Am vazut raspunsul tau si am zambit, sincer....sper sa aplici ceea ce ai invatat din aceasta experienta si sa nu se mai intample ceva rau.toata bunavointa!


Si totusi daca se intampla nu o sa ma simt absolut deloc norocos, ci in totalitate ghinionist. Pentru ca dincolo de abstinenta, am facut tot ce puteam face mai bine ca sa ma protejez...si daca am dat-o in bara...chiar il consider cel mai mare ghinion.
Si totusi cum putea un test sa iasa slab pozitiv cu pastile luate la aceeasi ora si prezervativ folosit dupa toate regulile.... HOW ??
Oricum, daca scap...am asa multe chestii in bucket list...printre care una din ele este sa o ajut (as a friend) sa se puna pe picioare, sa isi gaseasca iarasi un job...
garbo_383766
Postat pe 14 Septembrie 2013 20:19
De la: garbo_379412, la data 2013-09-14 18:17:57Da, esti cel mai ghinionist om de pe lumea asta...te plangi ca s-ar putea sa fie insarcinata..recent o ruda apropiata se bucura ca a ramas insarcinata,a dorit sa aiba un copil..dupa o luna si ceva dupa n si n de teste, doctorul i -a spus ca a pierdut copilul pt ca acesta nu s-a mai dezvoltat..si voi astia care aveti hormonii in sange si nu ii puteti controla trebuie sa intretineti relatii sexuale desi NU REPET NU doriti un copil,dupa sa "simtiti ca inebuniti " ca a ramas partenera insarcinata si ca "o luati pe aratura" si mai bine sa se duca sa avorteze sau sa faca chiuretaj adica sa isi cioparteasca propriul copil ca nu-i mare branza nici pt copil si nici pt mama ..imi e o SILA de indivizi de felul acesta care se gandesc doar la ei si tot ei se plang ca inebunesc...... ar trebui sa inebunesti stiind ca ai deja un suflet pe constiinta ca ai omorat un om deja doar pt placerea ta...Oamenii din ziua de azi nu mai au constiinta,,sa zicem :faci avort cand esti adolescenta naiva si te ai culcat cu unul pt ca ti a promis respectivul marea cu sarea ca sa nu iti distrugi viata dar chiar si atunci ar trebui sa existe intrebarea :de ce sa omor un om?pt placerea mea... Dumnezeu sa iti ajute dar sa stii nu esti un om ghinionist...doar nu apreciezi viata asta cum ar trebui :)si drept dovada ,mai mult ca sigur cand vei vedea comentariul asta te vei enerva sau supara dar esti om,ai o functie mai presus decat un animal si anumea aceea de a gandi...doar gandeste te si analizeaza .Doamne ajuta!Sper ca toate lucrurile sa mearga inspre bine si daca vezi ca exista o sansa mica acolo de a ramane gravida partenera ta nu o mai faceti pune ti armele in cui pana cand vei vrea intradevar sa aveti un copil si iti vei asuma acest risc pe care il eviti cu disperare.
elena20
Postat pe 14 Septembrie 2013 21:44
probabil daca n-ai fi obligat-o sa faca avort si s-ar fi dus in Italia sa si-l creasca ati fi fost toti acum mai fericiti. CInd o femeie pierde un copil PE CARE SI-L DOREA nu isi revine foarte repede sau nu isi revine, oricit de "prieten" i-ai fi tu. Sigur, raspunderea nu e a ta integral, putea pina la urma sa faca fix ce vroia ea... e adulta.

In ce priveste sarcina noua... nu vad alta posibilitate decit sa te fi "sabotat" ea. Si e super simplu...
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:25
P.S:cu asta voi incheia tot ce am avut de spus pana acum legat de subiectul asta ..te rog frumos sa te uiti la The Silent Scream sau Strigatul mut..este un film de 20 si ceva de minute in care vei vedea cu ochii tai ce reprezinta un avort si atunci crede ma pe cuvant ca iti vei schimba RADICAL viziunea a ceeea ce inseamna tot...in ansamblu se demonstreaza ce reprezinta chiuretajul ...nu este doar o indepartare a unor tesuturi banale...ci o sectionare a mainilor,picioarelor,capului ,abdomenului copilului ...din toate punctele de vedere fatul este capabil sa SIMTA cum este TAIAT DE BISTURIU ...si inca un lucru foarte interesant..stii dc se cheama the silent scream ???pt ca ,organismul acela"banal" STRIGA IN TIMP CE ESTE TAIAT DAR NU POATE FI AUZIT din cauza lichidului aflat in plamani deoarece de afla intr un saculet dupa cum stii....TE IMPLOR SI VA IMPLOR PE TOTI CARE ATI DISCUTAT DESPRE ACEST SUBIECT SI TOTI CARE ATI INCERCAT SA L AJUTATI PE ACEST OM,uitati va la acest film....opriti va sa va omorati viitorii vostri copii ..pt ca asta faceti ii macelariti cand va trimiteti partenera la avort pt ca nu vreti sa faceti un copil,,,si pe tine te rog sa nu mai faci acelasi lucru daca prietena ta ramane gravida pt ca iara vei avea pe constiinta un alt suflet ...si cand te vei uita la film si cand in sfarsit iti vei da seama ce s a intamplat defapt , iti garantez ca nu vei mai face sex cu o femeie doar pt placere...amintiti va nu sunteti doar niste animale,sunteti oameni aveti constiinta ganditi ti si bucurati va de viata aceasta pt ca este prea trecatoare si nu trebuie sa va spuna asta un copil de 17-18 ani cum sunt eu si voi va puteti da seama de faptul acesta..nu am trecut prin asa cva deci poate nu am dreptul sa vorbesc dar ..exista atata informatie atatea cercetari ,interesati va doar.....Sa va ajute Dumnezeu pe toti si sa trecti cu bine peste toate greutatiile.Pace.
garbo_379412
Postat pe 15 Septembrie 2013 14:12
prezervativul si metodele anticonceptionale nu sunt 100% garantate ca te vor feri de o sarcina nedorita....eu personal,am aflat dupa ani buni ca era cat pe aci' sa sfarsesc prin chiuretaj deoarce nu eram un copil dorit..ai mei se aflau intr o stare nu prea buna cu banii, si desi atunci s au protejat si ei, mama a ramas insarcinata cu mn..si de unde stiu toate astea?pt ca am intrebat o dupa ce am vazut filmul de care ti am povestit...dar m a ajutat cineva sau cva atunci si mama s a razdandit in ultima clipa si a spus ca nu vrea sa aiba pe nimeni pe constiinta si ca va trece daca va fi nevoie prin toate greutatiile si daca nu ar fi gandit asa la ora actulala nu ma mai aflam in fata pc--ului si nu mai scriam asta.iar daca ai dubii in privinta copilului daca se va pune problema de un copil ,si nu crezi ca ai fi tu tatal,ai putea sa faci usor un test de paternitate.toate se rezolva dar uneori trebuie sa ai rabdare..
garbo_379412
Postat pe 15 Septembrie 2013 14:24
Desi (spun cei care stiu exact despre ce e vorba) testele de sarcina au o acuratete de 98-99%, exista si unele exceptii: rezultate fals pozitive in cazul in care testul '' confunda" LH cu HCG-ul, caare sunt similare din pct de vedere chimic, cel dintai crescand f mult in perioada ovulatiei. Unele medicamente ca: tranchilizantele, antidepresivele, antihipertensivele, chiar si aspirina in cantitati mari pot influenta acuratetea testului. Ca urmare, eu nu spun ca e sau nu vorba de o sarcina, ci doar ca e posibil si sa nu fie, dupa cum e posibil sa fie chiar cu doua mijloace de protectie, asa dupa cum am citit de curand despre cazul unei englezoaice care contrazice tot ce se stie in domeniu si a ramas insarcinata in conditiile in care a folosit tot felul de mijloace de contraceptie si tot a nascut patru copii.
bucura
Postat pe 15 Septembrie 2013 18:36
De la: bucura, la data 2013-09-15 18:36:40Desi (spun cei care stiu exact despre ce e vorba) testele de sarcina au o acuratete de 98-99%, exista si unele exceptii: rezultate fals pozitive in cazul in care testul '' confunda" LH cu HCG-ul, caare sunt similare din pct de vedere chimic, cel dintai crescand f mult in perioada ovulatiei. Unele medicamente ca: tranchilizantele, antidepresivele, antihipertensivele, chiar si aspirina in cantitati mari pot influenta acuratetea testului. Ca urmare, eu nu spun ca e sau nu vorba de o sarcina, ci doar ca e posibil si sa nu fie, dupa cum e posibil sa fie chiar cu doua mijloace de protectie, asa dupa cum am citit de curand despre cazul unei englezoaice care contrazice tot ce se stie in domeniu si a ramas insarcinata in conditiile in care a folosit tot felul de mijloace de contraceptie si tot a nascut patru copii.


A fost un test clearblue destul de scump...deci ma tem ca poate face diferenta intre LH si HCG..
Nu a luat nici un fel de alte medicamente ce sa interfereze cu anticonceptionalele....
Un lucru stiu sigur...DACA scap..mi-am facut un juramant..acela ca nu am sa ma mai culc cu nici o femeie pana cand ma casatoresc...sunt la o varsta (28 ani) la care am acumulat suficiente experiente incat sa pot sa disting ce mi se potriveste si ce nu...
Intodeauna mi-am dorit ca un test de sarcina pozitiv sa fie un moment de bucurie nu un moment de groaza...
garbo_383766
Postat pe 15 Septembrie 2013 21:15
Nu o iubesti pe prietena ta sau ce? De ce sa fie un moment de groaza?! Daca nu te vezi casatorit cu ea (si ai o varsta de acum, nu mai esti adolescent!), nu mai sta in relatie... Rupe-o si mergi mai departe... Intotdeauna am fost de parere ca daca nu esti capabil sa iti asumi responsabilitatile unei relatii, nu ar trebui sa fii intr-una in the first place... Un copil, o viata a fost si va ramane intotdeauna o minune, de ce
sa il omori? WTH people....
PS mi-a placut mesajul tinerei de 17 ani, punct ochit, punct lovit
mituca55_yahoo_com
Postat pe 12 Noiembrie 2013 21:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 1 De la: mihaelaGRAD 5 Aprilie 2009 22:21
cum sa ramai insarcinata 106 De la: acmc 19 Octombrie 2019 18:52
ce sa fie? 12 De la: Lidiaolteanu 11 August 2011 13:54
i-mi este frica 2 De la: pinicuta 6 Decembrie 2009 17:50
steriletul si sarcina 4 De la: TATUSILVIA 24 Aprilie 2009 17:36
Setari Cookie-uri