Divortam sau stam impreuna pentru copil?

ar fi bine sa gasiti o cale de mijloc nu trebuie sa va ganditi numai la voi cum va este mai bine ,cel mai important este cresterea fetitei ,nimeni nu poate sa iubeasca fetita ta mai mult decat tatal ei,gasiti alternativa sa nu sufere nimeni,
garbo_380791
Postat pe 4 Septembrie 2013 21:10
Sotul este baiatul ala de care te-ai indragostit, caruia i-ai jurat iubire eterna in fata altarului? Mai exista iubirea asta? Mai exista fetita emotionata caruia i-a luat un baiat manuta in mana lui? Dar baiatul care a spus, cu inima in gat, "te iubesc"?
Viata este grea oricum, si singuri, si in casnicie, dar in casnicie trag doi boi la o caruta. Scuze pentru "boi". Daca incearca amandoi sa traga in aceeasi directie, lucrurile par mai usoare. Aceeasi directie, aminteste-ti asta cand e greu. Si incearca si mai fa un efort, si fa ceva sa va apropiati. Fa-o pentru baiatul si fetita despre care am vorbit.
Dar daca tot ce a fost inainte a disparut, daca nu va mai puteti intelege si trageti in directii diferite? Atunci, pentru binele fetitei, lasati un pic de distanta intre voi, si incercati sa rezolvati problemele intr-un mod mai diplomatic, mai detasat. Poate veti ajunge la o intelegere, sau chiar daca o sa ajungeti sa divortati, macar stiti ca v-ati straduit.
garbo_11551
Postat pe 4 Septembrie 2013 23:24
buna. fiecare om este obosit, stresat,si munceste mult ,pentru a asigura un trai normal familiei. dar cind vii de la serviciu, trebuie lasate supararile la usa, si trebuie acordata atentie,mai multa sotiei si copiilor tai. daca te trateaza cu indiferenta de ceva timp,sar putea sa aiba pe cineva, dar pacat de copilul mic, care sufera. si femeia ,are nevoie de afectiune ,dragoste. parerea mea este ,daca nu mai este intelegere, si ca sa nu se ajunga la violente, mai bine divortezi. decizia finala tu o ai. pe lumea asta ,sunt multi barbati , mai buni ca el, care au avut parte de suferinte, care o sa te accepte cu un copilas, si-ti va oferi tot ce are el mai bun,ca sa te simti ,inplinita.
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 7 Septembrie 2013 15:35
foarte bine ai spus Andrei si venit sfatul din partea unui barbat cu atat mai valoros este , eu te felicit ! sa ai o viata frumoasa !
garbo_19362
Postat pe 8 Septembrie 2013 19:38
simplu:divortati!
garbo_5890
Postat pe 9 Septembrie 2013 20:26
Divortul nu este asa de simplu cand sunt copii la mijloc! Este usor sa zici asa cand nu este familia ta in joc ! Este usor sa distrugi un lucru dar o familie implica sentimente, amintiri, trairi. in plus pentru orice om un divort este o ruptura de un om pe care l-ai iubit si chiar daca acum este mai rece nu inseamna ca poti sterge din suflet dragostea cum dai deleted la computer ! Un copil este o fiinta care are nevoie de parintii ei !!!!
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 12:12
Nici una nici alta,bineinteles.
ce radicala esti!
in fiecare casnicie exista crize,rutina se instaleaza uneori,sau alte probleme.
Cand va trece problema asta ,va venia alta,bineinteles.
Asa ca pentru moment,lasa-l in pace sa se calmeze,singur,incearca doar sa nu te certi,oricare ar fi motivul,da-i un timp,ca va trece.
Daca ai ceva de reprosat,vei vorbi calm,cearta-l cu iubire,cum se spune.
E necesara o schimbare in bine,la voi,astepta-l cu mancarea preferata,mergeti cu fetita in parc de joaca,iesiti altundeva cu ea,fa o schimbare in tine,si discuta cu el despre relatia voastra,fara sa pomenesti divortul,intreaba-l ce nu ii convine,asculta-l si cel mai important,nu ii raspunde la ce a zis,nu contraataca,nu ii spune nu ai draptate.
Spune pe moment doar " te inteleg" chiar daca nu il intelegi,si chiar daca nu are dreptate.
Daca se elibereaza de strs,prin comunicare,va reactiona foarte diferit,va gandi incepand cu urmatoarea zi,foarte diferit,si va realiza chiar si unde greseste el.
Apoi,dupa ce ii trec bazdacii,poti sa ii spui ce ai pe suflet si tu...nu te grabi sa divortezi,grabeste-te sa faci ceva pentru ca relatia sa evolueze pozitiv in timp.
daniilia
Postat pe 17 Septembrie 2013 04:09
sincer, parerea mea. intr-o situatie ca asta eu nu as divorta.
daca nu sunt copii la mijloc e altceva.
in urma divortului copiii cresc cu o trauma chiar daca nu este vizibila.
gasiti o cale si cresteti-va in armonie copilul ala.
atita timp cit mai ai indoieli mai exista o cale de a va salva.
vivacedonna
Postat pe 17 Septembrie 2013 10:41
si eu am avut probleme cu sotia, baietelul avea 3 ani si jumate si am preferat sa plec de acasa, am plecat in afara sa lucrez decat sa ma ating de ea , adica sa avem alte probleme ca certuri ,scandaluri si batai, si am preferat sa tin legatura cu sotia prin telefon, am trimis acasa bani si am ajutat-o din toate punctele de vedere si am stat asa pina cand copilul a facut 19 ani , am divortat intre timp de comun de acord, prieteneste si amical, ...ne intelegem bine si am ramas prieteni
garbo181632
Postat pe 17 Septembrie 2013 14:11
dar cred ca copilul te-a mai vazut din joi in pasti?
vivacedonna
Postat pe 17 Septembrie 2013 18:13
De la: garbo181632, la data 2013-09-17 14:11:30si eu am avut probleme cu sotia, baietelul avea 3 ani si jumate si am preferat sa plec de acasa, am plecat in afara sa lucrez decat sa ma ating de ea , adica sa avem alte probleme ca certuri ,scandaluri si batai, si am preferat sa tin legatura cu sotia prin telefon, am trimis acasa bani si am ajutat-o din toate punctele de vedere si am stat asa pina cand copilul a facut 19 ani , am divortat intre timp de comun de acord, prieteneste si amical, ...ne intelegem bine si am ramas prieteni



632 , care e mancarea preferata a fiului tau ? ...Dar culoarea ? .....Sa mai intreb ?
Rotty
Postat pe 17 Septembrie 2013 19:02
De la: Rotty, la data 2013-09-17 19:02:25
De la: garbo181632, la data 2013-09-17 14:11:30si eu am avut probleme cu sotia, baietelul avea 3 ani si jumate si am preferat sa plec de acasa, am plecat in afara sa lucrez decat sa ma ating de ea , adica sa avem alte probleme ca certuri ,scandaluri si batai, si am preferat sa tin legatura cu sotia prin telefon, am trimis acasa bani si am ajutat-o din toate punctele de vedere si am stat asa pina cand copilul a facut 19 ani , am divortat intre timp de comun de acord, prieteneste si amical, ...ne intelegem bine si am ramas prieteni



632 , care e mancarea preferata a fiului tau ? ...Dar culoarea ? .....Sa mai intreb ?

a dat bani ...ce, nu-i destul?
vad ca s-au strans 3 pagini de sfaturi... initiatoarea atat de mult a fost interesata de ele, incat n-a mai intrat p'aici!
miss_darine
Postat pe 17 Septembrie 2013 19:46
O intereseaza , ca pe mine marimea la chilotzi a lui Gheorghe Mutu....

Sa nu ma intrebi cine-i ala , ca oricum habar nu am...
Rotty
Postat pe 17 Septembrie 2013 20:03
De la: Rotty, la data 2013-09-17 20:03:23 O intereseaza , ca pe mine marimea la chilotzi a lui Gheorghe Mutu....

Sa nu ma intrebi cine-i ala , ca oricum habar nu am...

prieten cu Botezatu, mai mult ca sigur!
miss_darine
Postat pe 17 Septembrie 2013 20:06
Am lipsit de la slujba religioasa.... ......Da` ma comport ca un copil botezat....
Rotty
Postat pe 17 Septembrie 2013 20:08
probabil a citit citeva pareri pe prima pagina si a ales extremele.
acum depinde ce fel de femeie este. una egoista care o intereseaza doar de ea sau una care vrea sa-si salveze familia.
totul sta in femeie. daca stie ce sa faca sa-si atraga barbatul atunci isi salveaza casnicia, daca nu...
dar mi se pare ca s-a cam dus de ripa daca a lasat-o in balans nu stiu cite luni....si abia apoi se intreaba ce sa mai faca...
vivacedonna
Postat pe 17 Septembrie 2013 20:45
in primul rand incercati sa nu mai aveti astfel de discutii in fata fetitei, apoi daca tu banuiesti ca el ar mai avea si pe altcineva eu iti recomant sa cauti mai intai sa te interesezi unde isi petrece el timpul liber si cu cine( daca nu poti face tu asta sigur ai si tu pe cineva apropiat si de incredere care te poate ajuta sa afli). si cred ca ai face bine sa treci un pic peste banuielile tale si peste orgoliu si sa fi un pic mai primitoare cu el atunci cand se intoarce de la serviciu, nu stiu, de exemplu poti sa intrebi cum a fost in acea zi la munca, daca are nevoie sa ii prepare ceva anume,etc. eu cunosc pe propria-mi piele ca atunci cand devii gelos in cazul tau geloasa iti este foarte dificil sa mai te comporti normal. dar mai acorda-i o sansa, poate ca toate aceste banuieli nu sunt decat in mintea ta. si oricum divortul nu te va scuti de suferinta nici pe tine, dar cu atat mai mult nu pe fetita voastra. asteapta momentul cand este mai putin oboist si spune-i ce te framanta pe tine, poate el va intelege sa purtat un pic cam distant fata de tine si va rezolvati problemele. dar nu in ultimul rand vreau sa iti dau un sfat care mie mi-a salvat casnicia, FI DISPUSA SA IERTI daca el intradevar are o relatie amoroasa cu altcineva. gandestete mai intai la copilul vostru si pe urma la tine. poate el a gresit dar sunt sigur ca daca tu il vei ierta de dragul copilului si amintirilor pe care le aveti impreuna, el se va indrepta si va redeveni omul de alta data. asta nu e o garantie ca el nu iti va mai gresi niciodata dar orice om e predispus greselilor si merita o a doua sansa
Daniel_Lisu_1
Postat pe 20 Septembrie 2013 19:19
tradarea intr-o relatie,nu o consider chiar o problema asa de grava .mai degraba ,violenta nu o pot tolera .tu sti cel mai bine mediul in care traiesti, cum se comporta sotul tau cu tine ,din experienta mea , ,,traita de mine ,, ,un copil nu reprezinta un impediment in care sa nu pot sa-mi refac viata , alaturi de cineva care sa ma inteleaga ,nu perfect ,ci aproape perfect .
alex2273
Postat pe 22 Septembrie 2013 12:14
De la: alina41, la data 2013-09-01 09:45:00Astai genul de barbat las!! nici usturoi nu a mancat!! nici gura nu-i pute sigur a cazut cu botul intr-0 alta P...... si nu stie ce sa faca. vrajala ca este obosit asa brusc dintr-o data si bineinteles femeia il cicale sa fim seriosi!!! ia trateazal cu putin mai multa indiferenta nu-l mai intreba nimic devino si tu obosita brusc si dal dreacu de mitocan. capul sus ca sunt barbati prosti e lumea asta garla.
LACRYMYDECRYSTAL
Postat pe 22 Septembrie 2013 20:19
E tare usor de dat sfaturi dar oricat de bine intentionati ar fi si cei care cer sfaturi si cei care le ofera, fiecare dintre noi ne lovim de propriile limite si subiectivism. E simplu sa spui "fii un pic mai distanta, indiferenta si sa vezi ce repede vine inapoi" Probabil ca ar si functiona, dar cum poti sa ramai indiferenta cand te copleseste incertitudinea, teama, frustrarea...
In situatia de fata, pare destul de clar ca interesul sotului s-a deplasat intr-o alta zona, cel mai probabil spre o alta femeie. O schimbare de atitudine de felul asta e declansata de regula de aparitia unei alte relatii.. Trebuie verificat daca este asa si dupa aceea poti lua o decizie, daca puteti repara ceva, daca e doar o fisura in relatia voastra sau o adevarata prapastie. Copilul cu certitudine nu ar trebui sa va afecteze decizia. Nici un copil nu are nevoie de parinti martiri, frustati, nefericiti, de tensiuni...Desigur, de dragul copilului merita sa faceti totul ca sa va reparati relatia dar pt asta e nevoie de vointa ambilor parteneri. Sa ramaneti impreuna in conditiile descrise inseamna garantia unei vieti pline de frustrari.
E nevoie de multa luciditate si forta cand vine vorba de hotarari de felul asta.
emik
Postat pe 23 Septembrie 2013 14:30
o casatorie nu este un castel de nisip sa il darami si iar sa il ridici si tot asa; la cel mai mic val sa se surpe .Casatoria se respecata si se consolideaza de amandoi cu fiecare zi , iar pentru un copilas chiar merita sa faci un efort , nu te descuraja caci ce ai acum nu se gaseste pe toate drumurile !succes si intelegere maxima !
garbo_19362
Postat pe 26 Septembrie 2013 19:11
De la: emik, la data 2013-09-23 14:30:53E tare usor de dat sfaturi dar oricat de bine intentionati ar fi si cei care cer sfaturi si cei care le ofera, fiecare dintre noi ne lovim de propriile limite si subiectivism. E simplu sa spui "fii un pic mai distanta, indiferenta si sa vezi ce repede vine inapoi" Probabil ca ar si functiona, dar cum poti sa ramai indiferenta cand te copleseste incertitudinea, teama, frustrarea...
............................





te copleseste incertitudinea , teama , frustrarea atunci cind nu te cunosti, cind nu sti ceea ce esti, cind nu esti sigura pe tine si lasi viata sa te duca in ce directie bate vintul.
ori intr-o casnicie, nu trebuie s-o lasi dupa cum o flutura vintul.
trebuie actionat repede, vezi care e problema si o remediezi.
nu astepti sa te indepartezi de el si apoi sa te intrebi , oare ce s-a intimplat?
cind ai ajuns la: oare ce s-a intimplat? e deja tirziu.
inseamna ca nu ai fost atenta la el, l-ai scapat din mina, nu l-ai inteles, nu i-ai fost aproape cind a avut nevoie, etc...
normal ca omul se refugiaza in altceva...
vivacedonna
Postat pe 27 Septembrie 2013 20:39
Oamenii sunt invatati de societate, parinti, intr-un cuvant formatori ca e bine sa porti masti, sa ascunzi ce gandesti, ce simti, ce esti sub o 'superba' masca. Cu timpul, daca te straduiesti sa te intelegi pe tine pt a-i putea apoi intelege pe ceilalti, descoperi ca intr-o relatie interumana este gresit sa porti masti, sa nu fii tu insuti, vei obosi, vei redeveni tu insuti la un moment dat, iar celalalt va fi surprins neplacut (in majoritatea cazurilor) de asa-zisa 'schimbare' a ta. Rezultatul purtarii mastii este deci... previzibil in opinia mea.
ankh
Postat pe 28 Septembrie 2013 12:32
De la: adeline, la data 2013-08-31 22:18:44
De la: garbo_382463, la data 2013-08-30 10:35:18Dragi mamici, sunt intr-un moment foarte dificil al vietii mele. De aproape un an, nu ma mai inteleg cu sotul meu de nicio culoare, ne certam din orice, el isi petrece din ce in ce mai putin timp pe acasa sub pretextul ca munceste mult si ca eu nu il inteleg, ca ajunge obosit si ca eu il stresez, dar eu banuiesc si ca ar avea pe altcineva. In ultimele 2 luni, am pus de mai multe ori problema divortului. Numai ca,,,avem o fetita de 4 ani, care deja simte tensiunile dintre noi si care este foarte atasata de tatal ei, sentimentul fiind reciproc. Nu am idee cum ar trebui sa procedez...sa raman cu sotul meu doar de dragul copilului sau sa divortam? Ati trecut vreodata prin asa, ce imi recomandati? Credeti ca as putea imbunatati situatia cumva? Multumesc mult


ce rezolvi daca ramai cu sotul doar pentru copil?! consider ca asta este cea mai mare prostie a tuturor timpurilor;
daca nu te mai intelegi cu el si va certati des , in ce atmosfera creste copila cu voi in casa?!
la psihicul ei care va fi foarte afectat nu te gandesti?!
el va fi un tata bun si va avea o relatie buna cu fiica lui si daca va locui in alta casa si nu cu tine;
pot sa iti spun ce as face eu , as divorta si mi-as vedea de drum decat sa ma complac in mocirla

Adeline...radicalitatea nu este buna intotdeauna...
si nici mutatul separat...
Mr_Li
Postat pe 28 Septembrie 2013 22:41
Iubita, clar te insala!!!asta e
anca12345
Postat pe 2 Octombrie 2013 18:52
Posibil sa aiba vreo amanta?(ca vorba aceea femeile in ziua de azi se "dau" si pt.o ciorba). Incearca sa discuti cu el, numai prin comunicare poti trece de anumite momente tensionate. Daca refuza, nu insista si ignora-l un pic, aranjeaza-te , iesi la plimbare ,la un fim ,la o plimbare cu copilul si vezi ce reactii are, poate intervine gelozia , ca doar nu o sa doarma in bocanci. Nu ai decat sa faci cateva incercari cu el si sa-i vezi reactiile. Daca te iubeste reactioneaza imediat. Apoi , in final, nu merita sa stai intr-o relatie doar pentru copil,gandeste-te la tine,la viitorul tau, la linistea si fericirea ta .Nu ai cum sa continui o astfel de relatie, dar incearca sa-i acorzi , cu rabdare, o sansa ,doua sau chiar mai multe pentru a nu-ti reprosa pe viitor.Succes.
garbo203525
Postat pe 3 Octombrie 2013 16:13
Buna,

ai incercat pana acum medierea? In aceste cazuri primeaza intotdeauna interesul copilului, dar in functie de interesele si nevoile ambelor parti se poate ajunge la o intelegere amiabila.

Ma poti suna la nr. 0748991097 si putem discuta mai multe detalii.
iulia_marinela
Postat pe 4 Octombrie 2013 11:45
pot sa te intreb ceva?
m-ai astepti cumva inca un copil?
si eu am trecut prin ceea ce treci tu .....aflasem ca s-a culcat cu cea mai buna prietena a mea(veti spune ca nu e cea mai buna daca s-a culcat cu sotul meu, asa am zis si eu dupa) ,eram insarcinata in 4 luni si am decis sa merg mai departe, sa il iert , nu l-am urmarit, nu l-am cicalit, am ramas impreuna, pentru ca el nu a vrut sa plece. A plecat cand fetita avea 6 ani, in Spania si nu a vrut sa se mai intoarca la noi, asa ca.......in final tot a plecat.Ulterior am aflat in toti acei 6 ani si ceva a avut mereu aventuri, nu mi-a fost niciodata fidel. Acum privind in urma , stiu ca era mai bine daca pleca de la inceput, as fi putut sa imi refac viata mai usor, cu un copil mai mic si eu mai tanara. Cand am divortat deja fetita avea 9 ani, iar eu la fiecare barbat pe care il cunosteam , o puneam pe fiica mea inainte de orice, la orice semn il alungam si asa , am ajuns la varsta de 40 si ...si sunt tot singura. Acum fata are 19 ani si are viata ei, eu........singura.
Asadar iti pot spune doar atat: daca nu va mai intelegeti, daca ai incercat sa vb si degeaba, daca simti ca are pe altcineva,cu siguranta asa e(noi femeile avem uneori al saselea simt)....deci daca toate sunt asa mai bine , vezi-ti de viata..........el tot va pleca, probabil nici nu mai esti in sufletul si mintea lui(de un an, ohohoho) si cand va pleca va fi mai dureros pentru toti(tu si copil/copii).Cand copii sunt mai mici, trec mai usor, cu cat cresc, accepta mai greu si sufera mai mult.
Oricum, va amarati unul altuia viata.
andy1972
Postat pe 18 Noiembrie 2013 19:54
andy, ai doar 40 de ani. esti tanara. ce-ar fi sa sufli mata intr-o punga de hartie sa-ti faci putin curaj? succes si
Eugenia_
Postat pe 18 Noiembrie 2013 20:01
Pungă di cari, rog fr! M-ai ma-i sau mai, măi?!
Axl_R
Postat pe 18 Noiembrie 2013 20:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IMI POT VEDEA COPILUL DOAR PE UN CONT DE HI5...VOI ATI PUTEA ? 2 De la: GretaPopescu 30 Martie 2010 18:29
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
http://www.t-a-t-a.ro/ 1 De la: deeaaeed 13 Mai 2009 14:01
nu mai stiu cum sa procedez cu el!!viitor tatic,la primul copil...invatat sa faca orice-i cere cineva din familia lui... 33 De la: ella28 29 Iulie 2009 19:32
divortul pt mine a fost o solutie 3 De la: ella28 10 Iulie 2009 11:50
Setari Cookie-uri