divortul pt mine a fost o solutie

dragele mele si dragii mei forumisti, incerc sa deschid un nou subiect de discutii: casatorita, cu copil, decid ca divortul este solutia tuturor problemelor, desi este ultima varianta incercata dupa 5-6 ani in care relatia nu a mers si nu am putut-o resuscita.
ce facem in continuare, cum ne adaptam la noua situatie, sunt convinsa ca sunteti multi in situatia mea si poate ideile voastre ma vor ajuta pe mine dar si pe altele dintre noi sa trecem mai usor peste situatie.
eu sunt de parere ca o perioada ar trebui sa ne ocupam mai intens de copilasi, si ca prin ei o sa reusim si noi sa vedem luminita de la capatul tunelului si ca pana la urma trebuie sa rasara soarele si pe strada noastra , insa ce facem pana cand vin vremurile alea?
ella28
Postat pe 21 Iunie 2009 13:56
eu am incercat 17 ani sa tin o casnicie pe picioare.acum sunt in divort.boala lunga e moarte sigura.acum ma uit in urma si regret ca nu am facut pasul asta din primele luni cand am primit primele pedepse de la sotul meu(palme si jigniri) dar eram copila ,m-am maritat la 18 ani.abia acum la 35 mi-am dat seama ca nu mai vreau sa fiu carpa lui de sters si nici faptul ca avem un copil care sunt convinsa ca sufera nu ma mai pot convinge ca se mai poate repara ceva.cred ca oricum am incercat exagerat de multi ani sa repar ceva.cat despre copil mai bine divortati decat in certuri si jigniri.si tu draga mea nu trebuie sa-ti faci planuri despre o noua relatie ca vine atunci cand nu te astepti.asta nu se planifica.eu nu cred ca trebuie sa astepti vreo 2-3 ani.ai pierdut destui si viatza nu te asteapta si nici copii nu o sa-ti multumeasca peste cativa ani ca tu te-ai ocupat doar de ei.trebuie sa te ocupi si de tine.eu cred ca atunci cand gasesti persoana potrivita si te indragostesti o sa ai o stare de bine care o sa afecteze pozitiv si relatia cu copiii tai.o femeie indragostita e capabila sa treaca mult mai usor si frumos peste greutati si parca e si mai ingaduitoare cu cei din jur.te pup si iti urez numai bine
ellla_kidz
Postat pe 9 Iulie 2009 10:13
nu regret niciun minut ca divortez, sunt impacata intru totul singura problema chiar este copilul pentru ca ne luptam ca chiorii pentru custodie, iar in momentul de fata se afla la el desi am facut toate demersurile necesare sa stea la mine.
pur si simplu nu vrea sa mi-l dea desi am o hotarare definitiva si irevocabila cum ca ar trebuyi sa stea copilul la mine pana la definitivarea divortului.
am fost cu executorul judecatoresc sa mi-l iau insa fuge de acasa mereu, ba pe la tara, ba pe la mare, munte , vecini etc
ella28
Postat pe 10 Iulie 2009 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
divortul pt mine a fost o solutie 3 De la: ella28 10 Iulie 2009 11:50
Am nevoie de sfaturi 93 De la: miru 21 Aprilie 2009 09:42
as avea nevoie de niste sfaturi 12 De la: lorrainee3 1 Noiembrie 2012 02:55
Invitatie la Asociatia Familiilor Monoparentale din Romania 1 De la: garbo242027 23 Aprilie 2012 12:22
Setari Cookie-uri