cum sa fac sa se lase de baut?



mmda... chestia cu ghenele sau genele... are ceva adevarat in ea. dar ca sa se formeze asa alcolice... cred ca trebuie cateva generatii... sa zicem 3, pentru inceput ! cine mizeaza mai mult... ???
barboneli
Postat pe 27 August 2013 19:09

Este si este o boala grea in situatia cand genele sunt "adanci"

si asta poti citi in privirea lui de fiecare data cand ii baut si dorinta si refuzul dar si cauza i-o poti citi in privire....totul este sa te apropii mai mult de el cand nu-i baut si cu siguranta nu se va lasa atras de anturaj.
Sa nu vii cu scuza ca miroase urat, te rog fr.! ....si miroase f. urat

Sorry, nici eu nu o spun cu rautate dar observ la el suferinta.

Cauza? ....daaa, este motivul si invers
Fss_ssu
Postat pe 27 August 2013 19:15
De la: Rotty, la data 2013-08-27 18:18:21Mult succes , curaj si rabdare Baby

Barbo.... Io nu bag fitile ca nici lampa nu am.....asa ma stii tu ?

multumesc rotty,
stiu ce nu bagi fitile fiecare isi spune parerea,poate asa ejungem undeva,o seara frumoasa in continoare
BABYBOGDY78
Postat pe 27 August 2013 22:01
Si tie Baby si noapte cu vise frumoase
Rotty
Postat pe 27 August 2013 22:19
De la: suparatu_, la data 2013-08-27 19:15:51
Este si este o boala grea in situatia cand genele sunt "adanci"

si asta poti citi in privirea lui de fiecare data cand ii baut si dorinta si refuzul dar si cauza i-o poti citi in privire....totul este sa te apropii mai mult de el cand nu-i baut si cu siguranta nu se va lasa atras de anturaj.
Sa nu vii cu scuza ca miroase urat, te rog fr.! ....si miroase f. urat

Sorry, nici eu nu o spun cu rautate dar observ la el suferinta.

Cauza? ....daaa, este motivul si invers

poate ca m-a auzit de cateva zile sa linistit ,sper sa fie asa,va multumesc tuturor pt sfaturi,aveti dreptate doar discutand de problema se poate rezolva,multumesc inca o data
BABYBOGDY78
Postat pe 28 August 2013 17:59
da bine ca s-o linistit i-ai dat ci o trebuit?
Mai BABY cum sa discutam daca tu nu contribui la discutie?......ei, cred ca si cu el faci la fel
Di cate ori vrea el sa vb. cu tine, tu te'n torci cu courul ii fr.?
Ia comunica cu el mai mult si asculta si parerile lui si pi urma vii sa te plangi ca anturajul l-o atras, ghini?
Succes!
Fss_ssu
Postat pe 28 August 2013 18:12
De la: suparatu_, la data 2013-08-28 18:12:15da bine ca s-o linistit i-ai dat ci o trebuit?
Mai BABY cum sa discutam daca tu nu contribui la discutie?......ei, cred ca si cu el faci la fel
Di cate ori vrea el sa vb. cu tine, tu te'n torci cu courul ii fr.?
Ia comunica cu el mai mult si asculta si parerile lui si pi urma vii sa te plangi ca anturajul l-o atras, ghini?
Succes!

hai ma suparatule,chiar am stat de vorba cu el,sa cumintit acuma,dar poate dureaza o saptamana,eu stiu ,sper ca a inteles ce am discutat cu el,stie ca ma necajesc si eu poate ii vine si lui mintea la cap,cred ca nici el nu vrea sa destramam casnicia,viata este cu urcusuri si cabarisuri...
BABYBOGDY78
Postat pe 28 August 2013 19:13
intradevar avem o problemuta dar numai in doi se poate rezolva,fiecare avem defecte,greseli dar incercam sa ne corectam.parerile lui sa nu crezi ca nu le-am ascultat,numai daca stai de vorba le poti rezolva,ca ma supar eu sau el ...
BABYBOGDY78
Postat pe 28 August 2013 19:20
Supi , cu el erai aseara la terasa din coltz ? Discutzii...hai ?

Baby , fii linistita ca am dat-o pe aiureli ...Asa suntem noi ....
Rotty
Postat pe 28 August 2013 19:41
De la: Rotty, la data 2013-08-28 19:41:30 Supi , cu el erai aseara la terasa din coltz ? Discutzii...hai ?

Baby , fii linistita ca am dat-o pe aiureli ...Asa suntem noi ....

mai aseara sigur nu era pe terasa ca se uita acasa la meci cu vecinii
BABYBOGDY78
Postat pe 28 August 2013 20:50
No , ca l-am confundat
Rotty
Postat pe 28 August 2013 21:37
Il poti ajuta in Formula AS am gasit multe rezolvari la diverse probleme.
""Ma numesc Rodica, sunt din Iasi, si cu mare bucurie va scriu aceasta scrisoare pe care as vrea sa o citeasca toti cei interesati de patima alcoolului. In primul rand, va multumesc ca existati si ca prin intermediul dvs. am putut afla de d-l Eugen Radulescu, creatorul unui medicament de exceptie, numit "Fitoantialcool". Pur si simplu, face minuni cu vietile oamenilor. Urmand sugestia din revista, am cumparat medicamentul din farmacie, dupa care i-am telefonat d-lui Radulescu, pentru a-i solicita lamuriri. Mi le-a oferit cu multa amabilitate, explicandu-mi cum trebuie sa procedez, pas de pas. Minunea n-a intarziat sa apara. Fratele meu, un om in varsta de 50 de ani, care bea de 30 de ani, un tata de familie cu cinci copii care au crescut prin vecini si au dormit prin podul grajdului si prin fanete de frica lui, un om care bea spirt medicinal, care nu lua sticla de la gura cinci zile din sapte, este, acum, pe deplin vindecat. Nu-mi vine nici mie sa cred cand va descriu aceste fapte petrecute sub ochii mei. Nu am cuvinte sa multumesc pentru cele intamplate bunului Dumnezeu, care mi-a scos revista dvs. in fata, d-lui Radulescu, despre care am citit in revista si al carui medicament este un adevarat elixir. Familia fratelui meu ii datoreaza pacea si buna intelegere care domnesc acuma in casa lor. Si mai am o multumire fierbinte, pe care i-o adresez parintelui Boboc, de la biserica din Tatarasi, care m-a ajutat sa cumpar medicamentele necesare, eu neavand bani. Dupa cum se vede, mai exista inca oameni capabili sa faca gesturi de bunatate, care salveaza destine, asa cum este si cazul fratelui meu. O minune adevarata, care nu credem ca s-a intamplat. Va rog sa publicati aceasta scrisoare, ca sa afle toti cei interesati de aceasta boala - alcoolismul -, care este mai periculoasa decat cancerul.
(Pentru a-mi proteja fratele de o proasta publicitate, va rog sa-mi pastrati anonimatul.)
P. Rodica
Cei interesati de Fitoantialcool sa sune la telefoanele: 0232/22.75.63, 0232/27.07.62, 0744/61.15.81.""
Sper sa ai incredere ca orice problema are si o rezolvare si sa te ajute cel BUN !
fengari
Postat pe 30 August 2013 18:28
de ce nu apelezi la un ajutor de specialitate?
adeline
Postat pe 31 August 2013 22:11
De la: fengari, la data 2013-08-30 18:28:20Il poti ajuta in Formula AS am gasit multe rezolvari la diverse probleme.
""Ma numesc Rodica, sunt din Iasi, si cu mare bucurie va scriu aceasta scrisoare pe care as vrea sa o citeasca toti cei interesati de patima alcoolului. In primul rand, va multumesc ca existati si ca prin intermediul dvs. am putut afla de d-l Eugen Radulescu, creatorul unui medicament de exceptie, numit "Fitoantialcool". Pur si simplu, face minuni cu vietile oamenilor. Urmand sugestia din revista, am cumparat medicamentul din farmacie, dupa care i-am telefonat d-lui Radulescu, pentru a-i solicita lamuriri. Mi le-a oferit cu multa amabilitate, explicandu-mi cum trebuie sa procedez, pas de pas. Minunea n-a intarziat sa apara. Fratele meu, un om in varsta de 50 de ani, care bea de 30 de ani, un tata de familie cu cinci copii care au crescut prin vecini si au dormit prin podul grajdului si prin fanete de frica lui, un om care bea spirt medicinal, care nu lua sticla de la gura cinci zile din sapte, este, acum, pe deplin vindecat. Nu-mi vine nici mie sa cred cand va descriu aceste fapte petrecute sub ochii mei. Nu am cuvinte sa multumesc pentru cele intamplate bunului Dumnezeu, care mi-a scos revista dvs. in fata, d-lui Radulescu, despre care am citit in revista si al carui medicament este un adevarat elixir. Familia fratelui meu ii datoreaza pacea si buna intelegere care domnesc acuma in casa lor. Si mai am o multumire fierbinte, pe care i-o adresez parintelui Boboc, de la biserica din Tatarasi, care m-a ajutat sa cumpar medicamentele necesare, eu neavand bani. Dupa cum se vede, mai exista inca oameni capabili sa faca gesturi de bunatate, care salveaza destine, asa cum este si cazul fratelui meu. O minune adevarata, care nu credem ca s-a intamplat. Va rog sa publicati aceasta scrisoare, ca sa afle toti cei interesati de aceasta boala - alcoolismul -, care este mai periculoasa decat cancerul.
(Pentru a-mi proteja fratele de o proasta publicitate, va rog sa-mi pastrati anonimatul.)
P. Rodica
Cei interesati de Fitoantialcool sa sune la telefoanele: 0232/22.75.63, 0232/27.07.62, 0744/61.15.81.""
Sper sa ai incredere ca orice problema are si o rezolvare si sa te ajute cel BUN !

multumesc de ajutor am sa incerc sa vad daca merge ,inca odata multumesc
BABYBOGDY78
Postat pe 1 Septembrie 2013 06:38
zici fata ca barbat'tu bea?
este o vb din batrani care spune ca"pla buna stalpu' casei"
daca la dansul cocoshelu' ie ...stalp lasa-l fa sa beie...mai ales ca bautura face cocoshelu' ...beton!
daca te deranjeaza mirosul (duhoarea) pe care o emana dansul cand iti vine acasa beat, apuca-te si matale de baut si toata treaba devine OK. bineinteles consuma bauturi fine, nu prostii ca spirtu medicinal, odicolon, tzuica de pufoaica etc. cum beau zdrentzele alea din maramu sau moldova, care beau pana se pishe pe iele.
bafta fata!

adi27
Postat pe 1 Septembrie 2013 12:43
De la: fengari, la data 2013-08-30 18:28:20Il poti ajuta in Formula AS am gasit multe rezolvari la diverse probleme.
""Ma numesc Rodica, sunt din Iasi, si cu mare bucurie va scriu aceasta scrisoare pe care as vrea sa o citeasca toti cei interesati de patima alcoolului. In primul rand, va multumesc ca existati si ca prin intermediul dvs. am putut afla de d-l Eugen Radulescu, creatorul unui medicament de exceptie, numit "Fitoantialcool". Pur si simplu, face minuni cu vietile oamenilor. Urmand sugestia din revista, am cumparat medicamentul din farmacie, dupa care i-am telefonat d-lui Radulescu, pentru a-i solicita lamuriri. Mi le-a oferit cu multa amabilitate, explicandu-mi cum trebuie sa procedez, pas de pas. Minunea n-a intarziat sa apara. Fratele meu, un om in varsta de 50 de ani, care bea de 30 de ani, un tata de familie cu cinci copii care au crescut prin vecini si au dormit prin podul grajdului si prin fanete de frica lui, un om care bea spirt medicinal, care nu lua sticla de la gura cinci zile din sapte, este, acum, pe deplin vindecat. Nu-mi vine nici mie sa cred cand va descriu aceste fapte petrecute sub ochii mei. Nu am cuvinte sa multumesc pentru cele intamplate bunului Dumnezeu, care mi-a scos revista dvs. in fata, d-lui Radulescu, despre care am citit in revista si al carui medicament este un adevarat elixir. Familia fratelui meu ii datoreaza pacea si buna intelegere care domnesc acuma in casa lor. Si mai am o multumire fierbinte, pe care i-o adresez parintelui Boboc, de la biserica din Tatarasi, care m-a ajutat sa cumpar medicamentele necesare, eu neavand bani. Dupa cum se vede, mai exista inca oameni capabili sa faca gesturi de bunatate, care salveaza destine, asa cum este si cazul fratelui meu. O minune adevarata, care nu credem ca s-a intamplat. Va rog sa publicati aceasta scrisoare, ca sa afle toti cei interesati de aceasta boala - alcoolismul -, care este mai periculoasa decat cancerul.
(Pentru a-mi proteja fratele de o proasta publicitate, va rog sa-mi pastrati anonimatul.)
P. Rodica
Cei interesati de Fitoantialcool sa sune la telefoanele: 0232/22.75.63, 0232/27.07.62, 0744/61.15.81.""
Sper sa ai incredere ca orice problema are si o rezolvare si sa te ajute cel BUN !
adeline
Postat pe 1 Septembrie 2013 16:37
De la: fengari, la data 2013-08-30 18:28:20Il poti ajuta in Formula AS am gasit multe rezolvari la diverse probleme.
""Ma numesc Rodica, sunt din Iasi, si cu mare bucurie va scriu aceasta scrisoare pe care as vrea sa o citeasca toti cei interesati de patima alcoolului. In primul rand, va multumesc ca existati si ca prin intermediul dvs. am putut afla de d-l Eugen Radulescu, creatorul unui medicament de exceptie, numit "Fitoantialcool". Pur si simplu, face minuni cu vietile oamenilor. Urmand sugestia din revista, am cumparat medicamentul din farmacie, dupa care i-am telefonat d-lui Radulescu, pentru a-i solicita lamuriri. Mi le-a oferit cu multa amabilitate, explicandu-mi cum trebuie sa procedez, pas de pas. Minunea n-a intarziat sa apara. Fratele meu, un om in varsta de 50 de ani, care bea de 30 de ani, un tata de familie cu cinci copii care au crescut prin vecini si au dormit prin podul grajdului si prin fanete de frica lui, un om care bea spirt medicinal, care nu lua sticla de la gura cinci zile din sapte, este, acum, pe deplin vindecat. Nu-mi vine nici mie sa cred cand va descriu aceste fapte petrecute sub ochii mei. Nu am cuvinte sa multumesc pentru cele intamplate bunului Dumnezeu, care mi-a scos revista dvs. in fata, d-lui Radulescu, despre care am citit in revista si al carui medicament este un adevarat elixir. Familia fratelui meu ii datoreaza pacea si buna intelegere care domnesc acuma in casa lor. Si mai am o multumire fierbinte, pe care i-o adresez parintelui Boboc, de la biserica din Tatarasi, care m-a ajutat sa cumpar medicamentele necesare, eu neavand bani. Dupa cum se vede, mai exista inca oameni capabili sa faca gesturi de bunatate, care salveaza destine, asa cum este si cazul fratelui meu. O minune adevarata, care nu credem ca s-a intamplat. Va rog sa publicati aceasta scrisoare, ca sa afle toti cei interesati de aceasta boala - alcoolismul -, care este mai periculoasa decat cancerul.
(Pentru a-mi proteja fratele de o proasta publicitate, va rog sa-mi pastrati anonimatul.)
P. Rodica
Cei interesati de Fitoantialcool sa sune la telefoanele: 0232/22.75.63, 0232/27.07.62, 0744/61.15.81.""
Sper sa ai incredere ca orice problema are si o rezolvare si sa te ajute cel BUN !




draga BABYBOGDY78, gata, ai si crezut ce scrie in AS?!
Nu realizezei ca "vindecatorii" astia atat asteapta, persoane de-astea ca tine care ati fi in stare acum la disperare sa dati si haina de pe voi?

mergi cu el la dezalcoolizare , asta inseamna ajutor de specialitate si nu mai crede in "caii verzi pe pereti" pe care-i inde X sau Y
adeline
Postat pe 1 Septembrie 2013 16:40
scz ca intervin eu astept de 17 ani sa se lase sotul de baut si numic doar promisiuni asa ca nici o sansa daca nu isi doreste el cu adevarat
garbo161205
Postat pe 1 Septembrie 2013 18:31
De la: garbo161205, la data 2013-09-01 18:31:55scz ca intervin eu astept de 17 ani sa se lase sotul de baut si numic doar promisiuni asa ca nici o sansa daca nu isi doreste el cu adevarat


du-l fimeie la vrajitoare ca aia ti-l rezolva sigur!!!
tzo recomand pe marea vrajitoare nutzica c*ur de fer, nepoata lu bulibasha cioara biata
ai inteles fa?
adi27
Postat pe 1 Septembrie 2013 19:20
De la: BABYBOGDY78, la data 2013-08-28 19:13:58
De la: suparatu_, la data 2013-08-28 18:12:15da bine ca s-o linistit i-ai dat ci o trebuit?
Mai BABY cum sa discutam daca tu nu contribui la discutie?......ei, cred ca si cu el faci la fel
Di cate ori vrea el sa vb. cu tine, tu te'n torci cu courul ii fr.?
Ia comunica cu el mai mult si asculta si parerile lui si pi urma vii sa te plangi ca anturajul l-o atras, ghini?
Succes!

hai ma suparatule,chiar am stat de vorba cu el,sa cumintit acuma,dar poate dureaza o saptamana,eu stiu ,sper ca a inteles ce am discutat cu el,stie ca ma necajesc si eu poate ii vine si lui mintea la cap,cred ca nici el nu vrea sa destramam casnicia,viata este cu urcusuri si cabarisuri...



Mai, pi mini nu ma pacalesti precum: ca-i"viata cu urcusuri si coborasuri"!
Aici ii vb. de o problema serioasa referitor la beutura.Tu stii ca se poate pricopsi cu boala pt. tata viata si nici -cu nu-l scapa, darmite, o vrajitoare
Hmm! Eu iti zac sa iei problema in serios si sa discuti cu el in asa fel, sa-l convingi sa mearga
la dezalcoolizare ca pi urma, va fi jale....!
Laaasa, va jucati mai tarziu de-a indragostitul si iertatoarea!
Numai ghini!
Fss_ssu
Postat pe 1 Septembrie 2013 20:15
Alcoolismul este clar o boala grava , socrul meu care bea pe rupte desi era medic ...a baut intr-o zi o sticla intreaga de Alexandrion , pe nemancate si seara a ajuns la spital si l-au operat de ulcer perforat , s-a abtinut apoi cativa ani si a inceput din nou pana a paralizat ! nu se vindeca de la sine oricata intelegere ai da tu dovada ! cu ajutor se poate remedia dar daca nu este vointa si constiinta si la el tot nu merge ! Iti dorim mult succes !
garbo_19362
Postat pe 3 Septembrie 2013 15:05

De regula, ce-i care practica acest viciu(nu vreau sa te sperii) la cea mai mica suparare poate sa
cada in extreme si sa nu-si gestioneze bine simturile.
Efortul de-al convinge ce-i bine pt. el acum in mom. de fata(daca este tanar) poate sa-i fie si benefic dar si inutil odata cu inaintarea in varsta.
:( Fiecare dintre noi stim ce/cat poate propria persoana si de multe ori ni se intampla fenomene stranii ca aprope ne crucim dar ca sa "tarai" dupa tine o a doua persoana cu astfel de viciu, sorry, nu cred ca poate garanta cineva ceva(in locul lui) nici macar tu.
Privind din alt unghi situatia, ii bine sa-ti iei masuri de protectie in caz ca faci sex cu el.
cum de ce, nu stii?
Numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:20
De la: adi27, la data 2013-09-01 12:43:04zici fata ca barbat'tu bea?
este o vb din batrani care spune ca"pla buna stalpu' casei"
daca la dansul cocoshelu' ie ...stalp lasa-l fa sa beie...mai ales ca bautura face cocoshelu' ...beton!
daca te deranjeaza mirosul (duhoarea) pe care o emana dansul cand iti vine acasa beat, apuca-te si matale de baut si toata treaba devine OK. bineinteles consuma bauturi fine, nu prostii ca spirtu medicinal, odicolon, tzuica de pufoaica etc. cum beau zdrentzele alea din maramu sau moldova, care beau pana se pishe pe iele.
bafta fata!


scuzama sa ma apuc de bautura si eu, nu cred ca este asta o solutie si a doua nu bautura face cocoselul tare. sa sti, femeia de linga el trezeste simturile barbatului si acolo nu am vreo problema ,multumesc
BABYBOGDY78
Postat pe 4 Septembrie 2013 17:03
De la: suparatu_, la data 2013-09-03 16:20:19
De regula, ce-i care practica acest viciu(nu vreau sa te sperii) la cea mai mica suparare poate sa
cada in extreme si sa nu-si gestioneze bine simturile.
Efortul de-al convinge ce-i bine pt. el acum in mom. de fata(daca este tanar) poate sa-i fie si benefic dar si inutil odata cu inaintarea in varsta.
:( Fiecare dintre noi stim ce/cat poate propria persoana si de multe ori ni se intampla fenomene stranii ca aprope ne crucim dar ca sa "tarai" dupa tine o a doua persoana cu astfel de viciu, sorry, nu cred ca poate garanta cineva ceva(in locul lui) nici macar tu.
Privind din alt unghi situatia, ii bine sa-ti iei masuri de protectie in caz ca faci sex cu el.
cum de ce, nu stii?
Numa' bine!

scuzama dar azi nu sunt buna de nimic zici ca toate merg prost numai la mine,pv miine iar la sex nu cred ca este cazul ....
BABYBOGDY78
Postat pe 4 Septembrie 2013 17:08

M'da, m-ai lamurit!
Numa' bine! fac'se voia ta!
Fss_ssu
Postat pe 5 Septembrie 2013 19:56
Daca i-am scris parerea mea nu inseamna ca trebuie cineva sa si faca ce am scris daca nu crede, nu vrea dar in mod sigur nu sunt omul care sa faca reclama la ceva pentru interesul meu sau al altcuiva.Nici nu-mi dau cu parerea despre ce sfat da altcineva tocmai din cauza ca punctele de vedere de a privi o problema sunt f. diferite de la om la om.Din cauza ca am pierdut-o pe mama mea si daca incercam aceste metode naturiste sunt sigura ca o puteam salva sau macar mai puteam prelungi clipele fericite alaturi de ea . Asa incerc sa raspund sa fiu alaturi de persoana care intreaba sa ma pun in locul ei si sa incerc s-o ajut.Iti doresc numai bine BB78 !
fengari
Postat pe 6 Septembrie 2013 14:21
Draga mea, nu te imbata cu apa rece.De baut nu se va lasa niciodata.Eu de 5 ani tot am incercat sa-l fac sa se lase de baut, promisiuni cu carul,dar fapte pauza.De curand am divortat,fiecare s-o ia pe drumul lui si asta e .Gandeste-te bine,asa vrei sa-ti traiesti viata?Mereu mirosind a alcool?Nu traiestei1000 de ani sa zici "lasa ca mai e destul timp in fata".In timp pot apare gelozii, certuri, batai, cu timpul omul se schimba.
garbo_382866
Postat pe 7 Septembrie 2013 09:51
De la: garbo_382866, la data 2013-09-07 09:51:22Draga mea, nu te imbata cu apa rece.De baut nu se va lasa niciodata.Eu de 5 ani tot am incercat sa-l fac sa se lase de baut, promisiuni cu carul,dar fapte pauza.De curand am divortat,fiecare s-o ia pe drumul lui si asta e .Gandeste-te bine,asa vrei sa-ti traiesti viata?Mereu mirosind a alcool?Nu traiestei1000 de ani sa zici "lasa ca mai e destul timp in fata".In timp pot apare gelozii, certuri, batai, cu timpul omul se schimba.[/quote
chiar acolo nu am ajuns,sa dea in mine ,si nici nu cred sa ajung pana acolo,cred ca este un pas mare desi daca ar ridica mana asupra mea cu apa clocotita l-as opari,noaptea cand doarme :))intradevar nu este de ras dar este cale lunga pana ca sa ajunga acolo,de agresiv nu este agresiv deloc,si nu bea sa pice jos,dar 2-3 beri pe zi le baga si daca nu maninca se vede tare pe el.cate-odata si la tel daca pv cu el stiu daca o baut sau nu
BABYBOGDY78
Postat pe 7 Septembrie 2013 13:15
B78, "2-3 beri" nu se cunosc. Daca iti spune ca au fost doua beri, indoieste-te ca atit a fost... Eu inteleg ca simti brusc nevoia sa il aperi, dar omiti sa te aperi pe tine astfel.
Am stat multi ani cu asa ceva in casa - si dl. turna sticle de whisky la nervi... asa, una dupa alta. Si nu, daca nu il cunosteai bine treaz - ceea ce in ultimul timp era cam greu - nu iti dadeai seama ca era beat mort. Se comporta aparent normal, mergea, vorbea normal, conducea normal, parea normal pina sa te prinzi ca tocmai si-a bagat creierul in K.O. Si ca, de fapt, nu judeca in momentul ala.

Oricit pare de pasnic, mai devreme sau mai tirziu o sa aiba momente de agresivitate fata de tine. Indiferent cit "se vede" sau "nu se vede" ca bea, efectele interne sint aceleasi, si ma refer la efectele de distrugere care au loc in timp, nu imediat. O sa iti dai seama ca e o lupta continua care ajunge pina la dori sa traiasca doar cind e beat. Pina la a face din asta scopul suprem al vietii, si restul doar optionale (la optionale incluzindu-te pe tine, copiii sau, eventual, el insusi). E greu, e urit, e degradant. Si e ... cum sa spun, injust? sa crezi ca poti controla si sa te lupti psihologic cu un proces chimic inevitabil. Dependenta nu e mentala, e fizica. Ca si in cazul drogurilor, medicamentelor, tutunului - ceea ce duce la dezumanizarea consumatorului e faptul ca dependentele sint fizice, si faptul ca EU VREAU sa ma las e fix apa de ploaie, e doar o capcana. Trebuie sa ai contextul sa o faci. Trebuie sa poti, nu sa vrei, si ca sa poti ai nevoie de ajutor extern.
quasaria
Postat pe 7 Septembrie 2013 14:55
ai o singura solutie ,sa-l trimiti sau sa mergeti inmpreuna la peihologsau la terapie de cuplu,te pot ajuta cu terapii de dezvoltare si comunicare ,claudia_adamoiu@yahoo.com
claudia_adamoiu
Postat pe 9 Septembrie 2013 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 13 De la: Defendia 28 Februarie 2011 17:07
Calea cea simpla! 9 De la: TaniaTita 19 Aprilie 2012 13:46
ce sa fac?? 34 De la: elisabeta_boia 9 Septembrie 2011 21:34
ne apreciem indeajuns ........ 1 De la: garbo083116 2 Aprilie 2011 03:52
gelozie, posesivitate sau doar mi se pare 21 De la: r_ioana 15 Noiembrie 2009 20:25
Setari Cookie-uri