Greturi la 2 luni!

Sunt insarcinata in 2 luni si deja am o multime de greturi atat dimineata, cat si in timpul zilei. Cum mananc ceva, mi se face rau, uneori si vomit. Aveti idee ce as putea manca in asa fel incat sa nu mai am probleme? multumesc
garbo_381376
Postat pe 14 August 2013 14:40
trebuie sa inlaturi in primul rand stresul,sa te incurajezi de cate ori e vreo problema,apoi sa gasesti ce poti manca.
mie mi-a zis o prietena ca ea manca branza cu rosii,si s-a potrivit si la mine,ca aveam cate doua zile la rand,cand vomitam tot,si ma simteam extenuata...,,...si asa am inceput sa mananc branza proaspata cu rosii,sau telemea putin sarata,de la tarani,cu rosii...
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:25
buna! 90% dintre gravidute au aceste greturi in primul trimestru de sarcina si greturi si matinale si toata ziua si uneori si noaptea !eu am avut arsuri si greata din prima saptamana de sarcina cu al 2 lea copil , la prima sarcina nu am avut recunosc! acum incearca si manaca mai putin si mai dese mesele . mesteca bine si chiar daca vomiti mancarea o iei de la capat ! observa-te bine ce iti face placere si ce nu . produsele consumate sa fie cat mai proaspate cat mai neprocesate , fierbe tu singurica diverse legume , cartoful fiert este foarte bun , ouale fierte , branza proaspata si iaurturi (nu cele cu fructe din magazine , fa tu iaurt cu fructe taiate cubulete mici , bananele si rosiile iarasi sunt foarte bune ! fa supe de legume , fara carne , fa supe creme , fa piureuri de legume si carne la gratar!Ai si putina rabdare ca te vei obisnui si tu cu starea noua in care te afli ! CIND BEBELE VA MISCA TOATE ASTEA VOR FI TRECUT !cere medicului tau de familie mai multe sfaturi dar si ginecologului ! fa analizele si ecografiile lunare ! ia si suplimentele cu acid folic si multivitamine cu minerale !exista si niste pastilute pe care ti le va recomanda medicul pentru greata ! multa sanatate !
garbo_19362
Postat pe 16 August 2013 23:44
anul trecut pe vremea asta eram insarcinata si aveam gretzuri nu vomitam imedeat dupa ce mancam norocul meu doar ca aveam zile imi amintesc ca intr-o sambata am vomitat prima oara si dupa cateva zile iar si tot asa rau imi era zilnic de la caldura si ca nu prea mancam...am vomitat intr-o dimineatza de la miros de mujdei...acum nu stiu cum va fi la tne dar eu iti spun cum e la sarcina gretzuri pana incepe sa miste dupa nu mai ai batai de cap cu ele poftele vor fi pana nasti cand e mai avansata sarcina incep arsurile iar o bataie de cap...pt gretzuri mananca lamaie si nu mai ai probleme pt arsuri lapte sau iaurt rece la mne a mers
garbo244464
Postat pe 17 August 2013 11:44
Greturile de dimineata sunt cele mai frecvente istericale ale gravidelor!
garbo_14245
Postat pe 20 August 2013 13:54
fiecare organism e diferit: eu am avut sarcina toxica si n-am putut sa maninc din primele saptamini pina la 8 luni cind am nascut decit covrigi uscati. Cu apa. Nu ceai, nu cafea, nu lapte: apa. Si nici aia prea calda sau prea rece. Asa ca...
quasaria
Postat pe 20 August 2013 14:19
Toate femeile care au greturi sau alte simptome in tipul sarcinii aduc pe lume copii sanatosi! Deci nu este nici o problema reala, numai imaginara, cu care poti atrage cu succes atentia celor din jur
garbo_14245
Postat pe 20 August 2013 16:45
Da, dna doctor. Altceva?
Axl_R
Postat pe 20 August 2013 17:10
nu stie alt diagnostic ;))
Eugenia_
Postat pe 20 August 2013 17:15
starile de voma si greturile chiar nu pot fi toate catalogate asa !, faptul ca cineva nu crede este strict problema lui personala ; dar sa spui despre altcineva care sufera si la mirosul de deodorant si isi vomita si ce n-a mancat !....ca sunt doar motive de a atrage atentia sau ifose. nu mi se pare deloc corect .DRAGA tanara viitoare mamica noi te sustinem , cele care luni de zile am mancat doar paine prajita si mestecam la mentosan ca nici pasta de dinti nu o suportam .ai mare grija de tine si de micuta creatura care se dezvolta in tine ! IA VITAMINELE PRESCRISE DE DOCTORUL TAU SI FA TOATE ECOGRAFIILE !nastere usoara ! numai bine ! G
garbo_19362
Postat pe 20 August 2013 19:04
tot felul de duse cu pluta pe aici.... Sa o vad pe aia care zice ca sint ifose ce bine se simte cind la 8 luni are sub 50 de kg cu tot cu sarcina pentru ca nu a putut minca nimic mai mult de juma de an, hipotensiune cu brahicardie si citeva perfuzii zilnic ca sa ramina in viata, nu ca sa sustina sarcina- nici o o vena intreaga la vedere. Na, ifose...
quasaria
Postat pe 22 August 2013 12:07
ai dreptate maxima asta spuneam si eu mai sus Q ! tot respectul meu pentru femeile care au adus un copilas sau mai multi pe lume !multa sanatate ! G
garbo_19362
Postat pe 22 August 2013 12:59
De la: garbo_381376, la data 2013-08-14 14:40:52Sunt insarcinata in 2 luni si deja am o multime de greturi atat dimineata, cat si in timpul zilei. Cum mananc ceva, mi se face rau, uneori si vomit. Aveti idee ce as putea manca in asa fel incat sa nu mai am probleme? multumesc


NU stiu ce raspunsuri ai primit, nu am timp sa citesc, insa eu am avut greturi pe toata perioada sarcinii , si apa daca beam imi era foarte rau. O perioada de vreao 4 luni nici n-am putut sa mananc carne ; nu intra in panica o sa iti gasesti singura ceea ce poti si nu poti manca!
adeline
Postat pe 28 Septembrie 2013 15:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce faceti inainte de a va gandi sa faceti un copil ? 68 De la: garbo_19362 5 Decembrie 2013 18:45
BUNA 1 De la: sonorizarievenimente 16 Mai 2010 00:45
Centru de pregatire prenatala 3 De la: zina03 3 Decembrie 2010 10:30
PSIHOLOGIE COPII SI ADULTI 1 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 03:42
gemenii 9 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:44
Setari Cookie-uri