cum sa-mi ajut prietena?

Din pacate,nimeni nu o poate ajuta! Noi,oamenii, trebuie sa invatam din propriile greseli si sa traim cu alegerile facute. Consider ca are nevoie sa treaca prin asta in evolutia ei ca individ.Suferinta,oricat de bizar ar parea,face parte din alegerile noastre.Poti doar sa-i ramai alaturi daca esti suficient de puternica...
garbo_8737
Postat pe 24 Februarie 2013 13:43
E frumos din partea ta si faptul ca esti inzestrata cu iubire emotionala si nu-ti este indiferenta situatia ei,dar ca sa-i arati drumul cel bun nu este decit o solutia de-ai spune ca tu nu agreezi modul si comportamentul ei in viata,ca in acest fel se indreapta ci t mai repede de marginea prapastiei in care va fi marginalizata atit de cei din jur cit si de asa zisul ei iubit ,care o va parasi dupa prea multe reconcilieri si va ajunge la convingerea ca relatia lor e plictisitoare si o va parasi .Pe viitor va dormi cum si-a asternut:Chiar daca te doare prostia ei trebuie sa o faci so vada.Tine-o la distanta si spunei ca felul ei de viata il urasti si no mai doresti sa o ai ca prietena.Este un proverb vechi care spune:"Spunemi cine -ti este prieten ca sa-ti spun cine esti":In sensul ca in mod gresit esti judecat dupa prietenii pe care ii ai de calitate sau de ultima speta.Numai asa va intelege,ca greseste si viata pe care a aleso este pe un drum gresit cind va vedea ca o respingi din cauza alegerii facute.Lasa-o in pace nu mai insisita spunei si aratai greselile si trateazo cu indiferenta ,cind va vedea ca cea mai buna prietena o paraseste ,probabil va intelege gravitatea lucrurilor.Oamenii destepti invata din greselile altora,prostii trebuie sa treaca prin ele.Mult succes si s-auzim de bine!
garbo255960
Postat pe 24 Februarie 2013 14:55
ar fi trebuit sa aiba multa experienta cu viata ca la 23 ani sa fie matura ...nu are nicio legatura maturitatea cu felul cum simte sa traiasca ....citim atata literatura despre viata frumoasa dar noi oamenii,in imperfectiunea noastra ,facem tot ce stim ,ce ne convine ...singuri ne schimbam temperamentul si ne slefuim caracterul....noi suntem lasati liberi de a alege cum sa traim ....ceea ce ii trebuie prietenei tale este puterea ei de adaptare la viata asta fara a incomoda pe cel de langa ea ,de a fii ea insasi ,fara a imita pe altcineva ,iar modelele ,valorile din viata sa-i fie un exemplu ,ii trebuie sa gaseasca prieteni care sa o inalte ,sa o ajute,sa se bucure de reusitele ei si sa adune lacrimi de iubire daca va fi nevoie fara a se plange ....iubirea ne este lasata pt a ne intari la necazuri ....tu ,ca prietena ei cea mai adevarata nu trebuie sa-i impui nimic ,ci doar sa o iubesti neconditionat ,sa o iubesti ca e frumos sa daruim frumosul din noi ....arata-i frumosul din tine si ea isi va lua din el adevarul care o va lumina pe cararea cea buna ....totul e sa vrem sa fim delicati ,suprema calitate umana !....
IRENE47
Postat pe 24 Februarie 2013 16:49
SINCER CRED CA SINGURA ITI VA FI GREU SA FACI CEVA PTR EA .
DE SCHIMBAT NU AI CUM PTR CA ASTA ESTE O ETAPA DIN VIATA EI SI IMPLICIT A TA DIN MOMENT CE ESTI LINGA EA ! NU POTI SCHIMBA PE CINEVA FARA VOIA LUI SI APOI EXISTA SI REVERSUL MEDALIEI : CIT TIMP EA CREDE CA CE FACE ESTE BINE SI TU NU ESTI DE ACORD CU EA ,TU VEI FI
geo1
Postat pe 24 Februarie 2013 19:16
De la: Cristina_Crissy_1, la data 2013-02-17 21:43:00Va cer ajutorul in legatura cu prietena mea pe care nu stiu cum sa o trezesc la realitate. Are 23 de ani si este complet imatura. Isi pierde noptile prin localuri sau prin parcuri inutil, nu are grija de santatea ei, adica nu vrea sa se lase de fumat desi are inceput de ulcer si are si o relatie in care el o insala de cate ori are ocazia iar ea il iarta.Tin mult la ea si as vrea tare mult sa o conving sa-si schimbe stilul de viata dar nu stiu cum. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat..


Buna. La 23 de ani e constienta de faptul ca fumatul ii face rau. Nu mai e un copil si isi da seama perfect de consecinte. Insa nu se poate lasa. Indiferent ce motiv ti-ar spune ca are pentru a fuma, adevarul e ca e dependenta de nicotina. Daca vrei sa o ajuti cu adevarat, citeste cartea asta http://chisinau.ch/Lasa_fumatul/AllenCarr-InSfarsitNefumator.pdf si apoi convinge-o si pe ea sa o citeasca. E cel mai bun lucru pe care il poti face si o sa-i schimbe viata complet. Succes!
sailo_moon
Postat pe 24 Februarie 2013 20:11
NICIODATA NU poti sa schimbi pe cineva ! Daca iti este prietena >TREBUIE SA O IEI ASA CUM ESTE DAR...ai de grija NU TE INCARCA cu defectele altora !
garbo_11652
Postat pe 25 Februarie 2013 10:05
NICIODATA NU poti sa schimbi pe cineva ! Daca iti este prietena >TREBUIE SA O IEI ASA CUM ESTE DAR...ai de grija NU TE INCARCA cu defectele altora !
garbo_11652
Postat pe 25 Februarie 2013 10:05
Cu cat vei incerca mai mult sa iti ajuti prietena, cu atat te vei lovi mai mult de rezistentele ei. Astfeld e oameni se schimba doar daca se intampla ceva tregic in viata lor. Suferinta prin care trec ii poate face sa se schimbe. Sa tot incerci cu prietena ta sa o shcimbi este ca si cum ai incerca sa lupti cu norii din viata ei s aplece sau ca si cum ai incerca sa instaurezi pacea in Irak. Nu functioneaza. Este viata ei si deciziile ii apartin. Iti pierzi energia degeaba.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 25 Februarie 2013 11:20
Tu ca prietena a fetei care a luat-o pe ulei,nu prea poti face nimic,in sensul ca nu poti sa-i schimbi felul de a fi,fiecare are o viata si si-o traieste cum crede de cuviinta si cum ii place....Dar ai putea doar sa-i dai sfaturi de care poate sa tina cont sau nu,este totusi decizia ei de a-si schimba viata in bine ....tu doar sa o sustii cand da de necaz,e bine un umar de preieten pe care sa plingi atunci cand este greu...
garbo162553
Postat pe 25 Februarie 2013 13:34
Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi.
Cristina_Crissy_1
Postat pe 25 Februarie 2013 23:56
Multumesc pentru sfat.
Cristina_Crissy_1
Postat pe 26 Februarie 2013 00:04
Am citit toate postarile si va multumesc tuturor.
Cristina_Crissy_1
Postat pe 26 Februarie 2013 00:42

" Educatia " facuta de anturaj este mai puternica decat educatia parintilor .

Pana nu se loveste cu capul de toti peretii , nu-si da seama ca greseste .

Unii cred ca asta inseamna maturitatea .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 5 Martie 2013 03:31
De la: Cristina_Crissy_1, la data 2013-02-17 21:43:00Va cer ajutorul in legatura cu prietena mea pe care nu stiu cum sa o trezesc la realitate. Are 23 de ani si este complet imatura. Isi pierde noptile prin localuri sau prin parcuri inutil, nu are grija de santatea ei, adica nu vrea sa se lase de fumat desi are inceput de ulcer si are si o relatie in care el o insala de cate ori are ocazia iar ea il iarta.Tin mult la ea si as vrea tare mult sa o conving sa-si schimbe stilul de viata dar nu stiu cum. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat..

Aminteste-i de Michaela Niculescu de la Abracadabra, care a murit la varsta de numai 32 de ani, din cauza acelorasi "hobby-uri" ....
LLisa
Postat pe 15 Martie 2013 20:08
LLisa, sa nu judecam! >:(

...pana sa se apuce de "toatea alea" se intampla/formeaza cauza determinanta in fiecare dintre noi. Depinde cat de puternici suntem ca sa le facem fata si sa trecem peste anumite situatii spre a nu deveni victime.
Luati AMINTE!

Cristina_ ...incearca sa comunici cu ea sa afli cauza ce-o determina, nu sa o schimbi pe ea sau sa faci la fel ca ea.
Succes!
Mai, dar ti-am mai spus asta!!!
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand/inchiriez rochie de mireasa colectia gala gold 2010 1 De la: garbo173095 21 Octombrie 2010 18:38
Rochie de mireasa Magic Bride 9 De la: daria_pet 21 Aprilie 2011 12:55
caut sot !(sprijin moral si material) 65 De la: sevastita_harnicuta 5 Februarie 2014 09:40
Am nevoie mare de un sfat 10 De la: Cristiania 7 Mai 2010 03:11
Caut un prieten! 70 De la: Mihrimah 8 Aprilie 2017 13:38
Setari Cookie-uri