cultura



FOTOGALERIE Elita rusa a celebrat cu mare fast redeschiderea Teatrului Balsoi
de A.N. HotNews.ro
Smbt, 29 octombrie 2011, 12:14 Actualitate | Internaional


Renasterea celebrului teatru moscovit
Politicieni, miliardari, regizori de film si creatori de moda faimosi au participat, vineri seara, la redeschiderea Teatrului Balsoi din Moscova, dupa sase ani de restaurari, transmite Reuters. O petrecere exclusivista a marcat revenirea la viata a institutiei culturale din capitala rusa, una dintre cele mai prestigioase din lume.

Citeste mai multe despre Renasterea Teatrului Balsoi.
ratuscaceaurata
Postat pe 29 Octombrie 2011 16:42
cultura verzei...
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:40
pentru cresterea ratelor
panty_C
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:46
cu ciocul rozaliu...
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:51
ala e ciocul?
panty_C
Postat pe 29 Octombrie 2011 17:54
da mey, nu vezi cat este de...latit
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:01
"Citeste mai multe despre..."...

mppm de ras, ratzusco... cultura, zici, ai?:PP

nici macar nu esti in stare sa copiezi un pasaj... luashi toata pagina.
pe topicul alalalt pusesi numai titlul...

eeee... prost mouse mai ai:PPP

:))))))))))))

PS:
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:34
Politicieni, miliardari, regizori de film si creatori de moda faimosi (si-o curca beata... ratza fiind pe varza si varza! dealtfel un meniu nesolicitat si neapreciat de moscovitzii prezentzi si nu numai!) au participat, vineri seara, la redeschiderea Teatrului Balsoi din Moscova, dupa sase ani de restaurari, transmite Reuters.
alfheim
Postat pe 29 Octombrie 2011 18:58

alfu`, fusesi si tu p-acolo?
haidiii, nu dadea! io doar intreb!
da` stii c-as manca neshte rata pe varza? da` nu rata d-asta, bre!...
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:05
bre, io n-am fo acolo...
dar am citit recenziile de la spital, sectzia toxinfectzii alimentare...
ca au fost catziva ratacitzi care dupa litrul de vodka pe care l-au beut... au gustat din ratza mentzionata.... si erau cat pe ce sa dea ortul popii!!!
(parte din invitatzi au fost internatzi la senatoriu... cateva topice mai alaturi )
alfheim
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:17
ge, se poate sa-mi mai dai si mie linkul ala cu poeme de-ale lui Brumaru? ma simt cam perversa la ora asta. am o pofta sa-l citesc. :P

nah, ca tot e topic de cultura si-i facem rating ratei!
:)))
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:23
http://agonia.ro/index.php/author/0001251/index.html

ai aici ceva cu brumaru

si aici blogul lui
http://www.hobbitul.ro/
nobody
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:26
multumesc, nobody!
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:28
De la: esme, la data 2011-10-29 19:23:00ge, se poate sa-mi mai dai si mie linkul ala cu poeme de-ale lui Brumaru? ma simt cam perversa la ora asta. am o pofta sa-l citesc. :P

nah, ca tot e topic de cultura si-i facem rating ratei!
:)))


eu credeam ca l-ai salvat, esme... :)

sunt la job, nici eu nu-l mai stiu, dar iti pot spune ca am dat o simpla cautare pe Google, dupa numele poetului, ca sa nu ma apuc sa dactilografiez din "Opera completa" (vol.+II, pe care le am cu autograf, Na(h)!).
si... am gasit o multime de site-uri cu poezii de-ale lui!:)

PS: avand in vedere valoarea recunoscuta a poetului Emil Brumaru, as spune mai degraba ca poeziile sale (unele dintre ele, mai "iritante") nu sunt pentru perversi, ci pentru senzuali...;)

fiindca perversii, avand maladiva tendinta de a testa si a impinge.la extrem (:PPP).ceea ce "LE suge_reaza" poetul, ar putea suferi atac de cord sau AVC. :D

asadar, a se folosi cu grijE!...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:40
ge, l-am salvat, dar am avut probleme cu calcu` si am pierdut multe lucruri!

stii doar ca-ti spuneam ca-mi pare un poet senzual, cu muscatura voluptoasa si tocmai de aceea verosimila, si ca-mi place mult, am vrut doar sa dau o alta conotatie gandului meu de moment. cred ca una impetuoasa, vulcanica si voluptoasa. atata tot. imi cer scuze daca ti-a sunat nepotrivit. :)
ma ironizam pe mine. :P
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 19:54
ce inseamna la tine talent, ratzo?...
poza asta (h)artistica de (la) Avatar?!:PP
:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2011 00:11
Imaturitatea este incapacitatea de a-i utiliza inteligena fr a fi ghidat de o alt inteligen.

definiie de Immanuel Kant
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Noiembrie 2011 15:54
garbo207378
Postat pe 6 Noiembrie 2011 15:18
garbo207378
Postat pe 6 Noiembrie 2011 15:19
De la: eu_geminy, la data 2011-10-31 00:11:35ce inseamna la tine talent, ratzo?...
poza asta (h)artistica de (la) Avatar?!:PP
:))))




nici eu nu te/am intrebat despre interpretarea avatarului tau!!
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Noiembrie 2011 00:33
mey reatzo, da'poti sa ma intrebi...
asta nu inseamna ca iti voi raspunde.

dar daca esti neaparat interesata, e o poza surprinsa de mine, cu camera mea (foto)...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 00:40
intr/o alta maniera era modul meu de a iti arata ca nu sunt curioasa ....dar totusi ca o doamna ce sunt iti multumesc pentru explicatie.sincer ...imi place avatarul tau...iubesc mult natura.
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Noiembrie 2011 00:52
iar eu nu ma explicam nicidecum (chiar nu ti-s dator tie sau orcarui/oricarei altcuiva cu vreo explicatie pe-aici) - iar de tine fac abstractie, ca fiintza cu "entel(r)ect":P - voiam sa spun doar ca nu e neaparat un avatar... e ceva mai mult decat nimic (asa cum e la tine, adica....:D)
:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 02:43
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-04 15:54:25 Imaturitatea este incapacitatea de a-i utiliza inteligena fr a fi ghidat de o alt inteligen.

definiie de Immanuel Kant


He he he... definitie, cica...:)))))))

eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 02:44
are multe alte definitii.de ce nu?


Fr cunotine nu vei deveni niciodat filosof, dar nici cunotinele singure nu te vor face vreodat filosof, dac nu se adaug o reunire corespunztoare a tuturor cunotinelor i abilitilor i o nelegere a concordanei acestora cu cele mai nalte scopuri ale raiunii umane.(Kant)
ratuscaceaurata
Postat pe 14 Noiembrie 2011 16:11
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 02:43:32iar eu nu ma explicam nicidecum (chiar nu ti-s dator tie sau orcarui/oricarei altcuiva cu vreo explicatie pe-aici) - iar de tine fac abstractie, ca fiintza cu "entel(r)ect":P - voiam sa spun doar ca nu e neaparat un avatar... e ceva mai mult decat nimic (asa cum e la tine, adica....:D)
:)))





te roade invidia!numai un caracter ca al tau poate emite asemenea cuvinte nepoliticoase,despre un avatar,necunoscand nimic despre persoana din spatele lui.as putea sa ma cobor la nivelul impolitetii tale,dar nu imi sta in caracter sa raspund in acest mod ,cuvintelor tale de aa de mahala.
ratuscaceaurata
Postat pe 14 Noiembrie 2011 20:53
hai nu zau

saracul avatar s-a simtit ofensat ..
cri_cat
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:51
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-14 20:53:15
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 02:43:32iar eu nu ma explicam nicidecum (chiar nu ti-s dator tie sau orcarui/oricarei altcuiva cu vreo explicatie pe-aici) - iar de tine fac abstractie, ca fiintza cu "entel(r)ect":P - voiam sa spun doar ca nu e neaparat un avatar... e ceva mai mult decat nimic (asa cum e la tine, adica....:D)
:)))





te roade invidia!numai un caracter ca al tau poate emite asemenea cuvinte nepoliticoase,despre un avatar,necunoscand nimic despre persoana din spatele lui.as putea sa ma cobor la nivelul impolitetii tale,dar nu imi sta in caracter sa raspund in acest mod ,cuvintelor tale de aa de mahala.


tu vorbesti ratzo?... dar cine te pune sa-mi raspunzi in vreun fel?:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:53
Emil Brumaru - De spus la gura sobei si-a iubitei

"ingerii dau foc la case
Sfintilor sa le-amiroase
Dulce, -n raiuri de matase,
Sufletele noastre grase.

Si fecioarelor zmulg snii
Fiindca-s prea zemosi si-n plnii
i storc pe felia pinii
La sfrsitul saptamnii.

Si ademenesc pe jaruri
Coapse largi, spre-a urca daruri,
Tavalite prin mararuri,
Tie, Doamne, Doamne, Doamne!"

in seara asta ma culturalizez ...
cri_cat
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:54
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-14 20:53:15
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 02:43:32iar eu nu ma explicam nicidecum (chiar nu ti-s dator tie sau orcarui/oricarei altcuiva cu vreo explicatie pe-aici) - iar de tine fac abstractie, ca fiintza cu "entel(r)ect":P - voiam sa spun doar ca nu e neaparat un avatar... e ceva mai mult decat nimic (asa cum e la tine, adica....:D)
:)))





te roade invidia!numai un caracter ca al tau poate emite asemenea cuvinte nepoliticoase,despre un avatar,necunoscand nimic despre persoana din spatele lui.as putea sa ma cobor la nivelul impolitetii tale,dar nu imi sta in caracter sa raspund in acest mod ,cuvintelor tale de aa de mahala.
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Noiembrie 2011 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iar o sa traim bine! 1 De la: allexanndrra 22 Noiembrie 2009 05:17
cei 40 de mucenici 1 De la: Alexxandra 9 Martie 2010 16:04
LANSARE DE CARTE 1 De la: garbo003635 9 Octombrie 2012 13:15
DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA: 22-24 IUNIE 2012 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 30 Aprilie 2012 13:30
Program Exersari Qigong Taijiquan Timisoara 2011 FRQ 1 De la: Marcel_D 7 Septembrie 2011 13:22
Setari Cookie-uri