ce solutie exista???

buna.. am nevoie de un sfat...am lucrat in aceasta vara ca manager pe oras..in cercetare de piata..mi am facut propria echipa...iar acum cei de la firma nu vor sa ne mai dea banutii..colegii mei ma suna ..iar cei de la firma tot amana...problema este ca persoana de contact a facut fals in acte..semnand in locul noastru un exemplar (copia lor din contrac)...intrebarea mea ..este..cum as putea rezolva aceasta problema astfel incat toata lumea sa fie multumita...??pls un sfat..pt cei infumurati si cu chef de glume rautacioase sa SE ABTINA A COMENTA ...multumescccc
Iryna_Iry
Postat pe 26 Octombrie 2011 13:32
iry, despre ce fel de contract e vorba? prestari servicii?
daca doar tu ai drept de semnatura si totusi a semnat altcineva pe una din copii nu e relevant in privinta platilor. din moment ce ai muncit in baza acelui contract, probabil ai fost de acord cu ce prevede. in cazul in care nu a fost respectat, te adresezi unui avocat.
ufishor
Postat pe 26 Octombrie 2011 13:50
Exact.

Contacteaza direct un avocat de dreptul muncii.
Sau intra pe site-uri de consultatii juridice unde poti adresa intrebari on line si primesti raspunsuri pertinente, eventual oferind mai multe informatii (iti vor fi solicitate).
nathalie
Postat pe 26 Octombrie 2011 14:02
multumesc pt idee.:* ozi buna tuturor
Iryna_Iry
Postat pe 26 Octombrie 2011 14:31
Salut, Iryna! nu te-am vazut de mult! si pt bebe
Axl_22
Postat pe 26 Octombrie 2011 14:34
buna axl ...poi au inceput bobocii de numarat...sanatate:D:*
Iryna_Iry
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:35
De la: Iryna_Iry, la data 2011-10-26 13:32:10buna.. am nevoie de un sfat...am lucrat in aceasta vara ca manager pe oras..in cercetare de piata..mi am facut propria echipa...iar acum cei de la firma nu vor sa ne mai dea banutii..colegii mei ma suna ..iar cei de la firma tot amana...problema este ca persoana de contact a facut fals in acte..semnand in locul noastru un exemplar (copia lor din contrac)...intrebarea mea ..este..cum as putea rezolva aceasta problema astfel incat toata lumea sa fie multumita...??pls un sfat..pt cei infumurati si cu chef de glume rautacioase sa SE ABTINA A COMENTA ...multumescccc


buna,
indiferent despre ce fel de contract e vorba, in primul rand fa o adresa in atentia firmei la care ai lucrat, in care scri datele tale, perioada in care ai lucrat si soliciti sa ti se plateasca perioada lucrata, in termen de 5 zile( sau cat crezi tu ca e necasar). dar adresa o trimiti prin posta cu recomandata de primire si cu un tabel in care scri ce ai depus, nu stiu exact cum se numeste, dar intrebi la posta, important, e sa fie si una si alta.
pastrezi un exemplar si recomndata, si mergi la ITM din orasul tau, unde depui o reclamatie la registratura, in care explici situatia inclusiv precizezi ca nu ai primit o copie de pe contract sau ce e legat de contract, precum si faptul ca nu ai fost renumerata pt perioada lucrata, si precizezi ca ai depus si la societate o adresa si atasezi o copie de pe adresa depusa la societate, precum si recomndata. reclamatia o depui in doua exemplare, pe al doilea exemplar soliciti nr de inregistrare de la ei.
la fel trebuie sa procedeze si colegi tai.
daca mai vrei informati, poti sa mi scris pe adresa de mail cris.cristina72@yahoo.com,
lucrez in acest domeniu, am lucrat inclusiv la ITM.
succes!
poti apela si la un avocat, dar acestia sunt primi pasi ce trebuie facuti!
cris_13
Postat pe 28 Octombrie 2011 15:39
De la: Iryna_Iry, la data 2011-10-26 13:32:10buna.. am nevoie de un sfat...am lucrat in aceasta vara ca manager pe oras..in cercetare de piata..mi am facut propria echipa...iar acum cei de la firma nu vor sa ne mai dea banutii..colegii mei ma suna ..iar cei de la firma tot amana...problema este ca persoana de contact a facut fals in acte..semnand in locul noastru un exemplar (copia lor din contrac)...intrebarea mea ..este..cum as putea rezolva aceasta problema astfel incat toata lumea sa fie multumita...??pls un sfat..pt cei infumurati si cu chef de glume rautacioase sa SE ABTINA A COMENTA ...multumescccc




iry,mergi la politie,daca ai acte doveditoare,ca ai lucrat.ai acte doveditoare si despre fals?tot politia rezolva.
ratuscaceaurata
Postat pe 29 Octombrie 2011 14:39
mey vuvu... lasa-te...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 14:45
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-29 14:39:14
De la: Iryna_Iry, la data 2011-10-26 13:32:10buna.. am nevoie de un sfat...am lucrat in aceasta vara ca manager pe oras..in cercetare de piata..mi am facut propria echipa...iar acum cei de la firma nu vor sa ne mai dea banutii..colegii mei ma suna ..iar cei de la firma tot amana...problema este ca persoana de contact a facut fals in acte..semnand in locul noastru un exemplar (copia lor din contrac)...intrebarea mea ..este..cum as putea rezolva aceasta problema astfel incat toata lumea sa fie multumita...??pls un sfat..pt cei infumurati si cu chef de glume rautacioase sa SE ABTINA A COMENTA ...multumescccc




iry,mergi la politie,daca ai acte doveditoare,ca ai lucrat.ai acte doveditoare si despre fals?tot politia rezolva.



din punctul meu de vedere faci ce vrei.tu hotarasti.insa daca ai inscrisuri..avocatul doar te insoteste,,dar legea o aplica politia cf.codului penal...chiar de curand reactualizat.insa daca nu ai acte doveditoare degeaba iti iei avocat..
ratuscaceaurata
Postat pe 29 Octombrie 2011 15:45
De la: Iryna_Iry, la data 2011-10-26 13:32:10buna.. am nevoie de un sfat...am lucrat in aceasta vara ca manager pe oras..in cercetare de piata..mi am facut propria echipa...iar acum cei de la firma nu vor sa ne mai dea banutii..colegii mei ma suna ..iar cei de la firma tot amana...problema este ca persoana de contact a facut fals in acte..semnand in locul noastru un exemplar (copia lor din contrac)...intrebarea mea ..este..cum as putea rezolva aceasta problema astfel incat toata lumea sa fie multumita...??pls un sfat..pt cei infumurati si cu chef de glume rautacioase sa SE ABTINA A COMENTA ...multumescccc



CIANURA-O SOLUTIE EFICIENTA
garbo207378
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:58
buna,
multumesc tuturor pt idei..sper sa rezolv ceva:) o zi frumoasa:*
Iryna_Iry
Postat pe 30 Octombrie 2011 15:39
De la: Iryna_Iry, la data 2011-10-30 15:39:27buna,
multumesc tuturor pt idei..sper sa rezolv ceva:) o zi frumoasa:*



bafta!
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:36
Ce le mai stie rata asta pe toate.
zack
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:19
E umblata , nu sta doar pe balta
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:24
cum draq o fi scapat din mainile conationalilor cand fuse la Viena pe lac ???
jeanette40
Postat pe 31 Octombrie 2011 23:28
Draga Irina..singura sansa este sa te adresezi unui avocat sau jurist..
Ei pot depista cel mai bine falsurile si cum mereu exista in orice contract o mica chichita,ei o vor vedea..
Poate daca ai da mai multe relatii despre aceasta problema,ne-am putea si noi interesa...
O zi frumoasa iti doresc
garbo226933
Postat pe 18 Noiembrie 2011 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
''Arta de a sta in rand" 3 De la: tutankhamon 12 Septembrie 2009 04:20
Cum pot sterge un topic postat de mine? 6 De la: kidz002109 11 Aprilie 2012 19:19
buna 24 De la: aurelian89 27 Ianuarie 2013 21:50
multumesc!echipei garbo.ro.... 65 De la: vuvuzela 25 Septembrie 2010 11:35
Festivalului Pastravului, in Suceava 1 De la: Ridhima 13 August 2009 22:43
Setari Cookie-uri