buna sunt mirela

as avea o intrebare sunt gravida in 2 luni si sunt angajata dar am numa 8 luni de lucru as vrea sa stiu daca primesc dreptul de prenatal doctorita mea mia dat adeverinta de sarcina cu ris maternal toxic am dreptu la zile de concediu si la prenatal va multumesc.
garbo222237
Postat pe 6 Septembrie 2011 18:38
sigur ai sa ai dupa ce intrii in 6 luni si faci 1 an de munca ... de restul, cauta legislatzie pe net... nu mai astepta mura in gura ...
alfheim
Postat pe 6 Septembrie 2011 20:07
Hi Mirelaaaa...
roby_cado
Postat pe 6 Septembrie 2011 20:58
Alf.............. usor tata....sperii fata....
Legislatia care iti da dreptul legal de a beneficia de concediu de risc maternal..".Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca".
- va trebui sa anunti in scris ca esti insarcinata si conform Ordonantei metionata mai sus soliciti concediu de risc maternal;
-anexezi la prezenta cerere in scris in care soliciti concediu de risc maternal, adeverinta eliberata de medicul de familie sau medicul de specialitate;
- in baza cererii si a adeverintei, angajatorul va dispune demersurile necesare, acestea fiind urmatoarele : 1. se va anunta in scris medicul de medicina muncii ca trebuie sa iti faca un raport de evaluare a starii de sanatate....(va trebui sa mergi la medicul de medicina muncii, urmare a anuntarii in scris);
2. se va anunta in scris Inspectoratul Teritorial de Munca local ca persoana in cauza (tu) a solicitat concediu de risc maternal.
In baza raportulu de evaluare eliberat de medicul de medicina muncii, angajatorul iti va inainta un exemplar in original pe care va trebui sa il semnezi luand in acest fel la cunostinta masurile recomandate cu privire la starea de sanatate. In baza raportului de evaluare angajatorul este obligat prin lege sa iti asigure conditiile si masurile recomandate de medicul de medicina muncii, indiferent daca activitatea pe care o desfasori aduce riscuri sarcinii sau exista o problema a ta de sanatate.....Sarcina usoara !!!!!

Siiiiiiiiiiiiii scuze cititorilor ...nu ca v--ar interesa...dar mai sunt si femei gravide care au nevoie de informatii....
ladyDY
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:00
bine draga, bine.... nu ne suparam ...
si multumim in numele tuturor scriitorilor si cititorilor de pe garbo ... pentru ajutorul acordat ...!!!
si nastere usoara viitoarei mamici ...
alfheim
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:05


bravo lady ...acum asteptam sa aflam ce masuri a luat angajatorul...
Eugenia69
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:07
Eugenio.....multe femei nu isi cunosc drepturile....aceasta Ordonanta daca este respectata, ea este benefica femeilor care au probleme cu sarcina si a acelora care lucreaza in conditii necorespunzatoare...si tocmai de aceea se anunta ITM local....el este obligat prin lege sa inspecteze conditiile de munca ale gravidei......acuma depinde si ce lucreaza persoana in cauza.....
ladyDY
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:18
Lady , sunt de acord cu tine!!!!!!!
Eugenia69
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:31
Bv Lady, esti documentata. Sa stii ca in general fameile gravide care lucreaza la stat au parte de un tratament corect, e mai greu la privat. Asa ca e foarte bine ca a intrebat, acum stie ce are de facut.
La locul de munc salariata gravid are dreptul la pstrarea confidenialitii privind starea de graviditate, dreptul de a fi informate de ctre angajator despre prevederile legale din domeniul proteciei maternitii la locul de munc, dreptul de a fi informate de ctre angajator n scris asupra evalurii privind riscurile la care pot fi supuse la locurile de munc. In acelai timp, acestea au dreptul de a nu efectua o munc duntoare sntii i securitii lor, de a nu fi expuse la condiiile de munc sau ageni periculoi, de a beneficia de concediu de risc maternal (maximum 120 de zile, recomandat de doctorul de familie sau de cel de medicina muncii), dar i de a primi indemnizaia de risc maternal, n condiiile efecturii concediului de risc maternal. Indemnizaia reprezint 75% din media veniturilor lunare realizate n ultimele ase luni, anterioare datei certificatului medical, pentru care a fost pltit contribuia la asigurrile sociale de sntate.
Pe net gasesti o gramada de informatii, trebuie doar sa ai timp sa cauti.
zack
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:02
......Si la privat poti sa iti obtii drepturile daca cunosti legea.......cu orice inseamna riscurile venite din partea patronului.....
In cazul in care patronul nu-ti ia in seama cererea poti sesiza in scris ITM local......acestia la randul lor sunt obligati sa faca un control si sa iact de ce nu sa dat curs rezolvarii cererii...in speta persoanei in cauza....
Aaaa... nici la stat nu toti sunt de buna credinta.....se gasesc destui care dau sfaturi ...astfel incat persoanele in cauza sa renunte.....ca nu ar beneficia de cine stie ce......o fac din comoditate sau pur si simplu din rea vointa....
Important este ca persoanele care anunta in scris angajatorul sa ia numar de inregistrare de la institutia unde lucreaza.....asta in cazul in care nu le este luata in seama solicitarea, sa poata actiona legal ....
ladyDY
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:18
si daaaaaaaaaaa informatiile exista...numai ca persoana in cauza.....a disparut.....
ladyDY
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:21
De la: ladyDY, la data 2011-09-09 09:18:43......Si la privat poti sa iti obtii drepturile daca cunosti legea.......cu orice inseamna riscurile venite din partea patronului.....
In cazul in care patronul nu-ti ia in seama cererea poti sesiza in scris ITM local......acestia la randul lor sunt obligati sa faca un control si sa iact de ce nu sa dat curs rezolvarii cererii...in speta persoanei in cauza....
Aaaa... nici la stat nu toti sunt de buna credinta.....se gasesc destui care dau sfaturi ...astfel incat persoanele in cauza sa renunte.....ca nu ar beneficia de cine stie ce......o fac din comoditate sau pur si simplu din rea vointa....
Important este ca persoanele care anunta in scris angajatorul sa ia numar de inregistrare de la institutia unde lucreaza.....asta in cazul in care nu le este luata in seama solicitarea, sa poata actiona legal ....


Yep, sa sesizezi ITM-ul, e cea mai buna cale. Aproape sigur n-o sa te tina minte patronul ca i-ai adus pe cap. Sa fim seriosi, trebuie lucrat finut. Sa-ti rezolvi si tu problema si sa nu superi pe nimeni. Asta-i lumea in care traim. Imi pare rau ca nu-i cum ar trebui, si eu imi doresc sa fie altfel.
zack
Postat pe 9 Septembrie 2011 15:39
mirela cu cine eti gravida cu patronul?
ion_11
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:47
da ma...cu patronul tau...din perete...
dor72_
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:48
mai, da' fata aia nu a uitat ceva? adica numai "Buna sunt mirela" ? Nu era si o continuare? "...si am o problema"...

Sau era "Buna sunt! Mirela." ? Oricum, si in cazul asta ar fi trebuit sa lase un numar de telefon, un site, ceva
Thor_again
Postat pe 19 Septembrie 2011 18:24
mosule?
panty_C
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:05
ma, da oare pa unde umbla mirela asta?
dor72_
Postat pe 23 Septembrie 2011 20:16
mirela aia de zice tuturor ca-i buna?
Thor_again
Postat pe 23 Septembrie 2011 20:19
da, aia...ca voiam sa vad daca...adevar graieste...
dor72_
Postat pe 23 Septembrie 2011 20:22
Buna, eu sunt Stefan sii... mi se pare corect ce spunea cineva mai sus, navighezi pe internet si ceri relatii despre ce-i legal si ce nu??? ssaaaaaaaaaa... spun ceva de gradina lui "Dumnezeu"??? daaa... mare.... mare rau...
garbo088037
Postat pe 26 Septembrie 2011 18:56
E mare , mare gradina da` unii mai sar gardul sa-si extinda teritoriul!
SAL
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:07
da tu de unde ai fugit, 037?
dor72_
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:36
bre..unii nu fug...numa "navigheaza''
Axl_22
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:48
acuma mno...ma bag si io in seama, ce vrei?
sau vrei.... liber....
dor72_
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:49
..ii mai bine ashe...
Axl_22
Postat pe 26 Septembrie 2011 19:56
Hopa, si eu, si eu
SAL
Postat pe 26 Septembrie 2011 21:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine de copii C&A , ZARA 24 De la: garbo264983 20 Februarie 2012 13:05
dragoste inselatoare? 7 De la: artimizzia 20 Iulie 2009 12:33
despre alocatzie! 2 De la: Mony08 28 Ianuarie 2010 12:27
caderea parului 57 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:35
concediu de maternitate! 109 De la: kidz000837 26 Ianuarie 2010 11:28
Setari Cookie-uri