De ce oare mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii

De la: Gabriel1960, la data 2011-07-25 09:15:31Cred ca nu exagerez daca spun ca mamele fetelor intr-o proportie de peste 90% le invata doar "sa urce social"prin casatorie,nu sa se casatoreasca din dragoste,desi asta faca viata ambilor parteneri un iad cand se iau doar din interesele unuia sau altuia sau ambilor! Dar o generatie de parinti ce au suferit toata viata lor de saracie sunt infometati de material,si fara sa-si dea sema dau cel mai nenorocit sfat fetelor sa faca "inventarul"celui pe care-l vor alege,mult mai mult decat inventarul proipriului suflet! Dupa 20-25 de ani de casatorie searbada in care totul este nepotrivit intre cei doi,se va ajunge la un divort care nu le va usura sufletele,ci mai mult le va napastui de durere caci intre timp vor fi venit si copii din acesta amarata si nefercita casnicie!Un bun si foarte vechi prieten al meu,desi barbat cu misoginismele de rigoare,este bucuros ca fata lui nu-i cere bani pe care el avand o situatie grea nu ar avea de unde sa-i dea,si se "descurca"cu ajutorul lui "IUBY" care sponsorizeaza tot...daramite o mama in situatia respectiva va dati seama ce-o invata pe fata!Si este un copil bun care a ajuns studenta,dar datorita unor "sfaturi"din acestea cand am intrebat-o si eu cum este baiatul pe care-l iubeste mi-a raspuns doar ce ARE acel baiat fara o vorba de cum arata,daca il place,daca este slab sau gras,daca este frumos...etc,ci doar mi-a spus CE ARE acel baiat! O familie cu viata fericita nu se poate cladi decat NUMAI prin dragoste sincera si RECIPROCA,si NICIDECUM pe alte considerente.Din nefericre dupa atatia ani de saracie lumea s-a inrait,se poarta brutal cand este vorba de avere,a ajuns sa se bata pe o bucata de paine de foamea indurata si am decazut moral ca popor,de aceea suntem asa de rai,vor fi necesare multe generatii sa treaca si nici una sa nu mai sufere de saracie pentru a ne schimba in bine,dar prosperitatea la nivel national este o problema foarte complicata,si tine de multe lucruri si mai complexe cum ar fi independenta nationala INDELUNGATA si aici intram intr-un domeniu si mai complicat pe care nu cred ca este momentul si locul sa-l abordez.
Pai si in germania oamenii sunt rai...Si in tarile dezvoltate economic numai ca sunt mai rafinati in ipocrizie....Sa vezi cum se comporta stranii cu romanii care lucreaza pt ei,,,daca nu te tii tare te trateaza ca p sclav pt ca stie ca nu ai bani si depinzi de ei...Ce astia sunt oameni buni....
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2011 22:28
Pai si in germania oamenii sunt rai...Si in tarile dezvoltate economic numai ca sunt mai rafinati in ipocrizie....Sa vezi cum se comporta stranii cu romanii care lucreaza pt ei,,,daca nu te tii tare te trateaza ca pe sclav pt ca stie ca nu ai bani si depinzi de ei...Ce astia sunt oameni buni....


ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2011 22:30
Pai si in germania oamenii sunt rai...Si in tarile dezvoltate economic numai ca sunt mai rafinati in ipocrizie....Sa vezi cum se comporta stranii cu romanii care lucreaza pt ei,,,daca nu te tii tare te trateaza ca pe sclav pt ca stie ca nu ai bani si depinzi de ei...Ce astia sunt oameni buni....


ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2011 22:30
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-25 22:30:26Pai si in germania oamenii sunt rai...Si in tarile dezvoltate economic numai ca sunt mai rafinati in ipocrizie....Sa vezi cum se comporta stranii cu romanii care lucreaza pt ei,,,daca nu te tii tare te trateaza ca pe sclav pt ca stie ca nu ai bani si depinzi de ei...Ce astia sunt oameni buni....



ingeras eu sant prin"tarile dezvoltate economic"si inca nu m-am simtit"sclava"si stii de ce?pentru ca multi dintre straini nu sant in stare sa tina pasul cu noi in ale muncii,ei sant comozi fara prea mult stres,s-au terminat 8 ore de munca au"rupt usa"nu stau un min peste prog.iar noi cind ajungem prin EU nu ne mai oprim din munca,in felul acesta patronul vede de ce esti in stare si asteapta din ce in ce mai mult de la tine pt ca stie ca poti.
alexya198305
Postat pe 26 Iulie 2011 08:41
De la: garbo208934, la data 2011-07-26 08:41:18
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-25 22:30:26Pai si in germania oamenii sunt rai...Si in tarile dezvoltate economic numai ca sunt mai rafinati in ipocrizie....Sa vezi cum se comporta stranii cu romanii care lucreaza pt ei,,,daca nu te tii tare te trateaza ca pe sclav pt ca stie ca nu ai bani si depinzi de ei...Ce astia sunt oameni buni....



ingeras eu sant prin"tarile dezvoltate economic"si inca nu m-am simtit"sclava"si stii de ce?pentru ca multi dintre straini nu sant in stare sa tina pasul cu noi in ale muncii,ei sant comozi fara prea mult stres,s-au terminat 8 ore de munca au"rupt usa"nu stau un min peste prog.iar noi cind ajungem prin EU nu ne mai oprim din munca,in felul acesta patronul vede de ce esti in stare si asteapta din ce in ce mai mult de la tine pt ca stie ca poti.
Pai la asta m-am referit...Ca strainii exploateaza prin munca romanii..Pt ca stiu ca la noi in tara este greu....Pai daca muncesti cat de mult si le ceri cat mai putin se comporta frumos daca au profit mare de pe urma ta....Ca si in romania....Romanii se comporta frumos doar cu oamenii de pe care au profit....sa primeasca cat mai mult si sa de-a cat mai putini,daca se poate deloc...Romanii se lasa exploatati nu isi impun punctul de vedere si fac si ei la fel rautati cu ceilalti oameni pt ca si pe ei altii i-au exploatat si au profitat de ei...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:43
Pai la asta m-am referit...Ca strainii exploateaza prin munca romanii..Pt ca stiu ca la noi in tara este greu....Pai daca muncesti cat de mult si le ceri cat mai putin se comporta frumos daca au profit mare de pe urma ta....Ca si in romania....Romanii se comporta frumos doar cu oamenii de pe care au profit....sa primeasca cat mai mult si sa de-a cat mai putini,daca se poate deloc...Romanii se lasa exploatati nu isi impun punctul de vedere si fac si ei la fel rautati cu ceilalti oameni pt ca si pe ei altii i-au exploatat si au profitat de ei...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:45
Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este cazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:49
Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este cazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:49
Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este cazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:49
Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este cazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:49
Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este cazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:49
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-26 11:49:37Eu spre exemplu nu sunt asa...Eu imi impun punctul de vedere si ma stradui sa nu las pe nimeni ca sa profite de mine...Si nici eu nu profit de nimeni....Daca omul nu se exteriorizeaza se umple de ura....Pt ca sinceritatea este modul de exteriorizare....Da stiu sinceritatea in ziua de azi este vazuta ca nebunie,,si excrocheria,minciuna si prostia este vazuta ca o normalitate de asta ca sa fii credibila trebuie sa insisti in sinceritate si seriozitate....Corectitudine...Pt ca bunatatea inseamna corectitudine...
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 11:51
irinuca, ti-a mai spus cineva vreodata ca, in prostia ta, pari atat de naiva incat devii de-a dreptul sublima?
a, da, tot eu ti-am spus-o, acum vreo 3 ani!
Thor_again
Postat pe 26 Iulie 2011 12:04
chanty
Postat pe 26 Iulie 2011 12:06
De la: Thor_again, la data 2011-07-26 12:04:16irinuca, ti-a mai spus cineva vreodata ca, in prostia ta, pari atat de naiva incat devii de-a dreptul sublima?
a, da, tot eu ti-am spus-o, acum vreo 3 ani!
Eu cred ca oamenii rai sunt prosti si naivi....ei se cred smecheri,destepti.Dar ei sunt prosti cu acte in regula
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 12:08
Pai la asta m-am referit...Ca strainii exploateaza prin munca romanii..Pt ca stiu ca la noi in tara este greu....Pai daca muncesti cat de mult si le ceri cat mai putin se comporta frumos daca au profit mare de pe urma ta....Ca si in romania....Romanii se comporta frumos doar cu oamenii de pe care au profit....sa primeasca cat mai mult si sa de-a cat mai putini,daca se poate deloc...Romanii se lasa exploatati nu isi impun punctul de vedere si fac si ei la fel rautati cu ceilalti oameni pt ca si pe ei altii i-au exploatat si au profitat de ei...

ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2011 12:12
Chantyo, ce faci, mamica, mai traiesti?
Thor_again
Postat pe 26 Iulie 2011 12:18
traiesc thor...saru"mana de-ntrebare!
Invatam litere,socotim,silabisim..uff..incepe scoala in sept.
M-apuc de-acu"s-o invat cum si ce sa alega
chanty
Postat pe 26 Iulie 2011 12:26
Asta ca sa nu fiu...
chanty
Postat pe 26 Iulie 2011 12:28
Irinooko, mamucuta ta ce ti-a zis sa alegi? Praful de pe toba?
ROI2009
Postat pe 27 Iulie 2011 10:28
ea n-a avut o mama care s-o invetze... iri-nuca a aparut brusc! a venit asa din neant.... se joaca nitel pe aici cu creierii brabtilor (parerea ei) si apoi va disparea la fel de brusc... sau chiar is mai brusc ... cel mai brusc!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 11:16
De la: ROI2009, la data 2011-07-27 10:28:24Irinooko, mamucuta ta ce ti-a zis sa alegi? Praful de pe toba?
mama mea nici ea nu a stiut ce sa aleaga...ce pot sa invat eu de la ea...da nu zic la teorie este si ea buna ca toata lumea,,,dar are si ea defectele si greselile ei...eu singurica mi-am facut autoeducatia cu prietenul meu de suflet Iisus
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2011 22:22
De la: ROI2009, la data 2011-07-27 10:28:24Irinooko, mamucuta ta ce ti-a zis sa alegi? Praful de pe toba?
mama mea nici ea nu a stiut ce sa aleaga...ce pot sa invat eu de la ea...da nu zic la teorie este si ea buna ca toata lumea,,,dar are si ea defectele si greselile ei...eu singurica mi-am facut autoeducatia cu prietenul meu de suflet Iisus
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2011 22:22
De la: ROI2009, la data 2011-07-27 10:28:24Irinooko, mamucuta ta ce ti-a zis sa alegi? Praful de pe toba?
mama mea nici ea nu a stiut ce sa aleaga...ce pot sa invat eu de la ea...da nu zic la teorie este si ea buna ca toata lumea,,,dar are si ea defectele si greselile ei...eu singurica mi-am facut autoeducatia cu prietenul meu de suflet Iisus
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2011 22:23
Irinooko, ai inceput sa auzi voci! Sa fie de la furtuni hormonale?
ROI2009
Postat pe 28 Iulie 2011 12:51
De la: ROI2009, la data 2011-07-28 12:51:35Irinooko, ai inceput sa auzi voci! Sa fie de la furtuni hormonale?
oricum nu m-as casatori cu romani..ca majoritatea asteapta bani unii de la altii.in loc sa isi bata capul sa munceasca....romanii nu muncesc.sunt puturosi,,,si mie nu imi plac oamenii care asteapta bani din banii pe care ii muncesc si imi bat capul ca sa ii castig....Romanii au mentalitatea....Ca bunatatea este faptul de a le da bani ca sa nu mai munceasca ei...Aproape toti sunt asa,s-au integrat....mie nu imi plac oamenii cu o asemenea gandire....si nu m-as incurca cu ei....asteapta sa le dai bani,,pt ca tu muncesti mai mult iti bati capul mai mult si ei sa doarma....doar sa astepte,,majoritatea sunt asa....ce am inebunit ca sa intretin paraziti
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iulie 2011 13:00
oricum nu m-as casatori cu romani..ca majoritatea asteapta bani unii de la altii.in loc sa isi bata capul sa munceasca....romanii nu muncesc.sunt puturosi,,,si mie nu imi plac oamenii care asteapta bani din banii pe care ii muncesc si imi bat capul ca sa ii castig....Romanii au mentalitatea....Ca bunatatea este faptul de a le da bani ca sa nu mai munceasca ei...Aproape toti sunt asa,s-au integrat....mie nu imi plac oamenii cu o asemenea gandire....si nu m-as incurca cu ei....asteapta sa le dai bani,,pt ca tu muncesti mai mult iti bati capul mai mult si ei sa doarma....doar sa astepte,,majoritatea sunt asa....ce am inebunit ca sa intretin paraziti
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iulie 2011 13:01
chanty
Postat pe 28 Iulie 2011 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mereu fosta..... 63 De la: narcysa 8 Octombrie 2011 08:37
Viata bate filmul 47 De la: ratuscaceaurata 21 Septembrie 2011 17:21
mincinos , tradator dar bun actor !! 76 De la: garbo_405684 14 Iulie 2017 00:55
topikul pt secretosi 149 De la: elodia 13 Februarie 2010 11:13
... raspunsul sotiei 97 De la: zambila 2 Decembrie 2010 09:56
Setari Cookie-uri