Oare cum as putea sa ajut o femeie batrana bolnava din Orasul Sibiu care nu poate sa isi faca cumparaturlle singura...dar nu are nici bani ca sa plateasca pe cineva care sa o ajute

De la: eladaela, la data 2011-05-31 08:01:48irinooooooooo....te omor si dup-aia te bat pana razi
(asta ptr unele afirmatii pe care le faci)
chiar ma gandeam ca ai si tu "CEVA" de spus...dar mereu aceleasi aberatii
necajita esti mama
pai ce as putea sa discut cu voi,decat aberatii...pt ca lucrurile serioase le discut doar cu oameni seriosi nu cu unii ca voi...ca taie frunza la caini
ingerasulluptator
Postat pe 31 Mai 2011 15:18
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iunie 2011 22:39
prin biserica,preotul poate gasi vreo pensionara,vaduva,care nu are ce face....
el doar stie cine este de incredere....
eu daca voi fi asa,voi lua un orfan,ca ei la 18 ani sunt aruncati in strada,fara camin...
si ne intelegem reciproc...
d
daniilia
Postat pe 3 Iunie 2011 23:45
La moschee nu incercati, mai miloaselor?.. ca muezinul este un om cu trecere in comunitate.
Sau vorbiti cu Achmed, sigur va gaseste un baiat muncitor si bronzat de la Al-Quaeda.
anakin
Postat pe 4 Iunie 2011 10:22
De la: daniilia, la data 2011-06-03 23:45:32 prin biserica,preotul poate gasi vreo pensionara,vaduva,care nu are ce face....
el doar stie cine este de incredere....
eu daca voi fi asa,voi lua un orfan,ca ei la 18 ani sunt aruncati in strada,fara camin...
si ne intelegem reciproc...
d
pai daca ai sa te comporti frumos cu oamenii si nu ai sa ii urasti,ai sa gasesti pe cineva care sa te ajute....Dar batrana greseste si ea,,,pt ca tace din gura,,,si apoi cred ca nu ii iubeste pe oameni....Eu cred ca viata este asa cum fiecare si-o face....Daca te rogi la Bunul Dumnezeu sa te ajute dar pt asta si tu trebuie sa fii corecta....Corect inseamna sa nu profiti de pe urma nimanui dar nici sa lasi pe altii sa profite de pe urma ta....Pt ca daca stai bine sa te gandesti nici batrana nu este chiar corecta...Pt ca ea il iubeste pe fiul ei,nu ii cere nimica,,,ca si lui ii este greu....Dar asteapta ajutor de la straini,pai si la straini ii este greu...Nu poti sa ii lasi casa la baiat si sa astepti ajutor de la straini....Da si strainii te ajuta o data de doua ori....Dar si ei au probleme lor...Nu poti lasa casa la copiii si sa nu ceri bani de la copiii pt ca ii iubesti,,,dar in schimb asteapta ajutor de la straini...pai fiecare om are probleme lor...Eu i-am spus batranei sa discute cu fiusu...nu vrea ca nu are si nu vrea sa ii faca probleme..Ca asteapta ca Dumnezeu sa ii rezolve problemele..Pai Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Viata este asa cum noi ne-o facem...nu putem sa lasam casa a copiii si sa nu astepti nimic pt ca si la copiii le este greu...si sa astepti sa te slugareasca strainii pe gratis....pai si strainii au probleme lor si nu pot slugari toata ziua pt nimica....eu i-as spune sa isi ia pe cineva in chirie,,numai ca trebuie sa se comporte frumos,,,ca pleaca aia fara sa ii plateasca....dar ea asteapta sa ii rezolve Dumnezeu problemele...Lucru gresit pt ca probleme trebuie sa ni le rezolvam noi cu intelepciunea de la Dumnezeu....Dumnezeu nu baga in traista...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 15:51
pai daca ai sa te comporti frumos cu oamenii si nu ai sa ii urasti,ai sa gasesti pe cineva care sa te ajute....Dar batrana greseste si ea,,,pt ca tace din gura,,,si apoi cred ca nu ii iubeste pe oameni....Eu cred ca viata este asa cum fiecare si-o face....Daca te rogi la Bunul Dumnezeu sa te ajute dar pt asta si tu trebuie sa fii corecta....Corect inseamna sa nu profiti de pe urma nimanui dar nici sa lasi pe altii sa profite de pe urma ta....Pt ca daca stai bine sa te gandesti nici batrana nu este chiar corecta...Pt ca ea il iubeste pe fiul ei,nu ii cere nimica,,,ca si lui ii este greu....Dar asteapta ajutor de la straini,pai si la straini ii este greu...Nu poti sa ii lasi casa la baiat si sa astepti ajutor de la straini....Da si strainii te ajuta o data de doua ori....Dar si ei au probleme lor...Nu poti lasa casa la copiii si sa nu ceri bani de la copiii pt ca ii iubesti,,,dar in schimb asteapta ajutor de la straini...pai fiecare om are probleme lor...Eu i-am spus batranei sa discute cu fiusu...nu vrea ca nu are si nu vrea sa ii faca probleme..Ca asteapta ca Dumnezeu sa ii rezolve problemele..Pai Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Viata este asa cum noi ne-o facem...nu putem sa lasam casa a copiii si sa nu astepti nimic pt ca si la copiii le este greu...si sa astepti sa te slugareasca strainii pe gratis....pai si strainii au probleme lor si nu pot slugari toata ziua pt nimica....eu i-as spune sa isi ia pe cineva in chirie,,numai ca trebuie sa se comporte frumos,,,ca pleaca aia fara sa ii plateasca....dar ea asteapta sa ii rezolve Dumnezeu problemele...Lucru gresit pt ca probleme trebuie sa ni le rezolvam noi cu intelepciunea de la Dumnezeu....Dumnezeu nu baga in traista...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 15:53
Pe un alt topic aceesi persoana scria despre recunostinta pe care copiii i-ar datora-o parintilor.
Recunostinta ar trebui sa fie spontana, sa vina firesc, ca o consecinta meritata a faptelor celor carora le suntem recunoscatori. Respectam pe cineva nu pentru varsta, functie, pozitie sociala ci pentru fapte. Acesta este adevaratul respect. Orice om are dreptul la respect, dar doar pentru ceea ce este el ca om, nu pentru chestii santajiste gen... Vreau respect pentru ca sunt batran! Vreau respect pentru ca te-am crescut! Vreau respect pentru ca iti sunt sef! Vreau respect pentru ca sunt ... presedintele tarii!
Vrem respect? Vrem recunostinta? Atunci nu avem decat sa ne straduim sa le meritam.
Zanaapelor
Postat pe 5 Iunie 2011 14:00
Pai daca un om vrea ca recunostinta sa fie spontana trebuie sa insiste in ea ca sa ii devina obisnuinta si sa ii intre in instinct....Ca sa faci lucruri bune trebuie sa insisti in ele si sa nu te lasi dusa de val..Traim intr-o societate degradata,,,foarte degradata si nu este usor...Dar cu ajutorul lui Dumnezeu sa te rogi sa te ajute sa iti dea putere ca sa insisti in bine si ca binele sa iti intre in instict si sa vina spontan.....Si nu este usor trebuie sa te lupti cu tine insuti,pana iti pui ordine in gandire trebuie sa fii un pic rezervat,,,ca sa nu te doboare careva mai ales ca inca constructia este slaba.....Dar asta se face doar cu ajutorul lui Dumnezeu....Fara Iisus oamenii nu sunt decat niste distrugatori care se urasc unii pe altii.....si nu sunt intelepti din pacate
ingerasulluptator
Postat pe 6 Iunie 2011 16:07
ingerasulluptator
Postat pe 9 Iunie 2011 23:35
De la: ingerasulluptator, la data 2011-06-04 15:53:14 pai daca ai sa te comporti frumos cu oamenii si nu ai sa ii urasti,ai sa gasesti pe cineva care sa te ajute....Dar batrana greseste si ea,,,pt ca tace din gura,,,si apoi cred ca nu ii iubeste pe oameni....Eu cred ca viata este asa cum fiecare si-o face....Daca te rogi la Bunul Dumnezeu sa te ajute dar pt asta si tu trebuie sa fii corecta....Corect inseamna sa nu profiti de pe urma nimanui dar nici sa lasi pe altii sa profite de pe urma ta....Pt ca daca stai bine sa te gandesti nici batrana nu este chiar corecta...Pt ca ea il iubeste pe fiul ei,nu ii cere nimica,,,ca si lui ii este greu....Dar asteapta ajutor de la straini,pai si la straini ii este greu...Nu poti sa ii lasi casa la baiat si sa astepti ajutor de la straini....Da si strainii te ajuta o data de doua ori....Dar si ei au probleme lor...Nu poti lasa casa la copiii si sa nu ceri bani de la copiii pt ca ii iubesti,,,dar in schimb asteapta ajutor de la straini...pai fiecare om are probleme lor...Eu i-am spus batranei sa discute cu fiusu...nu vrea ca nu are si nu vrea sa ii faca probleme..Ca asteapta ca Dumnezeu sa ii rezolve problemele..Pai Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Viata este asa cum noi ne-o facem...nu putem sa lasam casa a copiii si sa nu astepti nimic pt ca si la copiii le este greu...si sa astepti sa te slugareasca strainii pe gratis....pai si strainii au probleme lor si nu pot slugari toata ziua pt nimica....eu i-as spune sa isi ia pe cineva in chirie,,numai ca trebuie sa se comporte frumos,,,ca pleaca aia fara sa ii plateasca....dar ea asteapta sa ii rezolve Dumnezeu problemele...Lucru gresit pt ca probleme trebuie sa ni le rezolvam noi cu intelepciunea de la Dumnezeu....Dumnezeu nu baga in traista...

mai, ingerasule.... mai iesi din biserica si mai treci pe la scoala, ca ai mare lacune in exprimare in limba romana... sa nu mai vorbim de gramatica....
hotkiss69
Postat pe 10 Iunie 2011 10:39
hot kiss 69 (daca taceaiiiiiii, dar prima postare, prima gogomanie!)
iti intelegem aplecarile spre limba, dar zau, inainte de-ai da ei sfaturi, ia de te vezi pe dumneata, maestre

ca "ai mare lacune"...
in exprimare
in limba romana
in ce mai vrei tu
se spune doar in dezacord ai amre lacune
in acord se zice ai MARI lacune!
si - in exprimare, in limba romana
ai dreaq astia cu semnele lor de circulatzia cuvintelor... pffffffff
alfheim
Postat pe 10 Iunie 2011 13:25
Faceti bine si nu va mai luati de Ingeras (Irinooka), ca ea saraca a incercat...asa cum a zis ea...a nimerit doar barbati rai, intr-o parte miroseau a tutun si alcool, in cealalta parte le puteau picioarele...ce sa faca si ea...s-a retras in credinta (una doar de ea stiuta), a inventat o noua biblie cand se plictisea, iar cand n-a mai putut, a intrat pe Garbo sa-si planga ghinionul
PS Irinooko, daca la capete nu era in ordine, de ce nu ai incercat la mijloc?
ROI2009
Postat pe 19 Iunie 2011 22:28
Da stiu ca voi imi vreti mi raul...sa ma invatati sa devin si o usuratica de femeie si sa devin o servitoare.......dar stii vorba aia,cine sapa groapa altuia,tot el cade in ea.....apoi va plangeti ca aveti necazuri....
ingerasulluptator
Postat pe 19 Iunie 2011 23:27
Ce puteai zice...noi suntem aia raii, asa ca nu ne lua in seama....urmeaza-ti cursul tau firesc!
ROI2009
Postat pe 20 Iunie 2011 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SPECIFICUL INTERVENTIEI PSIHOLOGICE IN ADICTII: 4 - 5 DEC. 2010. 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 1 Noiembrie 2010 14:17
Saptamana aceasta s-a lansat un nou magazin online pentru femei! 1 De la: profesionalcosmetics 31 August 2009 18:30
FORMARE IN PSIHOLOGIA MUNCII SI A TRANSPORTURILOR: 29-30 OCT. 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 11 Octombrie 2010 15:39
CE STIM DESPRE FORMELE DE PSIHOTERAPIE: 10 MAI 2011. 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 22 Aprilie 2011 14:51
Mihai Eminescu 1 De la: vuvuzela 15 Ianuarie 2011 16:20
Setari Cookie-uri