Oare cum as putea sa ajut o femeie batrana bolnava din Orasul Sibiu care nu poate sa isi faca cumparaturlle singura...dar nu are nici bani ca sa plateasca pe cineva care sa o ajute

Si eu nu locuiesc in orasul Sibiu...Si nu stiu cum pot sa o ajut pt ca nu cunosc pe nimeni de incredere,,,care sa faca niste gesturi de caritate pt un om batran si bolnav care se deplaseaza foarte greu
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 15:41
Bineainteles ca cumparaturile se fac din banii batranei....as vrea sa o ajut dar nu stiu cum,,,....Dar batrana zice ca nimeni nu o ajuta daca nu ii lasa casa pe nume.....Baiatul batranei locuieste in alt oras,,,are o scorpie de nevasta care il joaca cum vrea ea.pt ca sta in casa la nevastasa...Si batrana vrea sa ii lase casa la baiatul ei,,dar baiatul ei nu are bani sa o ajute dar nici nu o poate ajuta pt ca locuieste in alt oras....Si batrana este bolnava,,,nu are rude.care sa o ajute ;la cumparaturi sau la curatenie.....asa ca oare pe cine as gasi voluntar sa ajute desinteresat un om bolnav
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 15:47
batrana aia ... o avea si ea nishte rude?
o fi vreun copil prin america? sau prin germania?
sau chiar prin Sibiu, sau macar vreo nepoata, vreun nepot ceva ...
pfffff
cate dileme????

daca lasa apartamentul moshtenire, sa vezi cati doritori apar
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 15:47
De la: alfheim, la data 2011-05-30 15:47:24batrana aia ... o avea si ea nishte rude?
o fi vreun copil prin america? sau prin germania?
sau chiar prin Sibiu, sau macar vreo nepoata, vreun nepot ceva ...
pfffff
cate dileme????

daca lasa apartamentul moshtenire, sa vezi cati doritori apar
ea a zis ca ar avea rude dar indepartate dar nu o cauta,,,,
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 15:49
va adresati compartimentului de asistenta sociala din cadrul Primariei Sibiu. alte variante: azil, ONG-uri locale, Crucea alb-galbena...
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 15:51
oare nu se poate primi un ajutor dar sa plateasca statul....habar nu am unde ar trebui ea sa apeleze....este batrana,,,,si neputncioasa
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 15:53
De la: Eugenia69, la data 2011-05-30 15:51:49va adresati compartimentului de asistenta sociala din cadrul Primariei Sibiu. alte variante: azil, ONG-uri locale, Crucea alb-galbena...
si acolo ar putea primi ajutor sa primeasca pe cineva care sa o ajute?
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 15:56
ingerash
pai si copilul ala nu se poate deplasa din motive de nevasta, dar in schimb poate sponsoriza pe cineva sa-i faca treaba ....
dar pare ca e mai interesata de soarta batranei, o straina milostiva, decat propriul ei copil!
care propriu copil ca o hiena o sa vina sa-si revendice moshtenirea dupa ce babei ii infloresc petuniile in jur
si altul trebuie sa faca munca voluntara
ingerashule, regretatul Dinica a fost epocal in Filantropica (unul din cele mai superbe filme de dupa '89, in opinia mea - ziua profesor, seara cershetor, noaptea miliardar) - are o replica care face toti banii:
"ti-e mila, ti-am luat banii!"
daca n-ai vazut filmul, macar cauta pe net secventzele
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 15:58
De la: alfheim, la data 2011-05-30 15:58:11ingerash
pai si copilul ala nu se poate deplasa din motive de nevasta, dar in schimb poate sponsoriza pe cineva sa-i faca treaba ....
dar pare ca e mai interesata de soarta batranei, o straina milostiva, decat propriul ei copil!
care propriu copil ca o hiena o sa vina sa-si revendice moshtenirea dupa ce babei ii infloresc petuniile in jur
si altul trebuie sa faca munca voluntara
ingerashule, regretatul Dinica a fost epocal in Filantropica (unul din cele mai superbe filme de dupa '89, in opinia mea - ziua profesor, seara cershetor, noaptea miliardar) - are o replica care face toti banii:
"ti-e mila, ti-am luat banii!"
daca n-ai vazut filmul, macar cauta pe net secventzele
Este decizia batranei.....Dar daca familia ei este asa,,,asta nu nseamna ca si noi trebuie sa fim asa....se numeste instinct de turma...il iubeste este copilul ei,,,asa sunt mamele au inima slaba de asta au iesit barbatii astia asa de egoisti......apoi daca ajuti si Dumnezeu te ajuta prin alte parti poated mult mai mult cat ai fii castigat la batrana
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:02
Mie imi place sa ajut dezinteresat,,,pt ca asa simt eu,,,dar nu las pe altii sa profite de pe urma mea....Apoi daca ajuti si Dumnezeu te ajuta,,,cum sa nu ii lasi pe altii sa profite de tine,,,,aia sanatosii.....pt ca daca ajuti un om bolnav Dumnezeu te raspalteste si luminarea mintii
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:06
Stiu ca daca ajuti dezisteresat,,,,dar sa nu ii lasi sa te faca carpa de sters pe jos si sa profite,ajuti cat te lasa pe tine inima...Si chiar daca nu primesti rasplata de la omul carfe il ajuti.....Primeste raplata de la Dumnezeu,prin luminarea mintii.....Daca stai bine sa te gandesti corect....Si sa ajuti un om,,,daca te gandesti ca ar trebui sa il ajute rudele,,,,si cum rudele nu il ajuta pt ca sunt egoisti,nici tu nu ajuti atunci omul se duce si se spanzura......
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:12
Tu ai zis ca nu esti din Sibiu. De unde o cunosti pe batranica? Nu cumva esti tu nora-sa?
Rha
Postat pe 30 Mai 2011 16:14
De la: Rha, la data 2011-05-30 16:14:55Tu ai zis ca nu esti din Sibiu. De unde o cunosti pe batranica? Nu cumva esti tu nora-sa?
eu nu mai locuiesc in sibiu
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:17
De la: Rha, la data 2011-05-30 16:14:55Tu ai zis ca nu esti din Sibiu. De unde o cunosti pe batranica? Nu cumva esti tu nora-sa?
creed ca glumesti....eu am locuit in sibiu o perioada,,,,,,darnu mai locuiesc in sibiu
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:19
Sigur ca daca as fii locuit in sibiu.as fii ajutato cu placere...pt ca si Dumnezeu m-a ajutat pe mine.....dar din pacate nu mai locuiesc in sibiu.....este o batranica cumsecade
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:21
pai ia muta-te in sibiu ingerash si AJUT-O!
chiar nu cred ca ar fi o problema pentru tine, la cat pari de dezinteresata!
succes!
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 16:29
De la: alfheim, la data 2011-05-30 16:29:49pai ia muta-te in sibiu ingerash si AJUT-O!
chiar nu cred ca ar fi o problema pentru tine, la cat pari de dezinteresata!
succes!
Pai mie nu imi place sibiul..este un oras mic,nu ai ce vizita,plus ca sunt multi barbati retardati in el.....si apoi este plictisitor sibiul,,,,mie nu imi place
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:37
Ei, hai! Nici macar asta nu esti in stare s-o faci pt o batranica? Iesi la cumparaturi si trece plictiseala... Cat despre barbati, stai linistita ca nu-i mosh.

Nu ai ce vizita in Sibiu???
Rha
Postat pe 30 Mai 2011 16:50
Tot cu o batranica ai stat si inainte? :)
Rha
Postat pe 30 Mai 2011 16:50
1. Trebuie sa ceri ajutor la Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei Sibiu. Persoanele care lucreaza acolo sunt responsabile sa ajute un batran aflat in dificultate. e treaba lor sa o ajute pe batrana in functie de situatia de dificultate in care se afla. gasesc ei o solutie.
2. Am trecut prin Sibiu si orasul vechi mi s-a parut superb. Mi-au placut si oamenii. Mare diferenta fata de orasele de campie...
3. Ingerasule, nu ti se pare ca discutia a deviat cam mult de la subiect? Barbati buni sau rai gasesti peste tot. de fapt, Oameni.... Ca si noi femeile...tare bune om mai fi...
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 16:51
ingerash, nu vroiam sa-ti mai scriu...
dar m-ai dat pe spate. auzi la tine Sibiu oras mic si plictisitor!!!! pffffffffff tu cred ca ori ai trait numai la Los Angeles sau New York si Londra sau Paris, ori ... pfffffff
si mai ziceai ca ai stat in Sibiu!!! ma intreb cand??? pe la 1500 sau inaintea erei noastre???
n-ai ce vizita?
banuiesc ca Brukenthal-ul il stii precum buticul de la coltul strazii pe care locuiesti!
cat despre barbatzi, chiar nu vad ce legatura ai tu cu ei sau ei cu tine, fiindca cu repulsia pe care o afishezi, putin probabil sa indrazneasca vreunul sa te deranjeze!
nu cred ca s-a nascut barbatul care .... sau cine stie, o fi murit de mult de tot
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 17:09
ingeras,ai revenit pe meleagurile de rastriste ale Ro?
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Mai 2011 17:17
bine ca are bani pentru cumparaturi, altii n/au nici bani de paine
elodia
Postat pe 30 Mai 2011 17:45
De la: elodia, la data 2011-05-30 17:45:41bine ca are bani pentru cumparaturi, altii n/au nici bani de paine
pai da a muncit femeia la viata ei...altii care nu bani de paine,inseamna ca nu le place munca...si cui nu ii place munca,,nici nu trebuie sa manance,,sa faca dieta....stii tu ca romania este tara unde doar femeile muncesc.....
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 21:41
De la: Eugenia69, la data 2011-05-30 16:51:291. Trebuie sa ceri ajutor la Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei Sibiu. Persoanele care lucreaza acolo sunt responsabile sa ajute un batran aflat in dificultate. e treaba lor sa o ajute pe batrana in functie de situatia de dificultate in care se afla. gasesc ei o solutie.
2. Am trecut prin Sibiu si orasul vechi mi s-a parut superb. Mi-au placut si oamenii. Mare diferenta fata de orasele de campie...
3. Ingerasule, nu ti se pare ca discutia a deviat cam mult de la subiect? Barbati buni sau rai gasesti peste tot. de fapt, Oameni.... Ca si noi femeile...tare bune om mai fi...
sunt si femei rele,,,dar care sau dat dupa barbati....majoritatea barbatilor sunt doar pt ei
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 21:50
ingerasule dragule, in timp ce ii cunosti tu pe berbantii aia, ai timp sa-ti amintesti si de saraca femeie care moare de foame. apeleaza la un telefon de urgenta. acum chiar sunt ingrijorata de sarmana batrana! Ai uitat de ea?
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 21:52
irinooooooooo....te omor si dup-aia te bat pana razi
(asta ptr unele afirmatii pe care le faci)
chiar ma gandeam ca ai si tu "CEVA" de spus...dar mereu aceleasi aberatii
necajita esti mama
eladaela
Postat pe 31 Mai 2011 08:01
Sau lipsita
anakin
Postat pe 31 Mai 2011 09:03
you are such a jerk
michelle_
Postat pe 31 Mai 2011 09:31
eladaela
Postat pe 31 Mai 2011 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
azi a murit actrita Elizabeth Taylor 1 De la: vuvuzela 23 Martie 2011 18:07
Tabara de vara pentru adolescenti 14 - 18 ani 1 De la: EscapadeAdventurePark 5 Iunie 2018 12:28
Romanian Salsa Festival 2008 2 De la: greatexpectations 4 August 2008 16:53
Gheorghe Iovu -Concert de Muzică Terapeutică- 4 Nov 2016 Casa Tineretului ora 19.45 3 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:45
s-a votat saracia! lege aprobata de guvern.cum scad pensiile,salariile si indemnizatiile 11 De la: teodor_el 1 Iulie 2010 20:58
Setari Cookie-uri