Referendum......

daca maine ar fi referendum,cum ai vota;monarhie sau republica?



votul meu:MONARHIE......astazi de 10 Mai prefer sa imi aduc aminte de valorile monarhiei cu toate aspectele pozitive si negative,decat de mafia de tip republican. (neironic)
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Mai 2011 18:22
daca te citeste unchiul cotrocelul,nu te vad bine
elodia
Postat pe 10 Mai 2011 18:51
...irinuca, daca tie iti place sa te condoca o "duda".....

...nenea cotrocelu, unde umbli, tovarase???

...ai lasat doar cabinetu doi sa ia atitudine???

...rusine dinu patriciu.....
daria_
Postat pe 10 Mai 2011 19:20
Monarhie republicana
As_ninge
Postat pe 10 Mai 2011 19:24
De la: elodia, la data 2011-05-10 18:51:53daca te citeste unchiul cotrocelul,nu te vad bine




nu am nici-o teama de cotroceni.sa imi demonstreze ca e gresita alegerea mea,sa imi justifice de ce suntem ultima tara de pe mapamond din toate punctele de vedere si viitorul nostru este negru? &
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Mai 2011 19:32
Freya__
Postat pe 10 Mai 2011 19:39
as fi preferat o discutie matura .de ce nu ma mira oare registrul incostient al unor comentarii?de ce nu ma mira starea poporului roman?concluzie;multi dintre romani isi merita soarta,datorita nepasarii si neimplicarii in schimbarea societatii in care ticalosia devine o "virtute" utilizabila si promovata,ea nu are insomnii.sursa ticalosirii nu este doar comunismul si asa zisa democratie ,ea exista din epoca fanariota .coruptia,haosul,oportunistii, mizeria umana,sunt caracteristicile preluate de-a lungul istoriei si pana azi.daca intunericul ar fi fost compact,noi nu mai eram aici. &
ratuscaceaurata
Postat pe 11 Mai 2011 03:56
De la: demonsauinger, la data 2011-05-11 03:56:52as fi preferat o discutie matura .de ce nu ma mira oare registrul incostient al unor comentarii?de ce nu ma mira starea poporului roman?concluzie;multi dintre romani isi merita soarta,datorita nepasarii si neimplicarii in schimbarea societatii in care ticalosia devine o "virtute" utilizabila si promovata,ea nu are insomnii.sursa ticalosirii nu este doar comunismul si asa zisa democratie ,ea exista din epoca fanariota .coruptia,haosul,oportunistii, mizeria umana,sunt caracteristicile preluate de-a lungul istoriei si pana azi.daca intunericul ar fi fost compact,noi nu mai eram aici. &

si tu o sa le starpesti???????/
cum?
agitandu-te pe garbo??/
aa sau nu tu.. ci un viitor rege le va starpi?/?
cine? regele mihai la venerabila lui varsta?....
aaa sau duda?.. ca e mai tanar..
adryaana
Postat pe 11 Mai 2011 09:03
macar eu ma implic.tu?daca stam nepasatori se va schimba ceva?
ratuscaceaurata
Postat pe 11 Mai 2011 10:30
De la: demonsauinger, la data 2011-05-11 10:30:22macar eu ma implic.tu?daca stam nepasatori se va schimba ceva?

bine.. te implici.. daca zici tu
si cu ce schimba asta starea natiunii???/
daca doar emitem idei si principii si nu le punem in practica.. e egal cu 0
eu cred ca daca vrem sa schimbam ceva.. trebuie sa ne facem fiecare parte..
indiferent cat dam din gura nu schimbam nimic.. daca fiecare ar incerca sa fie mai bun.. sa se straduie sa nu fenteze.. sa nu injure de sa-ti vina sa-ti acoperi urechile.. sa nu aratam diferite degete cum ne taie unul cale.. sa nu aruncam ambalaje, mucuri de tigara pe strada... uite asa.. si azi si maine.. am deveni o tara mai civilizata
simplul fapt ca .. sa zicem.. de maine avem rege si nu presedinte... nu cred ca ajuta la nimic......
na.. ca pe unul needucat crezi ca il doare undeva ca la "carma" tarii e un presedinte..sau un rege???? crezi ca se va trezi a doua zi si isi va zice "de azi trebuie sa fiu mai politicos, mai onest, mai civilizat ca avem rege.. suntem o tara cu conducere monarhica... trebuie sa ma comport mai frumos"
adryaana
Postat pe 11 Mai 2011 15:43
ce registru, mai ?
Freya__
Postat pe 11 Mai 2011 20:01
aha, ciinele latra, caravana trece...cam asa e si cu implicarea.
Ciresica
Postat pe 11 Mai 2011 20:50
De la: demonsauinger, la data 2011-05-11 03:56:52as fi preferat o discutie matura .de ce nu ma mira oare registrul incostient al unor comentarii?de ce nu ma mira starea poporului roman?concluzie;multi dintre romani isi merita soarta,datorita nepasarii si neimplicarii in schimbarea societatii in care ticalosia devine o "virtute" utilizabila si promovata,ea nu are insomnii.sursa ticalosirii nu este doar comunismul si asa zisa democratie ,ea exista din epoca fanariota .coruptia,haosul,oportunistii, mizeria umana,sunt caracteristicile preluate de-a lungul istoriei si pana azi.daca intunericul ar fi fost compact,noi nu mai eram aici. &


ok. n-am rabdare sa citesc si raspunsurile sau comentarile urmatoare... care probabil sunt teribile.... dar concluzile tale (citeste-le inca o data sau de 4 ori...) mi-au provocat diarie... ! ma scuzi... dar vorbesti (scrii) mult si nu spui nimic !!!! ce inseamna la tine discutie matura ? sa repetam ce scuipi tu ??? oricum, solutia ta cu monarhia, nu mi se pare nici logica (vezi pe net ce inseamna asta... logica) nu rezolvarea problemei stari poporului roman, am fost si la "filmul asta" si pe atunci era si mai rau... si cu coruptia si cu alte metehne si alte.... insomnii !!! apropo, ce e cu insomnia asta ? suferi de insomnie ? atunci iti inteleg, partial, problema... !
barboneli
Postat pe 12 Mai 2011 00:39
pt Barboneli -ignore ,pt vocabular.
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Mai 2011 08:56
De la: adryaana, la data 2011-05-11 15:43:59
De la: demonsauinger, la data 2011-05-11 10:30:22macar eu ma implic.tu?daca stam nepasatori se va schimba ceva?

bine.. te implici.. daca zici tu
si cu ce schimba asta starea natiunii???/
daca doar emitem idei si principii si nu le punem in practica.. e egal cu 0
eu cred ca daca vrem sa schimbam ceva.. trebuie sa ne facem fiecare parte..
indiferent cat dam din gura nu schimbam nimic.. daca fiecare ar incerca sa fie mai bun.. sa se straduie sa nu fenteze.. sa nu injure de sa-ti vina sa-ti acoperi urechile.. sa nu aratam diferite degete cum ne taie unul cale.. sa nu aruncam ambalaje, mucuri de tigara pe strada... uite asa.. si azi si maine.. am deveni o tara mai civilizata
simplul fapt ca .. sa zicem.. de maine avem rege si nu presedinte... nu cred ca ajuta la nimic......
na.. ca pe unul needucat crezi ca il doare undeva ca la "carma" tarii e un presedinte..sau un rege???? crezi ca se va trezi a doua zi si isi va zice "de azi trebuie sa fiu mai politicos, mai onest, mai civilizat ca avem rege.. suntem o tara cu conducere monarhica... trebuie sa ma comport mai frumos"




pt Adriana si Ciresica,desigur aveti si voi dreptate.exact despre ce vb si eu.nepasarea ,neimplicarea in schimbarea lucrurilor rele din societatea actuala,nu ne mai da nici un drept sa ne vaitam .
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Mai 2011 09:17
VREAU SA SE INTOARCA CEAUSESCU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SA VADA CE S-A ALES DE TARA ASTA!
SA-I PUNA PE TOTI LA ZID! VAGABONTI ,TIGANI,PE CEI CE AU VANDUT VALORI MATERIALE SI SPIRITUALE,PE CEI CE AU DAT TOT CE SE PUTEA DA DIN TARA ASTA,PE TINERETUL ASTA CARE NU MAI ARE RESPECT DE NIMENI SI NIMIC! PE CEI CE ASTEAPTA SA LE CADA POMANA LA NAS!PE REGII ASTIA CARE DAU TARCOALE IN ROMANIA NOASTRA POATE SA MAI PLECE CUM AU PLECAT SI ALTA DATA CU VAGOANE DE BOGATII!PE CEI CE SPUN CA FAC CE VREAU CA-I DEMOCRATIE!
vax
Postat pe 20 Mai 2011 04:47
suparare mare!!
este adevarat ca suntem intr-o stare de continua degradare in tara, dar cu siguranta se intampla asta din cauza noastra , a fiecarui individ, nu din lipsa lui "ceasca "......
cory_emy
Postat pe 20 Mai 2011 08:56
exista o gramada de tari,care nu sunt monarhii,si o duc foarte bine.
oamenii fac sistemul de conducere.
si grecia,care e atata de saraca,tot e mai bine,si fara sa fie monarhie.
nu ne salveaza monarhia.....
oamenii in alte parti,sunt mai responsabili,mai maturi.
adica,medicii care aici in grecia taie chitante ptr serviciile prestate,si vor castiga doar 60 la suta din valoarea consultatiei,pentru ca 40 la suta merge la impozite,stiu ca statul va castiga,va deveni puternic.
daca baga totul in buzunar,si fura statul,va fi un stat sarac.
care nu va avea de unde plati diverse.
monarhul,cu ai lui,nu vor mai fura?????
d
daniilia
Postat pe 20 Mai 2011 17:41
Vax, stii vorba aia:'vax albina"?

Pe tigani cine i-a ridicat la nivel de regn uman? Ceasca, nu?
si pe toti hotii astia de care te plingi cine i-a facut hoti? ceasca nu?

si regele de ce a plecat???

si intrebarile pot continua.
tu se pare ca plingi salamul de Sibiu care il primeai de la magazinul particular al membrilor de partid in urma unei actiuni comuniste de turnatorie a vecinului de bloc.

sa stii ca este o solutie la dilema ta: ceasca nu se poate intoarce dar tu te poti duce dupa el.
Ciresica
Postat pe 20 Mai 2011 21:14
arde-o pa cumatra..
Freya__
Postat pe 20 Mai 2011 21:21
De la: vax, la data 2011-05-20 04:47:25VREAU SA SE INTOARCA CEAUSESCU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SA VADA CE S-A ALES DE TARA ASTA!
SA-I PUNA PE TOTI LA ZID! VAGABONTI ,TIGANI,PE CEI CE AU VANDUT VALORI MATERIALE SI SPIRITUALE,PE CEI CE AU DAT TOT CE SE PUTEA DA DIN TARA ASTA,PE TINERETUL ASTA CARE NU MAI ARE RESPECT DE NIMENI SI NIMIC! PE CEI CE ASTEAPTA SA LE CADA POMANA LA NAS!PE REGII ASTIA CARE DAU TARCOALE IN ROMANIA NOASTRA POATE SA MAI PLECE CUM AU PLECAT SI ALTA DATA CU VAGOANE DE BOGATII!PE CEI CE SPUN CA FAC CE VREAU CA-I DEMOCRATIE!


no, ia si pupa-ti-l in kooor pe ceausescu.
da' pe bune, nu asa, ca aici...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Mai 2011 22:44
Evident ca as dori o monarhie constitutionala,forma de guvernamant agreeata foarte mult de d-nii Iliescu si Petre Roman,inca din 1990.Cand a venit regele Mihai pentru prima oara in tara ,acesti domni l-au rugat in genunchi sa ramana in Romania ,pentru a scapa de povara conducerii statului,dar Regele Mihai nu a vrut.Poate ca,daca il mai roaga o data,tot in genunchi,va accepta.
garbo000739
Postat pe 21 Mai 2011 06:37
739,din cate imi aduc aminte,Iliescu nu a fost de acord ca Regele sa vina in tara,ai uitat?
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Mai 2011 12:16
739, in care univers paralel s-a intamplat chestia asta cu rugatul in genunchi? Ca eu stiu -si STIU din realitate, nu "am auzit" din presa sau barfe- ca a fost cam diferita situatia.
Thor_again
Postat pe 21 Mai 2011 12:47
bro, tu te pui in mintea ei?
iote si la vax albina... ii vrea pe toti la zid, inclusiv tiganii si tineretul lipsit de morala si printzipii

alooo, madame...eu am 1/8 sange tiganesc, si nu ma rusinez cu asta, iar tinerii...excuse me, dar sunt mai buni decat una ca tine, care face apologia comunismului...
achiesez si eu la parerea lu' gemy, hehehe
michelle_
Postat pe 21 Mai 2011 13:12
De la: garbo000739, la data 2011-05-21 06:37:14Evident ca as dori o monarhie constitutionala,forma de guvernamant agreeata foarte mult de d-nii Iliescu si Petre Roman,inca din 1990.Cand a venit regele Mihai pentru prima oara in tara ,acesti domni l-au rugat in genunchi sa ramana in Romania ,pentru a scapa de povara conducerii statului,dar Regele Mihai nu a vrut.Poate ca,daca il mai roaga o data,tot in genunchi,va accepta.


tu de unde dracu ai debitat prostia asta? cati ani aveai pe-atunci, si unde erai?!:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 21 Mai 2011 16:09
De la: vax, la data 2011-05-20 04:47:25VREAU SA SE INTOARCA CEAUSESCU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SA VADA CE S-A ALES DE TARA ASTA!
SA-I PUNA PE TOTI LA ZID! VAGABONTI ,TIGANI,PE CEI CE AU VANDUT VALORI MATERIALE SI SPIRITUALE,PE CEI CE AU DAT TOT CE SE PUTEA DA DIN TARA ASTA,PE TINERETUL ASTA CARE NU MAI ARE RESPECT DE NIMENI SI NIMIC! PE CEI CE ASTEAPTA SA LE CADA POMANA LA NAS!PE REGII ASTIA CARE DAU TARCOALE IN ROMANIA NOASTRA POATE SA MAI PLECE CUM AU PLECAT SI ALTA DATA CU VAGOANE DE BOGATII!PE CEI CE SPUN CA FAC CE VREAU CA-I DEMOCRATIE!
Pai stii care este problema romanilor....Ei au fost obisnuiti sa fie condusi,sa gandeasca tovarasul ceausescu pt ei...Si de asta ei nu sunt in stare sa se conduca singuri si asteapta mereu unii de la altii.....Fiecare om trebuie sa isi puna mintea la constributie si osul la munca...Si sa nu mai astepte sa ii conduca altii...Pt ca daca te conduc altii or sa profite de tine....De asta cred ca fiecare om ar trebui sa invete sa se conduca singur si sa nu mai astepte sa il conduca altii...Asta ar trebui sa invete romanii...In loc sa se manance ca cainii prin garduri unii pe altii..Mai bine si-ar pune mintea la constributie pt caeva mai constructiv....Pt ca daca toti asteapta unii de la altii si nimeni nu face nimic,nu or sa se indrepte nimic in tara asta....
ingerasulluptator
Postat pe 21 Mai 2011 16:18
Pai stii care este problema romanilor....Ei au fost obisnuiti sa fie condusi,sa gandeasca tovarasul ceausescu pt ei...Si de asta ei nu sunt in stare sa se conduca singuri si asteapta mereu unii de la altii.....Fiecare om trebuie sa isi puna mintea la constributie si osul la munca...Si sa nu mai astepte sa ii conduca altii...Pt ca daca te conduc altii or sa profite de tine....De asta cred ca fiecare om ar trebui sa invete sa se conduca singur si sa nu mai astepte sa il conduca altii...Asta ar trebui sa invete romanii...In loc sa se manance ca cainii prin garduri unii pe altii..Mai bine si-ar pune mintea la contributie pt ceva mai constructiv....Pt ca daca toti asteapta unii de la altii si nimeni nu face nimic,nu or sa se indrepte nimic in tara asta....
ingerasulluptator
Postat pe 21 Mai 2011 16:19
ingeras,vb de politichie.......tu vb de populatie,existentiale,sociale,alea,alea.......crezi ca putem sa ne conducem singuri?.....spre ce?.....ce principii revolutionare ai ingeras...
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Mai 2011 17:25
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...
angy_033
Postat pe 21 Mai 2011 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
balul gascanilor 32 De la: aydda_karina 12 Noiembrie 2009 10:04
tehnologia si profetiile mayase 3 De la: nazirra 3 Martie 2010 15:32
perfidia ridicata la rang de lege!! 46 De la: demonsauinger 12 Iulie 2011 14:16
parlamentul face legi pentru internet! 136 De la: eu_geminy 1 Septembrie 2010 00:04
noaptea criptelor deschise! 5 De la: demonsauinger 12 Mai 2011 11:42
Setari Cookie-uri